O'zbekistonda Islom sivilizatsiyasi markazi tashkil etiladi
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev 2017-yil 21-aprel kuni Toshkent shahrining Olmazor tumaniga tashrifi chog'ida Imom Termiziy jome' masjidini rekonstruksiya qilish bo'yicha topshiriq bergan va Hazrati Imom (Xastimom) majmuasida Islom madaniyati markazini tashkil etish taklifini bildirgan edi.
Davlatimiz rahbarining 2017-yil 23-iyundagi "O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzurida O'zbekistondagi Islom madaniyati markazini tashkil etish chora-tadbirlari to'g'risida"gi qarori ijrosi doirasida keng ko'lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Shavkat Mirziyoyev 1-sentabr kuni Hazrati Imom (Xastimom) majmuasida bo'lib, mazkur markaz loyihasi bilan tanishdi.
Mamlakatimizda muqaddas dinimizni, ulamolarimizning boy merosini o'rganish, tarixiy obidalarni asrab-avaylashga aloihida e'tibor qaratilmoqda. Samarqandda Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi tashkil etilmoqda, Sherobod tumanidagi Abu Iso Muhammad Termiziy, Qarshi tumanidagi Abul-Mu'iyn Nasafiy ziyoratgohlari va boshqa qadamjolarda qurilish-ta'mirlash ishlari bajarilmoqda.
Bu kabi xayrli ishlar yurtdoshlarimiz va xalqaro jamoatchilik tomonidan keng qo'llab-quvvatlanmoqda. Shularni inobatga olib, davlatimiz rahbari Islom madaniyati markazi nomini Islom sivilizatsiyasi markazi, deb o'zgartirish taklifini bildirdi.
Loyihaga ko'ra, ushbu markazda akademiya, kutubxona, arxiv va qo'lyozmalar fondi tashkil etilib, ularni bugungi O'zbekiston zaminidan yetishib chiqqan buyuk mutafakkirlar va ulamolar tomonidan asos solingan ilmiy va diniy maktablarga doir yurtimizda va chet ellarda saqlanayotgan qadimiy qo'lyozma va toshbosma kitoblar, tarixiy dalil va hujjatlar, arxeologik topilmalar, osori-atiqalar, shu yo'nalishdagi zamonaviy ilmiy-tadqiqot ishlari, video va foto hujjatlar bilan boyitish, 300 o'rinli konferensiya zali barpo etish ko'zda tutilgan.
Biz ajdodlarimiz bilan doimo faxrlanib kelganmiz, dedi davlatimiz rahbari. Shunday ekan, o'zimiz ham ularga munosib bo'lishimiz kerak. Tashkil etilayotgan markazda ham buning uchun barcha sharoitlarni yaratish, yetuk olimlarni jalb qilish lozim. Mazkur sohaga oid adabiyotlarni jamlash, chet ellarda bo'lsa, yurtimizga olib kelish choralarini ko'rish zarur. Bundan tashqari, mamlakatimizdagi diniy yo'nalishdagi to'qqizta o'rta maxsus va  ikkita oliy ta'lim muassasasi ham markaz ixtiyoriga o'tkaziladi. Bu yerda saboq beradigan o'qituvchilar bilimi va saviyasiga alohida e'tibor qaratish darkor.
Shavkat Mirziyoyev markaz qurilishi bo'yicha taqdim qilingan loyihaga alohida e'tibor qaratdi.
Bu markaz bizning islom dini targ'ibotidagi yuzimiz bo'ladi. Shunday ekan, uning tashqi ko'rinishi, bu yerda ishlatiladigan qurilish materiallariga ham e'tibor qaratish lozim. Odatdagi, ko'zimiz o'rganib qolgan loyihalardan voz kechib, yangi shakl va dizayn topishimiz kerak, dedi davlatimiz rahbari.
Loyihalarda markaz qurilishi munosabati bilan boshqa joyga ko'chiriladigan aholi uchun barpo etiladigan yangi zamonaviy uy-joylar haqidagi ma'lumotlar ham o'z aksini topgan.
Prezidentimiz davlat va jamoat tashkilotlari, Musulmonlar idorasi rahbariyati, imom-xatiblar, mahalla faollari bilan suhbatlashdi.

В Узбекистане будет создан Центр исламской цивилизации
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев в ходе посещения Алмазарского района города Ташкента 21 апреля текущего года дал поручение по реконструкции мечети Имама Термизи и предложил создать Центр исламской культуры в комплексе Хазрати Имам (Хастимам).
В эти дни в соответствии с постановлением главы нашего государства от 23 июня 2017 года осуществляется широкомасштабная работа.
Шавкат Мирзиёев 1 сентября посетил комплекс Хазрати Имам (Хастимам) и ознакомился с проектом данного центра.
В нашей стране особое внимание уделяется изучению ислама, богатого наследия наших предков, сохранению исторических памятников. В Самарканде создается международный научно-исследовательский центр Имама Бухари, осуществляются строительно-ремонтные работы в мавзолеях Абу Исо Мухаммада Термизи в Шерабадском районе Сурхандарьинской области, Абул-Муъийна Насафи в Каршинском районе Кашкадарьинской области и других местах поклонения.
Эта благородная работа широко поддерживается нашими соотечественниками и международной общественностью. С учетом этого глава нашего государства предложил переименовать Центр исламской культуры в Центр исламской цивилизации.
Согласно проекту в центре намечено построить академию, библиотеку, архив и рукописный фонд, которые будут пополнены хранящимися в нашей стране и за рубежом древними рукописями, литографическими книгами, историческими документами, предметами старины, касающимися научных и религиозных школ, основанных жившими на территории современного Узбекистана великими учеными и религиозными деятелями, а также современными научно-исследовательскими работами в этом направлении. Также намечено возведение конференц-зала на 300 мест.
Мы всегда гордимся своими предками, и, в свою очередь, должны быть достойными их, сказал глава нашего государства. В организуемом центре необходимо создать все условия, привлечь к его деятельности известных ученых. Необходимо принять меры по созданию богатого фонда соответствующей литературы и возвращению тех рукописей, которые находятся за рубежом. Кроме того, в распоряжение центра будут переданы девять средних специальных и два высших образовательных учреждения религиозного направления.
Шавкат Мирзиёев особо затронул вопросы, которые необходимо обязательно учесть при строительстве центра.
Этот центр будет нашим лицом в сфере пропаганды ислама. Поэтому, необходимо уделить особое внимание его внешнему виду, используемым строительным материалам. Необходимо отказаться от заурядных, шаблонных проектов, изобрести новые формы и дизайнерские стили, сказал глава нашего государства.
Также была представлена информация о новом жилье для жителей, которые переедут на новое место жительства в связи со строительством центра.
Президент нашей страны побеседовал с руководителями государственных и общественных организаций, Управления мусульман Узбекистана, имам-хатибами, активистами махалли.