Prezident Shavkat Mirziyoyev Farg'onaga keldi
Farg'ona viloyati o'zining yer osti va yer usti boyliklari, rivojlangan sanoat va kommunikatsiya tarmoqlari bilan mamlakatimiz taraqqiyotida alohida o'rin tutadi. Viloyatning iqtisodiy salohiyati aholi turmush darajasini oshirishda muhim omil bo'lmoqda.
Joriy yilning birinchi choragida viloyatda yalpi hududiy mahsulot 6,1 foiz o'sdi. Sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish, qishloq xo'jaligi mahsulotlari yetishtirish, investitsiya loyihalarini amalga oshirish, qurilish, xizmatlar ko'rsatish sohalarida barqaror o'sish sur'atlari ta'minlandi.
Sanoat mahsulotining 96 foizdan ortig'i kimyo, neft-kimyo, yengil sanoat, oziq-ovqat sanoati, mashinasozlik va qurilish materiallari tayyorlash kabi zamonaviy tarmoqlarda ishlab chiqarilmoqda. Farg'ona neftni qayta ishlash zavodi, "Farg'ona azot", "Avtooyna", Qo'qon mexanika zavodi, "DEU tekstil Farg'ona", "Qo'qon Indorama tekstil" kabi yirik sanoat korxonalari nafaqat viloyat, balki mamlakatimiz iqtisodiyotida alohida o'rin eagallaydi.
Tadbirkorlik faoliyati bilan shuhrat qozongan Farg'ona zaminida kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sohasi jadal rivojlanmoqda. Bu sohaning yalpi hududiy mahsulotdagi ulushi 62 foizga, eksportdagi ulushi 58 foizga yetgan. Mehnat bilan band aholining 81 foizi shu sohada ishlamoqda.
Viloyatning omilkor dehqon va fermerlari qishloq xo'jaligida ulkan natijalarga erishmoqda. Takroriy ekinlardan, tomorqadan unumli foydalanib, qo'shimcha daromad topmoqda. Shu kunlarda g'alla hosili yig'ib olinmoqda.
Shavkat Mirziyoyevning saylovoldi dasturida mamlakatimizning har bir hududi kabi Farg'ona viloyatini ham har tomonlama rivojlantirish, iqtisodiyotni modernizatsiya va diversifikatsiya qilish, ulkan bunyodkorlik ishlarini amalga oshirish, aholi hayot darajasini yuksaltirish borasida aniq reja va maqsadlar bayon etilgan edi.
Prezidentimiz Farg'onaga tashrifi davomida mazkur rejalar ijrosi, istiqboldagi loyihalar bilan tanishadi, xalq bilan muloqot qilib, shahar va tumanlarda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlarini ko'zdan kechiradi.

Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев прибыл в Ферганскую область
Ферганская область своими богатыми природными ресурсами, развитой промышленностью и коммуникационной инфраструктурой занимает особое место в экономике нашей страны. Экономический потенциал области является важным фактором повышения уровня жизни населения.
В первом квартале текущего года объем валового регионального продукта в области вырос на 6,1 процента. Обеспечены устойчивые темпы роста в промышленном и сельскохозяйственном производстве, реализации инвестиционных проектов, строительстве и сфере оказания услуг.
Более 96 процентов производимой в области промышленной продукции приходится на долю химической, нефтехимической, легкой, пищевой промышленности, машиностроения и производства строительных материалов. Такие крупные промышленные предприятия, как Ферганский нефтеперерабатывающий завод, "Фаргона азот", "Автоойна", Кокандский механический завод, "ДЭУ текстиль Фаргона", "Кукон Индорама текстиль", играют особую роль в экономике не только области, но и страны в целом.
Последовательно продолжается работа по развитию современных отраслей промышленности, организации новых и модернизации действующих мощностей по производству конкурентоспособной на внешнем рынке продукции. В результате оказываемой постоянной поддержки предприятиям-экспортерам, широкого привлечения субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства во внешнеэкономическую деятельность возрастает экспортный потенциал области.
В Ферганской области динамично развиваются малый бизнес и частное предпринимательство. Доля данного сектора в валовом региональном продукте достигла 62 процентов, в экспорте - 58 процентов. В этой сфере трудится 81 процент занятого населения.
Весомых результатов достигают и фермеры области. Население эффективно пользуется приусадебными участками, получая дополнительный доход. В эти дни в области собирают урожай зерна.
Президент нашей страны в ходе поездки в Ферганскую область ознакомится с реализацией этих планов, перспективными проектами, проводимой созидательной работой, проведет диалог с народом.