Prezident Toshkent shahridagi bunyodkorlik ishlari bilan tanishdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 14 mart kuni Toshkent shahrida amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlarini koʻzdan kechirdi.
Davlatimiz rahbari dastlab Tashkent City xalqaro biznes markaziga tashrif buyurib, kongress-xoll va besh yulduzli mehmonxona qurilishi bilan tanishdi. Mazkur inshootlar qurilishi oʻtgan yil mart oyida boshlangan boʻlib, bugungi kunda muhtasham kongress-xoll va 21 qavatli mehmonxonaning beton-karkas ishlari nihoyasiga yetgan. Hozirda metall konstruksiyalar va kommunikatsiyalarni montaj qilish, tomni yopish, tashqi pardozlash ishlari olib borilmoqda.
Prezidentimizga kongress-xollning fasadi, xonalari va yoʻlaklarining koʻrinishiga doir loyihalar namoyish etildi.
Tashkent City biznes-markazlar, mehmonxonalar, ofislar, koʻp qavatli uylar, restoranlar va boshqa obyektlarni oʻz ichiga olgan zamonaviy kompleks boʻladi. Bu yerda oliy darajadagi tadbirlar, yirik xalqaro anjumanlar oʻtkaziladi.
Shavkat Mirziyoyev kongress-xollning asosiy zali, har bir xonasini koʻzdan kechirib, ularning qanday bezatilishi va jihozlanishi, mehmonlar uchun qanday sharoitlar yaratilishi bilan qiziqdi. Xalqaro sammitlar chogʻida koʻplab delegatsiyalar qatnashishini inobatga olib, yuqori martabali mehmonlar va ishtirokchilarning harakatlanishi, ikki va koʻp tomonlama uchrashuvlar oʻtkazishi, dam olishi uchun keng qulayliklar yaratish boʻyicha koʻrsatmalar berdi. Kongress-xollning birinchi qavati zamonaviy dizaynda, ikkinchi qavati esa klassik uslubda boʻlishi zarurligini taʼkidladi. Yoʻlaklarni yurtimiz rassomlarining eng sara asarlari bilan bezatishni taklif qildi.
Kongress-xoll yonida qurilayotgan mehmonxonaga oid loyihalar ham namoyish etildi.
Shu bilan birga, Prezident Tashkent City yaqinida qad rostlagan "Humo Arena" muz saroyida olib borilayotgan soʻnggi pardozlash ishlarini koʻzdan kechirdi.
Davlatimiz rahbari 2017 yil 3 fevral kuni ushbu majmua loyihasini maʼqullab, uning qurilishiga tamal toshi qoʻygan edi. Oʻtgan qisqa vaqtda mamlakatimiz shaharsozligida yangilik boʻlgan koʻp tarmoqli sport majmuasi bunyod etildi.
Majmua Toshkent shahrining Olmazor va Beshyogʻoch koʻchalari kesishmasida, 9 gektar maydonda qurilgan. Zamonaviy muhandislik texnologiyalarini uygʻunlashtirgan "Humo Arena" majmuasidan 12,5 ming oʻrinli koʻp tarmoqli muz arenasi, 200 oʻrinli mashgʻulotlar maydoni, trenajyor zali, sport muzeyi va koʻplab boshqa obyektlar oʻrin olgan.
Har biri 60x30 metr oʻlchamdagi asosiy va mashq maydonlari musobaqalarni xalqaro talablar darajasida oʻtkazish, yoshlarning sport bilan shugʻullanishi uchun yaxshi imkoniyat yaratadi.
Mobil oʻrindiqlar sport musobaqalaridan boʻsh paytda ommaviy tadbirlarni oʻtkazishga ham moslasha oladi. Bu yerda xokkey, short-trek, figurali uchish, kyorling bilan birga basketbol, voleybol, gandbol, futzal, boks, taekvondo va boshqa sport turlari boʻyicha musobaqalar oʻtkazish mumkin. Bundan tashqari, bayram tadbirlari, konsertlar, koʻrgazma va forumlar tashkil etish uchun ham sharoit mavjud.
Yangi majmua mamlakatimizda sportni rivojlantirish, uning qishki turlarini ommalashtirish, sportchilar tayyorlashni yangi, xalqaro darajaga olib chiqish borasidagi ishlarga kuchli surʼat bagʻishlaydi.
Prezidentimiz majmuadan samarali foydalanish, ommaviy tadbirlar vaqtida xavfsizlikni taʼminlash, inshoot atrofini obodonlashtirish boʻyicha koʻrsatmalar berdi.

President becomes acquainted with construction activities in Tashkent
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev became familiar with construction activities in the city of Tashkent.
The Head of the state visited the construction site of Tashkent City International Business Center, where the construction of the Congress Hall and the 21-storey five-star hotel continues.
Construction work on this plot of about 80 thousand square meters began in March last year. At the moment, concrete and framing works have been completed on these two structures. Installation of metal structures, communications, roofing, exterior finishing works continue.
The President has been presented projects of the facade and interior areas of the Congress Hall.
In general, Tashkent City is conceived as a modern business complex with business centers, hotels, offices, apartment buildings, restaurants and other facilities designed for holding high-level events, major international forums.
Shavkat Mirziyoyev inspected the main hall and other premises of the Congress Hall, inquired about their future design and equipment, conditions to be created for guests. Instructions were given on creating comfortable conditions for the movement of distinguished guests and delegations, holding bilateral and multilateral negotiations, their work and leisure, taking into account that many delegations will be accommodated here during international summits.
The Head of the state noted that the design of the first floor of the Congress Hall should be in line with current design trends, and the design of the second floor should be done in a classic style. Shavkat Mirziyoyev proposed to decorate the corridors with the best works of domestic artists.
Projects concerning the hotel being built next to the Congress Hall has been also presented.
The President visited Humo Arena Ice Palace built near Tashkent City, where the last finishing works are underway.
The Head of the state approved the draft of this complex on February 3, 2017 and laid the first stone in its foundation. Over the past short term, a multifunctional sports complex has appeared here – an innovation for domestic urban planning.
The complex occupying 9 hectares is erected at the intersection of Afrosiyob and Beshagach streets. It combines modern engineering technologies. Humo Arena has a multi-functional ice arena for 12,500 seats, a small training arena for 200 seats, gyms, a sports museum and many other facilities.
The main and training arenas at 60x30 meters each allow to hold championships at international standards level.
It will be possible to carry out other activities thanks to the mobile seats in the complex. In particular, in addition to international tournaments in hockey, curling, figure skating, short track, the arena will be able to host competitions in basketball, volleyball, handball, futsal, boxing, taekwondo, fencing and other sports. Conditions will be created for the organization of celebrations, concerts, exhibitions and forums.
The new sports complex will give a powerful impetus to the development of sports, popularization of winter sports in the country, bringing the training of athletes to a new, international level.
The President gave instructions on the effective operation of the complex, ensuring safety of citizens during public events, improving the territory adjacent to the palace.