O'zbekiston xotin-qizlariga bayram tabrigi
Ona tabiat chiroy ochib, atrof-muhit yashil libosga burkanib, bahor nashidasi tobora kuchayib borayotgan ayni shu fusunkor ayyomda siz, azizlarimni, sizlarning timsolingizda butun O'zbekiston xotin-qizlarini 8-mart bayrami bilan chin qalbimdan tabriklashni o'zim uchun katta baxt deb hisoblayman.
Mana shu bayram kunlarida biz – yurtimizning keksayu yosh barcha-barcha erkak zoti, mard o'g'lonlari haqiqatan ham Yaratganning mo'jizasi bo'lmish ayol siymosi oldida, avvalambor, mehribon onalarimiz oldida bosh egib, ta'zim bajo keltiramiz.
Munis opa-singillarimiz, vafodor umr yo'ldoshlarimiz, dunyodagi eng chiroyli, latofatli qizlarimizni tabriklab, ularning sha'niga samimiy va ezgu tilaklarimizni, chuqur hurmatimizni izhor etamiz, jajji qizaloq nabiralarimizni bag'rimizga bosib, chin yurakdan qutlaymiz.
Shu kunlarda hammamizning tilimizda, dilimizda bo'lgan bir fikrni hech ikkilanmasdan aytishni zarur deb bilaman.
Bu dunyoda shirin va ahil, baxtli hayot uchun poydevor yaratib, insonni inson, oilani mustahkam oila qiladigan, biz uchun sevgi-muhabbat, vafo va sadoqat timsoli bo'lib kelayotgan siz, go'zal va betakror, qadrdon ayollarimiz, desak, ayni haqiqatni aytgan bo'lamiz.
Chindan ham, o'zining beqiyos mehri va fidoyiligi, sabr-qanoati va chidamliligi bilan xonadonlarimizda, butun jamiyatimizda tinchlik-xotirjamlik, totuvlik va hamjihatlik muhitini saqlab, hayotimizga fayzu tarovat bag'ishlaydigan, tunlari bedor bo'lib, bolalarimizni barkamol insonlar, Vatanimizning mard va jasur himoyachilari etib voyaga yetkazadigan kim?
Mehribon va oqila ayollarimiz emasmi?
Umr yo'llarimizda qanday og'ir sinov va mashaqqatlar duch kelmasin, ularni yengib o'tishda ruhimizni ko'tarib, kuchimizga – kuch, g'ayratimizga – g'ayrat qo'shadigan insonlar ham, hech shubhasiz, dunyodagi eng mo'tabar zotlar, qalbi daryo ayollarimizdir.
Shu ma'noda, Alisher Navoiy bobomizning "Ayollar – farishtalarning opa-singillaridir" degan hikmatli so'zlarida qanday chuqur ma'no borligini, o'ylaymanki, hammamiz yaxshi tushunamiz.
Biz o'z oldimizga qo'ygan oliy maqsadimizga erishish yo'lida, ya'ni jahondagi eng taraqqiy topgan, demokratik va erkin davlatlar qatoriga kirish, xalqimizning hayot darajasi va sifatini oshirish, xalqaro maydonda mamlakatimizning obro'-e'tiborini yuksaltirishda, muxtasar qilib aytganda, bugun O'zbekistonimiz qo'lga kiritayotgan ulkan marralarda – bu qaysi soha, qaysi kasb-hunar bo'lmasin, ularning barchasida ayollarimizning munosib, buyuk hissasi borligini minnatdorlik bilan ta'kidlaymiz.
Bu haqda gapirganda, xotin-qizlarimizning nafaqat kundalik turmushda, balki davlat miqyosidagi eng muhim masalalarni hal qilishda o'rni va roli tobora ortib borayotganini alohida qayd etishni zarur deb bilaman.
Bugungi kunda yuzlab deputat ayollarimiz Oliy Majlis va mahalliy Kengashlarda xalq vakillari bo'lib faoliyat ko'rsatayotgani, davlat va jamiyat boshqaruvida, siyosiy va ijtimoiy hayotimizda, fuqarolik institutlari va nodavlat tuzilmalarda qanchadan-qancha opa-singillarimiz el-yurt manfaati uchun jonbozlik bilan xizmat qilayotganini hurmat bilan e'tirof etamiz.
Biz uchun ustuvor ahamiyatga ega bo'lgan ta'lim-tarbiya, madaniyat va ilm-fan sohalarida mehnat qilayotgan xodimlarning 73 foizini, sog'liqni saqlash tizimida 75 foizini, ishlab chiqarish tarmoqlarida 42 foizini, qishloq xo'jaligida 43 foizini aynan ayollar tashkil etayotgani ularning haqiqatan ham biror-bir sohada hech kimdan qolishmasligini ko'rsatadi.
Hozirgi vaqtda mamlakatimizdagi kichik biznes subyektlarining 120 mingdan ziyodini, fermer xo'jaliklarining 4 ming 550 dan ortig'ini xotin-qizlar samarali boshqarib, barchaga o'rnak va namuna bo'lib kelmoqda.
Men joylarda bo'lib, mana shunday o'zining qadr-qimmatini, hayotning pastu balandini yaxshi biladigan, kelajakka katta ishonch bilan qarab, sidqidildan mehnat qilayotgan opa-singillarimiz bilan uchrashib, suhbat qurganda, ochig'ini aytishim kerak, o'zim uchun katta taassurot, ma'naviy-ruhiy quvvat olaman.
Jamiyatimiz taraqqiyotini bugungi yuksak bosqichga ko'tarishda dunyoda o'xshashi kam bo'lgan noyob tuzilma – mahalla faollarining, xususan, diniy ma'rifat va ma'naviy-axloqiy tarbiya masalalari bo'yicha maslahatchi bo'lib ishlayotgan, ko'pni ko'rgan, jonkuyar opa-singillarimizning beqiyos hissasi borligi barchamizni albatta quvontiradi. Elu yurtimiz o'rtasida sog'lom muhitni mustahkamlash, xonadonlarda turli ginayu arazlarning oldini olish, yosh oilalarni qo'llab-quvvatlash borasida o'zini ayamasdan mehnat qilayotgan ana shunday ming-minglab ayollarimizga o'z nomimdan, xalqimiz nomidan samimiy tashakkur izhor etishni o'zimning burchim, deb bilaman.
Aziz opa-singillar!
Biz Vatanimiz mustaqilligining birinchi kunlaridan boshlab yurtimizda oila, onalik va bolalikni himoya qilish, ayollarning huquq va manfaatlarini ta'minlash, ularning jamiyatdagi o'rni va nufuzini oshirish kabi muhim vazifalarni davlat siyosati darajasiga ko'targanimiz va bu sohada amalga oshirayotgan ishlarimiz bugungi kunda jahon miqyosida havas bilan tan olinmoqda.
Bu haqda ko'p gapirmasdan, birgina 2015-yilning o'zida tadbirkor ayollar uchun ajratilgan kreditlar 1 trillion 255 milliard so'mni yoki 2014-yilga nisbatan 130 foizni tashkil etganini aytish kifoya, deb o'ylayman.
Hech shubhasiz, bunday ko'mak va yordam xotin-qizlarning qobiliyati va salohiyatini ro'yobga chiqarish, ularning jamiyatimiz hayotidagi munosib ishtirokini ta'minlashda muhim amaliy qadam bo'lmoqda.
O'tgan yili kasb-hunar kollejlarini bitirgan 230 mingdan ko'proq qiz bolalar ishga joylashtirilgani, tadbirkorlik sohasida o'z ishini boshlayotgan 6 mingdan ortiq yosh qizlarga 51 milliard so'mdan ziyod kreditlar ajratilgani ham opa-singillarimizning hayotiy manfaatlarini ta'minlash borasidagi salmoqli ishlarimiz qatoriga kiradi.
Shu bilan birga, keyingi ikki yilda 2 ming 80 ta xonadonga mo'ljallangan 57 ta ko'p qavatli "Kamolot" uylari barpo etilib, yosh oilalarga berilgani, minglab yoshlarimiz uchun imtiyozli ipoteka va iste'mol kreditlari ajratilgani va bunday tadbirlar izchil davom ettirilayotganini qayd etish o'rinlidir.
Shular haqida so'z yuritar ekanmiz, 2015-yilda 1 ming 668 nafar sportchimiz, jumladan, 567 nafar qizimiz xalqaro musobaqalarda ishtirok etib, 983 ta medalga erishgani, iqtidorli farzandlarimiz nufuzli xalqaro tanlovlarda 137 ta sovrinli o'rinni, jumladan, 76 ta gran-prini qo'lga kiritganini yurtimizda sog'lom va barkamol avlodni shakllantirishga qaratilgan keng ko'lamli ishlarimizning amaliy natijasi sifatida qabul qilamiz.
Ayni vaqtda xotin-qizlarimiz uchun yanada qulay sharoitlar yaratish, ularning og'irini yengil qilish, o'z bilim va professional malakasini amalda namoyon etishi uchun keng yo'l ochib berish bo'yicha hali ko'p ish qilishimiz kerak.
Ayniqsa, jondan aziz farzandlarimizni dunyoda hech kimdan kam bo'lmaydigan insonlar qilib kamol toptirish, avvalo, qiz bolaning taqdiri haqida g'amxo'rlik qilish, uni bamisoli jamiyatimizning gulidek tarbiyalab, voyaga yetkazish, bo'lajak oilaning baxtli bekasi sifatida ko'rish vazifasi, yana va yana bir bor aytaman, barchamizning eng oliy maqsadimiz bo'lishi darkor.
Nega deganda, buning negizida xalqimiz, millatimizning hayoti, kelajagi bilan bog'liq oddiy va shu bilan birga, o'ta mas'uliyatli haqiqat mujassam bo'lib, uni hech qachon unutmasligimizni istardim. Ya'ni, qizlarimiz timsolida biz avvalambor bo'lg'usi onalarni, ham jismoniy, ham ma'naviy sog'lom avlodni o'zimizga tasavvur qilamiz, naslimiz davomchilarini ko'ramiz. Hech shubhasiz, qiz bola sog'lom, bilimli, zamonaviy kasb-hunar egasi bo'lsa, u quradigan oila ham, bu oilaning mevasi bo'lmish bola ham sog'lom va baxtli bo'ladi. Oila sog'lom va baxtli bo'lsa, butun jamiyat barqaror va farovon bo'ladi.
Hammamiz yaxshi tushunamizki, mamlakatimizda 2016-yilning Sog'lom ona va bola yili deb e'lon qilinishi avvalo ana shunday ezgu maqsadga xizmat qiladi. Ushbu dastur doirasida jami 7 trillion 483 milliard 300 million so'm va 194 million 400 ming dollar hajmidagi ishlarni amalga oshirish belgilanganining o'zi, o'ylaymanki, uning miqyosi va ko'lami qanday ulkan ekanidan dalolat beradi.
Dasturda belgilangan, kundalik hayotimizda eng muhim e'tibor qaratish zarur bo'lgan yo'nalishlar haqida gapirganda, birinchi navbatda, tibbiyot maskanlari, oilaviy poliklinikalar, qishloq vrachlik punktlarining moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, akusher-ginekologlar, bolalar shifokorlarining malakasini yuksaltirish, ona va bolaning sog'lig'idan muntazam xabar olib, ularga tegishli yordam ko'rsatadigan patronaj hamshiralar sonini ko'paytirish kabi o'ta dolzarb masalalar bundan buyon ham diqqatimiz markazida bo'ladi.
Yurtimizda hukm surayotgan o'zaro hurmat, mehr-oqibat va ahillikni yanada mustahkamlash, yoshlarimizning ongi va qalbini bizga mutlaqo yot bo'lgan zararli oqim va ta'sirlardan, "ommaviy madaniyat" xurujlaridan saqlash, oilalarda, mahallalarda olib borayotgan tarbiyaviy ishlarimizni yangi bosqichga ko'tarishni bugun tobora keskinlashib, murakkablashib borayotgan hayotning o'zi barchamizdan talab etmoqda.
Ana shunday o'tkir masalalarni yechishda men siz, muhtarama ayollarimizga, sizlarning aql-zakovatingiz, olijanob fazilatlaringizga tayanishimni, sizlarni o'zimning eng yaqin maslahatchilarim va safdoshlarim, deb bilishimni fursatdan foydalanib bugun yana bir bor ta'kidlab aytmoqchiman.
Aziz va qadrli opa-singillarim!
Bamisoli bahor elchisi bo'lib kelayotgan, o'zingizdek go'zal va dilbar mana shu qutlug' ayyomda barchangizga sihat-salomatlik, baxt va omad, xonadonlaringizga fayzu baraka tilayman.

Праздничное поздравление женщинам Узбекистана
В эти дни, когда на нашей благодатной земле все сильнее ощущается долгожданное дыхание весны, пробуждается и обновляется природа, мне доставляет огромное удовольствие от всей души поздравить всех Вас и в Вашем лице всех женщин Узбекистана с праздником 8 Марта.
Сегодня мужское население нашей страны приносит всем нашим женщинам – бесценному творению Всевышнего – прежде всего низкий поклон и искренние чувства любви и уважения самым дорогим матерям, женам и сестрам, дочерям и внучкам, пожелания долголетия и здоровья, счастья и радости в жизни.
На самом деле, трудно найти и высказать Вам, нашим дорогим женщинам, самые искренние слова благодарности за Ваш бесценный благородный труд во имя продолжения человеческого рода – из маленького человечка воспитать настоящего гражданина и подлинного защитника нашей Родины.
Являясь олицетворением красоты, нежности и любви, Вы щедростью своей души порождаете прочную основу и фундамент крепкой семьи, наполняете глубоким содержанием жизнь в каждом доме и в целом нашем обществе.
Не будет никаким преувеличением, если скажу, что с какими бы трудностями и проблемами мы ни сталкивались в жизни, женщины – наши спутницы придают нам уверенность и силу для преодоления этих преград и достижения цели.
Мы всегда с благодарностью отмечаем, что своим трудолюбием, умением и ответственностью женщины, независимо от сферы их деятельности или профессии, вносят огромный, ни с чем не сравнимый вклад в достижение поставленных нами перед собой высоких целей – войти в число развитых демократических государств мира, обеспечить достойный уровень и качество жизни нашего народа, повышение авторитета страны на международной арене.
Сегодня сотни женщин-депутатов плодотворно работают в Олий Мажлисе и местных Кенгашах как народные представители, тысячи и тысячи женщин трудятся в системе государственного и общественного управления, институтах гражданского общества и негосударственных структурах, и мы выражаем им огромное уважение и признательность за их неустанную деятельность на благо нашей страны и народа.
В настоящее время в Узбекистане женщины занимают лидирующие позиции во всех приоритетных для нас направлениях и сферах. Среди работающих в таких сферах, как образование, культура и наука, они составляют 73 процента, в здравоохранении – 75 процентов, в производственных отраслях – 42 процента, сельском хозяйстве – 43 процента, что является ярким подтверждением их высокого потенциала и профессионализма.
Следует также отметить, что более 120 тысяч субъектов малого бизнеса, свыше 4550 фермерских хозяйств возглавляют у нас женщины, показывая эффективные результаты.
Несомненно, всех нас радует, что в достижении нынешнего высокого уровня развития нашего общества есть большой вклад активисток махалли, в частности, обладающих богатым жизненным опытом консультантов по вопросам религиозного просвещения и духовно-нравственного воспитания. Считаю своим долгом от себя лично и от имени всего нашего народа выразить искреннюю благодарность тысячам этих женщин, которые, не жалея себя, отдают все свои силы обеспечению стабильной и здоровой атмосферы в обществе, укреплению мира и согласия в семьях, особенно поддержке молодых семей.
Дорогие наши женщины!
Сегодня мы с большим удовлетворением можем сказать, что с первых дней независимости в нашей стране на пути строительства свободной и благополучной жизни ведется ставшая приоритетом государственной политики последовательная и широкомасштабная работа по охране семьи, материнства и детства, обеспечению законных прав и интересов женщин, повышению их роли и статуса в обществе, и успешные результаты нашего труда во всех этих направлениях вызывают большой интерес и получают признание в мире.
С этой точки зрения, думаю, достаточно привести такой факт: только в 2015 году женщинам-предпринимателям было выделено кредитов на 1 триллион 255 миллиардов сумов, что составляет 130 процентов по сравнению с показателем 2014 года.
Безусловно, оказание такого содействия и поддержки является важным практическим шагом в создании необходимых условий для проявления и реализации способностей и творческого потенциала женщин, обеспечении их достойного участия в жизни общества.
Наряду с этим принятые меры по трудоустройству более 230 тысяч девушек, окончивших в прошлом году профессиональные колледжи, выделение свыше 6 тысячам из них, желающим начать собственное дело, более 51 миллиарда сумов кредитов – все это способствует решению очень важного для нас вопроса занятости молодежи и населения в целом.
Кроме того, за последние два года построены и переданы молодым семьям 57 многоэтажных домов "Камолот" на 2080 квартир, тысячам юношей и девушек предоставлены льготные ипотечные и потребительские кредиты, и такая практика расширяется.
Отрадно, что наша огромная по своим масштабам работа, направленная на формирование гармонично развитого поколения, дает впечатляющие результаты. Наглядным подтверждением служит то, что в 2015 году 1668 спортсменов Узбекистана, в том числе 567 девушек, приняли участие в международных соревнованиях и завоевали 983 медали, наши молодые таланты на престижных международных конкурсах заняли 137 призовых мест, 76 из них были удостоены Гран-при.
Вместе с тем все мы хорошо осознаем, что нам предстоит еще многое сделать в плане создания женщинам широких возможностей и условий, облегчения их домашних забот, более полной реализации их знаний и профессиональных навыков.
Хотел бы в этой связи подчеркнуть огромную значимость воспитания вступающей в жизнь нашей молодежи самостоятельно мыслящими и целеустремленными людьми, обладающими знаниями и опытом, способными взять на себя ответственность за достойное будущее страны.
Говоря об этом, считаю, для всех нас очень важно обратить внимание на воспитание девочек, особенно в сельской местности, чтобы в будущем они смогли занять достойное место в нашем обществе, стать хранительницами домашнего очага, опорой крепкой и счастливой семьи.
В основе такого подхода лежит простая и вместе с тем жизненно важная, касающаяся будущего всего нашего народа истина, о которой мы никогда не должны забывать. А именно – в девочках мы прежде всего должны видеть будущих матерей. Несомненно, если девочка будет физически и нравственно здоровой, образованной, приобретет современную профессию, то и семья, которую она создаст впоследствии, и родившийся в этой семье ребенок будут здоровыми и счастливыми. В конечном итоге – если здорова и счастлива семья, стабильным и процветающим будет все общество.
Закономерно, что объявление в нашей стране 2016 года Годом здоровой матери и ребенка в первую очередь направлено на достижение такой благородной цели. Чтобы воочию представить себе масштабы и глубину проводимой нами работы, стоит лишь сказать, что на реализацию программы года выделено в общей сложности 7 триллионов 483 миллиарда 300 миллионов сумов и 194 миллиона 400 тысяч долларов.
Говоря о намеченных в программе мерах, прежде всего следует отметить, что в центре нашего внимания и впредь будут находиться такие актуальные вопросы, как укрепление материально-технической базы медицинских учреждений, особенно семейных поликлиник и сельских врачебных пунктов, повышение квалификации акушеров-гинекологов и педиатров, увеличение численности патронажных медсестер.
Ни для кого не секрет, что в современном мире, в эпоху глобальных перемен и стремительно меняющейся обстановки сама жизнь требует от всех нас поднять на качественно новый уровень работу по дальнейшему укреплению царящей в нашей стране атмосферы взаимного уважения, доброты и милосердия, согласия и сплоченности, ограждению молодежи от чуждых менталитету и духовности нашего народа деструктивных идей и течений, негативного влияния "массовой культуры", усилению с этой целью просветительской работы в семьях, махаллях.
Дорогие наши женщины, матери и сестры!
В этот замечательный весенний праздник от всего сердца желаю всем вам здоровья и успехов, семейного тепла, достатка и благополучия вашим домам.