Qishloq xo'jaligi texnikasi ishlab chiqarish va yetkazib berish bo'yicha dastur ishlab chiqiladi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev 14 mart kuni qishloq xo'jaligi mashinasozligini rivojlantirish va sohani zamonaviy texnika bilan ta'minlash borasidagi ishlar natijadorligiga bag'ishlangan yig'ilish o'tkazdi.
Prezidentning 2016-yil 17-noyabrdagi "O'zagrotexsanoatxolding" aksiyadorlik jamiyati faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari to'g'risida"gi qarori asosida qishloq xo'jaligi mashinasozligi tizimi qayta tashkil etildi.
2017-yilda qishloq xo'jaligi texnikasini ishlab chiqarish va lizing xizmatlari 1,7 marta, mexanizatsiya xizmatlari 2,5 barobar ortdi.
Yig'ilishda qishloq xo'jaligi texnikasi ishlab chiqarish, servis xizmatini yaxshilash, importni optimallashtirish, eksportni kengaytirish bo'yicha muayyan kamchiliklar mavjudligi, qishloq xo'jaligi texnika bilan 85 foiz ta'minlangani, ularning ma'lum qismi eskirgani, ularni o'z vaqtida yangilash choralari ko'rilmagani qattiq tanqid qilindi. Belgilangan vazifalarni o'z vaqtida ijrosini nazorat qilmagani uchun Bosh vazir o'rinbosari - "O'zagrotexsanoatxolding" aktsionerlik jamiyati boshqaruvi raisi N. Otajonovga xayfsan berildi. Ishda yo'l qo'ygan sustkashliklari uchun "O'zagrotexsanoatxolding" aksionerlik jamiyati boshqaruvi raisi o'rinbosarlari-"O'zagroservis aksiyanerlik jamiyati bosh direktori R.Ahmedov, "O'zagrolizing" aksionerlik jamiyati bosh direktori X.Imamov, Vazirlar Mahkamasi Ahborot tahlil departamenti mudiri A.Rafiqov egallab turgan lavozimidan ozod qilindi.
Bu boradagi kamchiliklarni bartaraf etish, sohani rivojlantirish maqsadida 2018-2021-yillarda qishloq xo'jaligi texnikasi ishlab chiqarish va yetkazib berish bo'yicha dastur ishlab chiqish vazifasi qo'yildi.
Bahorgi agrotexnika tadbirlari uchun rejalashtirilgan texnikani to'liq yetkazib berishni qattiq nazoartga olish, mashina-traktor parklari tizimini takomillashtirish zarurligi ta'kidlandi.

Поручено разработать программу производства и доставки сельскохозяйственной техники
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 14 марта провел совещание, посвященное результативности проводимой работы по развитию сельскохозяйственного машиностроения и обеспечению аграрной отрасли современной техникой.
В соответствии с постановлением Президента "О мерах по организации деятельности акционерного общества "Узагротехсаноатхолдинг" от 17 ноября 2016 года система сельскохозяйственного машиностроения была реорганизована.
В 2017 году объемы производства и оказания услуг по лизингу сельскохозяйственной техники выросли в 1,7 раза, услуг механизации – в 2,5 раза.
На совещании жесткой критике подвергнуты недостатки в производстве сельскохозяйственной техники, сервисном обслуживании, оптимизации импорта и расширении экспорта. те факты, что сельскохозяйственная отрасль обеспечена техникой на 85 процентов, определенная часть парка устарела и меры по его обновлению не были приняты своевременно. За отсутствие контроля за исполнением поставленных задач заместителю Премьер-министра - председателю правления акционерного общества "Узагротехсаноатхолдинг" Н.Отажонову был объявлен выговор. За допущенные недостатки в работе освобождены с занимаемой должности заместители председателя правления АО "Узагротехсаноатхолдинг" - генеральный директор АО "Узагросервис" Р.Ахмедов и генеральный директор АО "Узагролизинг" Х.Имамов, а также заведующий Информационно-аналитическим департаментом Кабинета Министров А.Рафиков.
С целью устранения этих недостатков и развития сферы поставлена задача разработать программу производства и доставки сельскохозяйственной техники на 2018-2021 годы.
Указано на необходимость обеспечения в полном объеме запланированных поставок техники для выполнения весенних агротехнических мероприятий, совершенствования системы машинно-тракторных парков.
Поручено обеспечить в 2018 году экспорт сельхозтехники на сумму не менее 30 миллионов долларов, нарастить экспорт в Туркменистан, Таджикистан, Казахстан, Пакистан, Азербайджан и другие страны.
На совещании было уделено внимание и вопросам локализации производства, расширения оказания услуг механизации.