Prezident Toshkent shahridagi bunyodkorlik ishlari bilan tanishdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 14 mart kuni Toshkent shahrida amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlarini koʻzdan kechirdi.
Davlatimiz rahbari dastlab Tashkent City xalqaro biznes markaziga tashrif buyurib, kongress-xoll va besh yulduzli mehmonxona qurilishi bilan tanishdi. Mazkur inshootlar qurilishi oʻtgan yil mart oyida boshlangan boʻlib, bugungi kunda muhtasham kongress-xoll va 21 qavatli mehmonxonaning beton-karkas ishlari nihoyasiga yetgan. Hozirda metall konstruksiyalar va kommunikatsiyalarni montaj qilish, tomni yopish, tashqi pardozlash ishlari olib borilmoqda.
Prezidentimizga kongress-xollning fasadi, xonalari va yoʻlaklarining koʻrinishiga doir loyihalar namoyish etildi.
Tashkent City biznes-markazlar, mehmonxonalar, ofislar, koʻp qavatli uylar, restoranlar va boshqa obyektlarni oʻz ichiga olgan zamonaviy kompleks boʻladi. Bu yerda oliy darajadagi tadbirlar, yirik xalqaro anjumanlar oʻtkaziladi.
Shavkat Mirziyoyev kongress-xollning asosiy zali, har bir xonasini koʻzdan kechirib, ularning qanday bezatilishi va jihozlanishi, mehmonlar uchun qanday sharoitlar yaratilishi bilan qiziqdi. Xalqaro sammitlar chogʻida koʻplab delegatsiyalar qatnashishini inobatga olib, yuqori martabali mehmonlar va ishtirokchilarning harakatlanishi, ikki va koʻp tomonlama uchrashuvlar oʻtkazishi, dam olishi uchun keng qulayliklar yaratish boʻyicha koʻrsatmalar berdi. Kongress-xollning birinchi qavati zamonaviy dizaynda, ikkinchi qavati esa klassik uslubda boʻlishi zarurligini taʼkidladi. Yoʻlaklarni yurtimiz rassomlarining eng sara asarlari bilan bezatishni taklif qildi.
Kongress-xoll yonida qurilayotgan mehmonxonaga oid loyihalar ham namoyish etildi.
Shu bilan birga, Prezident Tashkent City yaqinida qad rostlagan "Humo Arena" muz saroyida olib borilayotgan soʻnggi pardozlash ishlarini koʻzdan kechirdi.
Davlatimiz rahbari 2017 yil 3 fevral kuni ushbu majmua loyihasini maʼqullab, uning qurilishiga tamal toshi qoʻygan edi. Oʻtgan qisqa vaqtda mamlakatimiz shaharsozligida yangilik boʻlgan koʻp tarmoqli sport majmuasi bunyod etildi.
Majmua Toshkent shahrining Olmazor va Beshyogʻoch koʻchalari kesishmasida, 9 gektar maydonda qurilgan. Zamonaviy muhandislik texnologiyalarini uygʻunlashtirgan "Humo Arena" majmuasidan 12,5 ming oʻrinli koʻp tarmoqli muz arenasi, 200 oʻrinli mashgʻulotlar maydoni, trenajyor zali, sport muzeyi va koʻplab boshqa obyektlar oʻrin olgan.
Har biri 60x30 metr oʻlchamdagi asosiy va mashq maydonlari musobaqalarni xalqaro talablar darajasida oʻtkazish, yoshlarning sport bilan shugʻullanishi uchun yaxshi imkoniyat yaratadi.
Mobil oʻrindiqlar sport musobaqalaridan boʻsh paytda ommaviy tadbirlarni oʻtkazishga ham moslasha oladi. Bu yerda xokkey, short-trek, figurali uchish, kyorling bilan birga basketbol, voleybol, gandbol, futzal, boks, taekvondo va boshqa sport turlari boʻyicha musobaqalar oʻtkazish mumkin. Bundan tashqari, bayram tadbirlari, konsertlar, koʻrgazma va forumlar tashkil etish uchun ham sharoit mavjud.
Yangi majmua mamlakatimizda sportni rivojlantirish, uning qishki turlarini ommalashtirish, sportchilar tayyorlashni yangi, xalqaro darajaga olib chiqish borasidagi ishlarga kuchli surʼat bagʻishlaydi.
Prezidentimiz majmuadan samarali foydalanish, ommaviy tadbirlar vaqtida xavfsizlikni taʼminlash, inshoot atrofini obodonlashtirish boʻyicha koʻrsatmalar berdi.

Президент ознакомился с созидательной работой в Ташкенте
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 14 марта ознакомился с проводимой в городе Ташкенте созидательной работой.
Глава государства посетил строительный участок международного делового центра Tashkent City, где продолжается возведение конгресс-холла и 21-этажной пятизвездочной гостиницы. Строительные работы здесь начались в марте прошлого года. На данный момент выполнены бетонные и каркасные работы по этим двум сооружениям. Сейчас продолжаются монтаж металлоконструкций, проведение коммуникаций, кровельные и внешние отделочные работы.
Президенту представлены проекты фасада и внутренних пространств конгресс-холла.
В целом Tashkent City задуман как современный деловой комплекс с бизнес-центрами, гостиницами, офисами, многоквартирным жильем, ресторанами и другими объектами, предназначенный для проведения мероприятий высокого уровня, крупных международных форумов.
Шавкат Мирзиёев осмотрел основной зал и другие помещения конгресс-холла, поинтересовался их будущим оформлением и оснащением, условиями, которые будут созданы для гостей. Даны указания по созданию комфортных условий для передвижения высоких гостей и других участников мероприятий, их работы и отдыха, проведения двух- и многосторонних переговоров, приняв во внимание, что в ходе международных саммитов здесь будет размещаться множество делегаций.
Глава государства отметил, что оформление первого этажа конгресс-холла должно соответствовать современным тенденциям дизайна, а оформление второго этажа следует выполнить в классическом стиле. Он предложил украсить коридоры лучшими произведениями отечественных художников.
Представлены также проекты касательно гостиницы, возводимой рядом с конгресс-холлом.
Президент посетил и возведенный недалеко от Tashkent City ледовый дворец "Humo Arena", где идут последние отделочные работы.
Глава государства одобрил проект данного комплекса 3 февраля 2017 года и заложил первый камень в его фундамент. За минувший короткий срок здесь появился многофункциональный спортивный комплекс – новшество для отечественного градостроительства.
Комплекс, занимающий 9 гектаров, возведен на пересечении улиц Олмазор и Бешагач. Он сочетает современные инженерные технологии, располагает многофункциональной ледовой ареной на 12 500 мест, тренировочной ареной на 200 мест, тренажерным залом, музеем спорта и многими другими объектами.
Основная и тренировочная арены, размером 60х30 метров каждая, позволяют проводить соревнования на уровне международных стандартов.
Благодаря мобильным сидениям в комплексе можно будет проводить и другие мероприятия. В частности, помимо международных турниров по хоккею, кёрлингу, фигурному катанию, шорт-треку арена сможет принимать соревнования по баскетболу, волейболу, гандболу, футзалу, боксу, таэквондо и другим видам спорта. Также здесь созданы условия для организации торжественных мероприятий, концертов, выставок и форумов.
Новый комплекс придаст мощный импульс развитию спорта, популяризации его зимних видов в нашей стране, выведению подготовки спортсменов на новый, международный уровень.
Президент дал указания по эффективной эксплуатации комплекса, обеспечению безопасности при проведении массовых мероприятий, благоустройству прилегающей территории.