O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev bugun Afg'oniston Islom Respublikasi, Hindiston Respublikasi, Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya Birlashgan Qirolligi, Yaponiya hamda Fransiya Respublikasining mamlakatimizdagi favqulodda va muxtor elchilari etib tayinlangan Ahmad Holid Elmiy, Santosh Ja, Timoti Torlot, Yoshinori Fujiyama va Izabel Servoz-Galluchchidan ishonch yorliqlarini qabul qildi.
Davlatimiz rahbari elchilarni O'zbekistondagi diplomatik missiyasini boshlagani bilan samimiy tabriklab, ularga ushbu sharafli va mas'uliyatli vazifada muvaffaqiyatlar tiladi.
Mamlakatimiz taraqqiyotining yangi bosqichida davlat va jamiyat hayotining barcha sohalarini qamrab qolgan keng ko'lamli islohotlar amalga oshirilayotgani alohida ta'kidlandi.
Besh yillik Harakatlar strategiyasi izchil amalga oshirilmoqda, unga muvofiq joriy yil yurtimizda Faol investitsiyalar va ijtimoiy rivojlanish yili deb e'lon qilingan.
Innovatsion texnologiyalar va yondashuvlar asosida zamonaviy sanoat korxonalari va infratuzilma yaratilmoqda, bank, moliya va soliq sohalarida tub islohotlar amalga oshirilmoqda.
O'zbekiston ochiqlik, yaxshi qo'shnichilik, o'zaro hurmat, teng huquqlilik va o'zaro manfaatlarni hisobga qolish tamoyillariga asoslangan faol va konstruktiv tashqi siyosatni yuritmoqda.
Natijada bugungi kunda mamlakatimizning mas'uliyatli va ishonchli xalqaro sherik sifatidagi mutlaqo yangi imiji shakllandi.
Eng avvalo yaqin qo'shnilar bilan do'stlik munosabatlarini, birodarlik rishtalarini, strategik sheriklikni mustahkamlash Markaziy Osiyoda printsipial jihatdan yangi siyosiy muhit yaratishga xizmat qildi.
BMT, MDH, ShHT, IHT kabi yetakchi xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlik faollashdi. Mamlakatimizning Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashiga a'zo bo'lishiga qaror qilindi.
O'zbekiston Prezidenti o'z so'zida yangi elchilar vakillik qilayotgan davlatlar bilan ko'p qirrali hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollariga to'xtalib o'tdi.
Afg'oniston bilan do'stlik va yaxshi qo'shnichilik munosabatlari kengayib, mustahkamlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Ikki mamlakat o'rtasida oliy darajadagi muloqot faollashgani o'zaro tovar ayirboshlashni ko'paytirish, energetika, transport, logistika va kommunikatsiyalar, ta'lim sohalarida yirik loyihalarni amalga oshirishda katta salohiyatga ega bo'lgan o'zaro munosabatlarni izchil rivojlantirishga kuchli sur'at bag'ishladi.
Davlatimiz rahbari 2018-yil oktabrda Hindistonga amalga oshirilgan davlat tashrifi va joriy yil yanvar oyida "Jo'shqin Gujarat-2019" sammiti doirasida bo'lib o'tgan oliy darajadagi muzokaralar natijasida yangi amaliy mazmun bilan boyigan O'zbekiston-Hindiston strategik sherikligida yuksak darajaga erishilganini yuqori baholadi.
Bugungi kunda farmatsevtika, innovatsiya va axborot texnologiyalari, tadbirkorlikni rivojlantirish sohalarida qo'shma loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda.
Joriy o'quv yilidan boshlab mamlakatimizda Hindistonning yetakchi oliy ta'lim muassasalari – Amiti va Sharda universitetlari filiallari o'z eshiklarini ochdi.
Prezidentimiz O'zbekiston va Buyuk Britaniya o'rtasidagi hamkorlik turli darajalarda salmoqli faollashganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Neft-gaz va kimyo sanoati, geologiya-qidiruv, moliya, axborot texnologiyalari va sog'liqni saqlash sohalari bo'yicha erishilgan kelishuvlar hayotga tatbiq etilmoqda. Ta'lim sohasida, jumladan, diyorimiz poytaxti va hududlarida Kembrij universiteti ishtirokida Prezident maktablarini tashkil etish bo'yicha hamkorlik yuksak baholandi.
O'zbekiston Yaponiya bilan strategik sheriklikni yanada mustahkamlash va kengaytirishga muhim ahamiyat qaratmoqda.
Energetika, geologiya-qidiruv, avtomobil sanoati, transport, telekommunikatsiyalar, infratuzilmani modernizatsiya qilish, fan, ta'lim, turizm va boshqa sohalarda Yaponiya kompaniya va banklari bilan kooperatsiya sur'ati ortib borayotgani ta'kidlandi.
Joriy yil dekabr oyida Yaponiyada bo'lib o'tadigan oliy darajadagi uchrashuv va muzokaralar keng ko'lamli o'zaro manfaatli hamkorlikni sifat jihatidan yangi darajaga olib chiqishga xizmat qilishiga ishonch bildirildi.
Davlatimiz rahbari 2018-yil oktabr oyida Fransiyaga amalga oshirilgan rasmiy tashrif ko'p qirrali O'zbekiston-Fransiya sherikligiga sifat jihatidan yangi mazmun bag'ishlaganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Geologiya-qidiruv, quyosh energetikasi, kommunal xo'jalik, turizm va boshqa tarmoqlarda istiqbolli loyihalarni amalga oshirish boshlandi. Madaniyat va san'at, fan va texnika, sog'liqni saqlash sohalaridagi hamkorlikni yanada kengaytirishdan manfaatdorlik bildirildi.
Marosim so'ngida Prezident Shavkat Mirziyoev yangi tayinlangan elchilar faol diplomatik sa'y-harakatlari bilan davlatlarimiz o'rtasidagi do'stona munosabatlar, ko'p qirrali va o'zaro manfaatli hamkorlikni yanada mustahkamlashga munosib hissa qo'shishlariga ishonch bildirdi.
O'z navbatida, diplomatik missiyalar rahbarlari O'zbekiston Prezidentiga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, mamlakatlarimiz va xalqlarimiz farovonligi yo'lida davlatlararo munosabatlarni izchil va samarali rivojlantirishga bor kuch-g'ayratini safarbar qilishini qayd etdilar.

Президент принял верительные грамоты послов иностранных государств
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял верительные грамоты вновь назначенных в нашу страну чрезвычайных и полномочных послов Исламской Республики Афганистан Ахмада Халида Элми, Республики Индия Сантоша Джа, Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Тимоти Торлота, Японии Ёшинори Фуджияма и Французской Республики Изабель Сервоз-Галлуччи.
Глава нашего государства искренне поздравил послов с началом дипломатической деятельности в Узбекистане и пожелал больших успехов в осуществлении этой почетной и отвественной миссии.
Было особо отмечено, что на новом этапе развития Узбекистана осуществляются масштабные реформы, охватившие все сферы государственной и общественной жизни.
Последовательно реализуется пятилетняя Стратегия действий, в соответствии с которой нынешний год объявлен в нашей стране Годом активных инвестиций и социального развития. На основе инновационных технологий и подходов создаются современные промышленные предприятия и инфраструктура, проводятся кардинальные реформы в банковской, финансовой, налоговой сферах.
Узбекистан реализует активную и конструктивную внешнюю политику, основанную на принципах открытости, добрососедства, взаимного уважения, равноправия и учета интересов друг друга.
В результате сегодня сформировался совершенно новый имидж нашей страны как ответственного и надежного международного партнера.
Укрепление отношений дружбы, тесных уз братства и стратегического партнерства прежде всего с ближайшими соседями позволило создать в Центральной Азии принципиально новую политическую атмосферу.
Активизировалось взаимодействие с такими ведущими международными организациями, как ООН, СНГ, ШОС, ОИС. Принято решение о вступлении нашей страны в Совет сотрудничества тюркоязычных государств.
Президент Узбекистана в своем выступлении остановился на перспективах дальнейшего развития многопланового сотрудничества со странами, которые представляют вновь назначенные послы.
Выражено глубокое удовлетворение расширением и укреплением отношений дружбы и добрососедства с Афганистаном.
Активизация диалога на высшем уровне между двумя странами придала мощный импульс динамичному развитию узбекско-афганских отношений, которые имеют большой потенциал для наращивания взаимного товарооборота, реализации крупных проектов в области энергетики, транспорта, логистики и коммуникаций, образования.
Глава нашего государства высоко оценил достигнутый уровень узбекско-индийского стратегического партнерства, которое наполнилось новым практическим содержанием по итогам государственного визита в Индию в октябре 2018 года и состоявшихся переговоров на высшем уровне в рамках Саммита "Динамичный Гуджарат-2019" в январе этого года.
Сегодня успешно осуществляются совместные проекты в сфере фармацевтики, инноваций и информационных технологий, развития предпринимательства. С этого учебного года в нашей стране открыли свои двери филиалы ведущих вузов Индии – университетов "Амити" и "Шарда".
Президент Узбекистана с удовлетворением отметил значительную активизацию сотрудничества между Узбекистаном и Великобританией на разных уровнях.
Реализуются договоренности в области нефтегазовой и химической промышленности, геологоразведки, финансов, инновационных технологий, здравоохранения. Высокая оценка дана достигнутому партнерству в сфере образования, в частности, по созданию в столице и регионах нашей страны Президентских школ при участии Кембриджского университета.
Узбекистан придает важное значение дальнейшему укреплению и углублению стратегического партнерства с Японией.
Подчеркнута растущая динамика кооперации с японскими компаниями и банками в различных сферах, включая энергетику, геологоразведку, автомобильную промышленность, транспорт, телекоммуникации, инфраструктурное развитие, науку, образование, туризм.
Выражена уверенность, что предстоящие в Японии в декабре этого года встречи и переговоры на высшем уровне позволят поднять всестороннее взаимовыгодное сотрудничество на качественно новый уровень развития.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил, что официальный визит во Францию в октябре 2018 года придал качественно новое содержание многоплановому узбекско-французскому партнерству.
Начата практическая реализация перспективных проектов в области геологоразведки, солнечной энергетики, коммунального хозяйства, туризма и других отраслях. Подчеркнута заинтересованность в дальнейшем расширении сотрудничества в сферах культуры и искусства, науки и техники, здравоохранения.
В завершение Президент Шавкат Мирзиёев выразил уверенность в том, что вновь назначенные послы своей активной дипломатической деятельностью внесут достойный вклад в дальнейшее укрепление дружественных связей, многогранного и взаимовыгодного сотрудничества с Узбекистаном.
В свою очередь руководители дипломатических миссий выразили глубокую признательность главе нашего государства за теплый прием и заверили, что приложат все усилия для динамичного и плодотворного развития межгосударственных отношений на благо наших стран и народов.