13590 10-Mart, 2017 Chop etish Yuklab olish (PDF 24 Kb)
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joylarda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari, olib borilayotgan islohotlar jarayoni, yirik loyihalar bilan tanishish va xalq bilan muloqot qilish maqsadida 10-mart kuni Buxoro viloyatiga tashrif buyurdi.
Davlatimiz rahbari o'zining saylovoldi dasturida mamlakatimizning barcha hududlari qatori Buxoro viloyatini ham rivojlantirish bo'yicha ulkan rejalarni bayon etgan edi. Prezidentimiz Buxoro viloyatiga tashrifi davomida ana shu rejalar ijrosi, amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari, istiqbolli loyihalar bilan tanishish va xalq bilan bevosita muloqot qilish ko'zda tutilgan.
Buxoro asrlar davomida jahon sivilizatsiyasi taraqqiyotiga ulkan hissa qo'shib kelgan, haqli ravishda shariflik maqomiga sazovor bo'lgan muqaddas shaharlardan.
Mustaqillik yillarida Birinchi Prezidentimiz rahnamoligida Buxoroda betimsol bunyodkorlik ishlari amalga oshirildi. "Buxoro madaniy markazi", uning tarkibidagi "Qo'hna va boqiy Buxoro" monumenti buxoroliklar va viloyatga keluvchi sayyohlarning sevimli maskaniga aylangan.
So'nggi yillarda bu boradagi ishlar viloyatda yanada keng ko'lamda amalga oshirilmoqda. 2016-yilda viloyat iqtisodiyotida barqaror o'sish sur'atlari ta'minlanib, yalpi hududiy mahsulot hajmi 7,9 foizga oshdi. Sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish 7,3, qurilish-pudrat ishlari 9,2, xizmat ko'rsatish 15,2, qishloq xo'jalik mahsulotlari yetishtirish 7 foiz o'sdi. Viloyat yalpi hududiy mahsulot tarkibida kichik biznes va xususiy tadbirkorlikning ulushi 67,9 foizni tashkil etdi. Mahalliylashtirish dasturi asosida 10 loyiha amalga oshirilib, 107,8 milliard so'mlik mahsulot ishlab chiqarildi.
Viloyatda Qandim gazni qayta ishlash majmuasi qurilishi boshlandi. Majmua tarkibiga yiliga 8,1 milliard kub metr tabiiy gazni qayta ishlash quvvatiga ega zavod, 114 qazish qudug'i, 11 maxsus maydon va 4 yig'uv punktini o'z ichiga olgan tabiiy gazni to'plash tizimi kiradi. Bundan tashqari, 370 kilometr gaz quvuri, 160 kilometr avtomobil yo'li qurish rejalashtirilgan bu loyiha O'zbekiston gaz konlarini o'zlashtirishni yangi bosqichga ko'taradi. Markaziy Osiyodagi yirik ishlab chiqarish majmualaridan biri bo'lgan ushbu zavodda 2 mingdan ziyod doimiy ish o'rni yaratiladi.
2016-yil eng ulug', eng aziz bayramimiz arafasida Toshkent – Buxoro yo'nalishida yuqori tezlikda harakatlanuvchi "Afrosiyob" elektr poyezdining ilk qatnovi amalga oshirildi. Bundan viloyat ahlining ko'ngli ko'tarilib, ertangi kunga ishonchi yanada mustahkamlandi.

Президент Шавкат Мирзиёев прибыл в Бухарскую область
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с осуществляемой на местах созидательной работой, процессом проводимых реформ, крупными проектами и диалога с народом 10 марта прибыл в Бухарскую область.
Глава нашего государства в своей предвыборной программе изложил огромные задачи и планы по развитию наряду со всеми регионами страны и Бухарской области. В ходе поездки Президента в Бухарскую область предусмотрены ознакомление с осуществлением этих планов, проводимой созидательной работой, перспективными проектами и диалог с народом.
Бухара - один из древнейших городов мира, сыгравший огромную роль в развитии человеческой цивилизации.
В годы независимости под руководством Первого Президента нашей страны в Бухаре проведена грандиозная созидательная работа. Мемориальный комплекс "Бухоро маданий маркази", входящий в этот ансамбль монумент "Древняя и вечная Бухара" стали излюбленным местом посещения бухарцев и гостей области.
В последние годы в этом направлении осуществлена еще более масштабная работа. В 2016 году обеспечены устойчивые темпы роста экономики области, объем валового регионального продукта вырос на 7,9 процента. Объемы производства промышленной продукции увеличились на 7,3 процента, строительно-подрядных работ - на 9,2, услуг и сервиса - на 15,2, выращивания сельхозпродукции - на 7 процентов. В валовом региональном продукте области доля малого бизнеса и частного предпринимательства составила 67,9 процента. В рамках Программы локализации реализовано 10 проектов, произведено продукции на 107,8 миллиарда сумов.
В области начато строительство Кандымского газоперерабатывающего комплекса, включающего в себя завод мощностью переработки 8,1 миллиарда кубометров природного газа в год, 114 скважин, 11 специальных площадок и 4 сборочных пункта. Кроме того, этот проект, в рамках которого намечена прокладка газопровода протяженностью 370 километров, 160 километров автомобильных дорог, выведет на новый уровень освоение газовых месторождений Узбекистана. На этом комплексе, одном из крупнейших в Центральной Азии, будет создано более 2 тысяч рабочих мест.
В 2016 году в канун самого великого, самого дорогого праздника - Дня независимости совершил первый рейс высокоскоростной электропоезд "Afrosiyob" по маршруту Ташкент-Бухара. Это расширило удобства и возможности для населения, у наших соотечественников еще больше укрепилась уверенность в завтрашнем дне.