Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Yopiq inshootlarda va jang san'atlari bo'yicha V Osiyo o'yinlarining ochilish marosimida ishtirok etdi
9257 18-Sentyabr, 2017 Chop etish Yuklab olish (PDF 248 Kb)
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17-sentabr kuni Turkmaniston poytaxti Ashxobod shahrida o'tkazilayotgan Yopiq inshootlarda va jang san'atlari bo'yicha V Osiyo o'yinlarining ochilish marosimida ishtirok etdi.
Ushbu nufuzli xalqaro sport anjumanini yuksak saviyada o'tkazish uchun Turkmaniston poytaxtida puxta tayyorgarlik ko'rilgan. Olimpiya shaharchasida ishtirokchi davlatlar delegatsiyalari, murabbiy va sportchilarning yashashi, musobaqaga tayyorlanishi, mashg'ulotlar o'tkazishi, madaniy hordiq chiqarishi uchun barcha sharoit yaratilgan.
Davlatimiz rahbari Ashxobod Olimpiya stadioniga tashrif buyurdi. 45 ming tomoshabinga mo'ljallangan muhtasham inshootga ko'plab mamlakatlardan kelgan davlat va hukumat rahbarlari, Osiyo olimpiya kengashi rahbariyati, faxriy mehmonlar, minglab sport ishqibozlari to'plandi.
Ashxobod Olimpiya stadionida Yopiq inshootlarda va jang san'atlari bo'yicha V Osiyo o'yinlarining tantanali ochilish marosimi boshlandi.
Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov Osiyo o'yinlarini rasman ochiq, deb e'lon qildi.
Osiyo olimpiya kengashi prezidenti Shayx Ahmad al-Fahad as-Saboh barchani ushbu sport bayrami bilan qutladi.
Osiyo o'yinlari madhiyasi yangrab, Osiyo Olimpiya kengashining bayrog'i ko'tarildi. O'yinlar mash'alasi yoqildi.
...Yopiq inshootlarda va jang san'atlari bo'yicha V Osiyo o'yinlarida 60 dan ortiq mamlakatdan sportchilar ishtirok etmoqda. An'anaga muvofiq, stadionga ishtirokchi davlatlar sport delegatsiyalari kirib keladi.
O'zbekiston Respublikasi Davlat bayrog'ini baland tutgan sportchimiz – og'ir atletika bo'yicha jahon chempionati kumush medali sohibi Ulug'bek Alimov va O'zbekiston delegatsiyasini muxlislar olqishlar bilan kutib oldi.
Delegatsiya tarkibida 189 sportchi – jahon va qit'a chempionatlari, turli nufuzli musobaqalarda yuqori natijalarga erishgan tajribali sportchilarimiz bilan birga, yosh iqtidor egalari sportning 20 turi bo'yicha Vatanimiz sharafini himoya qiladi.
Mamlakatimiz bu kabi yirik xalqaro musobaqalarda munosib ishtirok etishga qodir sportchilarni tayyorlash borasida boy tajriba to'plagan. Jumladan, Birinchi Prezidentimiz tomonidan asos solingan va muntazam o'tkazib kelinayotgan "Umid nihollari", "Barkamol avlod" va Universiada sport o'yinlari yosh avlodni jismonan sog'lom, ma'nan yetuk insonlar etib tarbiyalash barobarida ular orasidan xalqaro maydonlarda yurtimiz sharafini munosib himoya qilishga qodir iste'dodlarni saralab olishda ham muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Sportchilarimizning Ashxobodda o'tkazilayotgan nufuzli musobaqaga munosib tayyorgarlik ko'rishida davlatimiz rahbarining 2017-yil 9-martdagi O'zbekiston sportchilarini 2020-yil Tokio shahrida (Yaponiya) bo'lib o'tadigan XXXII yozgi Olimpiya va XVI Paralimpiya o'yinlariga tayyorlashga oid qarori muhim omil bo'ldi.
Yopiq inshootlarda va jang san'atlari bo'yicha V Osiyo o'yinlarida ishtirok etayotgan sportchilarimizga omad tilaymiz.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев принял участие в церемонии открытия V Азиатских игр в закрытых помещениях и по боевым искусствам
9370 18 сент., 2017 Распечатать Скачать (PDF 331 Kb)
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17 сентября принял участие в церемонии открытия в Ашхабаде V Азиатских игр в закрытых помещениях и по боевым искусствам.
В столице Туркменистана осуществлена качественная подготовка к проведению этого престижного международного спортивного мероприятия на высоком уровне. В Олимпийской деревне созданы все условия для спортивных делегаций стран-участниц, проживания, подготовки к соревнованиям, тренировки и культурного досуга участников игр.
Глава нашего государства посетил олимпийский стадион в Ашхабаде. В этом величественном сооружении, вмещающем 45 тысяч зрителей, собрались главы государств и правительств множества стран, руководство Олимпийского совета Азии, почетные гости, тысячи поклонников спорта.
На олимпийском стадионе началась церемония торжественного открытия V Азиатских игр в закрытых помещениях и по боевым искусствам.
Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов официально объявил Азиатские игры открытыми.
Президент Олимпийского совета Азии Шейх Ахмад аль-Фахад ас-Сабах поздравил всех с началом этого спортивного праздника.
Прозвучал гимн Азиатских игр, поднят флаг Олимпийского совета Азии. Зажжен огонь соревнований.
В V Азиатских играх в закрытых помещениях и по боевым искусствам участвуют спортсмены из более чем 60 стран. На стадион вступают спортивные делегации стран-участниц.
Во главе с несущим Государственный флаг Республики Узбекистан серебряным призером чемпионата мира по тяжелой атлетике Улугбеком Алимовым на стадион вступает делегация Узбекистана. Болельщики аплодисментами встретили спортсменов нашей страны.
В составе нашей делегации честь Родины в состязаниях по 20 видам спорта защищают 189 спортсменов – опытные атлеты, достигшие высоких результатов на чемпионатах мира и континента, различных престижных турнирах, а также молодые таланты.
Наша страна обладает богатым опытом подготовки спортсменов, способных достойно выступать на подобных крупных спортивных соревнованиях. В частности, основанные Первым Президентом нашей страны регулярные игры "Умид нихоллари", "Баркамол авлод" и Универсиада играют важную роль в воспитании молодого поколения физически здоровыми и духовно развитыми личностями, подготовке профессиональных мастеров спорта, способных достойно защищать честь Родины на международной арене.
Постановление главы нашего государства о подготовке спортсменов Узбекистана к XXXII летним Олимпийским и XVI Паралимпийским играм 2020 года в Токио (Япония) от 9 марта 2017 года послужило важным руководством к действию для тщательной подготовки наших спортсменов к престижным соревнованиям в Ашхабаде.