13590 10-Mart, 2017 Chop etish Yuklab olish (PDF 24 Kb)
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joylarda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari, olib borilayotgan islohotlar jarayoni, yirik loyihalar bilan tanishish va xalq bilan muloqot qilish maqsadida 10-mart kuni Buxoro viloyatiga tashrif buyurdi.
Davlatimiz rahbari o'zining saylovoldi dasturida mamlakatimizning barcha hududlari qatori Buxoro viloyatini ham rivojlantirish bo'yicha ulkan rejalarni bayon etgan edi. Prezidentimiz Buxoro viloyatiga tashrifi davomida ana shu rejalar ijrosi, amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari, istiqbolli loyihalar bilan tanishish va xalq bilan bevosita muloqot qilish ko'zda tutilgan.
Buxoro asrlar davomida jahon sivilizatsiyasi taraqqiyotiga ulkan hissa qo'shib kelgan, haqli ravishda shariflik maqomiga sazovor bo'lgan muqaddas shaharlardan.
Mustaqillik yillarida Birinchi Prezidentimiz rahnamoligida Buxoroda betimsol bunyodkorlik ishlari amalga oshirildi. "Buxoro madaniy markazi", uning tarkibidagi "Qo'hna va boqiy Buxoro" monumenti buxoroliklar va viloyatga keluvchi sayyohlarning sevimli maskaniga aylangan.
So'nggi yillarda bu boradagi ishlar viloyatda yanada keng ko'lamda amalga oshirilmoqda. 2016-yilda viloyat iqtisodiyotida barqaror o'sish sur'atlari ta'minlanib, yalpi hududiy mahsulot hajmi 7,9 foizga oshdi. Sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish 7,3, qurilish-pudrat ishlari 9,2, xizmat ko'rsatish 15,2, qishloq xo'jalik mahsulotlari yetishtirish 7 foiz o'sdi. Viloyat yalpi hududiy mahsulot tarkibida kichik biznes va xususiy tadbirkorlikning ulushi 67,9 foizni tashkil etdi. Mahalliylashtirish dasturi asosida 10 loyiha amalga oshirilib, 107,8 milliard so'mlik mahsulot ishlab chiqarildi.
Viloyatda Qandim gazni qayta ishlash majmuasi qurilishi boshlandi. Majmua tarkibiga yiliga 8,1 milliard kub metr tabiiy gazni qayta ishlash quvvatiga ega zavod, 114 qazish qudug'i, 11 maxsus maydon va 4 yig'uv punktini o'z ichiga olgan tabiiy gazni to'plash tizimi kiradi. Bundan tashqari, 370 kilometr gaz quvuri, 160 kilometr avtomobil yo'li qurish rejalashtirilgan bu loyiha O'zbekiston gaz konlarini o'zlashtirishni yangi bosqichga ko'taradi. Markaziy Osiyodagi yirik ishlab chiqarish majmualaridan biri bo'lgan ushbu zavodda 2 mingdan ziyod doimiy ish o'rni yaratiladi.
2016-yil eng ulug', eng aziz bayramimiz arafasida Toshkent – Buxoro yo'nalishida yuqori tezlikda harakatlanuvchi "Afrosiyob" elektr poyezdining ilk qatnovi amalga oshirildi. Bundan viloyat ahlining ko'ngli ko'tarilib, ertangi kunga ishonchi yanada mustahkamlandi.

President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived in Bukhara region
Today President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has arrived in Bukhara to review creative works in the region, the process of reforms implementation, large projects and to have a dialogue with people.
The Head of our state, in his pre-election manifesto, had laid out huge tasks and plans on developing Bukhara region along with other regions of the country. The agenda of the trip to Bukhara region includes inspection of implementation of these plans, creative works under realization, prospective projects and a dialogue with people.
Bukhara is one the oldest cities in the world, having played a huge role in the development of human civilisation.
During the years of the independence under the leadership of the First President of our country, grandiose creative works have been carried out in Bukhara. "Bukhoro madaniy markazi" (Bukhara cultural centre) memorial complex and its component, the "Eternal Bukhara" monument have become a favourite sight-seeing place of Bukhara residents and guests.
Even bigger works have been carried out in recent years. In 2016 the sustainable rates of economic growth of the region were secured, the gross regional product increased by 7,9%. The industrial output increased by 7,3%, construction works by 9,2%, services by 15,2%, agricultural output by 7%. The share of small business and private entrepreneurship in the gross regional product reached 67,9%. Within the Program of localization, 19 projects have been implemented and products for 107,8 billion soums have been manufactured.
A construction of the Kandym gas processing complex, comprising of a plant with a capacity of processing 8,1 billion cubic meters of natural gas annually, 114 wells, 11 special lots and 4 collection points, has started in the region. Besides, this project, envisaging construction of a gas pipeline with a length of 370 km, 160 km of roads, will elevate the development of gas fields of Uzbekistan to a new level. This complex, one of the largest in Central Asia, will employ over 2 thousand workers.
In 2016 on the eve of the Independence Day the first fast-speed Afrosiyob train completed its journey on the Tashkent-Bukhara route. This has widened the comfort and opportunities for the population and the trust of our compatriots in the future has strengthened.