O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev bugun Afg'oniston Islom Respublikasi, Hindiston Respublikasi, Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya Birlashgan Qirolligi, Yaponiya hamda Fransiya Respublikasining mamlakatimizdagi favqulodda va muxtor elchilari etib tayinlangan Ahmad Holid Elmiy, Santosh Ja, Timoti Torlot, Yoshinori Fujiyama va Izabel Servoz-Galluchchidan ishonch yorliqlarini qabul qildi.
Davlatimiz rahbari elchilarni O'zbekistondagi diplomatik missiyasini boshlagani bilan samimiy tabriklab, ularga ushbu sharafli va mas'uliyatli vazifada muvaffaqiyatlar tiladi.
Mamlakatimiz taraqqiyotining yangi bosqichida davlat va jamiyat hayotining barcha sohalarini qamrab qolgan keng ko'lamli islohotlar amalga oshirilayotgani alohida ta'kidlandi.
Besh yillik Harakatlar strategiyasi izchil amalga oshirilmoqda, unga muvofiq joriy yil yurtimizda Faol investitsiyalar va ijtimoiy rivojlanish yili deb e'lon qilingan.
Innovatsion texnologiyalar va yondashuvlar asosida zamonaviy sanoat korxonalari va infratuzilma yaratilmoqda, bank, moliya va soliq sohalarida tub islohotlar amalga oshirilmoqda.
O'zbekiston ochiqlik, yaxshi qo'shnichilik, o'zaro hurmat, teng huquqlilik va o'zaro manfaatlarni hisobga qolish tamoyillariga asoslangan faol va konstruktiv tashqi siyosatni yuritmoqda.
Natijada bugungi kunda mamlakatimizning mas'uliyatli va ishonchli xalqaro sherik sifatidagi mutlaqo yangi imiji shakllandi.
Eng avvalo yaqin qo'shnilar bilan do'stlik munosabatlarini, birodarlik rishtalarini, strategik sheriklikni mustahkamlash Markaziy Osiyoda printsipial jihatdan yangi siyosiy muhit yaratishga xizmat qildi.
BMT, MDH, ShHT, IHT kabi yetakchi xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlik faollashdi. Mamlakatimizning Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashiga a'zo bo'lishiga qaror qilindi.
O'zbekiston Prezidenti o'z so'zida yangi elchilar vakillik qilayotgan davlatlar bilan ko'p qirrali hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollariga to'xtalib o'tdi.
Afg'oniston bilan do'stlik va yaxshi qo'shnichilik munosabatlari kengayib, mustahkamlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Ikki mamlakat o'rtasida oliy darajadagi muloqot faollashgani o'zaro tovar ayirboshlashni ko'paytirish, energetika, transport, logistika va kommunikatsiyalar, ta'lim sohalarida yirik loyihalarni amalga oshirishda katta salohiyatga ega bo'lgan o'zaro munosabatlarni izchil rivojlantirishga kuchli sur'at bag'ishladi.
Davlatimiz rahbari 2018-yil oktabrda Hindistonga amalga oshirilgan davlat tashrifi va joriy yil yanvar oyida "Jo'shqin Gujarat-2019" sammiti doirasida bo'lib o'tgan oliy darajadagi muzokaralar natijasida yangi amaliy mazmun bilan boyigan O'zbekiston-Hindiston strategik sherikligida yuksak darajaga erishilganini yuqori baholadi.
Bugungi kunda farmatsevtika, innovatsiya va axborot texnologiyalari, tadbirkorlikni rivojlantirish sohalarida qo'shma loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda.
Joriy o'quv yilidan boshlab mamlakatimizda Hindistonning yetakchi oliy ta'lim muassasalari – Amiti va Sharda universitetlari filiallari o'z eshiklarini ochdi.
Prezidentimiz O'zbekiston va Buyuk Britaniya o'rtasidagi hamkorlik turli darajalarda salmoqli faollashganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Neft-gaz va kimyo sanoati, geologiya-qidiruv, moliya, axborot texnologiyalari va sog'liqni saqlash sohalari bo'yicha erishilgan kelishuvlar hayotga tatbiq etilmoqda. Ta'lim sohasida, jumladan, diyorimiz poytaxti va hududlarida Kembrij universiteti ishtirokida Prezident maktablarini tashkil etish bo'yicha hamkorlik yuksak baholandi.
O'zbekiston Yaponiya bilan strategik sheriklikni yanada mustahkamlash va kengaytirishga muhim ahamiyat qaratmoqda.
Energetika, geologiya-qidiruv, avtomobil sanoati, transport, telekommunikatsiyalar, infratuzilmani modernizatsiya qilish, fan, ta'lim, turizm va boshqa sohalarda Yaponiya kompaniya va banklari bilan kooperatsiya sur'ati ortib borayotgani ta'kidlandi.
Joriy yil dekabr oyida Yaponiyada bo'lib o'tadigan oliy darajadagi uchrashuv va muzokaralar keng ko'lamli o'zaro manfaatli hamkorlikni sifat jihatidan yangi darajaga olib chiqishga xizmat qilishiga ishonch bildirildi.
Davlatimiz rahbari 2018-yil oktabr oyida Fransiyaga amalga oshirilgan rasmiy tashrif ko'p qirrali O'zbekiston-Fransiya sherikligiga sifat jihatidan yangi mazmun bag'ishlaganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Geologiya-qidiruv, quyosh energetikasi, kommunal xo'jalik, turizm va boshqa tarmoqlarda istiqbolli loyihalarni amalga oshirish boshlandi. Madaniyat va san'at, fan va texnika, sog'liqni saqlash sohalaridagi hamkorlikni yanada kengaytirishdan manfaatdorlik bildirildi.
Marosim so'ngida Prezident Shavkat Mirziyoev yangi tayinlangan elchilar faol diplomatik sa'y-harakatlari bilan davlatlarimiz o'rtasidagi do'stona munosabatlar, ko'p qirrali va o'zaro manfaatli hamkorlikni yanada mustahkamlashga munosib hissa qo'shishlariga ishonch bildirdi.
O'z navbatida, diplomatik missiyalar rahbarlari O'zbekiston Prezidentiga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, mamlakatlarimiz va xalqlarimiz farovonligi yo'lida davlatlararo munosabatlarni izchil va samarali rivojlantirishga bor kuch-g'ayratini safarbar qilishini qayd etdilar.

The President receives credentials from new ambassadors of foreign nations
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has received the credentials of the newly appointed ambassadors – Ahmad Khalid Elmi of the Islamic Republic of Afghanistan, Santosh Jha of the Republic of India, Timothy Torlot of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, Yoshinori Fujiyama of Japan, and Isabelle Servoz-Gallucci of the French Republic.
The head of our state sincerely congratulated the ambassadors on the start of their diplomatic activities in Uzbekistan and wished them every success in carrying out this honorable and responsible mission.
Covering all walks of public life, extensive reforms in progress in Uzbekistan are indicative of its new development stage, it was noted at the ceremony.
The five-year Actions Strategy is being implemented consistently, in accordance with which this year has been declared in the country as the Year of Active Investments and Social Development. Building on innovative technologies and approaches, modern industrial enterprises and infrastructure facilities are created, while the banking, financial, and tax spheres have been undergoing cardinal reforms.
Uzbekistan's current active and constructive foreign policy is based on the principles of openness, good neighborliness, mutual respect, equality and consideration of each other's interests.
As a result, our country has earned a completely new image as a responsible and reliable international partner.
Consolidation of the relations of friendship, close fraternal bonds and strategic partnership, primarily with its nearest neighbors, has created a fundamentally new political atmosphere in Central Asia.
Interaction with leading international organizations such as the UN, CIS, SCO, OIC has grown. A decision has been made on our country's accession to the Turkic Council.
In his speech, the President of Uzbekistan highlighted the prospects for further development of multifaceted cooperation with countries represented by the newly appointed ambassadors.
Deep satisfaction was expressed with the enhancement of relations of friendship and good neighborliness with Afghanistan.
The intensification of highest-level dialogue between the two countries afforded a potent impetus to the dynamic advancement of the Uzbek-Afghan ties, with great potential for enhancing the bilateral trade, implementing major projects in the fields of energy, transport, logistics and communications, education.
The head of our state praised the current level of the Uzbek-Indian strategic partnership that has been filled with new practical substance following the state visit to India in October 2018 and the highest-level talks at the Vibrant Gujarat Global Summit 2019 in January this year.
Joint projects in pharmaceuticals, information technologies and innovation, entrepreneurship are successfully realized. Starting from this academic year, branches of the leading universities of India, Amity and Sharda Universities, have opened their doors in Uzbekistan.
President Shavkat Mirziyoyev noted with satisfaction the significant strengthening of cooperation between Uzbekistan and the UK at various levels.
Agreements are implemented in the oil and gas and chemical industries, geological exploration, finances, innovation technologies, and healthcare. High appreciation received the partnership achieved in the education sector, in particular, the creation of presidential schools in the capital and regions of our country with the participation of Cambridge University.
Uzbekistan attaches great importance to building up its strategic partnership with Japan.
The growing dynamics of cooperation was highlighted with Japanese companies and banks in various fields, including energy, geological prospecting, automotive industry, transport, telecommunications, infrastructure development, science, education, tourism.
Confidence was expressed that the meetings and negotiations at the highest level in Japan due this December will allow the two sides to raise comprehensive, mutually advantageous cooperation to a new level.
The head of our state noted with pleasure that the official visit to France in October 2018 delivered a qualitatively new essence to the multilayered Uzbek-French partnership.
The practical realization of promising projects has begun in the fields of geological study, solar energy, utilities, tourism and other industries. The interest was emphasized in furthering the cooperation in culture and arts, science and technology, healthcare.
In conclusion, President Shavkat Mirziyoyev expressed confidence that the newly appointed ambassadors, by their energetic diplomatic activities, will make valuable contribution to the consolidation of friendly ties, multifaceted and mutually advantageous cooperation of their nations with Uzbekistan.
In turn, the chiefs of diplomatic missions expressed deep appreciation to the head of our state for the warm welcome and assured that they would make every effort for the dynamic and fruitful development of interstate relations for the benefit of our countries and peoples.