O'zbekiston va Ozarbayjon Prezidentlarining uchrashuvi bo'lib o'tdi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev Bokuga kelgach, Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliev bilan uchrashdi.
Davlat rahbarlari o'zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirishning dolzarb masalalarini muhokama qilib, bu borada birinchi galdagi vazifalarni belgilab oldilar.
Mamlakatlarimiz yetakchi kompaniyalari va tadbirkorlari darajasida ishbilarmonlik aloqalarini yo'lga qo'yish, shuningdek, sanoat, qishloq xo'jaligi, transport va boshqa ustuvor tarmoqlarda kooperatsiyani rivojlantirishga alohida e'tibor qaratildi.
Ikki tomonlama hukumatlararo komissiya faoliyatini jonlantirish hamda O'zbekiston va Ozarbayjon hududlari delegatsiyalarining o'zaro tashriflarini tashkil etishga kelishib olindi.
Ilhom Aliev Shavkat Mirziyoevni mamlakatimiz Turkiy tilli davlatlar kengashiga qo'shilgani bilan tabriklab, bu, shubhasiz, ikki tomonlama munosabatlarni, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalarda mintaqaviy hamkorlikni yanada mustahkamlashga yangi sur'at bag'ishlashini qayd etdi.
Davlatimiz rahbari sammit yuksak darajada tashkil etilganini alohida ta'kidladi va Ozarbayjonning tashkilotda muvaffaqiyatli raislik qilishini tiladi.
Uchrashuv yakunida Prezidentlar ko'p asrlik do'stlik va strategik sheriklikka asoslangan O'zbekiston-Ozarbayjon munosabatlarini yanada mustahkamlash borasida intilishlari qat'iy ekanini tasdiqladilar.

Presidents of Uzbekistan and Azerbaijan meet in Baku
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
The leaders of the two countries examined in detail the pressing issues of enhancing the mutually beneficial cooperation and identified priority tasks for the future.
Particular attention was paid to establishing business contacts at the level of leading companies and entrepreneurs of Uzbekistan and Azerbaijan, as well as the development of cooperation in industry, agriculture, transport and other priority sectors.
The heads of state agreed on the need to intensify the activities of the joint intergovernmental commission and organize visits of delegations from the regions of the two countries.
Ilham Aliyev congratulated Shavkat Mirziyoyev on Uzbekistan's accession to the Cooperation Council of Turkic-Speaking States, noting that this will undoubtedly afford a new impetus to the enhancement of bilateral relations and regional cooperation in trade, economic, cultural and humanitarian spheres.
The President of Uzbekistan emphasized the high level of organization of the summit and wished the Azerbaijani side a successful presidency in the organization.
Following the meeting, the leaders reaffirmed their commitment to further strengthening Uzbekistan – Azerbaijan relations of centuries-old friendship and strategic partnership.