O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joylarda ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning borishi, amalga oshirilayotgan bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari, yirik loyihalar bilan tanishish, xalq bilan muloqot qilish maqsadida 7-iyul kuni Namangan viloyatiga tashrif buyurdi.
Namangan mamlakatimizning har tomonlama rivojlangan, eng go'zal viloyatlaridan biri. Keyingi yillarda uning iqtisodiy salohiyati yanada oshib, shahar va qishloqlar obod bo'lib bormoqda. Joriy yilning birinchi choragida yalpi hududiy mahsulot 8,7 foiz o'sgan. Bu ulkan bunyodkorlik ishlariga asos bo'lmoqda.
Mustaqilligimizning 25-yilligi arafasida Qamchiq dovoni orqali 19 kilometrlik noyob tunnelni o'z ichiga olgan Angren – Pop elektrlashtirilgan temir yo'li ochilgani mamlakatimiz hayotidagi ulkan voqea bo'ldi. Bu yo'l ko'plab iqtisodiy imkoniyatlar qatori Namangan viloyatining muhim tranzit hududiga aylanishini ham ta'minladi.
Birinchi Prezidentimiz Islom Karimovning 2015-yil 24-noyabrdagi qarori bilan tasdiqlangan 2016-2019-yillarda Namangan viloyatining sanoat salohiyatini rivojlantirish dasturiga muvofiq yuzlab investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda. Ularning orasida umumiy qiymati 2 milliard 1 million dollarga teng bo'lgan To'raqo'rg'on issiqlik elektr stansiyasi alohida o'rin tutadi. Ushbu elektr stansiyasi nafaqat Namangan viloyati, balki butun Farg'ona vodiysida elektr energiyasiga bo'lgan talab va ehtiyojni qondirishga xizmat qiladi.
Pop tumanida 100 megavatt quvvatga ega bo'lgan, umumiy qiymati 210 million dollarni tashkil etadigan quyosh elektr stansiyasini qurish, Mingbuloq tumanida 211 million dollarlik "Mingbuloq neft-gaz" konini o'zlashtirish va boshqa investitsiya loyihalari viloyat iqtisodiyotini yangi bosqichga ko'taradi.
Namanganda kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sohasi izchil rivojlanmoqda. Viloyat ishbilarmonlari xorijiy texnologiyalar asosida xaridorgir mahsulotlar ishlab chiqarib, eksportdan katta daromad topmoqda. Joriy yilning birinchi choragida 79 korxona tomonidan 17,4 million dollarlik eksport amalga oshirilgan. Eksportchi korxonalar safiga 19 yangi subyekt qo'shilgan.
Shavkat Mirziyoyev o'zining saylovoldi dasturida bu boradagi ishlarni yanada yuqori bosqichga ko'tarish, mamlakatimizning barcha hududlari qatori Namangan viloyatini ham izchil rivojlantirish bo'yicha ulkan reja va maqsadlarni bayon etgan edi.
Prezidentimiz Namanganga tashrifi davomida ana shu rejalar ijrosi, amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari va istiqbolli loyihalar bilan tanishadi.

12807 July 7, 2017 Print Download (PDF 24 Kb)
On June 7, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived in Namangan region in order to become acquainted with the progress of socio-economic reforms, creative and landscaping activities, new projects at places, and for holding a dialogue with people.
Namangan region is one of the comprehensively developed, well-maintained regions of our country. In recent years, its economic potential has increased even more. Cities and villages of the region have become even more beautiful. The gross regional product grew by 8,7 percent in the first quarter of this year.
The electrified railway line Angren – Pop was commissioned on the eve of the 25th anniversary of the independence of our country. It includes a unique tunnel through Kamchik pass with a length of 19 kilometers, which became a huge event in the life of our country. This road opened up great economic opportunities and turned Namangan region into an important transit region.
In accordance with the program of development of industrial potential of Namangan region for 2016-2019, approved by the resolution of the First President of our country Islam Karimov of November 24, 2015, hundreds of investment projects are being implemented in the region. A special place among them is construction of Turakurgan thermal power plant worth 2 billion 1 million dollars. This power station will provide power supply of not only Namangan region, but also the entire Fergana valley.
Implementation of projects on construction of a solar power station with a capacity of 100 megawatts at the amount of 210 million dollars, development of Mingbulak oil and gas field in Mingbulak district worth 211 million dollars and other investment projects will raise the economy of the region to a new level.
Small business and private entrepreneurship are developing dynamically in Namangan. Entrepreneurs of the region are producing demanded products based on modern technologies and receiving a substantial income from exports. In the first quarter of this year, 79 enterprises exported products at the amount of 17,4 million dollars. The number of exporting enterprises included 19 new entities.
Shavkat Mirziyoyev, in his pre-election program, outlined large-scale plans and goals on raising this activity to a new level, consistent development of all regions of our country, including Namangan region.
The President of our country during his trip to Namangan will become acquainted with implementation of these plans, creative activities and promising projects.