Prezident Qoraqalpog'istonga tashrif buyurdi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joylarda ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning borishi, xalqimizning hayot darajasi va sifatini yanada oshirishga qaratilgan bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari bilan yaqindan tanishish, xalq bilan uchrashish va muloqot qilish maqsadida 20-yanvar kuni Qoraqalpog'iston Respublikasiga tashrif buyurdi.
Shuni alohida ta'kidlash zarurki, Shavkat Mirziyoyev O'zbekiston Respublikasi Prezidenti sifatida birinchi tashrifini qoraqalpoq zaminidan boshlagani muhim ahamiyatga ega. Bu albatta davlatimiz rahbarining Qoraqalpog'istonga, qoraqalpoq xalqiga bo'lgan yuksak hurmat-e'tiboridan dalolat beradi.
Shavkat Mirziyoyev 2016-yil 10-noyabr kuni Qoraqalpog'iston Respublikasi Shumanay tumanida bo'lib o'tgan saylovoldi uchrashuvida: "Men nafaqat o'zbek xalqining, balki qoraqalpoq xalqining ham farzandiman!", deb ta'kidlagan edi. Shu bilan birga, ushbu mintaqada yashayotgan aholini har tomonlama qo'llab-quvvatlash bo'yicha belgilangan keng ko'lamli ishlar haqida to'xtalib, jumladan: "Bundan buyon har bir tuman va shaharga, kerak bo'lsa, chekka-chekka qishloq va ovullargacha kirib boramiz. U yerda istiqomat qilayotgan odamlarning dardini eshitamiz, muammolarini hal qilishga qaratilgan dasturlar ishlab chiqamiz va ijrosini qat'iy nazoratga olamiz", degan edi.
Aytish mumkinki, Qoraqalpog'iston Respublikasiga bugungi tashrif ana shunday ezgu maqsadlarning, Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yilida belgilangan vazifalarning yana bir amaliy ijrosi sifatida namoyon bo'ldi.
Ma'lumki, davlatimiz tomonidan yaratilayotgan imkoniyatlar natijasida Qoraqalpog'iston Respublikasining iqtisodiyot tarmoqlari, sanoat, qurilish, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sohalari ham jadal rivojlanmoqda. Bugungi kunda yalpi hududiy mahsulotning qariyb yarmi, hududiy eksportning 75 foizi xususiy sektor hissasiga to'g'ri kelmoqda. Ish bilan band bo'lgan aholining 75 foizi aynan shu sohada mehnat qilmoqda.
Ayni paytda bu hududning murakkab sharoiti, Orol dengizi bilan bog'liq mintaqada yuzaga kelgan ekologik ofat aholini toza ichimlik suvi bilan ta'minlash, sifatli tibbiy yordam ko'rsatish, onalik va bolalikni himoya qilish, oila va mahalla institutlariga e'tibor qaratish, ayollar va yoshlarning jamiyatdagi o'rni va mavqeini oshirish kabi bir qator muhim masalalar yuzasidan kechiktirib bo'lmaydigan amaliy ishlarni talab etmoqda.
Ana shu maqsadda davlatimiz rahbari tashrif davomida oddiy odamlar bilan uchrashdi, oilalarga kirib, ularning turmush sharoitlari bilan yaqindan tanishdi. Xalq bilan samimiy muloqotlar bo'lib o'tdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Xo'jayli tumani markaziy shifoxonasiga tashrif buyurdi. Zamonaviy tibbiy texnika bilan jihozlangan ushbu muassasa tumandagi 11 qishloq vrachlik punkti va 4 poliklinika bilan birgalikda 130 mingdan ziyod aholiga sifatli xizmat ko'rsatib kelmoqda.
Salomatlik insonning eng qimmat boyligidir. Odamlarga salomatligini mustahkamlashda yordam ko'rsatadigan mutaxassis eng sharafli kasblardan birining egasidir.
Shavkat Mirziyoyev shifoxonadagi sharoit bilan tanishdi, qabul, rentgen, diagnostika va qator boshqa bo'limlarni ko'zdan kechirdi. Shifokorlar bilan muloqotda malakali tibbiy kadrlar yetishtirish, tibbiy jihozlardan unumli foydalanish, xizmat malakasini oshirish, shifoxonalar qurishda har bir hududning o'ziga xos iqlim sharoitidan kelib chiqish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Shundan so'ng Prezidentimiz "Muruvvat" ayollar internatiga borib, ushbu muassasa faoliyati bilan tanishdi. Shifokor va hamshiralar bilan suhbatlashib, bu maskanda yaratilgan shart-sharoitlarni yanada yaxshilash uchun davlat tomonidan yordam ko'rsatilishini ta'kidladi.
Tumandagi 69-maktab o'qituvchilari bilan bo'lgan muloqot chog'ida maktablarning infratuzilmasini yaxshilash, bu yerda litsey va kollejlarning bo'lg'usi munosib o'quvchilarini tayyorlash va umuman Vatan ravnaqi uchun malakali kadrlar tarbiyalash ishlarini takomillashtirish mavzuida so'z bordi.
Shavkat Mirziyoyev Agrosanoat markazi qurilayotgan uchastkaga ham tashrif buyurdi. 2017-2018-yillarda ishga tushirilishi mo'ljallanayotgan ushbu majmua 11 gektar maydonni egallaydi. Bu yerda qishloq xo'jaligi mahsulotlarini saqlash, qayta ishlash, qadoqlash binolari, shuningdek, terminal, yuk tushirish va ortish maydoni, muzxonalar, issiqxonalar, bojxona, angar, mehmonxona, ovqatlanish muassasasi, sport majmuasi kabi inshootlar barpo etiladi.
Shu yerning o'zida Xo'jaylida turar-joy infratuzilmasini rivojlantirish masalalari ham muhokama qilindi. Davlatimiz rahbari odamlar boshlangan o'zgarishlarni o'z hayotida his qilishi uchun joriy yil yakunigacha 40 ko'p qavatli turar-joy binosi barpo etish va foydalanishga topshirish to'g'risida ko'rsatma berdi.
Shavkat Mirziyoyev "Qoraqalpog'iston" qishloq vrachlik punktida ham bo'ldi. Shifokorlar bilan suhbat asnosida aholining davlat idoralariga ishonchini mustahkamlashda tibbiyot muassasalari xodimlarining faoliyati alohida o'rin tutishi ta'kidlandi. Qishloq vrachlik punktlarini zamonaviy tibbiy jihozlar bilan bir qatorda dori-darmon va boshqa zarur ashyolar bilan ta'minlash masalalari muhokama qilindi.
Prezidentimiz Shumanay tumani Jumaboy Bozorov nomidagi bolalar musiqa va san'at maktabiga tashrif buyurdi. 211 o'quvchi ta'lim olayotgan bu dargohda milliy musiqa asboblari, fortepyano, xoreografiya, tasviriy san'at kabi o'ndan ziyod yo'nalishda dars o'tiladi. Muassasa ochilganiga atigi bir necha yil bo'lganiga qaramay, uning o'quvchilari qator tanlovlarda, xususan, 2-marta mamlakatimiz miqyosida o'tkazilgan ko'rikda birinchi o'rinni egallashga muvaffaq bo'ldi.
Maktab o'qituvchilari va o'quvchilari bilan muloqot chog'ida jamoatchilik vakillari O'zbekiston Respublikasi Birinchi Prezidenti Islom Karimov yosh avlodni jismoniy va ma'naviy jihatdan barkamol etib voyaga yetkazishga alohida e'tibor bergani, Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev u kishining bu boradagi xayrli ishlarini izchil davom ettirayotganini ta'kidladi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev "Agroservis MTP" mas'uliyati cheklangan jamiyatining Qanliko'l tumani filialida ham bo'lib, bahorgi dala ishlariga puxta tayyorgarlik ko'rish haqida fikrlashdi. Tumanda paxta maydonini bosqichma-bosqich qisqartirib, chorvachilikni rivojlantirish bo'yicha ko'rsatmalar berdi.
Qanliko'l pedagogika kollejida bo'lgan muloqotda Prezidentimiz kollej mutaxassisliklarini zamon talabiga mos ravishda o'zgartirish, tuman iqtisodiy-ijtimoiy hayoti uchun zarur kadrlar tayyorlash kerakligini ta'kidladi. Ilmiy, badiiy adabiyotlarni qoraqalpoq tiliga o'girish, chop etish va ta'lim maskanlariga yetkazib berish bo'yicha tavsiyalar berdi.
Davlatimiz rahbari Qo'ng'irot – Mo'ynoq ichimlik suvi tarmog'i qurilishi boshlanishi bilan tanishdi. 101 kilometrlik ushbu suv tarmog'i ishga tushirilgach, bir kecha-kunduzda 7 ming kub metr suv uzatish va 25 mingdan ziyod aholini toza ichimlik suvi bilan ta'minlash imkoniyati yaratiladi.
Nukus shahrida Qoraqalpog'iston Respublikasi faollari bilan uchrashuv bo'lib o'tdi. Yig'ilishda Qoraqalpog'istonni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, aholi uchun munosib turmush sharoitlari yaratish masalalariga alohida e'tibor qaratildi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Qoraqalpog'iston Respublikasiga tashrifi davom etmoqda.

Close dialogue with people is an important factor in ensuring human interests
On 20 January President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev visited the Republic of Karakalpakstan to review the pace of social-economic reforms, creative and improvement works, aimed at further increasing the level and quality of life of the people and for a dialogue with people.
It should be underlined that the Republic of Karakalpakstan was among the first of the regions our country to be visited by Shavkat Mirziyoyev as the President of the Republic of Uzbekistan, which, indisputably, demonstrates a deep respect and attention of the head of our country to the Karakalpak people.
At the pre-election meeting in Shumanay district of the Republic of Karakalpakstan on 10 November 2016, Shavkat Mirziyoyev said: "I consider myself a son of not only the Uzbek people, but also the Karakalpak people!". Furthermore, speaking about the planned wide-scale works on comprehensive support of the residents of this region, in particular, he noted: "Henceforth, we will visit each district and the city, even the most remote rural areas and villages. We will listen to the concerns of the people, develop programs, aimed at solving their problems, establish strict control over their execution".
We may conclude that today's trip to the Republic of Karakalpakstan was another practical realization of these noble goals and objectives, planned for the Year of dialogue with the people and human interests.
As a result of opportunities, created by the state in the Republic of Karakalpakstan, the sectors of the economy, industry, construction, information and communication technologies, small business and private entrepreneurship are dynamically developing. Currently, about half of the gross regional product, 75 percent of exports fall to the share of private sector. 75 per cent of the working population are employed in this sector.
However, the difficult conditions in the region, the environmental disaster in the Aral Sea region require an urgent attention to a number of important issues such as the provision of drinking water, quality health care, protection of maternal and child health, special attention to institutions of family and mahalla, enhancing the role of women and youth in the society.
In this regard, the head of our state met with people, visited families, got acquainted with the conditions of their lives. Sincere dialogues with people took place.
President Shavkat Mirziyoyev visited a central hospital of Hojayli district. The hospital, equipped with modern medical apparatus, along with 11 rural medical centres and 4 polyclinics of the district, provide medical services to over 130 thousand people.
Health is the most valuable wealth. A specialist, rendering medical aid to people, is a representative of one of the most honoured professions.
Shavkat Mirziyoyev learned about the conditions at the hospital, inspected reception area, X-ray and diagnosis rooms, and others. During the talks with doctors, they exchanged views on the issues of training qualified medical staff, effective use of medical equipment, increasing the quality of services, the necessity to take into account the climate conditions of each region in constructing hospitals.
The Head of our state went to the "Muruvvat" women's care home. Talking to the doctors and nurses, Shavkat Mirziyoyev noted that the state will continue to provide support in further improving the conditions at medical institutions.
Improving infrastructure of schools, educating qualified students and future professionals, who are capable to contribute to prosperity of the Motherland was on the focus of a dialogue with teachers of the school №69.
Shavkat Mirziyoyev also went to the construction site of the agro-industrial centre. This complex, which will be put under operation in 2017-2018, sits on the area of 11 ha. The buildings for storage, processing, packaging of agricultural products as well as a terminal, loading-unloading area, refrigerators, greenhouses, buildings for customs clearance, a hangar, a hotel, catering and sports complexes will be constructed here.
The issues of developing housing infrastructure in Hojayli were also discussed on site. The Head of our state gave instructions to construct and commission 40 multi-storey apartment houses until the end of the year, so that people will have sensed the launched transformations.
Shavkat Mirziyoyev also went to the "Karakalpakstan" rural medical centre. During the talks with doctors, it was noted that the activity of workers of medical sphere has a special place in strengthening the trust of population to governmental institutions. Along with the questions of equipping rural medical centres with modern medical devices, their provision with medicines and other medical means were also discussed.
The President of our country visited the children's school of music and arts named after Jumaboy Bozorov in Shumanay district, catering to 211 pupils. Classes are held here in more than ten specialities - national musical instruments, piano, choreography, visual arts and others. Despite the short period since the opening of the school, its pupils have repeatedly become winners of a number of competitions, in particular, won the first place at competitions on a national scale twice.
The teachers and pupils of the school underlined that the First President of Uzbekistan Islam Karimov attached a special attention to educating the younger generation as physically and harmonically developed individuals. President of our country Shavkat Mirziyoyev consistently continues these good deeds.
The Head of our country also visited the Qanlikol district branch of the Agroservis MTP LLC, where the thorough preparations for spring fieldworks were discussed. The need for gradual decrease of cotton fields and development of cattle breeding in the district was accentuated.
During a conversation at the Qanlikol pedagogical professional college, the President of our country underscored the necessity to change the spheres of education at the college in line with the requirements of the time, training demanded cadres for social-economic spheres of the district. It is necessary to carry out translation and publication of the fiction and non-fiction literature in Karakalpak, their delivery to educational institutions.
The Head of our state also inspected the works at the Kungrad-Muynak water pipeline network. With commissioning of this 101 km long network, 7 thousand cubic meters of water will be carried daily and over 25 thousand people will be provided with drinking water.
A meeting with representatives of the Republic of Karakalpakstan took place in Nukus. A special attention was attached to the issues of social-economic development of Karakalpakstan, creating worthy conditions of life for people.