Prezident Qoraqalpog'istonga tashrif buyurdi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joylarda ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning borishi, xalqimizning hayot darajasi va sifatini yanada oshirishga qaratilgan bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari bilan yaqindan tanishish, xalq bilan uchrashish va muloqot qilish maqsadida 20-yanvar kuni Qoraqalpog'iston Respublikasiga tashrif buyurdi.
Shuni alohida ta'kidlash zarurki, Shavkat Mirziyoyev O'zbekiston Respublikasi Prezidenti sifatida birinchi tashrifini qoraqalpoq zaminidan boshlagani muhim ahamiyatga ega. Bu albatta davlatimiz rahbarining Qoraqalpog'istonga, qoraqalpoq xalqiga bo'lgan yuksak hurmat-e'tiboridan dalolat beradi.
Shavkat Mirziyoyev 2016-yil 10-noyabr kuni Qoraqalpog'iston Respublikasi Shumanay tumanida bo'lib o'tgan saylovoldi uchrashuvida: "Men nafaqat o'zbek xalqining, balki qoraqalpoq xalqining ham farzandiman!", deb ta'kidlagan edi. Shu bilan birga, ushbu mintaqada yashayotgan aholini har tomonlama qo'llab-quvvatlash bo'yicha belgilangan keng ko'lamli ishlar haqida to'xtalib, jumladan: "Bundan buyon har bir tuman va shaharga, kerak bo'lsa, chekka-chekka qishloq va ovullargacha kirib boramiz. U yerda istiqomat qilayotgan odamlarning dardini eshitamiz, muammolarini hal qilishga qaratilgan dasturlar ishlab chiqamiz va ijrosini qat'iy nazoratga olamiz", degan edi.
Aytish mumkinki, Qoraqalpog'iston Respublikasiga bugungi tashrif ana shunday ezgu maqsadlarning, Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yilida belgilangan vazifalarning yana bir amaliy ijrosi sifatida namoyon bo'ldi.
Ma'lumki, davlatimiz tomonidan yaratilayotgan imkoniyatlar natijasida Qoraqalpog'iston Respublikasining iqtisodiyot tarmoqlari, sanoat, qurilish, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sohalari ham jadal rivojlanmoqda. Bugungi kunda yalpi hududiy mahsulotning qariyb yarmi, hududiy eksportning 75 foizi xususiy sektor hissasiga to'g'ri kelmoqda. Ish bilan band bo'lgan aholining 75 foizi aynan shu sohada mehnat qilmoqda.
Ayni paytda bu hududning murakkab sharoiti, Orol dengizi bilan bog'liq mintaqada yuzaga kelgan ekologik ofat aholini toza ichimlik suvi bilan ta'minlash, sifatli tibbiy yordam ko'rsatish, onalik va bolalikni himoya qilish, oila va mahalla institutlariga e'tibor qaratish, ayollar va yoshlarning jamiyatdagi o'rni va mavqeini oshirish kabi bir qator muhim masalalar yuzasidan kechiktirib bo'lmaydigan amaliy ishlarni talab etmoqda.
Ana shu maqsadda davlatimiz rahbari tashrif davomida oddiy odamlar bilan uchrashdi, oilalarga kirib, ularning turmush sharoitlari bilan yaqindan tanishdi. Xalq bilan samimiy muloqotlar bo'lib o'tdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Xo'jayli tumani markaziy shifoxonasiga tashrif buyurdi. Zamonaviy tibbiy texnika bilan jihozlangan ushbu muassasa tumandagi 11 qishloq vrachlik punkti va 4 poliklinika bilan birgalikda 130 mingdan ziyod aholiga sifatli xizmat ko'rsatib kelmoqda.
Salomatlik insonning eng qimmat boyligidir. Odamlarga salomatligini mustahkamlashda yordam ko'rsatadigan mutaxassis eng sharafli kasblardan birining egasidir.
Shavkat Mirziyoyev shifoxonadagi sharoit bilan tanishdi, qabul, rentgen, diagnostika va qator boshqa bo'limlarni ko'zdan kechirdi. Shifokorlar bilan muloqotda malakali tibbiy kadrlar yetishtirish, tibbiy jihozlardan unumli foydalanish, xizmat malakasini oshirish, shifoxonalar qurishda har bir hududning o'ziga xos iqlim sharoitidan kelib chiqish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Shundan so'ng Prezidentimiz "Muruvvat" ayollar internatiga borib, ushbu muassasa faoliyati bilan tanishdi. Shifokor va hamshiralar bilan suhbatlashib, bu maskanda yaratilgan shart-sharoitlarni yanada yaxshilash uchun davlat tomonidan yordam ko'rsatilishini ta'kidladi.
Tumandagi 69-maktab o'qituvchilari bilan bo'lgan muloqot chog'ida maktablarning infratuzilmasini yaxshilash, bu yerda litsey va kollejlarning bo'lg'usi munosib o'quvchilarini tayyorlash va umuman Vatan ravnaqi uchun malakali kadrlar tarbiyalash ishlarini takomillashtirish mavzuida so'z bordi.
Shavkat Mirziyoyev Agrosanoat markazi qurilayotgan uchastkaga ham tashrif buyurdi. 2017-2018-yillarda ishga tushirilishi mo'ljallanayotgan ushbu majmua 11 gektar maydonni egallaydi. Bu yerda qishloq xo'jaligi mahsulotlarini saqlash, qayta ishlash, qadoqlash binolari, shuningdek, terminal, yuk tushirish va ortish maydoni, muzxonalar, issiqxonalar, bojxona, angar, mehmonxona, ovqatlanish muassasasi, sport majmuasi kabi inshootlar barpo etiladi.
Shu yerning o'zida Xo'jaylida turar-joy infratuzilmasini rivojlantirish masalalari ham muhokama qilindi. Davlatimiz rahbari odamlar boshlangan o'zgarishlarni o'z hayotida his qilishi uchun joriy yil yakunigacha 40 ko'p qavatli turar-joy binosi barpo etish va foydalanishga topshirish to'g'risida ko'rsatma berdi.
Shavkat Mirziyoyev "Qoraqalpog'iston" qishloq vrachlik punktida ham bo'ldi. Shifokorlar bilan suhbat asnosida aholining davlat idoralariga ishonchini mustahkamlashda tibbiyot muassasalari xodimlarining faoliyati alohida o'rin tutishi ta'kidlandi. Qishloq vrachlik punktlarini zamonaviy tibbiy jihozlar bilan bir qatorda dori-darmon va boshqa zarur ashyolar bilan ta'minlash masalalari muhokama qilindi.
Prezidentimiz Shumanay tumani Jumaboy Bozorov nomidagi bolalar musiqa va san'at maktabiga tashrif buyurdi. 211 o'quvchi ta'lim olayotgan bu dargohda milliy musiqa asboblari, fortepyano, xoreografiya, tasviriy san'at kabi o'ndan ziyod yo'nalishda dars o'tiladi. Muassasa ochilganiga atigi bir necha yil bo'lganiga qaramay, uning o'quvchilari qator tanlovlarda, xususan, 2-marta mamlakatimiz miqyosida o'tkazilgan ko'rikda birinchi o'rinni egallashga muvaffaq bo'ldi.
Maktab o'qituvchilari va o'quvchilari bilan muloqot chog'ida jamoatchilik vakillari O'zbekiston Respublikasi Birinchi Prezidenti Islom Karimov yosh avlodni jismoniy va ma'naviy jihatdan barkamol etib voyaga yetkazishga alohida e'tibor bergani, Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev u kishining bu boradagi xayrli ishlarini izchil davom ettirayotganini ta'kidladi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev "Agroservis MTP" mas'uliyati cheklangan jamiyatining Qanliko'l tumani filialida ham bo'lib, bahorgi dala ishlariga puxta tayyorgarlik ko'rish haqida fikrlashdi. Tumanda paxta maydonini bosqichma-bosqich qisqartirib, chorvachilikni rivojlantirish bo'yicha ko'rsatmalar berdi.
Qanliko'l pedagogika kollejida bo'lgan muloqotda Prezidentimiz kollej mutaxassisliklarini zamon talabiga mos ravishda o'zgartirish, tuman iqtisodiy-ijtimoiy hayoti uchun zarur kadrlar tayyorlash kerakligini ta'kidladi. Ilmiy, badiiy adabiyotlarni qoraqalpoq tiliga o'girish, chop etish va ta'lim maskanlariga yetkazib berish bo'yicha tavsiyalar berdi.
Davlatimiz rahbari Qo'ng'irot – Mo'ynoq ichimlik suvi tarmog'i qurilishi boshlanishi bilan tanishdi. 101 kilometrlik ushbu suv tarmog'i ishga tushirilgach, bir kecha-kunduzda 7 ming kub metr suv uzatish va 25 mingdan ziyod aholini toza ichimlik suvi bilan ta'minlash imkoniyati yaratiladi.
Nukus shahrida Qoraqalpog'iston Respublikasi faollari bilan uchrashuv bo'lib o'tdi. Yig'ilishda Qoraqalpog'istonni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, aholi uchun munosib turmush sharoitlari yaratish masalalariga alohida e'tibor qaratildi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Qoraqalpog'iston Respublikasiga tashrifi davom etmoqda.

Президент посещает Каракалпакстан
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев с целью ознакомления с ходом социально-экономических реформ на местах, с созидательной и благоустроительной работой во имя дальнейшего повышения уровня и качества жизни народа и для диалога с народом 20 января посетил Республику Каракалпакстан.
Следует особо отметить, что Шавкат Мирзиёев как Президент Республики Узбекистан первым из регионов нашей страны посетил Республику Каракалпакстан, что, несомненно, свидетельствует о высоком уважении и внимании главы нашего государства к каракалпакскому народу.
Шавкат Мирзиёев на прошедшей 10 ноября 2016 года предвыборной встрече в Шуманайском районе Республики Каракалпакстан сказал: "Я считаю себя сыном не только узбекского, но и каракалпакского народа!". Вместе с тем, говоря о намеченной широкомасштабной работе по всесторонней поддержке жителей этого региона, в частности, отметил: "Впредь мы посетим каждый район и город, даже самые отдаленные села и аулы. Мы будем прислушиваться к заботам и волнующим людей вопросам, разработаем программы, направленные на решение их проблем, установим строгий контроль за их исполнением".
Можно сказать, что сегодняшняя поездка в Республику Каракалпакстан стала еще одним практическим воплощением таких благородных целей и задач, намеченных в Год диалога с народом и интересов человека.
Известно, что в результате созданных государством возможностей в Республике Каракалпакстан также динамично развиваются отрасли экономики, промышленность, строительство, информационно-коммуникационные технологии, сфера малого бизнеса и частного предпринимательства. В настоящее время около половины валового регионального продукта, 75 процентов экспорта приходятся на долю этой сферы. 75 процентов занятого населения трудятся именно в данном секторе.
Вместе с тем сложные условия этого региона, экологическое бедствие в регионе Приаралья требуют безотлагательного решения ряда таких важных вопросов, как обеспечение населения питьевой водой, оказание качественной медицинской помощи, охрана материнства и детства, особое внимание институтам семьи и махалли, повышение роли женщин и молодежи в обществе.
В этих целях глава нашего государства встретился с людьми, посетил семьи, ознакомился с условиями их жизни. Состоялись искренние диалоги с народом.
Президент Шавкат Мирзиёев посетил центральную больницу Ходжейлийского района. Это учреждение, оснащенное современной медицинской техникой, наряду с 11 сельскими врачебными пунктами и 4 поликлиниками района оказывает медицинские услуги более чем 130 тысячам человек.
Здоровье – самое ценное богатство. Специалист, оказывающий медицинскую помощь людям, является представителем одной из самых почетных профессий.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с созданными в больнице условиями, осмотрел приемное отделение, рентген-кабинет, кабинет диагностики и другие. В ходе беседы с врачами состоялся обмен мнениями по вопросам подготовки квалифицированных медицинских кадров, эффективного использования медицинского оборудования, повышения качества услуг, необходимости учета климатических условий каждого региона при строительстве больниц.
Глава нашего государства побывал в женском интернате "Мурувват". Беседуя с врачами и медсестрами, Шавкат Мирзиёев отметил, что государством будет оказано содействие в дальнейшем улучшении условий в медучреждении.
В ходе диалога с преподавателями школы №69 речь шла об улучшении инфраструктуры школ, совершенствовании работы по подготовке в них будущих достойных учащихся лицеев и колледжей и в целом воспитанию квалифицированных кадров, способных вносить большой вклад в процветание Родины.
Шавкат Мирзиёев побывал также на строительстве Агропромышленного центра. Этот комплекс, сдача которого намечена на 2017-2018 годы, занимает площадь в 11 гектаров. Здесь будут построены здания для хранения, переработки, упаковки сельхозпродукции, а также терминал, погрузочно-разгрузочная площадка, морозильные камеры, теплицы, помещения для таможни, ангар, гостиница, пункты общественного питания, спортивный комплекс.
Здесь же также были обсуждены вопросы развития жилищной инфраструктуры в Ходжейли. Глава нашего государства дал поручение до конца текущего года построить и сдать в эксплуатацию 40 многоэтажных жилых домов, чтобы люди почувствовали начавшиеся перемены.
Шавкат Мирзиёев также побывал в сельском врачебном пункте "Каракалпакстан". В беседе с врачами было отмечено, что в укреплении доверия населения к государственным органам особое значение имеет деятельность работников медицинских учреждений. Наряду с вопросами оснащения сельских врачебных пунктов современной медицинской аппаратурой также было обсуждено их обеспечение лекарственными препаратами и другими медицинскими средствами.
Президент нашей страны в Шуманайском районе посетил детскую школу музыки и искусства имени Жумабоя Бозорова, в которой обучаются 211 учащихся. Занятия здесь проводятся по более чем десяти направлениям – национальные музыкальные инструменты, фортепьяно, хореография, изобразительное искусство и другие. Несмотря на короткий срок с момента открытия школы, ее воспитанники уже не раз становились победителями ряда конкурсов, в частности, дважды завоевали первое место на конкурсах в масштабе страны.
Во время общения с преподавателями и учащимися школы представители общественности отметили, что Первый Президент Узбекистана Ислам Каримов уделял особое внимание воспитанию и формированию молодого поколения физически здоровыми и гармонично развитыми личностями. Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев последовательно продолжает эти добрые дела.
Глава нашего государства побывал и в Канлыкульском районном филиале общества с ограниченной ответственностью "Агросервис МТП", где речь шла о тщательной подготовке к весенним полевым работам. Было поручено поэтапно сокращать хлопковые поля и развивать в районе животноводство.
В ходе беседы в Канлыкульском педагогическом профессиональном колледже Президент нашей страны отметил необходимость изменения в соответствии с требованиями времени направлений обучения в колледже, подготовки востребованных кадров для социально-экономических сфер района. Необходимо осуществить перевод и издание на каракалпакском языке научной, художественной литературы, доставку их в образовательные учреждения.
Глава нашего государства ознакомился с началом прокладки водопроводной сети Кунград-Муйнак. С пуском в эксплуатацию этой сети протяженностью 101 километр ежесуточно будут подаваться 7 тысяч кубометров воды и обеспечены питьевой водой более 25 тысяч человек.
В Нукусе состоялась встреча с активом Республики Каракалпакстан. На собрании было уделено особое внимание вопросам социально-экономического развития Каракалпакстана, создания достойных условий жизни для населения.
Поездка Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Республику Каракалпакстан продолжается.