Prezidentimiz AQShdagi vatandoshlarimiz bilan uchrashdi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 20-sentabr kuni Nyu-Yorkda Amerika Qo'shma Shtatlarida istiqomat qilayotgan bir guruh vatandoshlarimiz bilan uchrashdi.
Buyuk mutafakkirlar zamini bo'lgan O'zbekiston farzandlari bugungi kunda ham yuksak bilim va salohiyatini dunyoga namoyon etmoqda. Jumladan, ko'plab yurtdoshlarimiz AQShda yashab, o'z sohalarida katta muvaffaqiyatlarga erishmoqda. Ular orasida olimlar, ishbilarmonlar, xalqaro va jamoat tashkilotlari vakillari, talabalar bor.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning AQShga tashrifi, bu yerda yashayotgan vatandoshlarimiz bilan uchrashuvi ularga katta xursandchilik bag'ishladi.
Amerika Qo'shma Shtatlarida siz, qadrli yurtdoshlarimiz bilan uchrashib turganimdan bag'oyat xursandman, dedi davlatimiz rahbari. Men ushbu tashrif chog'ida sizlar bilan chin dildan, samimiy suhbatlashishni avvaldan rejalashtirib qo'ygan edim.
Vatandan yiroqda, musofirchilikda o'z o'rnini topish va haqli e'tirof qozonish naqadar mashaqqatli ekanini barchamiz yaxshi anglaymiz. Bunday katta yutuqlarga erishish har kimga ham nasib etavermaydi.
Bugun sizlar bilan ochiq muloqot qilib, sizlar bilan yaqindan tanishish, mamlakatimiz oldida turgan katta-katta vazifalarni amalga oshirish borasidagi fikr va mulohazalaringiz, takliflaringiz bilan o'rtoqlashish g'oyat muhim, deb hisoblayman.
Mamlakatimizda aholini uy-joy bilan ta'minlash, ilm-fan va ta'limni rivojlantirish, zamonaviy kadrlar tayyorlash bo'yicha ulkan ishlar boshlangani ta'kidlandi. O'zbekistonning yoshlarga oid davlat siyosatining mazmun-mohiyati, O'zbekiston yoshlar ittifoqining yoshlar huquq va manfaatlarini ta'minlash borasidagi faoliyati haqida so'z bordi.
2017-yil O'zbekistonda xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili, deb e'lon qilindi. Odamlarning talab va takliflarini eshitish, shu asosda ijtimoiy-iqtisodiy dasturlarni belgilash davlat siyosatining ustuvor yo'nalishiga aylandi. Prezidentimiz qayerda bo'lmasin, xalq ichiga kirib, yurtdoshlarimiz bilan yuzma-yuz gaplashmoqda, fikr-mulohazalarini tinglamoqda.
Mazkur uchrashuv ham ochiq va samimiy ruhda o'tdi. Prezidentimiz uchrashuvga kelgan har bir yurtdoshimizning hayoti va faoliyati bilan qiziqdi.
Vatandoshlarimiz Prezidentimiz bilan uchrashish o'zlari uchun ulkan sharaf ekanini, bunday e'tibordan boshlari osmonga yetganini ta'kidladi. Ona yurtimizda ilm-fan, ta'lim, texnologiya, investitsiya va boshqa sohalarni rivojlantirish, O'zbekiston va AQSh muassasalari o'rtasidagi aloqalarni mustahkamlash bo'yicha o'z fikr-mulohazalarini bayon etdi.
Shavkat Mirziyoyev vatandoshlarimizni O'zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko'lamli islohotlarga daxldor bo'lish, zamonaviy bilim va tajribalarini mamlakatimiz rivojiga yo'naltirishga da'vat etdi.
Mamlakatimiz taraqqiyotiga hissa qo'shish istagida bo'lgan barcha chet eldagi yurtdoshlarimizni O'zbekistonga taklif etaman, dedi davlatimiz rahbari. Men ularni qo'llab-quvvatlashga va har tomonlama rag'batlantirishga tayyorman.
Barchangizning mamlakatimizni rivojlantirishga sidqidildan hissa qo'shishga tayyor ekaningizni ko'rib, chin dildan mamnun bo'lib turibman. Hammamiz jonajon Vatanimiz ravnaqi yo'lida bir yoqadan bosh chiqarib birlashsak, oldimizga qo'ygan har qanday yuksak marraga albatta yetishimizga ishonaman, dedi pirovardida Prezidentimiz.
Uchrashuvga yig'ilganlar Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan amalga oshirilayotgan islohotlar xalqimiz farovonligini yanada yuksaltirishga xizmat qilishini qayd etdi. Davlatimizning xorijda yashayotgan yurtdoshlarimizga qaratayotgan e'tibori uchun minnatdorlik bildirdi. Vatandoshlarimiz mamlakatimizni har tomonlama rivojlantirishga hissa qo'shishga tayyor ekanliklarini ta'kidladi.

President of Uzbekistan met with compatriots living in the USA
On September 20, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, in New York, met with a group of our compatriots living in the United States of America.
Representatives of Uzbekistan, the sacred land that raised great thinkers and scientists, are also showing the world their deep knowledge and potential today. In particular, many of our compatriots are living in the US and achieving great success in their spheres. Among them are scientists, businessmen, representatives of international and public organizations, students.
The visit of President Shavkat Mirziyoyev to the United States, the meeting with our compatriots living in this country gave them great joy.
I am infinitely glad to meet with you today in the United States of America, our dear compatriots, said the Head of our state. I planned to sincerely talk with you during this visit, in advance.
We all are well aware of how difficult it is to find a place far away from our homeland and win a deserved recognition. Achievement of such great success is not given to everyone.
I consider it important to meet today, to get to know you, to hold an open dialogue, to get your opinions and proposals on important tasks facing our country.
It was noted that in our country a great work has begun on providing the population with houses, development of science and education, training modern personnel. The essence and significance of the state youth policy of our country, activities of the Union of Youth of Uzbekistan in ensuring the rights and interests of young people were considered.
2017 in Uzbekistan is declared as the Year of dialogue with people and human interests. Listening to people's demands and suggestions, determination of socio-economic programs on the basis of this became a priority direction of the state policy. The President of our country, wherever he is, holds an open dialogue with people, listens to the opinions and suggestions of ordinary people.
This meeting was also held in the spirit of openness and sincerity. The President of our country inquired about the life and activity of each of our compatriots who attended the meeting.
Our compatriots noted that it is a great honor for them to meet with the President of our country, that they are immensely grateful for such high attention. They expressed their views on development of science, education, technologies, investments and other spheres in our country, strengthening of relations between the institutions of Uzbekistan and the United States.
I invite all compatriots abroad who wish to contribute to the development of our country, to Uzbekistan, said the Head of our state. I am ready to support them and comprehensively stimulate them.
Seeing your readiness to contribute to the development of our country, I am sincerely glad with all my heart. I am convinced that if we unite and work together in the path of prosperity of our dear Motherland, we will certainly achieve the high milestones we are facing, said the President of our country.
Participants of the meeting emphasized that the reforms implemented by President Shavkat Mirziyoyev will serve to further enhancing the welfare of our people. Expressed gratitude for the attention shown by our state to our compatriots living abroad. The compatriots noted that they are ready to contribute to the comprehensive development of our country.
The President of our country wished our compatriots good health, luck and success in their activities.