O'zbekiston xalqiga bayram tabrigi
Siz azizlarni, sizlar orqali butun xalqimizni bugungi qutlug' ayyom – O'zbek tili bayrami bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
1989-yil 21-oktyabrda, g'oyat murakkab ijtimoiy-siyosiy sharoitda yurtimizda "Davlat tili haqida"gi qonunning qabul qilinishi milliy mustaqillik sari qo'yilgan muhim qadam bo'lganini barchamiz yaxshi eslaymiz.
Jamoatchiligimiz, xalqimizning xohish-istaklarini inobatga olib, ushbu tarixiy sanani O'zbek tili bayrami kuni sifatida belgilash to'g'risida qonun qabul qilganimizdan hammangiz xabardorsiz. Bugun mamlakatimizda birinchi marta keng nishonlanayotgan ana shu bayram ma'naviy hayotimizdan mustahkam va munosib o'rin oladi, deb ishonaman.
Bugungi kunda biz yangi O'zbekistonni, yangi Renessans poydevorini barpo etishdek ezgu maqsadlarimizga erishishda, hech shubhasiz, ona tilimizning hayotbaxsh qudratiga tayanamiz.
Chunki, necha asrlar osha ajdodlarimizdan bizga bezavol o'tib kelayotgan ona tilimizning ravnaqi va istiqboli haqida qayg'urish – bu millatning o'zligini anglashi, uning ma'naviy kamolotini yuksaltirish uchun kurash demakdir. Davlat tilining obro'-e'tibori – butun xalq, butun jamiyatning obro'-e'tiboridir.
Hozirgi vaqtda yer yuzida o'zbek tilida so'zlashuvchilar soni qariyb 50 million kishini tashkil etishi uning dunyodagi yirik tillardan biriga aylanib borayotganidan dalolat beradi.
Ayni vaqtda yurtimizda istiqomat qilayotgan barcha millat va elatlarning madaniyati va urf-odatlarini, xususan, ularning ona tillarini rivojlantirish uchun ham zarur sharoitlar yaratilmoqda. Turli hududlarda tashkil etilgan 140 ga yaqin milliy madaniyat markazlari ana shu maqsadlarga xizmat qilmoqda. Ko'plab ta'lim-tarbiya maskanlari, ommaviy axborot vositalari o'zbek tili bilan birga, qoraqalpoq, rus, qozoq, qirg'iz, tojik, turkman tillarida faoliyat ko'rsatmoqda. Xorijiy tillarga ixtisoslashgan hamda ta'lim chet tillarda olib boriladigan ta'lim muassasalari soni oshib bormoqda.
Bugungi kunda xorijiy davlatlardagi 65 ta oliy o'quv yurtida o'zbek tili va adabiyoti o'rganilmoqda, ushbu sohada ilmiy izlanish va tadqiqotlar olib borayotgan chet ellik olimlar safi tobora kengaymoqda.
Kuni kecha Afg'oniston Islom Respublikasida O'zbek tili kuniga bag'ishlangan bayram tadbirlari birinchi marta davlat miqyosida nishonlanganini mamlakatimiz jamoatchiligi, butun o'zbek xalqi katta mamnuniyat va xursandchilik bilan olqishladi.
Fursatdan foydalanib, qardosh Afg'oniston davlati rahbariyatiga o'zbek tiliga rasmiy til maqomini berib, unga ko'rsatayotgan yuksak e'tibor va hurmati uchun yana bir bor chin dildan minnatdorlik bildiraman. Bu ko'hna zaminda yashayotgan barcha millatdoshlarimizni bugungi qutlug' bayram bilan el-yurtimiz nomidan samimiy muborakbod etaman.
Mamlakatimizda o'zbek tilini zamon talablari asosida rivojlantirish, uning davlat tili sifatidagi o'rni va nufuzini yanada mustahkamlash borasida oldimizda katta va mas'uliyatli vazifalar turibdi.
Shu maqsadda "Davlat tili haqida"gi Qonun loyihasining yangi tahriri hamda shu munosabat bilan ayrim qonun hujjatlariga o'zgartish va qo'shimchalar kiritish haqidagi qonun loyihalari tayyorlanib, Oliy Majlis Qonunchilik palatasiga ko'rib chiqish uchun kiritildi.
Xabaringiz bor, kuni kecha "Mamlakatimizda o'zbek tilini yanada rivojlantirish va til siyosatini takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi Prezident farmoni imzolandi.
Farmonga muvofiq, o'zbek tilining xalqimiz ijtimoiy hayotida va xalqaro miqyosdagi obro'-e'tiborini tubdan oshirish, unib-o'sib kelayotgan yoshlarimizni vatanparvarlik, milliy an'ana va qadriyatlarga sadoqat ruhida tarbiyalash, mamlakatimizda davlat tilini to'laqonli joriy etishni ta'minlash, O'zbekistondagi millat va elatlarning tillarini saqlash va rivojlantirish, davlat tili sifatida o'zbek tilini o'rganish uchun shart-sharoitlar yaratish, til siyosatini rivojlantirishning strategik maqsadlari, ustuvor yo'nalish va istiqboldagi vazifalar belgilab berildi.
Farmon ijrosini ta'minlash uchun davlat boshqaruvi, zamonaviy va innovatsion texnologiyalar, sanoat, bank-moliya tizimi, huquqshunoslik, diplomatiya, tibbiyot sohalarida, huquqni muhofaza qiluvchi idoralar va harbiy muassasalar faoliyatida to'liq davlat tilida ish yuritish bo'yicha boshlagan ishlarimizni kuchaytirishimiz kerak.
Hozirgi kunda mamlakatimizda yashayotgan, O'zbekistonimizni yagona va ahil oila deb biladigan turli millat va elatlar vakillari ham o'zbek tilini o'rganishga katta qiziqish va istak bildirayotganlari ayniqsa e'tiborlidir.
Shu munosabat bilan bu borada motivatsiya omillarini kuchaytirish, maxsus darslik, lug'at va qo'llanmalar, video va audiomateriallar, zamonaviy o'qitish uslublarini keng joriy etish muhim ahamiyatga ega.
Bugungi globallashgan dunyoda tillarning bir-biriga o'zaro ta'siri, jumladan, chetdan so'z qabul qilish ko'lami va sur'ati ortib bormoqda. Afsuski, yurtimizda bu jarayon aniq tizim va ilmiy yondashuvlarsiz yuz berayotganini tan olgan holda, mavjud holatni bartaraf etish uchun ta'sirchan choralar ko'rish lozim.
Ayni vaqtda o'zbek tili alohida fan sifatida o'qitilayotgan xorijiy universitet va markazlar bilan yaqin hamkorlik o'rnatish, ular uchun o'quv adabiyotlari yaratish borasida ham faol ish olib borishimiz lozim.
Jahon adabiyoti durdonalarini o'zbek tiliga hamda o'zbek adabiyotining sara namunalarini chet tillarga tarjima qilish va nashr etish, bu yo'nalishda shakllangan ijodiy maktablarni rivojlantirish, yuqori malakali tarjimon-adiblar hamda mutaxassislarni tayyorlash ishlariga jiddiy e'tibor qaratishimiz darkor.
Mamlakatimizda "O'zbek xalq ijodi yodgorliklari", "Qoraqalpoq adabiyoti durdonalari", "Birinchi kitobim", "Jahon adabiyoti durdonalari" kabi seriyalarni nashr etish bo'yicha boshlangan ishlarni tizimli asosda davom ettirish kerak.
Shuningdek, o'zbek tilining jahon maydonida, xususan, Internet axborot tarmog'ida munosib o'rin egallashini ta'minlash, ona tilimizda ko'plab yangi kompyuter dasturlarini yaratish bo'yicha ham oldimizda turgan  muhim va dolzarb vazifalarni hal qilishimiz zarur.
Ushbu qutlug' bayram arafasida qabul qilingan "Buyuk shoir va mutafakkir Alisher Navoiy tavalludining 580 yilligini keng nishonlash to'g'risida"gi qaror ham o'zbek tili va adabiyotini, milliy madaniyatimizni yanada ravnaq toptirishga qaratilgan amaliy harakatlarimiz bilan uyg'un va hamohangdir.
Atoqli ma'rifatparvar Abdulla Avloniy bobomiz aytganidek, til – millat ruhini yuksaltiruvchi buyuk kuchdir.
Shu ma'noda, Ona Vatanga muhabbat va sadoqat – ona tiliga muhabbat va sadoqatdan boshlanadi, desak, yanglishmagan bo'lamiz.
Men mana shunday qarash va tushuncha har bir yurtdoshimizning hayotiy e'tiqodiga aylanadi, bu borada muhtaram ziyolilarimiz, faol yoshlarimiz, keng jamoatchiligimiz barchaga o'rnak va namuna bo'ladilar, deb ishonaman.

4923 October 21, 2020 Print Download (PDF 28 Kb)
I sincerely congratulate you and, in your person, all our people on the splendid holiday of Uzbek language.
We all remember well that the adoption of the State Language Act in Uzbekistan on 21 October 1989 amid thorny socio-political situation was an important step towards national independence.
Taking into account the wishes of our public, as you know, last year we adopted a law establishing this historic date as the Uzbek Language Day. I feel convinced that this holiday, widely celebrated today for the first time, will take a perpetual and well-deserved place in our life.
The vital power of our national language serves as an important backbone for us in building the new Uzbekistan, in forming the foundations of a new Renaissance.
Caring for the development of our native language, passed on to us by our ancestors by elaborately preserving for many centuries, means caring for national identity, for spiritual development. After all, the authority, the standing of a language and respect for it implies respect for a people, means the standing of an entire society.
The fact that today Uzbek is spoken by about 50 million people throughout the world is suggestive of the fact that it is becoming one of the most widespread languages​​.
In the meantime, conditions are being delivered in our country essential for the development of the culture, language and traditions of all ethnicities represented in Uzbekistan. This purpose is served in particular by about 140 ethnic cultural centers across our nation. Karakalpak, Russian, Kazakh, Kyrgyz, Tajik and Turkmen are operational languages, along with Uzbek, in educational institutions and mass media. We have a growing number of specialized educational institutions with in-depth study of foreign languages as well as those where the whole learning process is in foreign languages.
Today, the Uzbek language and literature are studied in 65 universities across the globe, and scholarly research in this area has been enhancing among foreign academia.
The other day, the Uzbek Language Day was celebrated in Afghanistan for the first time as a holiday at the nationwide level, an occasion greeted high by us in Uzbekistan.
I would like to take this opportunity to reiterate my sincere gratitude to the leadership of the fraternal Afghanistan for granting Uzbek the status of official language, for the great attention and respect shown to it. On behalf of our people, I cordially congratulate all representatives of our ethnicity living in the ancient Afghan land on this wonderful holiday.
We have set big and responsible goals with regard to the development of our language building on contemporary requirements, in the consolidation of its role and standing as state language.
For this purpose, the State Language Act in a new edition and, in accordance with it, a law on amendments and addenda to some legislative acts have been drafted, and both have been submitted to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis.
As you may know, recently I signed the presidential decree on measures to further develop Uzbek and improve the language policy.
The document defines strategic goals, priority areas and tasks, stages in the development of Uzbek and language policy, including growth in the authority of our language in the society and the international arena, education of the younger generation in the spirit of patriotism, respect for national values ​​and traditions, full-scale introduction of the state language in the country, the preservation and development of languages ​​of ethnic groups whose representatives live here, creation of conditions for the study of Uzbek as the state language.
To make sure that the decree is well implemented, we need to bolster the efforts started with regard to the conduct of all office work in the state language in public administration, in modern, innovative technologies, across industries, in the banking and financial system, in jurisprudence, diplomacy, healthcare, as well as in the activities of law enforcement agencies and military organizations.
Particularly noteworthy is the fact that representatives of diverse ethnic groups living in the country as a single and friendly family also show great interest and desire to learn Uzbek.
For these good aspirations of our citizens to be realized, it is of great importance to strengthen the motivation for learning the language, produce special textbooks, dictionaries and training aids, video and audio materials, extensively introduce modern teaching methods.
In today's world of globalization, the mutual influence of languages ​​has been increasingly conspicuous, especially with the impressive scale and pace in borrowing words. We should admit with regret that in our country this process has been taking place spontaneously, that is, hardly building on academic approach. Therefore, we need to take effective measures to change this situation of disordered development.
We ought to work actively to establish close cooperation with foreign higher education institutions and research centers where Uzbek is taught as a special discipline, and generate educational literature for them.
It is crucial to steadily continue with the implementation of measures to translate masterpieces of world literature into Uzbek and publish them and convert the brightest samples of our literature into foreign languages. We must promote and support creative schools in this area, with an eye to training highly qualified literary translators and other related specialists.
It is essential to continue, on a systemic basis, with the work to publish such book series as Monuments of Uzbek Folk Art, Masterpieces of Karakalpak Literature, My First Book, Gems of World Literature.
We should also address a number of vital and pressing challenges related to securing Uzbek a well-deserved place in the international information space, in the internet in particular, and produce software in our native language.
The presidential decree envisaging broad celebration of the 580th birthday anniversary of the great poet and thinker Alisher Navoi, inked on the eve of today's holiday, comes as a logical extension of our practical efforts to further the Uzbek language and literature, our national culture.
As the outstanding enlightener Abdullah Avloni used to state, the native language is a great force that uplifts the spirit of the nation.
Indeed, love and dedication to the homeland begins with love and devotion to the native language.
Surely, such an approach and attitude towards mother tongue will come to be a life credo for every one of our compatriots, and our honored creative intelligentsia, active youth, and representatives of the general public will set the tone for all of us on this path.