O'zbekiston va Qozog'iston Prezidentlarining uchrashuvi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 29-aprel kuni Janubiy Qozog'iston viloyatiga tashrif buyurdi va Qozog'iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyev bilan amaliy uchrashuv o'tkazdi.
O'zbekiston va Qozog'iston o'rtasidagi hamkorlik yaxshi qo'shnichilik, qardoshlik va o'zaro hurmat ruhida izchil rivojlanmoqda. O'zaro aloqalar barcha sohalarda faollashmoqda.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning shu yil 22-23-mart kunlari Qozog'istonga davlat tashrifi mamlakatlarimiz o'rtasidagi munosabatlarda yangi sahifalar ochdi. Ushbu tashrif chog'ida imzolangan hujjatlar va erishilgan kelishuvlar izchil amalga oshirilmoqda.
Janubiy Qozog'iston viloyatidagi uchrashuvda Prezidentimizning shu yil mart oyida Qozog'istonga davlat tashrifi davomida mamlakatlarimiz o'rtasida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish jarayoni muhokama qilindi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev o'zaro uchrashuvlar muntazamlik kasb etgani davlatlararo munosabatlar samaradorligini yanada oshirishda muhim omil bo'layotganini ta'kidladi.
– Joriy yil mart oyidagi Qozog'istonga tashrifimizdan so'ng o'zaro hamkorligimizning barcha yo'nalishlari bo'yicha "Yo'l xaritasi"ni ishlab chiqdik. Vazirlar va hududlar rahbarlarining uchrashuvlari faollashdi, – dedi davlatimiz rahbari.
Prezident Nursulton Nazarboyev oldingi uchrashuvdan keyin mamlakatlarimiz o'rtasidagi aloqalar yanada faollashganini qayd etdi.
– Shu yilning birinchi choragida iqtisodiyotning turli tarmoqlarida amaliy aloqalar sezilarli darajada oshdi. Transport-logistika, avtosanoat sohalaridagi va hududlararo hamkorlikni alohida ta'kidlash joiz. 2017-yilning dastlabki uch oyida o'zaro tovar ayirboshlash 37 foizga ko'paydi, – dedi Qozog'iston Prezidenti.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Prezident Nursulton Nazarboyevga bugungi uchrashuv uchun samimiy minnatdorlik bildirdi.
Davlat rahbarlari O'zbekiston-Qozog'iston hamkorligidagi ijobiy sur'atlar barqaror saqlanishi va yanada rivojlanishiga ishonch bildirdilar.
O'zbekiston va Qozog'iston Prezidentlari Janubiy Qozog'iston viloyatidagi "Caspian Food" shirkatiga tashrif buyurdilar.
Тashrif chog'ida Prezidentlarga korxonaning uzumchilik va vinochilikni rivojlantirish sohasidagi faoliyati haqida ma'lumot berildi.
Davlat rahbarlari uzumni qabul qilish texnologik liniyasi, fermentatsiya jarayoni bilan tanishdilar, mahsulotlarni distillatsiyalash va qadoqlash sexini ko'zdan kechirdilar.

Встреча Президентов Узбекистана и Казахстана
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 29 апреля совершил визит в Южно-Казахстанскую область и провел рабочую встречу с Президентом Республики Казахстан Нурсултаном Назарбаевым.
Сотрудничество между Узбекистаном и Казахстаном динамично развивается в духе добрососедства, братства и взаимного уважения. Активизируются взаимные отношения во всех сферах.
Государственный визит Президента Узбекистана в Казахстан 22-23 марта 2017 года открыл новую страницу в сотрудничестве наших стран. Подписанные в ходе переговоров важные документы и достигнутые договоренности последовательно претворяются в жизнь.
Во время встречи в Южно-Казахстанской области был обсужден процесс реализации договоренностей, достигнутых между двумя странами в ходе государственного визита Президента нашей страны в Казахстан в марте этого года.
Президент Шавкат Мирзиёев отметил, что интенсивность двусторонних встреч напрямую влияет на эффективность межгосударственных отношений.
- После нашего визита в марте этого года мы приняли Дорожную карту по всем направлениям совместной деятельности. Активизировались встречи министров и региональных руководителей, - сказал глава нашего государства.
Президент Нурсултан Назарбаев подчеркнул, что с момента предыдущей встречи наблюдается рост деловой активности между двумя странами.
- В первом квартале текущего года повысился уровень деловых взаимоотношений в различных отраслях экономики. Следует отметить транспортно-логистическую сферу, автопромышленность, а также региональное сотрудничество по широкому спектру вопросов. Товарооборот за первые три месяца 2017 года увеличился на 37 процентов, - сказал Президент Казахстана.
Президент Шавкат Мирзиёев тепло поблагодарил Президента Нурсултана Назарбаева за сегодняшнюю встречу.
Главы двух государств выразили уверенность в сохранении и дальнейшем развитии позитивной динамики узбекско-казахстанского сотрудничества.
Президенты Узбекистана и Казахстана посетили ТОО "Caspian Food" в Южно-Казахстанской области.
В ходе совместного посещения была представлена информация о деятельности предприятия в сфере развития виноградарства и виноделия.
Главы двух государств ознакомились с технологической линией приема винограда, циклом ферментации, а также осмотрели цех дистилляции и розлива продукции.
Шавкату Мирзиёеву и Нурсултану Назарбаеву были продемонстрированы зоны посадок виноградников, орешен.