O'zbekiston va Rossiya harbiy-texnik hamkorlikni kengaytiradi
O'zbekiston va RF mudofaa vazirlari harbiy-texnik hamkorlikni rivojlantirish to'g'risidagi shartnomani imzoladi.
O'zbekiston va Rossiya mudofaa vazirlari Qobil Berdiyev hamda Sergey Shoygu seshanba kuni Moskvada Harbiy-texnik hamkorlikni rivojlantirish to'g'risidagi shartnoma hamda 2017-yilda mudofaa mahkamalari o'rtasida ikki tomonlama hamkorlik rejasini imzoladi. Bu haqda RF Mudofaa vazirligi saytida xabar qilindi.
Hujjatlarda ikki mamlakat mudofaa mahkamalari hamkorligini faollashtirish va ularga amaliy yo'nalish berish ko'zda tutilgan. Xususan, harbiy xavfsizlikni ta'minlash, qurolli kuchlarning jangovar salohiyatini mustahkamlash va harbiy kadrlar tayyorlash bo'yicha hamkorlikdagi chora-tadbirlar belgilangan.
Qobil Berdiyev Sergey Shoygu bilan muzokaralarda Rossiya O'zbekiston uchun asosiy strategik hamkor hisoblanishini ta'kidlab o'tdi.
Xabarda keltirilishicha, Rossiya tomoni 2012-yilda to'xtatilgan RF harbiy ta'lim muassasalarida O'zbekiston ofitser va kursantlarini o'qitishni qayta yo'lga qo'ygan.
2017-yilda tomonlar joriy yilga qaraganda ikki marotaba ko'proq hamkorlikdagi tadbirlarni o'tkazishni rejalashtirmoqda.
Hamkorlik doirasida O'zbekiston qurolli kuchlarini 2020 yilga qadar modernizatsiya qilish hamda Rossiya qurollari va harbiy texnikalari bilan ta'minlash dasturini amalga oshirish belgilangan.

Uzbekistan, Russia to expand military and technical cooperation
Heads of defense ministries of Uzbekistan and Russia signed agreement on developing military and technical cooperation.
Defense ministers of Uzbekistan and Russia Kabul Berdiyev and Sergei Shoigu signed the Agreement on developing military and technical cooperation and the Plan of bilateral cooperation between the defense bodies for 2017 in Moscow on Tuesday. This was reported on the website of the Russian Federation Ministry of Defense.
According to the Russian Defense Ministry press service, the documents stipulate intensification of cooperation between the ministries, including holding joint activities aimed at strengthening security, building capacities of armed forces and training military staff.
During negotiations that took place earlier, Kabul Berdiyev stressed that Russia was the main strategic partner of Uzbekistan.
According to the ministry, Russia has resumed training officers and cadets of Uzbekistan at its military educational institutions, which was interrupted in 2012. The sides plan to hold twice as many joint activities in 2017 compared to 2016.
The cooperation plans also include modernization and reequipment of the Armed Forces of Uzbekistan with Russian armament and military hardware until 2020.