15054 6-May, 2017 Chop etish Yuklab olish (PDF 108 Kb)
2017 yilning 1 iyulidan boshlab A-373 "Toshkent-O'sh" avtomobil yo'lining Qamchiq dovonidan o'tgan qismida harakatlanayotgan yuk avtotransportlarining - o'qqa tushadigan yuklamasi 11,5 tonnadan ortiq bo'lganlariga ruxsat berilmaydi.
Bunday avtotransport vositalari tomonidan tashib kelingan asosiy yuklar "O'zbekiston temir yo'llari" AJ tomonidan, Qamchiq dovoni orqali o'tgan "Angren-Pop" temir yo'li orqali tashiladi.
Mazkur qoida O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017 yil 11 apreldagi "Qamchiq dovoni orqali o'tgan A-373 avtomobil yo'lidan samarali foydalanish chora tadbirlari to'g'risida"gi qarori asosida joriy qilinadi.
Qarorda shuningdek, 2017 yilning 1 iyuliga qadar A-373 avtomobil yo'lining - Toshkent viloyatidan o'tgan 185-kilometridagi "Chinor" hamda Namangan viloyati hududidagi 273-kilometrida joylashgan "Sherobod" postlarida yuqori texnologiyalar bilan ta'minlangan nazorat punktlarini qurish, punktlardagi zamonaviy uskunalar yordamida yuk avtomobillarining og'irlik va hajmiy ko'rsatkichlarini, qolaversa, ularning o'qqa tushadigan og'irlik yuklamalarini aniqlashni yo'lga qo'yish belgilab berilgan.
Eslatib o'tamiz, yuqoridagi bunday cheklovlar:
- vakolatli organlarning maxsus ruxsatnomalari orqali tashilayotgan katta hajmdagi va og'ir yuklarga, shuningdek,
- "Qamchiq" dovonidagi yo'l-transport infrazulilmasi ob'ektlarini qurish, rekonstruktsiya qilish, ta'mirlash va saqlash ishlari uchun jalb etilgan texnikalarga nisbatan joriy etilmaydi.

По перевалу "Камчик" определенным грузовикам вводится запрет
С 1 июля 2017 г. перевозку грузов автотранспортными средствами с осевой нагрузкой свыше 11,5 тонн на автомобильной дороге А-373 "Ташкент-Ош" через перевал "Камчик" - вводится запрет.
Перевозка основных видов грузов осуществляется АО "Узбекистон темир йуллари" на железнодорожном участке "Ангрен-Пап" через перевала "Камчик".
Настоящая правила установлена постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан "О мерах по эффективной эксплуатации автомобильной дороги А-373 на участке через перевал "Камчик".
Согласно постановления предусматриваются строительство и оснащение контрольных пунктов на 185, 273 км автомобильной дороги А-373 - на постах "Чинор" (Ташкентская область) и "Шеробод" (Наманганская область) современным технологическим оборудованием по проведению проверки весовых и габаритных параметров, включая осевые нагрузки автотранспортных средств.
Напоминаем, что устанавливаемые параметры нагрузки на оси не распространяются на автотранспортные средства:
- перевозящие наделимые крупногабаритные и тяжеловесные грузы по специальным разрешениям уполномоченных органов, а также
- привлеченные для выполнения работ по строительству, реконструкции, ремонту и содержанию объектов дорожно-транспортной инфрастуктуры на перевале "Камчик".