O'zbekiston va Ozarbayjon Prezidentlarining uchrashuvi bo'lib o'tdi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev Bokuga kelgach, Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliev bilan uchrashdi.
Davlat rahbarlari o'zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirishning dolzarb masalalarini muhokama qilib, bu borada birinchi galdagi vazifalarni belgilab oldilar.
Mamlakatlarimiz yetakchi kompaniyalari va tadbirkorlari darajasida ishbilarmonlik aloqalarini yo'lga qo'yish, shuningdek, sanoat, qishloq xo'jaligi, transport va boshqa ustuvor tarmoqlarda kooperatsiyani rivojlantirishga alohida e'tibor qaratildi.
Ikki tomonlama hukumatlararo komissiya faoliyatini jonlantirish hamda O'zbekiston va Ozarbayjon hududlari delegatsiyalarining o'zaro tashriflarini tashkil etishga kelishib olindi.
Ilhom Aliev Shavkat Mirziyoevni mamlakatimiz Turkiy tilli davlatlar kengashiga qo'shilgani bilan tabriklab, bu, shubhasiz, ikki tomonlama munosabatlarni, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalarda mintaqaviy hamkorlikni yanada mustahkamlashga yangi sur'at bag'ishlashini qayd etdi.
Davlatimiz rahbari sammit yuksak darajada tashkil etilganini alohida ta'kidladi va Ozarbayjonning tashkilotda muvaffaqiyatli raislik qilishini tiladi.
Uchrashuv yakunida Prezidentlar ko'p asrlik do'stlik va strategik sheriklikka asoslangan O'zbekiston-Ozarbayjon munosabatlarini yanada mustahkamlash borasida intilishlari qat'iy ekanini tasdiqladilar.

Состоялась встреча Президентов Узбекистана и Азербайджана
Сразу по прибытии в Баку Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым.
Руководители двух стран детально рассмотрели актуальные вопросы расширения взаимовыгодного сотрудничества и определили первоочередные задачи на перспективу.
Особое внимание было уделено налаживанию деловых контактов на уровне ведущих компаний и предпринимателей Узбекистана и Азербайджана, а также развитию кооперации в промышленности, сельском хозяйстве, транспорте и других приоритетных отраслях.
Достигнута договоренность об активизации деятельности совместной межправительственной комиссии и организации взаимных визитов делегаций регионов двух стран.
Ильхам Алиев поздравил Шавката Мирзиёева с вступлением Узбекистана в Совет тюркоязычных государств, отметив, что это, несомненно, придаст новый импульс дальнейшему углублению двусторонних отношений и регионального взаимодействия в торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах.
Глава нашего государства особо подчеркнул высокий уровень организации саммита и пожелал азербайджанской стороне успешного председательства в организации.
В завершение встречи лидеры подтвердили приверженность дальнейшему укреплению узбекско-азербайджанских отношений многовековой дружбы и стратегического партнерства.