Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Yopiq inshootlarda va jang san'atlari bo'yicha V Osiyo o'yinlarining ochilish marosimida ishtirok etdi
9257 18-Sentyabr, 2017 Chop etish Yuklab olish (PDF 248 Kb)
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17-sentabr kuni Turkmaniston poytaxti Ashxobod shahrida o'tkazilayotgan Yopiq inshootlarda va jang san'atlari bo'yicha V Osiyo o'yinlarining ochilish marosimida ishtirok etdi.
Ushbu nufuzli xalqaro sport anjumanini yuksak saviyada o'tkazish uchun Turkmaniston poytaxtida puxta tayyorgarlik ko'rilgan. Olimpiya shaharchasida ishtirokchi davlatlar delegatsiyalari, murabbiy va sportchilarning yashashi, musobaqaga tayyorlanishi, mashg'ulotlar o'tkazishi, madaniy hordiq chiqarishi uchun barcha sharoit yaratilgan.
Davlatimiz rahbari Ashxobod Olimpiya stadioniga tashrif buyurdi. 45 ming tomoshabinga mo'ljallangan muhtasham inshootga ko'plab mamlakatlardan kelgan davlat va hukumat rahbarlari, Osiyo olimpiya kengashi rahbariyati, faxriy mehmonlar, minglab sport ishqibozlari to'plandi.
Ashxobod Olimpiya stadionida Yopiq inshootlarda va jang san'atlari bo'yicha V Osiyo o'yinlarining tantanali ochilish marosimi boshlandi.
Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov Osiyo o'yinlarini rasman ochiq, deb e'lon qildi.
Osiyo olimpiya kengashi prezidenti Shayx Ahmad al-Fahad as-Saboh barchani ushbu sport bayrami bilan qutladi.
Osiyo o'yinlari madhiyasi yangrab, Osiyo Olimpiya kengashining bayrog'i ko'tarildi. O'yinlar mash'alasi yoqildi.
...Yopiq inshootlarda va jang san'atlari bo'yicha V Osiyo o'yinlarida 60 dan ortiq mamlakatdan sportchilar ishtirok etmoqda. An'anaga muvofiq, stadionga ishtirokchi davlatlar sport delegatsiyalari kirib keladi.
O'zbekiston Respublikasi Davlat bayrog'ini baland tutgan sportchimiz – og'ir atletika bo'yicha jahon chempionati kumush medali sohibi Ulug'bek Alimov va O'zbekiston delegatsiyasini muxlislar olqishlar bilan kutib oldi.
Delegatsiya tarkibida 189 sportchi – jahon va qit'a chempionatlari, turli nufuzli musobaqalarda yuqori natijalarga erishgan tajribali sportchilarimiz bilan birga, yosh iqtidor egalari sportning 20 turi bo'yicha Vatanimiz sharafini himoya qiladi.
Mamlakatimiz bu kabi yirik xalqaro musobaqalarda munosib ishtirok etishga qodir sportchilarni tayyorlash borasida boy tajriba to'plagan. Jumladan, Birinchi Prezidentimiz tomonidan asos solingan va muntazam o'tkazib kelinayotgan "Umid nihollari", "Barkamol avlod" va Universiada sport o'yinlari yosh avlodni jismonan sog'lom, ma'nan yetuk insonlar etib tarbiyalash barobarida ular orasidan xalqaro maydonlarda yurtimiz sharafini munosib himoya qilishga qodir iste'dodlarni saralab olishda ham muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Sportchilarimizning Ashxobodda o'tkazilayotgan nufuzli musobaqaga munosib tayyorgarlik ko'rishida davlatimiz rahbarining 2017-yil 9-martdagi O'zbekiston sportchilarini 2020-yil Tokio shahrida (Yaponiya) bo'lib o'tadigan XXXII yozgi Olimpiya va XVI Paralimpiya o'yinlariga tayyorlashga oid qarori muhim omil bo'ldi.
Yopiq inshootlarda va jang san'atlari bo'yicha V Osiyo o'yinlarida ishtirok etayotgan sportchilarimizga omad tilaymiz.

President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev attended the opening ceremony of the V Asian Indoor and Martial Arts Games
9131 September 18, 2017 Print Download (PDF 248 Kb)
On September 17, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev attended the opening ceremony of the V Asian Indoor and Martial Arts Games in Ashgabat.
Qualitative preparations for conducting this prestigious international sporting event at a high level were carried out in the capital of Turkmenistan. All conditions are created for sports delegations of participating countries, accommodation, preparation for competitions, training and cultural leisure of participants of the games in the Olympic village.
The head of our state visited the Olympic stadium in Ashgabat. Heads of the states and governments of many countries, the leadership of the Olympic Council of Asia, honorary guests, thousands of sports fans gathered in this magnificent place, which accommodates 45 thousand spectators.
The opening ceremony of the V Asian Indoor and Martial Arts Games began at the Olympic stadium.
The Asian Games have been officially declared open by the President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov.
President of the Olympic Council of Asia Sheikh Ahmad al-Fahad al-Sabah congratulated everyone on the beginning of this sporting event.
The anthem of the Asian Games sounded, the flag of the Olympic Council of Asia was raised. The fire of the competition is lit.
Athletes from more than 60 countries are taking part in the V Asian Indoor and Martial Arts Games. The sports delegations of the participating countries are joining the stadium.
Delegation of Uzbekistan headed by the silver medalist of the World Weightlifting Championship Ulugbek Alimov, carrying the National flag of the Republic of Uzbekistan, enters the stadium. The fans greeted the athletes of our country with applause.
Our delegation, 189 sportsmen – experienced athletes who have achieved high results in world and continental championships, various prestigious tournaments, as well as young talents are protecting the honor of the Motherland in competitions on 20 kinds of sports.
Our country has a rich experience in training athletes who can competently perform at such major sporting events. In particular, the regular games "Umid nihollari" ("Sprouts of hope"), "Barkamol avlod" ("Harmoniously developed generation") and the Universiade, established by the First President of our country, play an important role in upbringing of the younger generation as physically healthy and spiritually developed personalities, training of professional sports masters who are able to worthily defend the honor of the Motherland in the international arena.
The resolution of the head of our state on training athletes of Uzbekistan for the XXXII Summer Olympic and XVI Paralympic Games of 2020 in Tokyo (Japan) of March 9, 2017 served as an important guide to action for careful preparation of our athletes for the prestigious competitions in Ashgabat.