O'zbekiston-Qirg'iziston siyosiy maslahatlashuvlariga doir
2017-yilning 13-14-mart kunlari Toshkent shahrida O'zbekiston-Qirg'iziston vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlarining navbatdagi raundi bo'lib o'tdi, deya xabar qildi O'zbekiston TIV matbuot xizmati.
Qirg'iziston Respublikasi delegatsiyasiga Tashqi ishlar vaziri birinchi o'rinbosari Dinara Kamolova boshchilik qildi.
Uchrashuvda ikki tomon kun tartibining siyosiy, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsion, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi dolzarb masalalari hamda xalqaro va mintaqaviy muammolar yuzasidan fikr almashildi.
Qayd etilganidek, 2016-yilning 24-dekabr kuni Samarqand shahrida bo'lib o'tgan oliy darajadagi uchrashuv, so'ngra O'zbekiston va Qirg'izistonning chegaradosh viloyatlari rahbarlari, jamoatchilik vakillari ishtirokidagi ikki tomon hukumat delegatsiyalarining o'zaro tashriflari, manfaatdor biznes doiralar o'rtasidagi aloqalar, davlatlararo chegaralarni huquqiy rasmiylashtirish borasida davom etayotgan muzokaralar serqirra O'zbekiston-Qirg'iziston munosabatlarining yangi dinamikasini namoyon etadi.
O'zaro manfaatli bo'lgan barcha sohalarda aloqalanir rivojlantirish, jumladan O'zbekiston va Qirg'izistonning chegaradosh hududlari o'rtasidagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirish va kengaytirishdan tomonlar manfaatdor ekanligi e'tirof etildi.
Maslahatlashuvlar doirasida konsullik masalalari va axborot sohasida hamkorlik qilish bo'yicha guruhlarning uchrashuvlari ham o'tkazildi.

On Uzbek-Kyrgyz political consultations
On March 13-14, 2017, the next round of Uzbek-Kyrgyz inter-ministerial political consultations was held in Tashkent.
A delegation of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kyrgyzstan was headed by the First Deputy Minister Dinara Kemeleva.
The sides exchanged views on topical issues of the bilateral agenda in political, trade-economic, transport-communication, cultural, humanitarian and other fields, as well as international and regional matters.
As has been mentioned, the high-level meeting held on December 24, 2016 in Samarkand, followed mutual visits of governmental delegations with participation of the leaders of the border territories of regions, public representatives of Uzbekistan and Kyrgyzstan, interested business circles contacts, ongoing negotiations on the legal registration of the interstate borders demonstrate new dynamics of the Uzbek-Kyrgyz multifaceted relations.
The sides confirmed their interest in the progressive development of collaboration in all spheres of mutual interest, including further deepening and expanding cooperation between the border regions of Uzbekistan and Kyrgyzstan.
Within the framework of the consultations, meetings of groups on consular issues and interaction in the information sphere were also held.