Prezident "Adolat saroyi" qurilishi to'g'risida farmoyish berdi
Toshkentda Sudyalar oliy kengashi, Konstitutsiyaviy va Oliy sudlar, Sudyalar oliy kengashi huzuridagi odil sudlov muammolarini o'rganish Tadqiqot markazi, Oliy sud huzuridagi sudlar faoliyatini ta'minlash bo'yicha Departamenti hamda O'zbekiston sudlar Assotsiatsiyasi joylashadigan "Adolat saroyi" majmuasi quriladi. Bu yerda yangi tashkil etiladigan Odil sudlov akademiyasi binosi ham joylashtiriladi. O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 18 iyul kuni shu haqdagi farmoyishni imzoladi.
Hujjatda qayd etilishicha, sud jarayonlarining ochiqligi, shaffofligi va hammabopligi tamoyillarini amalga oshirish, sudlarning hokimiyatning mustaqil tarmog'i sifatidagi nufuzini yuksaltirish, aholining sudlarga bo'lgan ishonchini mustahkamlash hamda sudlar faoliyatida axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan foydalanishni kengaytirish maqsadida tashkil etilmoqda.
"Adolat saroyi"da ochiq sud majlislarini kuzatish bo'yicha maxsus zal bunyod etiladi. U fuqarolarga ochiq sud majlislariga tashrif buyurish yoki mamlakat bo'ylab ochiq jarayonlarni real vaqt rejimida kuzatish imkoniyatini taqdim etuvchi uskuna va texnologiyalar bilan ta'minlanadi.
O'zbekiston Badiiy akademiyasi Oliy sud bilan hamkorlikda bir oy muddatda majmua hududida o'rnatish uchun Amir Temur yodgorligini yaratish bo'yicha tanlov e'lon qilishi lozim.
Qo'shimcha ravishda Odil sudlov akademiyasi tinglovchilari yashashi uchun mehmonxona, kutish zali, avtoturargoh va hibsga olinganlarni xavfsiz saqlash uchun inshoot quriladi.

Президент распорядился построить "Дворец правосудия"
Комплекс "Дворец правосудия", где расположатся основные судебные институты Узбекистана, построят в Ташкенте.
В Ташкенте будет построен комплекс "Дворец правосудия", где расположатся Высший судейский совет, Конституционный и Верховный суды, Исследовательский центр изучения проблем правосудия при Высшем судейском совете, Департамент по обеспечению деятельности судов при Верховном суде и Ассоциация судей Узбекистана. Здесь же разместится здание создаваемой Академии правосудия. Распоряжение об этом 18 июля подписал Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев.
Как отмечается в документе, комплекс создается для "реализации принципов открытости, прозрачности и доступности правосудия, повышения авторитета суда как независимой ветви власти, укрепления доверия населения к правосудию, а также расширения использования информационно-коммуникационных технологий в деятельности судов".
Во "Дворце правосудия" будет построен специальный зал по наблюдению открытых судебных заседаний. Он будет оснащен оборудованием и технологиями, позволяющими гражданам свободно посещать его или наблюдать за открытыми процессами по стране в режиме реального времени.
Академия художеств Узбекистана совместно с Верховным судом в месячный срок должны объявить конкурс на создание памятника Амиру Темуру для установки на территории комплекса.
Дополнительно будут построены гостиницы для проживания слушателей Академии правосудия, места для ожидания, автостоянки и помещения для безопасного содержания лиц под стражей.