Qo'mita tizimidagi korxonalarda 3 mingta yangi ish o'rinlari ochiladi
2018-yil davomida Avtomobil yo'llari davlat qo'mitasi tizimidagi korxonalarda 3 mingta yo'lchilar uchun qo'shimcha ish o'rinlari ochiladi. Bu haqda qo'mita raisi A.Abduvaliev faollar ishtirokida o'tkazilgan selektor yig'ilishida ma'lum qildi.
Ma'lumki, umumiy foydalanuvdagi avtomobil yo'llarini soz holatda saqlash va ularni joriy ta'mirlash – qo'mita va uning tizimidagi korxonalar oldida turgan asosiy vazifalardan biri hisoblanadi. Davlatimiz rahbari tomonidan soha xodimlari oldiga qo'yilgan talablardan biri ham shundan iborat. Bundan tashqari, mamlakatda qo'shimcha ish o'rinlari yaratish ham – kun tartibdagi dolzarb masalalardan biri.
Shunday qilib, 2018-yilda Respublikadagi avtomobil yo'llarini saqlashga ixtisoslashgan korxonalarda qo'shimcha ravishda – yo'l ishchilari shtatlari ochiladi. Ularning soni Respublika viloyatlari bo'yicha quyidagicha taqsimlangan:
Qoraqalpog'iston Respublikasida – 224 ta;
Andijon viloyatida – 183 ta;
Buxoro viloyatida – 229 ta;
Jizzax viloyatida – 216 ta;
Qashqadaryo viloyatida – 244 ta;
Navoiy viloyatida – 183 ta;
Namangan viloyatida – 183 ta;
Samarqand viloyatida – 219 ta;
Sirdaryo viloyatida – 147 ta;
Surxondaryo viloyatida – 182 ta;
Toshkent viloyatida (Toshkent halqa avtomobil yo'liga xizmat ko'rsatish bilan) – 600 ta;
Farg'ona viloyatida – 219 ta;
Xorazm viloyatida – 146 ta;
Qamchiq dovonida – 25 ta.
Shuningdek, 2018 yilda avtomobil yo'llarini qurish va ta'mirlashga ixtisoslashgan 40 ga yaqin yangi korxonalar ochilishi belgilangan. Ularda ham qo'shimcha raqishda 3 mingdan ortiq yangi ish o'rinlari yaratiladi.

В структурных подразделениях комитета создаются 3 тысячи новых рабочих мест
В течении 2018 года в структурных подразделениях Государственного комитета по автомобильным дорогам создаются 3 тысячи новых рабочих мест для дорожников. Об этом сообщил председатель комитета А.Абдувалиев на селекторном совещание.
Как известно, одним из основных задач комитета и структурных предприятий, входящих в состав комитета, является содержание, текущий ремонт, при этом обеспечение бесперебойного движения автомобильных средств на автомобильных дорогах общего пользования. Эта – одна из приоритетных задач, поставленной руководителем государства перед отраслью. Кроме того, создание новых рабочих мест – актуальная задача в повестке дня.
Итак, в 2018 г. в специализированных предприятий по эксплуатации автомобильных дорог дополнительно создаются штаты для дорожных рабочих. Их численность по областям Республики распределяются слудующим образом:
В Республике Каракалпакстан – 224;
В Андижанской области – 183;
В Бухарской области – 229;
В Джизакской области – 216;
В Кашкадарьинской области – 244;
В Навоийской области – 183;
В Наманганской области – 183;
В Самаркандской области – 219;
В Сырдарьинской области – 147;
В Сурхандарьинской области – 182;
В Ташкентской области (с содержанием ТКАД) – 600;
В Ферганской области – 219;
В Хорезмской области – 146;
На перевале Камчик – 25.
А также в 2018 г. намечается создать 40 дополнительных предприятий, которые специализируются по строительству и ремонту автомобильных дорог. В них тоже создаются дополнительно более чем 3 тысяч новых рабочих мест.