O'zbekiston – Turkmaniston: yaqin qo'shnichilik va qardoshlik rishtalari mustahkamlanmoqda
Avval xabar qilinganidek, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedovning taklifiga binoan 6-7-mart kunlari davlat tashrifi bilan ushbu mamlakatda bo'ldi.
Tashrifning asosiy tadbirlari 6-mart kuni bo'lib o'tdi. Davlat rahbarlari avval yakkama-yakka, keyin ikki mamlakatning kengaytirilgan tarkibdagi rasmiy delegatsiyalari ishtirokida muzokara o'tkazdilar. Ularda savdo-iqtisodiyot, neft-kimyo, transport kommunikatsiyalari, qishloq xo'jaligi, madaniyat, turizm va boshqa sohalardagi hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Muzokaralar yakunida O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov Qo'shma bayonotni, O'zbekiston bilan Turkmaniston o'rtasida strategik sheriklik to'g'risidagi shartnomani imzoladilar. Ikki mamlakat vazirlik va idoralari o'rtasida iqtisodiyot, qishloq xo'jaligi va kimyo sanoati, temir yo'l transporti, madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlikni, hududlararo aloqalarni rivojlantirishga doir qator hujjatlar imzolandi.
Tashrifning ikkinchi kuni Prezidentlar Shavkat Mirziyoyev va Gurbanguli Berdimuhamedov Turkmanobod shahriga bordilar.
Ushbu shahar yaqinida Amudaryoda qurilgan Turkmanobod-Farab avtomobil va temir yo'l ko'priklarining tantanali ochilish marosimi bo'ldi.
Avtomobil ko'prigining uzunligi 1600, temir yo'l ko'prigining uzunligi 1750 metr. Ularni qurishda turkmanistonlik va ukrainalik quruvchilar ishtirok etgan, Germaniya, Norvegiya texnologiyalaridan foydalanilgan.
Prezidentlar ko'priklar oldidagi maydonda tashkil etilgan o'zbek va turkman amaliy san'ati namunalari, hunarmandlik mahsulotlari ko'rgazmasini ko'zdan kechirdilar.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev mazkur ko'priklar xalqlarimiz do'stligining timsoli bo'lib, nafaqat Turkmaniston, balki butun mintaqa uchun geostrategik ahamiyatga ega ekanini qayd etdi. O'zbekistonda ham transport kommunikatsiyalarini rivojlantirish bo'yicha ulkan ishlar amalga oshirilayotgani, xususan, o'tgan yili qurilgan Angren – Pop temir yo'li Markaziy Osiyoni Xitoy bilan temir yo'l orqali bog'laganini alohida ta'kidladi. O'zbekiston va Turkmaniston temir yo'llari o'zaro integratsiyalashib, qayta tiklanayotgan Buyuk ipak yo'lining muhim bo'g'inini tashkil etadi, mintaqa rivoji va xalqlarimiz farovonligiga xizmat qiladi.
Prezident Gurbanguli Berdimuhamedov Turkmaniston transport va tranzit sohalarini rivojlantirish bo'yicha tashabbuslarni ilgari surayotgani, ushbu ko'priklar bu boradagi sa'y-harakatlarning amaliy ifodasi ekanini ta'kidladi. Qurilish ishlarining sifati va ahamiyatini yuqori baholab, quruvchi va pudratchilarga minnatdorlik bildirdi.
Davlat rahbarlari poyezdga o'tirib, ko'prikdan o'tdilar.
Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov bilan vidolashuv marosimida Gurbanguli Berdimuhamedov Turkmanistonda Buyuk Yo'lboshchimiz xotirasi abadiylashtirilishini ta'kidlagan edi. Shu maqsadda Turkmanobod shahridagi markaziy ko'chalardan biriga Islom Karimov nomi berildi. Ushbu ko'chada yodgorlik majmuasi barpo etildi va Birinchi Prezidentimizning byusti o'rnatildi. Majmuada O'zbekiston va Turkmaniston davlat bayroqlari aks ettirilgan. Ularning yonidagi granitda Islom Karimovning "Biz qadrlashimiz va yuksaltirishimiz zarur bo'lgan muhim boylik – bu mamlakatlarimiz o'rtasidagi o'zaro ishonchdir" degan so'zlari o'zbek va turkman tillarida bitilgan.
Shavkat Mirziyoyev va Gurbanguli Berdimuhamedov Buyuk Yo'lboshchimizning ushbu o'gitiga amal qilib, mamlakatlarimiz o'rtasidagi ishonchni mustahkamlab, o'zaro hamkorlikni izchil rivojlantirmoqda.
Mazkur yodgorlikning ochilish marosimi bo'ldi.
Islom Karimov buyuk siyosatchi, ulug' davlat arbobi, o'z xalqini jonidan ortiq sevgan vatanparvar inson edi, dedi Gurbanguli Berdimuhamedov. O'zbekistonning yangi hayotida duch kelgan turli muammo va qiyinchiliklarni oqilona yengib o'tdi. Butun mintaqa tinchligi va hamkorligiga, jumladan, O'zbekiston bilan Turkmaniston aloqalari rivojiga ulkan hissa qo'shdi. Islom Karimovning xotirasini abadiylashtirish qarzimiz edi. Bugun ushbu vazifani ado etar ekanmiz, u kishining merosini asrashimiz, mamlakatlarimiz o'rtasidagi do'stlik va hamkorlikni yanada mustahkamlashimiz zarur.
O'zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov xotirasiga hurmat bajo keltirganingiz uchun chuqur minnatdorlik bildiramiz, dedi Shavkat Mirziyoyev. Islom Karimov buyuk davlat arbobi, uzoqni ko'ra oladigan dono siyosatchi, zamonamizning yorqin, ulug' shaxslaridan edi. Mustaqilligimiz asoschisi Islom Karimov O'zbekistonda kuchli davlat barpo etdi, jamiyatimizni demokratiya yo'lidan izchil rivojlantirdi. Shu bilan birga, butun mintaqamizda tinchlik, xavfsizlik va ahillik muhitini yaratishga ulkan hissa qo'shdi. O'zbekiston va Turkmaniston o'rtasida qaror topgan aloqalar do'stlik, yaxshi qo'shnichilik munosabatlarining namunasiga aylandi.
Prezidentlar Islom Karimov yodgorlik majmuasiga gullar qo'ydilar. Islom Karimov nomidagi ko'cha bo'ylab sayr qildilar.
O'zbekiston va Turkmaniston hukumatlari a'zolari, diplomatik korpus, keng jamoatchilik vakillari ham Birinchi Prezidentimiz yodgorligi poyiga gullar qo'ydi.
Turkmanobod shahridagi "Ruhiyat" saroyida O'zbekiston va Turkmaniston san'at ustalarining konserti namoyish etildi. Bu o'zbek va turkman xalqlarining bir-biriga yaqinligini yaqqol namoyon etdi, mamlakatlarimizning zamonaviy va mumtoz san'ati bilan keng tanishish uchun qulay imkoniyat bo'ldi.
Saroy foyyesida o'zbek va turkman xalq amaliy san'ati buyumlari namoyish etildi.
Shu bilan O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkmanistonga davlat tashrifi yakuniga yetdi.
Turkmanobod aeroportida O'zbekiston Prezidentini Turkmaniston Prezidenti kuzatib qo'ydi.
Prezidentimizning Turkmanistonga tashrifi va uning doirasida imzolangan hujjatlar, bo'lib o'tgan madaniy tadbirlar mamlakatlarimiz o'rtasidagi hamkorlik yaxshi qo'shnichilik va qardoshlik tamoyillari asosida rivojlanib borayotganini yaqqol namoyon etdi.

Узбекистан–Туркменистан: добрососедские и братские отношения укрепляются
Как сообщалось ранее, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова 6-7 марта совершил государственный визит в эту страну.
Основные мероприятия визита состоялись 6 марта. Главы двух государств провели переговоры в формате один на один, а также с участием официальных делегаций в расширенном составе. Были обсуждены вопросы дальнейшего развития сотрудничества в нефтехимической отрасли, сферах торговли, экономики, транспортных коммуникаций, сельского хозяйства, культуры, туризма и других.
По итогам переговоров Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов подписали Совместное заявление, Договор о стратегическом партнерстве между Узбекистаном и Туркменистаном. Между министерствами и ведомствами двух стран подписан ряд документов о последовательном развитии сотрудничества в области экономики, сельского хозяйства, химической промышленности, железнодорожного транспорта, культурно-гуманитарной сфере, а также об укреплении межрегиональных связей.
Во второй день визита Президенты Шавкат Мирзиёев и Гурбангулы Бердымухамедов посетили город Туркменабад.
Состоялась церемония торжественного открытия автомобильного и железнодорожного мостов Туркменабад-Фараб через Амударью.
Длина автомобильного моста составляет 1600 метров, железнодорожный мост протянулся на 1750 метров. При строительстве этих сооружений, возведенных туркменскими и украинскими специалистами, были использованы германские и норвежские технологии.
Президенты осмотрели организованную на площади у мостов выставку произведений узбекских и туркменских мастеров народно-прикладного искусства, изделий ремесленничества.
Президент нашей страны отметил, что эти мосты являются символом дружбы наших народов и имеют геостратегическое значение не только для Туркменистана, но и всего региона, подчеркнул, что в Узбекистане осуществляется широкомасштабная работа по развитию транспортных коммуникаций, в частности, построенная в прошлом году железнодорожная линия Ангрен-Пап связала Центральную Азию с Китаем. Взаимная интеграция железных дорог Узбекистана и Туркменистана станет важным звеном возрождаемого Великого шелкового пути и будет служить развитию региона и росту благосостояния народов наших стран.
Президент Гурбангулы Бердымухамедов отметил, что Туркменистан выдвигает инициативы по развитию транспорта и транзита и эти мосты являются практическим воплощением принимаемых в этом направлении мер. Он высоко оценил качество строительных работ, подчеркнул значимость сооружений и выразил благодарность строителям и подрядчикам.
Главы двух государств совершили проезд по мосту на поезде.
На церемонии прощания с Первым Президентом Узбекистана Гурбангулы Бердымухамедов отмечал, что в Туркменистане достойно увековечат память великого государственного деятеля Ислама Каримова. С этой целью одна из центральных улиц города Туркменабада названа именем Ислама Каримова. На этой улице возведен мемориальный комплекс, где установлен бюст нашего Первого Президента, изображены государственные флаги Узбекистана и Туркменистана. На гранитной доске на узбекском и туркменском языках написаны слова Ислама Каримова "Важное богатство, которое мы должны ценить и приумножать, – это взаимное доверие между нашими странами".
Шавкат Мирзиёев и Гурбангулы Бердымухамедов, следуя этому мудрому наставлению, укрепляют доверие между нашими странами, последовательно развивают взаимовыгодное сотрудничество.
Состоялась церемония открытия этого мемориального комплекса.
Ислам Каримов был великим политиком, выдающимся государственным деятелем, ставившим интересы своего народа превыше всего, сказал Гурбангулы Бердымухамедов. Президент мудро разрешал различные проблемы и преодолевал трудности, с которыми столкнулся Узбекистан в своей новой жизни, внес огромный вклад в развитие мира и сотрудничества во всем регионе, особенно в укрепление отношений между Узбекистаном и Туркменистаном. Увековечение памяти Ислама Каримова было нашим долгом. Сегодня, отдавая этот долг, мы должны помнить о необходимости сохранения наследия этого великого политика, еще больше укреплять дружбу и сотрудничество между нашими странами.
Мы глубоко благодарны за эту дань уважения памяти Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова, сказал Шавкат Мирзиёев. Ислам Каримов был великим государственным деятелем, дальновидным и мудрым политиком, одним из ярчайших личностей современности. Основоположник независимого Узбекистана построил сильное государство и развитое демократическое общество в стране, внес огромный вклад в утверждение мира, безопасности и согласия во всем регионе. Сложившиеся связи между Узбекистаном и Туркменистаном являются ярким примером дружеских, добрососедских отношений.
Президенты возложили цветы к мемориальному комплексу, совершили прогулку по улице Ислама Каримова.
Члены правительств Узбекистана и Туркменистана, представители дипломатического корпуса, широкой общественности также возложили цветы к мемориальному комплексу.
Во Дворце "Рухият" города Туркменабада состоялся концерт мастеров искусств Узбекистана и Туркменистана. Это ярко продемонстрировало братские отношения узбекского и туркменского народов, послужило хорошей возможностью для близкого ознакомления с современным и классическим искусством двух стран.
В фойе дворца была организована выставка изделий прикладного искусства узбекского и туркменского народов.
На этом государственный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Туркменистан завершился.
В аэропорту Туркменабада Президента нашей страны проводил Президент Туркменистана.
Визит Президента нашей страны в Туркменистан, подписанные в его рамках документы и состоявшиеся культурные мероприятия ярко продемонстрировали высокий уровень развития сотрудничества между нашими странами на основе принципов добрососедства и братства.