8176 16-Iyul, 2019 Chop etish Yuklab olish (PDF 26 Kb)
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 15-iyul kuni uzluksiz professional taʼlim tizimini yanada takomillashtirish masalalari boʻyicha yigʻilish oʻtkazdi.
Bugungi kunda barcha soha va tarmoqlarda ulkan ishlar amalga oshirilmoqda. Hududlarda yangi korxonalar ishga tushirilib, ijtimoiy infratuzilma rivojlantirilmoqda. Oldinda yana katta reja va maqsadlar bor.
Bularning barchasi malakali mutaxassislarga boʻlgan talabni oshirmoqda. Chunki har bir sohaning rivoji, loyihalarning ijrosi yetuk kadrlarga bogʻliq.
Shu bois keyingi yillarda taʼlim tizimi modernizatsiya qilinib, oʻqitishning zamonaviy shakl va texnologiyalari joriy etilmoqda. Hududlarda yangi, shu jumladan, xorijiy taʼlim muassasalari tashkil etilib, talab yuqori boʻlgan mutaxassislar tayyorlashga sharoit yaratilmoqda.
Yigʻilishda oʻrta boʻgʻin mutaxassislari va ishchi kasblar boʻyicha kadrlar tayyorlashning samarali tizimini yoʻlga qoʻyish masalalari muhokama qilindi.
Kollejlar negizida professional taʼlim muassasalarining yangi tarmogʻini shakllantirish vazifasi qoʻyildi. Ushbu muassasalarda boshlangʻich, oʻrta va oʻrta maxsus professional taʼlim dasturlari asosida kadrlar tayyorlanadi. Oʻqitish muddatlari zarur bilim, malaka va koʻnikmalarning murakkabligiga qarab turlicha boʻladi.
Yigʻilishda ushbu tizimni joriy qilishdan oldin uning metodologiyasini yaratish, taʼlim dasturlarini xalqaro talablar asosida yangidan ishlab chiqib, oʻqituvchi va ishlab chiqarish ustalarini tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish zarurligi taʼkidlandi. Yoshlarni kasb-hunarga qiziqtirish va ragʻbatlantirish boʻyicha taklif kiritish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Davlatimiz rahbari yangi professional taʼlim tizimini mehnat bozori talablari bilan uygʻunlashtirish masalasiga alohida toʻxtaldi.
Joylarda ishsizlik kuzatilayotgan bir paytda ishchi kasblar boʻyicha mutaxassislarga katta ehtiyoj borligi qayd etildi. Masalan, yengil sanoatda 46 ming, qurilishda 104 ming, metallga ishlov berish boʻyicha 71 ming, xizmat koʻrsatish sohasida 67 ming nafar mutaxassis yetishmayapti. Bu taʼlim va ishlab chiqarish oʻrtasida muloqot va yaqin hamkorlik yoʻqligi oqibatidir.
Shu bois bitiruvchining ishga joylashishi yoki oʻz biznesini yoʻlga qoʻyishi taʼlim muassasalari faoliyatining asosiy mezoni boʻlishi kerakligi qayd etildi.
Prezident yangi professional taʼlim tizimi boʻyicha taklif etilgan chora-tadbirlarni yanada takomillashtirish yuzasidan koʻrsatmalar berdi.

A new system and network of vocational education institutions to be established in Uzbekistan
On July 15, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting to discuss the improvement of the system of continuous professional education.
Currently, large-scale efforts are underway across spheres and industries in Uzbekistan. New enterprises are being commissioned, social infrastructure is developing. There are still big plans and goals to be realized in the future.
All this increases demand for professionals, for qualified specialists play a decisive role in development of any sphere, the execution of diverse projects.
To this end, the education system is being modernized, latest forms and learning technologies are being introduced. In the regions, new educational institutions are opening, including branches of foreign universities, and conditions are being created for training specialists in demand.
The meeting participants deliberated on the effective organization of a system of training mid-level professionals and personnel of working professions.
The challenge is to establish a new network of professional education.
These institutions will train personnel based on the programs of primary, secondary and secondary special vocational education. Duration of study will differ, based on the complexity of knowledge, competencies and skills necessary to master the profession.
It was noted that prior to the introduction of this system, it is essential to develop its methodological base, update educational programs proceeding from international requirements, prepare, retrain and improve the qualifications of teachers and industrial training masters. The President urged the officials to elaborate proposals for stimulating the interest of young people in the acquisition of professions.
The Head of the state highlighted the issue of adapting the new vocational education system to the requirements of the labor market.
Shavkat Mirziyoyev stressed that unemployment is observed locally and, at the same time, there is a great demand for specialists in working professions. Thus, the textile industry experiences shortage of 46 thousand professionals, the construction industry – 104 thousand specialists, the metalworking sector feels demand for 71 thousand, while the services industry needs people for 67 thousand positions. This is a consequence of the lack of close interaction between education and production.
In this regard, Uzbekistan's leader indicated that the main criterion of activities of education institutions should become the employment of graduates or opening for them a business.
The President instructed to finalize the proposed measures regarding the new vocational training system.