8176 16-Iyul, 2019 Chop etish Yuklab olish (PDF 26 Kb)
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 15-iyul kuni uzluksiz professional taʼlim tizimini yanada takomillashtirish masalalari boʻyicha yigʻilish oʻtkazdi.
Bugungi kunda barcha soha va tarmoqlarda ulkan ishlar amalga oshirilmoqda. Hududlarda yangi korxonalar ishga tushirilib, ijtimoiy infratuzilma rivojlantirilmoqda. Oldinda yana katta reja va maqsadlar bor.
Bularning barchasi malakali mutaxassislarga boʻlgan talabni oshirmoqda. Chunki har bir sohaning rivoji, loyihalarning ijrosi yetuk kadrlarga bogʻliq.
Shu bois keyingi yillarda taʼlim tizimi modernizatsiya qilinib, oʻqitishning zamonaviy shakl va texnologiyalari joriy etilmoqda. Hududlarda yangi, shu jumladan, xorijiy taʼlim muassasalari tashkil etilib, talab yuqori boʻlgan mutaxassislar tayyorlashga sharoit yaratilmoqda.
Yigʻilishda oʻrta boʻgʻin mutaxassislari va ishchi kasblar boʻyicha kadrlar tayyorlashning samarali tizimini yoʻlga qoʻyish masalalari muhokama qilindi.
Kollejlar negizida professional taʼlim muassasalarining yangi tarmogʻini shakllantirish vazifasi qoʻyildi. Ushbu muassasalarda boshlangʻich, oʻrta va oʻrta maxsus professional taʼlim dasturlari asosida kadrlar tayyorlanadi. Oʻqitish muddatlari zarur bilim, malaka va koʻnikmalarning murakkabligiga qarab turlicha boʻladi.
Yigʻilishda ushbu tizimni joriy qilishdan oldin uning metodologiyasini yaratish, taʼlim dasturlarini xalqaro talablar asosida yangidan ishlab chiqib, oʻqituvchi va ishlab chiqarish ustalarini tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish zarurligi taʼkidlandi. Yoshlarni kasb-hunarga qiziqtirish va ragʻbatlantirish boʻyicha taklif kiritish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Davlatimiz rahbari yangi professional taʼlim tizimini mehnat bozori talablari bilan uygʻunlashtirish masalasiga alohida toʻxtaldi.
Joylarda ishsizlik kuzatilayotgan bir paytda ishchi kasblar boʻyicha mutaxassislarga katta ehtiyoj borligi qayd etildi. Masalan, yengil sanoatda 46 ming, qurilishda 104 ming, metallga ishlov berish boʻyicha 71 ming, xizmat koʻrsatish sohasida 67 ming nafar mutaxassis yetishmayapti. Bu taʼlim va ishlab chiqarish oʻrtasida muloqot va yaqin hamkorlik yoʻqligi oqibatidir.
Shu bois bitiruvchining ishga joylashishi yoki oʻz biznesini yoʻlga qoʻyishi taʼlim muassasalari faoliyatining asosiy mezoni boʻlishi kerakligi qayd etildi.
Prezident yangi professional taʼlim tizimi boʻyicha taklif etilgan chora-tadbirlarni yanada takomillashtirish yuzasidan koʻrsatmalar berdi.

Будет организована новая система учреждений профессионального образования
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 15 июля провел совещание по вопросам дальнейшего совершенствования системы непрерывного профессионального образования.
Сегодня во всех сферах и отраслях осуществляется широкомасштабная работа. Вводятся в строй новые предприятия, развивается социальная инфраструктура. В будущем предстоит реализовать еще большие планы и цели.
Все это повышает спрос на квалифицированных специалистов. Именно кадры играют решающую роль в развитии любой сферы, исполнении намеченных проектов.
В связи с этим в последние годы модернизируется система образования, внедряются современные формы и технологии обучения. В регионах открываются новые образовательные учреждения, в том числе филиалы зарубежных вузов, создаются условия для подготовки востребованных специалистов.
На совещании обсуждены вопросы эффективной организации системы подготовки специалистов среднего звена и кадров рабочих профессий.
Поставлена задача организовать на базе колледжей новую сеть учреждений профессионального образования. В них будут готовиться кадры на основе программ начального, среднего и среднего специального профессионального образования. Сроки обучения будут дифференцированы исходя из сложности знаний, компетенции и навыков, необходимых для овладения профессией.
На совещании отмечалось, что до внедрения этой системы необходимо создать ее методологическую базу, обновить образовательные программы на основе международных требований, подготовить, переподготовить и повысить квалификацию учителей и мастеров производственного обучения. Поручено внести предложения по стимулированию интереса молодежи к приобретению профессий.
Глава государства отдельно остановился на вопросе адаптации новой системы профессионального образования к требованиям рынка труда.
Отмечалось, что на местах наблюдается безработица и вместе с тем имеется большой спрос в специалистах рабочих профессий. Так, существует нехватка 46 тысяч специалистов в легкой промышленности, 104 тысяч – в строительной индустрии, 71 тысячи – в металлургии, 67 тысяч – в сфере оказания услуг. Это является последствием отсутствия тесного взаимодействия между образованием и производством.
В связи с этим указано, что главным критерием деятельности образовательных учреждений должно быть трудоустройство выпускника или открытие им собственного бизнеса.
Президент дал указания по доработке предложенных мер касательно новой системы профессионального обучения.