Saudiya Arabistonining Ar-Riyod shahrida arab-musulmon mamlakatlari va AQSh sammiti bo'lib o'tdi.
Mazkur forum ekstremizm va terrorizmga qarshi kurashish, bag'rikenglik g'oyalarini ilgari surishi, xavfsizlik, barqarorlik va hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qilishi bilan ahamiyatlidir.
Dunyoda tinchlik va barqarorlikni ta'minlash, terrorizm va zo'ravonlikka qarshi birgalikda kurashish arab-musulmon mamlakatlari va AQSh sammiti kun tartibidagi asosiy masala hisoblanadi. Tinchlikka tahdidlarning oldini olish, barcha davlatlarning milliy-diniy qadriyatlari va madaniyatlarini saqlash sammit ishtirokchilari diqqat e'tiborida bo'ldi.
Bu borada mamlakatimizda mustaqillik yillarida keng ko'lamli ishlar amalga oshirildi. Birinchi Prezidentimiz rahnamoligida amalga oshirilgan va bugun izchil davom ettirilayotgan tinchlikparvar siyosat bu ezgu intilishlarga tayanch bo'lmoqda. Markaziy Osiyoning yadro qurolidan xoli hududga aylantirilishi tinchlik va xavfsizlikni mustahkamlash ishiga katta hissa bo'lib qo'shildi. Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining 1999-yilgi Istanbul sammitida BMT huzurida terrorizmga qarshi kurashish bo'yicha xalqaro markaz tashkil etish g'oyasini ilgari surdi. 2001-yil 28-sentabrda BMT Xavfsizlik kengashi doirasida terrorizmga qarshi kurash qo'mitasining tashkil etilgani bu g'oyaning amaldagi natijasi bo'ldi.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan ishlab chiqilgan 2017-2021-yillarda O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha Harakatlar strategiyasida xavfsizlik, diniy bag'rikenglik va millatlararo totuvlikni mustahkamlash masalalariga ham alohida e'tibor qaratilgan. Tashqi siyosat va tashqi iqtisodiy faoliyatning huquqiy bazasini, xalqaro hamkorlikning shartnomaviy-huquqiy asoslarini takomillashtirish masalalari o'rin olgan.
O'zbekiston ayni paytda Islom hamkorlik tashkiloti Tashqi ishlar vazirlari kengashiga raislik qilmoqda. 2016-yilda Toshkent shahrida Islom hamkorlik tashkiloti Tashqi ishlar vazirlari kengashining 43-sessiyasi bo'lib o'tdi. Unda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev nutq so'zlab, ma'rifat va ta'lim bashariyat taraqqiyoti va farovonligining asosiy omillaridan biri bo'lib, insonlarni ezgulikka chorlashi, mehr-muruvvatli va sabr-qanoatli bo'lish kabi yuksak fazilatlarni tarbiyalashini qayd etdi.
Arab-musulmon mamlakatlari va AQSh sammiti islom dini nufuzini yanada oshirish, davlatlar o'rtasidagi do'stlik va hamkorlik aloqalarini kengaytirish, terrorizm, ekstremizm, transmilliy uyushgan jinoyatchilik, qurol-yarog' va narkotik moddalar kontrabandasiga qarshi kurashda muhim omil bo'ladi.

7900 May 22, 2017 Print Download (PDF 24 Kb)
Heads of member-states of the Organization of Islamic Cooperation, the US, Secretary-Generals of the UN, the League of Arab States, the Cooperation Council for the Arab States of the Gulf attended the summit.
Saudi Arabia's King Salman bin Abdulaziz al-Saud, welcoming the participants of the summit, underlined that their partaking has an important significance for increasing the prestige of this forum.
The forum is significant as it facilitates in confronting extremism and terrorism, promotion of the ideas of tolerance, strengthening security, stability and cooperation.
The agenda of the Arab Islamic American Summit includes issues of ensuring global peace and stability, joint countering against terrorism and violence. The attention of the summit participants was drawn towards preventing threats to peace, maintaining national and religious values and cultures of all nations.
During the years of independence, wide-scale works in this area have been implemented in our country. The foundation of these noble works is a peace-loving policy of Uzbekistan, implemented under the First President of our country, which is being consistently continued today. Establishment of the Central Asian Nuclear-Weapon-Free-Zone has been an important pace in ensuring peace and security in the region. First President of our country Islam Karimov put forward the initiative on establishing International centre on countering terrorism under the UN at the Istanbul summit of the Organization for Security and Cooperation in Europe in 1999. Establishment of the Counter-terrorism committee within the UN Security Council was its practical implementation.
The Actions Strategy on five priority areas of development of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021, elaborated at the initiative of the Head of our state Shavkat Mirziyoyev, a specific attention is paid to the issues of reinforcing security, inter-ethnic accord and religious tolerance, tasks on improving legal base of foreign political and foreign economic activities, international cooperation.
At present Uzbekistan presides at the Council of foreign ministers of the Organization of Islamic Cooperation. The 43rd session of the Council took place in Tashkent in 2016. President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, speaking at the session, underscored that enlightenment and education are key to prosperity of nations, strengthen the people's endeavours for noble deeds, kindness and patience.
The Arab Islamic American summit will facilitate further increasing the authority of Islam, enhancing friendly relations and cooperation among countries, consolidating their efforts in countering terrorism, extremism, transnational organized crime, weapons and drug trafficking.