Prezident axborot-kommunikatsiya texnologiyalari rivojiga bag'ishlangan yig'ilish o'tkazdi
2018 yil 9 yanvar kuni O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini yanada rivojlantirish va xavfsizligini ta'minlash bo'yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar natijadorligiga bag'ishlangan yig'ilish bo'lib o'tdi.
Unda O'zbekiston Respublikasi Bosh vaziri, tegishli vazirlik va tashkilot rahbarlari ishtirok etdi.
Bugun mamlakatimizda axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini davlat boshqaruvi, iqtisodiyot tarmoqlari, ijtimoiy soha va kundalik hayotga izchil joriy etish bo'yicha keng ko'lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
O'tgan yilda raqamli televideniye qamrovi 88 foizdan 100 foizgacha yetkazildi. Mobil aloqadan foydalanuvchilar soni 7 foizga oshib, 22,8 millionga yetdi. 2017 yilda axborot texnologiyalari sohasida 7,7 trillion so'mlik yoki 2016 yilga nisbatan 26 foizga ko'p xizmat ko'rsatildi. Investitsiya dasturi doirasida 260 million dollar o'zlashtirildi.
Yig'ilishda erishilgan natijalar alohida qayd etilar ekan, 2018 yilda va yaqin istiqbolda amalga oshirilishi zarur bo'lgan ustuvor vazifalar haqida ham so'z bordi.
Prezidentimiz axborot texnologiyalari sohasida hali qilinadigan ishlar ko'pligi, erishilgan natijalar boshqa davlatlarga qaraganda ancha past ko'rsatkichda ekanligini qayd etdi.
Misol uchun: axborot texnologiyalari sohasining mamlakat yalpi ichki mahsulotidagi ulushi Janubiy Koreyada – 9 foiz, Yaponiyada – 5,5 foiz, Xitoy va Hindistonda – 4,7 foiz, O'zbekistonda atigi 2,2 foizni tashkil etadi. Buni axborot-kommunikatsiya rivojlanish indeksi reytingdagi 176 ta mamlakat ichida O'zbekiston 95-o'rinni egallagani isbotlab turibdi.
Yig'ilishda Internet tarmog'iga ulanish qamrovini kengaytirish va tezligini oshirish, dasturiy ta'minot, telekommunikatsiya sohasida yetakchi xorijiy kompaniyalar bilan aloqa o'rnatish, "Elektron Hukumat" tizimini yanada rivojlantirish bo'yicha amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan axborot berildi.
Internetdan 20 million aholi foydalanadi, deb hisobot bergansizlar. Biroq, milliy Internet orqali taklif etiladigan xizmatlar doirasi juda cheklangani sababli, aholining aksariyat qismi Internetdan faqat "Telegram"da yozishma uchun foydalanadi, xolos, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yig'ilishda MDH davlatlari bo'yicha Internetning o'rtacha tezligi biznikidan 10 marta yuqoriligi qayd etildi. Aloqa operatorlari chekka hududlarda, avtomobil va temir yo'llarga yaqin hududlarda telekommunikatsiyalarni kengaytirishga sarmoya kiritmayotgani ta'kidlandi.
Mutasaddilarga Internet narxini arzonlashtirish, tezligini kamida 4 barobarga keskin oshirish, 2020 yilgacha esa MDH davlatlari darajasiga yetkazish chora-tadbirlarini ko'rish bo'yicha zarur topshiriq berildi.
Bugun "Xavfsiz shahar" yagona kompleksini yaratish dasturiga muvofiq loyihaning konsepsiyasi ishlab chiqildi. Unga ko'ra, Toshkent shahrida 16 mingdan ortiq kameralar o'rnatish, Ma'lumotlarni qayta ishlash markazi va Situatsiya markazlarini tashkil etish belgilangan. Shuningdek, "Xavfsiz turizm", "Xavfsiz hudud", "112" tizimi, oliy ta'lim muassasalariga imtixon topshirish jarayonlariga videokuzatuv hamda yo'l harakati qoidalari buzilishlarini ro'yxatga olish tizimlarini joriy etish ko'zda tutilgan.
Yig'ilishda "Xavfsiz hudud" va jamoat tartibini ta'minlashga ko'maklashish bo'yicha loyihalarni amalga oshirishni jadallashtirish chora-tadbirlari muhokama qilindi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 30 iyundagi farmoniga asosan tashkil etilgan "Mirzo Ulug'bek innovatsiya markazi"da 140 dan ortiq korxonaga rezident maqomi berilib, ularda ayni vaqtda 1000 dan ortiq dasturchi mutaxassis ishlamoqda. Muhammad al-Xorazmiy nomi berilgan Toshkent axborot texnologiyalari universitetida eng zamonaviy texnologiyalar va ta'lim uslublari keng joriy etilmoqda.
2018 yilda xalqaro tajribani, zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlanish tendensiyalarini inobatga olgan holda, "2018-2021 yillarda "Elektron Hukumat" tizimini yanada rivojlantirish strategiyasi"ni ishlab chiqish, "Mirzo Ulug'bek innovatsiya markazi" rezidentlari tomonidan ko'rsatiladigan ishlar va xizmatlar hajmini kamida 2 barobarga hamda eksport hajmini 1,8 barobarga oshirish, rezidentlar uchun chet el kompaniyalari bilan hamkorlik qilishda va yangi bozorlarga chiqishda ko'maklashish bo'yicha tegishli topshiriqlar berildi.
Shuningdek, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetini uch yil ichida jahondagi eng obro'li 1 000 universitet safiga kiritishni ta'minlash, sohada jahonda yetakchi bo'lgan universitet va kompaniyalar bilan hamkorlikni kuchaytirish, professor-o'qituvchilar va talabalarning xorijiy stajirovkasi va malaka oshirishini keng tashkil etish kerakligi ta'kidlandi.
Yig'ilishda dasturiy mahsulotlarni ishlab chiqarish va buning uchun milliy kadrlar tayyorlash ishlari hali talab darajasida emasligi qayd etildi, mutasaddilarga dunyoning yirik axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasidagi korporatsiyalar bilan tenglasha oladigan milliy operatorimiz va dasturchilarimizning faoliyatini takomillashtirish bo'yicha aniq vazifalarni belgilab berdi.
Yig'ilishda "O'zbektelekom" kompaniyasining ishlash samaradorligini oshirish, telekommunikatsiya tarmoqlari orqali xalqaro telefon so'zlashuvini noqonuniy amalga oshirayotgan sub'ektlarga nisbatan moliyaviy jazo choralarini qo'llash, xalqaro tajriba asosida pochta tizimini tubdan qayta ko'rib chiqib, yanada rivojlantirish, axborot xavfsizligi konsepsiyasini ishlab chiqish bo'yicha mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berildi.

Dedicated to development of information and communication technologies
On January 9, 2018, a meeting dedicated to effectiveness of measures taken on further development of information and communication technologies and ensuring information security was held under the chairmanship of the President of the Republic of Uzbekistan.
It was attended by the Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, his deputies, heads of relevant ministries and departments.
Today a large-scale activity is carried out on consistent introduction of information and communication technologies into the system of public administration, the economy, social sphere and everyday life of people in our country.
Over the past year, digital TV coverage has been increased from 88 to 100 percent. The number of mobile users increased by 7 percent and reached 22,8 million. In 2017, services in the sphere of information technologies were provided for 7,7 trillion sums or 26 percent more than in 2016. 260 million dollars have been spent within the framework of the Investment Program.
At the meeting, priorities for 2018 and the near future were discussed along with the achieved results.
The President of our country noted that much remains to be done in the sphere of information technologies, the achieved results are noticeably lagging behind the indicators of other countries.
Thus, the share of information technology in the gross domestic product in South Korea is 9 percent, in Japan – 5,5 percent, in China and India – 4,7 percent, and in Uzbekistan – only 2,2 percent. Uzbekistan occupies the 95th place among 176 countries in the index of information and communication development.
Information on the ongoing activities of expanding the coverage and increasing the speed of connection to the Internet, establishment of interaction with leading foreign companies in the field of software and telecommunications, further development of the "Electronic government" system was provided at the meeting.
I was informed that 20 million people are using the Internet in our country. However, due to the limited range of services provided through the national Internet services, most of the population are using it only for correspondence through "Telegram", said Shavkat Mirziyoyev.
At the meeting it was noted that the average speed of Internet connection in the CIS countries is 10 times faster than in our country. Telecommunications operators do not invest in expanding telecommunications network in remote areas, on territories adjacent to roads and railways.
Responsible persons were instructed to take measures on sharply lowering prices for access to the Internet, increasing the speed of connection at least 4 times, bringing it to the level of the CIS countries by 2020.
Concept of the project was developed in accordance with the program of creating a single complex "Safe city". It provides for installation of more than 16 thousand video cameras, organization of a Data Processing Center and situational centers in Tashkent. At the same time, it is planned to implement the systems of "Safe tourism", "Safe territory", "112", video surveillance over the entrance examinations to higher education institutions and fixing violations of traffic rules.
At the meeting, measures taken on accelerating implementation of "Safe territory" project and other projects promoting public order were considered.
More than 140 enterprises, where more than thousand programmers are working today, received the status of a resident in Mirzo Ulugbek Innovation Center, established in accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan of June 30, 2017. The most modern technologies and methods of teaching are being widely introduced at Tashkent University of Information Technologies named after Muhammad al-Khorazmiy.
Relevant instructions were given on development this year of the Strategy for further development of the "Electronic government" system in 2018-2021, taking into account international experience and development trends of modern ICT, increasing the volume of works and services produced by residents of Mirzo Ulugbek Innovation Center not less than 2 times, as well as 1,8 times the volume of their exports, assisting residents in cooperation with foreign companies and access to new markets.
The need to ensure entry of Tashkent University of Information Technologies named after Muhammad al-Khorazmiy into the 1000 most prestigious universities of the world in the next 3 years, strengthening cooperation with leading universities and industry companies, organizing internships and improving qualifications of professors, teachers and students abroad was emphasized.
At the meeting, insufficient level of work on production of national software products and preparation of necessary national personnel was noted. The Head of our state set specific tasks for responsible officials on improvement of activities of the national operator and programmers so that they would be able to compete with major technology corporations of the world.
At the meeting, officials were given instructions on increasing efficiency of "Uzbektelecom" company, applying financial penalties to entities that are illegally conducting international telephone calls through telecommunications networks, radically reviewing and further development of the postal communication system based on international experience, development of an information security concept.