O'zbekiston – Turkmaniston: yaqin qo'shnichilik va qardoshlik rishtalari mustahkamlanmoqda
Avval xabar qilinganidek, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedovning taklifiga binoan 6-7-mart kunlari davlat tashrifi bilan ushbu mamlakatda bo'ldi.
Tashrifning asosiy tadbirlari 6-mart kuni bo'lib o'tdi. Davlat rahbarlari avval yakkama-yakka, keyin ikki mamlakatning kengaytirilgan tarkibdagi rasmiy delegatsiyalari ishtirokida muzokara o'tkazdilar. Ularda savdo-iqtisodiyot, neft-kimyo, transport kommunikatsiyalari, qishloq xo'jaligi, madaniyat, turizm va boshqa sohalardagi hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Muzokaralar yakunida O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov Qo'shma bayonotni, O'zbekiston bilan Turkmaniston o'rtasida strategik sheriklik to'g'risidagi shartnomani imzoladilar. Ikki mamlakat vazirlik va idoralari o'rtasida iqtisodiyot, qishloq xo'jaligi va kimyo sanoati, temir yo'l transporti, madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlikni, hududlararo aloqalarni rivojlantirishga doir qator hujjatlar imzolandi.
Tashrifning ikkinchi kuni Prezidentlar Shavkat Mirziyoyev va Gurbanguli Berdimuhamedov Turkmanobod shahriga bordilar.
Ushbu shahar yaqinida Amudaryoda qurilgan Turkmanobod-Farab avtomobil va temir yo'l ko'priklarining tantanali ochilish marosimi bo'ldi.
Avtomobil ko'prigining uzunligi 1600, temir yo'l ko'prigining uzunligi 1750 metr. Ularni qurishda turkmanistonlik va ukrainalik quruvchilar ishtirok etgan, Germaniya, Norvegiya texnologiyalaridan foydalanilgan.
Prezidentlar ko'priklar oldidagi maydonda tashkil etilgan o'zbek va turkman amaliy san'ati namunalari, hunarmandlik mahsulotlari ko'rgazmasini ko'zdan kechirdilar.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev mazkur ko'priklar xalqlarimiz do'stligining timsoli bo'lib, nafaqat Turkmaniston, balki butun mintaqa uchun geostrategik ahamiyatga ega ekanini qayd etdi. O'zbekistonda ham transport kommunikatsiyalarini rivojlantirish bo'yicha ulkan ishlar amalga oshirilayotgani, xususan, o'tgan yili qurilgan Angren – Pop temir yo'li Markaziy Osiyoni Xitoy bilan temir yo'l orqali bog'laganini alohida ta'kidladi. O'zbekiston va Turkmaniston temir yo'llari o'zaro integratsiyalashib, qayta tiklanayotgan Buyuk ipak yo'lining muhim bo'g'inini tashkil etadi, mintaqa rivoji va xalqlarimiz farovonligiga xizmat qiladi.
Prezident Gurbanguli Berdimuhamedov Turkmaniston transport va tranzit sohalarini rivojlantirish bo'yicha tashabbuslarni ilgari surayotgani, ushbu ko'priklar bu boradagi sa'y-harakatlarning amaliy ifodasi ekanini ta'kidladi. Qurilish ishlarining sifati va ahamiyatini yuqori baholab, quruvchi va pudratchilarga minnatdorlik bildirdi.
Davlat rahbarlari poyezdga o'tirib, ko'prikdan o'tdilar.
Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov bilan vidolashuv marosimida Gurbanguli Berdimuhamedov Turkmanistonda Buyuk Yo'lboshchimiz xotirasi abadiylashtirilishini ta'kidlagan edi. Shu maqsadda Turkmanobod shahridagi markaziy ko'chalardan biriga Islom Karimov nomi berildi. Ushbu ko'chada yodgorlik majmuasi barpo etildi va Birinchi Prezidentimizning byusti o'rnatildi. Majmuada O'zbekiston va Turkmaniston davlat bayroqlari aks ettirilgan. Ularning yonidagi granitda Islom Karimovning "Biz qadrlashimiz va yuksaltirishimiz zarur bo'lgan muhim boylik – bu mamlakatlarimiz o'rtasidagi o'zaro ishonchdir" degan so'zlari o'zbek va turkman tillarida bitilgan.
Shavkat Mirziyoyev va Gurbanguli Berdimuhamedov Buyuk Yo'lboshchimizning ushbu o'gitiga amal qilib, mamlakatlarimiz o'rtasidagi ishonchni mustahkamlab, o'zaro hamkorlikni izchil rivojlantirmoqda.
Mazkur yodgorlikning ochilish marosimi bo'ldi.
Islom Karimov buyuk siyosatchi, ulug' davlat arbobi, o'z xalqini jonidan ortiq sevgan vatanparvar inson edi, dedi Gurbanguli Berdimuhamedov. O'zbekistonning yangi hayotida duch kelgan turli muammo va qiyinchiliklarni oqilona yengib o'tdi. Butun mintaqa tinchligi va hamkorligiga, jumladan, O'zbekiston bilan Turkmaniston aloqalari rivojiga ulkan hissa qo'shdi. Islom Karimovning xotirasini abadiylashtirish qarzimiz edi. Bugun ushbu vazifani ado etar ekanmiz, u kishining merosini asrashimiz, mamlakatlarimiz o'rtasidagi do'stlik va hamkorlikni yanada mustahkamlashimiz zarur.
O'zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov xotirasiga hurmat bajo keltirganingiz uchun chuqur minnatdorlik bildiramiz, dedi Shavkat Mirziyoyev. Islom Karimov buyuk davlat arbobi, uzoqni ko'ra oladigan dono siyosatchi, zamonamizning yorqin, ulug' shaxslaridan edi. Mustaqilligimiz asoschisi Islom Karimov O'zbekistonda kuchli davlat barpo etdi, jamiyatimizni demokratiya yo'lidan izchil rivojlantirdi. Shu bilan birga, butun mintaqamizda tinchlik, xavfsizlik va ahillik muhitini yaratishga ulkan hissa qo'shdi. O'zbekiston va Turkmaniston o'rtasida qaror topgan aloqalar do'stlik, yaxshi qo'shnichilik munosabatlarining namunasiga aylandi.
Prezidentlar Islom Karimov yodgorlik majmuasiga gullar qo'ydilar. Islom Karimov nomidagi ko'cha bo'ylab sayr qildilar.
O'zbekiston va Turkmaniston hukumatlari a'zolari, diplomatik korpus, keng jamoatchilik vakillari ham Birinchi Prezidentimiz yodgorligi poyiga gullar qo'ydi.
Turkmanobod shahridagi "Ruhiyat" saroyida O'zbekiston va Turkmaniston san'at ustalarining konserti namoyish etildi. Bu o'zbek va turkman xalqlarining bir-biriga yaqinligini yaqqol namoyon etdi, mamlakatlarimizning zamonaviy va mumtoz san'ati bilan keng tanishish uchun qulay imkoniyat bo'ldi.
Saroy foyyesida o'zbek va turkman xalq amaliy san'ati buyumlari namoyish etildi.
Shu bilan O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkmanistonga davlat tashrifi yakuniga yetdi.
Turkmanobod aeroportida O'zbekiston Prezidentini Turkmaniston Prezidenti kuzatib qo'ydi.
Prezidentimizning Turkmanistonga tashrifi va uning doirasida imzolangan hujjatlar, bo'lib o'tgan madaniy tadbirlar mamlakatlarimiz o'rtasidagi hamkorlik yaxshi qo'shnichilik va qardoshlik tamoyillari asosida rivojlanib borayotganini yaqqol namoyon etdi.

Uzbekistan-Turkmenistan: good neighborhood and fraternal relations are strengthening
As reported earlier, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev paid a state visit to Turkmenistan on 6-7 March at the invitation of President Gurbanguly Berdimuhamedov.
The main events of the visit took place on 6 March. The Heads of state conducted face-to-face negotiations, as well as with the official delegations in an extended format. The issues of further developing cooperation in petrochemical, commerce, economy, transport communications, agriculture, culture, tourism and other spheres were discussed.
Following the negotiations, Gurbanguly Berdimuhamedov and Shavkat Mirziyoyev adopted a Joint Statement and signed an Agreement on strategic partnership between Turkmenistan and the Republic of Uzbekistan. The respective ministries and agencies of Uzbekistan and Turkmenistan also signed several documents on consistent development cooperation in the economy, agriculture, chemical industry, railway transportation, cultural-humanitarian spheres, as well as in strengthening inter-regional links.
On the second day of the visit, Presidents Shavkat Mirziyoyev and Gurbanguly Berdimuhamedov visited the city of Turkmenabad.
An opening ceremony of the Turkmenabad-Farab road and railway bridge over the Amudarya river took place.
The length of the road bridge is 1600 meters, while the railway bridge reaches 1750 meters. In construction of these structures, built by Turkmen and Ukrainian specialist, German and Norwegian technologies were used.
Presidents visited the exhibition of products, made by Uzbek and Turkmen artisans, handicraft masters, organized at the square near the bridge.
The President of our country underlined that these bridges symbolize the friendship of our peoples and have a geostrategic significance not only for Turkmenistan, but also for the whole region. He stressed that wide-scale works are carried out in Uzbekistan on developing transport communications, in particular, the Angren-Pap railway line, constructed last year, links Central Asia with China. The mutual integration of railway lines of Uzbekistan and Turkmenistan will be an important link of the revitalised Great Silk road and will contribute to the development of the region and increase of the welfare of the population.
President Gurbanguly Berdimuhamedov emphasized that Turkmenistan has put forward initiatives on developing transport and transport and these bridges are practical implementation of the measures, taken in this regard. He highly assessed the quality of the construction works, underlined the significance of the structures and expressed thanks to builders and contractors.
The Presidents made a journey over the bridge on the train.
At the state funeral of First President of Uzbekistan, Gurbanguly Berdimuhamedov had underscored that the memory of great statesman Islam Karimov will be worthily perpetuated in Turkmenistan. In this regard, one of the main streets of the city of Turkmenistan has been named after Islam Karimov.
A memorial complex has been erected in this street, where the bust of our First President is installed and the complex is decorated with the state flags of Uzbekistan and Turkmenistan. The granite board has the words of Islam Karimov inscribed in Uzbek and Turkmen: "The important fortune that we should value and multiply is a mutual trust between our countries".
Shavkat Mirziyoyev and Gurbanguly Bedimuhamedov, following this wise advice, are strengthening trust between our countries, are steadily developing mutually beneficial cooperation.
An opening ceremony of this memorial complex took place.
Islam Karimov was a great politician, an outstanding statesman, who put the interests of his nation first, Gurbanguly Berdimuhamedov said. The President wisely resolved difference problems and overcame difficulties, which Uzbekistan came across in its new life, hugely contributed to developing peace and cooperation in the whole region, in particular, in consolidating relations between Uzbekistan and Turkmenistan. Perpetuation of the memory of Islam Karimov was our duty. Today, in giving this duty, we must remember the need to preserve the heritage of this great politician, to further strengthen friendship and cooperation between our countries.
We are deeply thankful for this tribute to the memory of First President of the Republic of Uzbekistan Islam Karimov, Shavkat Mirziyoyev said. Islam Karimov was a great statesman, far-sighted and wise politician, one of the brightest personalities of our time. The founder of independent Uzbekistan built a strong state and developed democratic society in the country, hugely contributed to the peace, security and accord in the whole region. The relations between Uzbekistan and Turkmenistan are a bright example of friendly, good neighbourhood ties.
The Presidents laid a wreath to the memorial complex, took a stroll in the street of Islam Karimov.
The members of the governments of Uzbekistan and Turkmenistan, representatives of the diplomatic corps, the public also laid flowers at the memorial complex.
The Rukhiyat Palace in Turkmenistan hosted a concert of artists from Uzbekistan and Turkmenistan. The concert luridly exhibited fraternal relations of the Uzbek and Turkmen people, served as a good opportunity for close acquaintance with contemporary and classical arts of the two countries.
An exhibition of arts and crafts of Uzbek and Turkmen peoples was organized in the foyer of the palace.
On this, the state visit of President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to Turkmenistan came to a close.
The President of Turkmenistan saw off our President at the Turkmenabad airport.
The visit of the President of our country to Turkmenistan, the signed documents and organized cultural events vividly demonstrate a high level of cooperation between our countries, based on the principles of good neighbourhood and fraternity.