O'zbekiston – Turkiya: hamkorlikning yangi imkoniyatlari
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti vazifasini bajaruvchi Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdo'g'on 18-noyabr kuni Hazrati Hizr majmuiga tashrif buyurib, O'zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti qabrini ziyorat qildi va Islom Karimov xotirasiga hurmat bajo keltirdilar. Islom Karimov ruhi pokiga Qur'on tilovat qilindi.
Shundan so'ng Samarqand shahridagi Forumlar majmuasida O'zbekiston Respublikasi Prezidenti vazifasini bajaruvchi Shavkat Mirziyoyev bilan Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdo'g'on o'rtasida muzokara bo'lib o'tdi.
Shavkat Mirziyoyev Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov vafoti munosabati bilan samimiy hamdardlik yo'llagani uchun Turkiya Prezidentiga minnatdorlik bildirdi. Rejep Erdo'g'on Samarqandga tashrif buyurib, Yurtboshimizning yorqin xotirasiga hurmat bajo keltirgani O'zbekiston xalqiga yuksak ehtirom ifodasidir.
Ushbu tashrif Turkiyada O'zbekiston bilan munosabatlarni rivojlantirishga katta ahamiyat berilishidan dalolat ekani qayd qilindi.
Ta'kidlash joizki, Turkiya O'zbekiston mustaqilligini birinchilar qatorida tan olgan.
O'zbek va turk xalqlari ko'p asrlik umumiy tarix, yagona til va din, mushtarak qadriyatlar va o'xshash urf-odatlar bilan bir-biriga chambarchas bog'langan.
Shavkat Mirziyoyev O'zbekiston Turkiyaga o'zining muhim va uzoq muddatli hamkori sifatida qarashini, xalqlarimiz o'rtasidagi do'stlik rishtalarini mustahkamlash, hamkorlikni o'zaro ishonch tamoyillari asosida rivojlantirish tarafdori ekanini qayd etdi.
Rejep Erdo'g'on Turkiya O'zbekistonni Markaziy Osiyodagi ustuvor sherik deb bilishini, mamlakatimizning ijtimoiy-siyosiy barqarorligi va iqtisodiy taraqqiyoti izchil davom etishiga ishonchi komil ekanini alohida ta'kidladi.
Ikki mamlakatning bugungi munosabatlari O'zbekiston va Turkiyaning imkoniyat va salohiyatiga mos emasligi, ushbu uchrashuv hamkorlikning yangi sahifalarini ochish masalalari yuzasidan batafsil fikr almashish uchun qulay imkoniyat ekani qayd etildi.
Muzokarada O'zbekiston bilan Turkiya o'rtasidagi o'zaro ishonch muhitini mustahkamlash masalasi muhokama qilinib, tashqi siyosat mahkamalari o'rtasida muntazam maslahatlashuvlar tashkil qilish, xalqaro tashkilotlar doirasida bir-birini qo'llab-quvvatlash to'g'risida fikr almashildi.
O'zbekiston Islom hamkorlik tashkiloti faoliyati doirasida Samarqandda Imom Buxoriy xalqaro tadqiqotlar markazini ta'sis etish taklifini ilgari surdi. Tomonlar IHTning Turkiyadagi Islom tarixi, san'ati va madaniyati tadqiqotlari markazi bu tashabbusni qo'llab-quvvatlaganidan mamnuniyat izhor qildilar.
Suhbat chog'ida savdo-iqtisodiy hamkorlik masalalari ham atroflicha muhokama qilindi.
Turkiya O'zbekistonning an'anaviy va muhim savdo sheriklaridan biridir. 2015-yilda o'zaro savdo hajmi 1,2 milliard AQSh dollarini tashkil etdi. Bu boradagi o'sish sur'atlari joriy yilda ham saqlanib qolishi kutilmoqda. Lekin tomonlar qayd qilganidek, bu raqamlar mamlakatlarimiz salohiyatini aks ettirmaydi. Bu miqdorni yaqin yillar ichida 2-3-marta oshirish uchun yetarli imkoniyatlar mavjudligi ta'kidlandi.
Hozirgi kunda O'zbekistonda Turkiyaning 500 ga yaqin firma va kompaniyalari faoliyat yuritmoqda. Mamlakatimiz iqtisodiyotiga jalb qilingan Turkiya sarmoyasi hajmi 1 milliard dollardan oshadi.
Suhbat chog'ida ushbu tashrif ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o'rtasidagi o'zaro manfaatli hamkorlikka yangi sur'at baxsh etishiga ishonch bildirildi.
Tomonlar qishloq xo'jaligi mahsulotlarini yetishtirish va chuqur qayta ishlash, oziq-ovqat mahsulotlarini saqlash, qadoqlash, qayta ishlash va eksport qilish bo'yicha majmualar barpo etishga, to'qimachilik va terini qayta ishlash sanoatida zamonaviy qo'shma korxonalar yaratishga, xususan, birgalikda paxta tolasi va teri xomashyosini chuqur qayta ishlash orqali tayyor brendli mahsulotlarni tashqi bozorlarga chiqarishni yo'lga qo'yish, farmatsevtika sohasida hamkorlikka oid yangi loyihalar tuzish va amalga oshirish masalalarini ko'rib chiqdilar. Buning uchun Samarqand viloyatida barpo etiladigan "Urgut" erkin iqtisodiy zonasida ulkan imkoniyatlar mavjud ekani ta'kidlandi.
Turkiyaning yetakchi turistik kompaniyalarini jalb etgan holda O'zbekistonda sayyohlik infratuzilmasini yanada rivojlantirish, Samarqand, Buxoro, Xorazm va Toshkent viloyatlarida xalqaro talablarga mos zamonaviy sayyohlik majmualari barpo etish masalalari muhokama qilindi.
Transport kommunikatsiyalariga ham alohida e'tibor qaratildi. "Boku – Axalkalaki – Qars" temir yo'lining ishga tushirilishi ikki mamlakatni bir-biri bilan bog'laydigan to'g'ridan-to'g'ri transport yo'lagini yaratishdek strategik ahamiyatga ega masalani hal etishda, binobarin, savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirishda muhim omil bo'lishi qayd etildi.
Muhokama qilingan masalalardan kelib chiqqan holda, O'zbekiston va Turkiyaning o'z oldiga qo'yayotgan maqsadlariga erishish uchun kelasi yil boshida Toshkent shahrida Hukumatlararo qo'shma komissiyaning navbatdagi majlisini o'tkazishga, uning doirasida O'zbekiston – Turkiya sarmoyaviy forumini tashkil qilishga kelishib olindi.
Davlatlararo munosabatlarda madaniy-gumanitar hamkorlik alohida o'rin tutadi. Tomonlar bu boradagi sheriklikni rivojlantirish masalalarini muhokama qildi.
Shavkat Mirziyoyev va Rejep Erdo'g'on ushbu uchrashuv davomida erishilgan kelishuvlar ikki tomonlama munosabatlarni yangi bosqichga ko'tarib, o'zaro manfaatli sohalarda hamkorlikning yangi sahifasini ochishga xizmat qilishiga qat'iy ishonch bildirdilar.
Kunning ikkinchi yarmida oliy martabali mehmon Imom Buxoriy va Imom Moturidiy yodgorlik majmualari, Amir Temur maqbarasini ziyorat qildi, Registon maydonini ko'zdan kechirdi.
Rejep Erdo'g'on istiqlol yillarida Prezident Islom Karimov rahnamoligida bu ezgu maskanlar tubdan qayta ta'mirlanib, mutlaqo yangi qiyofa kasb etganini alohida ta'kidladi. O'zbekiston ajdodlarimizning boy ma'naviy merosini tiklash, o'rganish va dunyoga tanitishda yuksak natijalarga erishayotganini qayd etdi.
Shu bilan Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdo'g'onning mamlakatimizga tashrifi yakuniga yetdi.

Uzbekistan-Turkey: new opportunities for cooperation
On 18 November Acting President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan visited the burial place of the First President of the Republic of Uzbekistan at the Khazrati Khizr complex and paid a tribute of respect to the memory of Islam Karimov.
The negotiations between Acting President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan took place at the "Forumlar majmuasi" Palace.
Shavkat Mirziyoyev expressed gratitude to the President of Turkey for sincere condolences on the death of the First President of Uzbekistan. The visit of Recep Tayyip Erdogan to Samarkand and paying a tribute of respect to the bright memory of Islam Karimov is a high symbol of respect to the people of Uzbekistan.
It was underlined, that this visit demonstrates that Turkey attaches a significant importance to developing relations with Uzbekistan.
It should be noted that Turkey was one of the first countries to recognize independence of Uzbekistan.
The Uzbek and Turkish people are inextricably linked by centuries-old common history, language and religion, shared values and similar customs and traditions.
Shavkat Mirziyoyev highlighted that Uzbekistan considers Turkey as an important and long-term partner and champions strengthening friendship ties between our people, developing cooperation on the basis of the principles of mutual trust.
Recep Tayyip Erdogan specifically stressed that Turkey considers Uzbekistan as its priority partner in Central Asia and noted the sustained maintenance of socio-political stability and continuation of economic progress in our country.
It was accentuated that the current level of cooperation of our countries does not correspond to existing capabilities and the potential of Uzbekistan and Turkey. This meeting is a favourable opportunity to exchange views on the issues of developing our collaboration.
During negotiations, the issues of further strengthening mutual trust between Uzbekistan and Turkey were discussed, the parties exchanged opinions on organization of regular consultations between foreign ministries, mutual support within the framework of international organizations.
Uzbekistan, within the frameworks of the Organization of Islamic Cooperation, initiated establishment of the Imam Bukhari international research centre in Samarkand. The parties expressed satisfaction on the support of this initiative by the OIC Research Centre for Islamic History, Art and Culture, the headquarters of which is located in Turkey.
The issues of trade-economic cooperation were also discussed in detail during the conversation.
Turkey is one of the traditional and principal trade partners of Uzbekistan. In 2015 the volume of mutual trade turnover amounted to 1,2 bln. US dollars. It is expected that the growth rates in this sphere will be maintained this year as well. However, as was noted by the parties, these numbers do not reflect the existing potential of our countries and there are plenty opportunities to increase the trade volumes by 2-3 times in the coming years.
Currently around 500 Turkish firms and companies operate in Uzbekistan. The volume of Turkish investments to our economy exceed 1 bln. US dollars.
During the conversation the parties expressed confidence that this visit will give new impetus to mutually beneficial contacts of representatives of business circles of the two countries.
The sides considered the issues of construction of complexes on growing and deep processing of agricultural products, storage, packaging and exports of food products, establishment of modern joint ventures in textile and leather-processing industries, in particular, joint promotion of finished branded products in world markets through the joint deep processing of cotton fiber and leather, development and implementation of new projects in the field of pharmaceutics.
The issues of further development of tourist infrastructure of Uzbekistan through attracting leading Turkish travel companies in construction of modern tourist complexes, meeting the international standards, in Samarkand, Bukhara, Khorezm and Tashkent regions, were considered at the meeting.
A special attention was paid to transport communications as well. It was emphasized that the launch of the Baku-Akhalkalaki-Kars railway will be an important factor in addressing such strategic issues as the establishment of direct transport corridor, linking the two countries, the development of trade and economic partnership.
Taking into account the discussed issues, the parties agreed to hold a regular session of the intergovernmental joint commission and Uzbek-Turkish Investment Forum early next year in Tashkent.
Cultural and humanitarian cooperation occupies a special place in relation of the two countries. The sides discussed issues of development of cooperation in this direction.
Shavkat Mirziyoyev and Recep Tayyip Erdogan expressed solid confidence that the agreements, reached during this meeting, will elevate bilateral relations to a qualitatively new level, serve in opening new pages of mutually beneficial cooperation.
In the second half of the day, the high-level guest visited Imam Bukhari, Imam Moturidi complexes and Amir Temur mausoleum, the Registan square.
Recep Tayyip Erdogan noted that during the years of independence, under the leadership of President Islam Karimov, these holy sites have been cardinally reconstructed and acquired a new look. The Head of Turkey underscored that Uzbekistan has been reaching high results in the revival, study and popularization of rich spiritual heritage of our ancestors throughout the world.
On this, President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan concluded his visit to our country.