Prezidentning yo'llarni ko'kalamzorlashtirishga doir yangi qarori
2017-yilning 11-sentabr kuni O'zbekiston Respublikasi Prezidentining "Avtomobil yo'llaridagi ko'kalamzorlashtirish va me'moriy-landshaft qurilmalari tizimlarini takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi qarori imzolandi.
Mazkur qaror avtomobil yo'llaridagi qurilmalarning me'moriy-badiiy sifatini tubdan oshirish, Respublikamiz avtomobil yo'llari bo'ylaridagi ko'kalamzorlashtirish va obodonlashtirish ishlarini – yo'l harakati xavfsizligi hamda atrof-muhit muhofazasi masalalarining zamonaviy talablariga javob bergan holda, yagona tizimli va kompleks asosda shakllantirish sifatini tubdan oshirish maqsadida qabul qilindi.
Qarorga asosan O'zbekiston Respublikasi Avtomobil yo'llari davlat qo'mitasi qoshidagi "Avtoyo'lko'kalamzorlashtirish" korxonasi "O'zyo'lko'kalamzorlashtirish" unitar korxonasiga aylantirildi.
Qabul qilingan qarorga muvofiq O'zbekiston Respublikasi Avtomobil yo'llari davlat qo'mitasi markaziy apparati tuzilmasiga – ko'kalamzorlashtirish va obodonlashtirish masalalariga javob beradigan rais o'rinbosari lavozimi qo'shiladi hamda u bir paytning o'zida "O'zyo'lko'kalamzorlashtirish" unitar korxonasi direktori hisoblanadi. Shuningdek, qo'mita tarkibida ko'kalamzorlashtirish va obodonlashtirish boshqarmasi ham tashkil etiladi.
Qaror bilan "O'zyo'lko'kalamzorlashtirish" unitar korxonasining tashkiliy tuzilmasi hamda korxonaning hududiy bo'linmalari namunaviy tuzilmalari ham tasdiqlandi.

Постановление Президента по озеленению автомобильных дорог
11 сентября 2017 года Президентом Республики Узбекистан подписано постановление "О мерах по совершенствованию системы озеленения и архитектурно-ландшафтного конструирования автомобильных дорог".
Постановление принято в целях кардинального повышения уровня архитектурно-художественного конструирования автомобильных дорог, формирования единого системного и комплексного подхода к размещению зеленых насаждений и благоустройству придорожных полос вдоль автомобильных дорог республики в тесной взаимоувязке с современными требованиями по обеспечению безопасности дорожного движения и охране окружающей среды.
Согласно постановления УП "Автойулкукаламзорлаштириш" при Государственном комитете Республики Узбекистан по автомобильным дорогам преобразован в унитарное преприятие (УП) "Узйулкукаламзорлаштириш".
Постановлением введен в структуру центрального аппарата Государственного комитета Республики Узбекистан по автомобильным дорогам должность - заместителя председателя по вопросам озеленения и благоустройства, который одновременно является директором УП "Узйулкукаламзорлаштириш", а также будет создано управление озеленения и благоустройства автомобильных дорог.
Постановлением Президента утверждены организационная структура УП "Узйулкукаламзорлаштириш" и типовые структуры территориальных подразделений предприятий.