Qonun ustuvor, adolat barqaror bo'lsa, jinoyatchilikka o'rin qolmaydi
10-yanvar kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida mamlakatimiz tinchligi va jamoat xavfsizligini taʼminlash, jinoyatchilikning oldini olish borasidagi kelgusi vazifalarga bagʻishlangan videoselektor yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Bugungi globallashuv davrida yangidan-yangi tahdid va xavf-xatarlar paydo boʻlmoqda, jinoyatlarni sodir etish usul va vositalari, xususiyatlari oʻzgarib bormoqda. Shularni hisobga olgan holda, mamlakatimizda keyingi ikki yilda bu borada 100 dan ortiq qonunchilik hujjatlari qabul qilindi.
Xususan, ichki ishlar tuzilmalari isloh qilindi. "Xavfsiz shahar", "Xavfsiz turizm", "Xavfsiz xonadon" tizimlari joriy etildi va tunu kun patrul xizmati yoʻlga qoʻyildi. Bularning samarasida oʻtgan yili jinoyatchilik 33 foizga kamaydi.
Koʻrilayotgan choralar natijasida fuqarolarimizda adolat va qonun ustuvorligiga ishonch paydo boʻlmoqda. Lekin xotirjamlikka berilishga hech kimning haqi yoʻq, hali oldimizda qilinadigan ishlar koʻp, dedi davlatimiz rahbari.
Yigʻilishda jinoyatchilikni jilovlashni sifat jihatdan yangi bosqichga koʻtarish zarurligi taʼkidlandi.
Masalan, Andijon viloyatining deyarli barcha tumanlarida ogʻir turdagi jinoyatlar soni oshgan. Viloyatda ayollar jinoyatchiligining salmogʻi yuqori boʻlib, mamlakatdagi koʻrsatkichning 8,5 foizini tashkil etgan. Qoraqalpogʻistonda jinoyatchilik 31 foizga kamaygan boʻlsa-da, qotillik holatlari koʻpaygan. Namangan viloyatida ham bu borada ahvol qoniqarsiz.
Ichki ishlar vazirligiga yuqoridagi masalalar boʻyicha vaziyatni tubdan yaxshilash, chuqur tahlil asosida mavjud kamchiliklarni bartaraf etish boʻyicha "Yoʻl xaritasi" ishlab chiqish vazifasi topshirildi.
Xabaringiz bor, oʻtgan yili "ishlaganni – ragʻbatlantirish, ishlamaganni – jazolash tizimi"ni joriy etgan edik. Bugun uni sarhisob qiladigan vaqt keldi, dedi Prezident.
Jinoyatchilikni jilovlashda eng yuqori natijaga erishgan 10 ta hudud – Shirin va Guliston shaharlari, Shahrisabz, Yangiyoʻl, Kegeyli, Qonlikoʻl, Xovos, Sardoba, Mirobod, Oʻrta Chirchiq tumanlari ichki ishlar boʻlimlari boshliqlarini moddiy ragʻbatlantirish, aksincha, bu borada koʻrsatkichlari eng salbiy boʻlgan 10 ta hudud – Nurota, Nishon, Ellikqalʼa, Paxtaobod, Doʻstlik, Paxtakor, Izboskan, Boʻstonliq, Buvayda, Quyi Chirchiq tumanlari ichki ishlar boʻlimlari boshliqlariga jarima shaklidagi intizomiy jazo qoʻllash boʻyicha tegishli koʻrsatmalar berildi.
Endi hokimlar ham har kuni oʻz hududidagi jinoyatlar bilan bogʻliq vaziyatni shaxsan muhokama qilib borishi, shuningdek, joylardagi xalq deputatlari Kengashlari jinoyatlar bilan bogʻliq vaziyatni tahlil qilib, ularning kelib chiqish sabablari va shart-sharoitlarini bartaraf etishga oʻz hissasini qoʻshishi kerakligi taʼkidlandi.
Yigʻilishda huquqbuzarliklarning oldini olish tizimini takomillashtirish masalalariga ham alohida eʼtibor qaratildi.
Bugungi kunda "Mahalla posboni" tuzilmasi rahbari lavozimi oʻrniga profilaktika inspektorining jamoat tartibini saqlash boʻyicha yordamchisi lavozimi joriy etilib, huquqbuzarliklar profilaktikasi boʻyicha ularning shaxsiy javobgarligi belgilab qoʻyildi. Kelgusida jamoat xavfsizligini taʼminlashga munosib hissa qoʻshgan yordamchilarga ichki ishlar organlarining oliy taʼlim muassasalariga kvota asosida oʻqishga kirish huquqi berilishi maʼlum qilindi.
Huquqbuzarliklarning oldini olish va unga qarshi samarali kurashish boʻyicha "hududlar tajribasi"ni joriy etish zarurligi taʼkidlandi. Masalan, Toshkent shahrida bosqinchilik, Fargʻonada firibgarlik, Toshkent viloyatida oʻgʻrilik jinoyati koʻp sodir etilayotganini hisobga olib, ularni profilaktika qilish boʻyicha hududiy usullar shakllantirish talab etiladi.
Bosh prokuratura akademiyasi, Ichki ishlar vazirligi akademiyasi, Milliy gvardiya harbiy-texnika institutiga oʻzaro hamkorlikda kriminogen vaziyat ogʻir boʻlgan hududlarda ilmiy-tadqiqot ishlari oʻtkazib, jinoyatchilik ahvoli oʻzgarishini kriminologik prognozlash boʻyicha uslubiy qoʻllanma ishlab chiqish vazifasi qoʻyildi.
Yoshlar oʻrtasida huquqbuzarliklarning oldini olish maqsadida ichki ishlar organlarida ishlaydigan psixolog-pedagoglar maktabini yaratish, oliy oʻquv yurtlarida psixolog kadrlar tayyorlash tizimini tubdan qayta koʻrib chiqish zarurligi qayd etildi.
Yongʻin xavfsizligini taʼminlash masalasi muhokama qilinar ekan, keyingi vaqtda is gazidan zaharlanish holatlari koʻpayib borayotgani keskin tanqid qilindi.
Buning asosiy sababi isitish jihozlarining sozligini texnik koʻrikdan oʻtkazish va taʼmirlash yetarli darajada nazorat qilinmayapti. Bu bilan nodavlat tashkilot hisoblangan Oʻzbekiston yongʻinga qarshi kurashish jamiyati shugʻullanyapti.
Bosh prokuratura va Adliya vazirligiga ushbu jamiyat faoliyatini yalpi tekshirishdan oʻtkazish va sohani takomillashtirish boʻyicha taklif kiritish vazifasi qoʻyildi. Bosh vazirning birinchi oʻrinbosari, Favqulodda vaziyatlar vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Qurilish vazirligiga isitish jihozlari, moʻri va boshqa uskunalarning texnik holatiga masʼul davlat idorasini belgilash, gaz va koʻmir asosida isitishga moʻljallangan bino-inshootlarni is gazini oʻlchash uskunalari bilan jihozlash boʻyicha texnik reglament ishlab chiqish yuklatildi.
Yigʻilishda aholining mulk daxlsizligini taʼminlash borasidagi vazifalar ham koʻrib chiqildi. Endilikda jamoat xavfsizligi va shaxsiy mulk daxlsizligini taʼminlashga Ichki ishlar vazirligi bilan Milliy gvardiya bab-baravar javob berishi taʼkidlandi.
Jazoni ijro etish muassasalarida mehnatga layoqatli shaxslarni ish bilan taʼminlash, davlat-xususiy sheriklik tamoyili asosida yangi ishlab chiqarishlarni tashkil etish boʻyicha ham topshiriqlar berildi. Bunday shaxslarni kasbga oʻrgatish ertaga ular tomonidan takroriy jinoyatlar sodir etilishining oldini olishga xizmat qiladi.
Videoselektor yigʻilishida huquqni muhofaza qiluvchi idoralar xodimlarini oʻqitish, ularning kasb mahorati va madaniyatini muntazam oshirib borish masalasiga alohida eʼtibor qaratildi.
Huquqni muhofaza qilish sohasi uchun kadrlar tayyorlash tizimi eng yangi yondashuvlarga asoslanishi, ular shiddat bilan oʻzgarayotgan zamon va shart-sharoitlarga mos boʻlishi zarur. Yosh kadrlarda tanqidiy tahlil, intizom, halollik, vatanparvarlik, tashabbuskorlik, shaxsiy javobgarlikni shakllantirish kerak, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Huquqni muhofaza qiluvchi idoralarga rahbar tayinlashda butunlay yangicha mexanizm joriy etish boʻyicha topshiriq berildi. Unga muvofiq, nomzodlar maʼlum muddat davomida maqsadli indikatorlarga erishish sharti bilan lavozimga tayinlanishi, shartlar bajarilmagan taqdirda shartnoma muddati uzaytirilmasligi lozimligi belgilandi.
Fuqarolarning huquqiy madaniyatini yuksaltirish, aholining barcha qatlamlari, ayniqsa, yoshlarda huquqbuzarlikka nisbatan murosasizlik munosabatini shakllantirish jinoyatchilikning oldini olishda muhim omil boʻladi. Lekin huquqiy targʻibot koʻpincha eskicha usullar, majlisbozlik va yuzaki maʼruzalardan iborat boʻlib qolayotgani sababli toʻla samara bermayotir. Shu bois kuni kecha Prezident farmoni bilan tasdiqlangan Jamiyatda huquqiy madaniyatni yuksaltirish konsepsiyasini oʻz vaqtida va samarali amalga oshirish vazifasi topshirildi.
Tanqidiy ruhda oʻtgan yigʻilishda kadrlar masalasi ham koʻrildi. Oʻz xizmat vazifasini bajarishda kamchiliklarga yoʻl qoʻygan koʻplab rahbarlar qatʼiy ogohlantirildi, ayrimlari egallab turgan lavozimidan ozod etildi.
Videoselektor yigʻilishida jamoat xavfsizligini taʼminlashga masʼul davlat organlari rahbarlarining hisobot va takliflari tinglandi.

Где верховенствуют закон и справедливость, там нет места преступности
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 10 января состоялось видеоселекорное совещание, посвященное дальнейшим задачам по обеспечению мира и общественной безопасности в стране, предупреждению преступности.
В нынешних условиях глобализации появляются все новые и новые вызовы и угрозы, меняются методы и средства совершения преступлений. С учетом этого за последние два года в нашей стране было принято более 100 документов по этим вопросам.
В частности, реформированы структуры внутренних дел. Внедрены системы "Безопасный город", "Безопасный туризм", "Безопасный дом", налажена служба круглосуточного патрулирования. В результате в прошлом году достигнуто снижение преступности на 33 процента.
– В результате принимаемых мер у людей пробуждается вера в справедливость и верховенство закона. Однако никто не имеет права предаваться спокойствию, предстоит еще многое сделать, - сказал глава государства.
На совещании указано на необходимость вывести обуздание преступности на качественно новый уровень.
К примеру, почти во всех районах Андижанской области выросло количество тяжких преступлений. Высока доля женской преступности, она составила 8,5 процента от республиканского показателя. В Каракалпакстане преступность снизилась на 31 процент, но выросло количество убийств. Неудовлетворительна ситуация и в Наманганской области.
Министерству внутренних дел поручено коренным образом улучшить ситуацию, связанную с указанными вопросами, разработать "дорожную карту" по устранению имеющихся недостатков на основе глубокого анализа.
– Как вам известно, в прошлом году мы внедрили систему поощрения за качественную и наказания за неэффективную работу. Сегодня настало время подвести итоги, - сказал Президент.
Даны указания по материальному стимулированию начальников десяти отделов внутренних дел - городов Ширина и Гулистана, Шахрисабзского, Янгиюльского, Кегейлинского, Канлыкульского, Хавастского, Сардобинского, Мирабадского, Уртачирчикского районов, достигших высоких результатов в обуздании преступности, и принятию мер дисциплинарного наказания в виде штрафа в отношении начальников десяти отделов внутренних дел – Нуратинского, Нишанского, Элликкалинского, Пахтаабадского, Дустликского, Пахтакорского, Избосканского, Бустанлыкского, Куйичирчикского районов, показавших низкие результаты в этом направлении.
Отмечалось, что отныне хокимы должны лично участвовать в обсуждении ситуации, связанной с преступностью, а кенгаши народных депутатов на местах – анализировать ее и вносить свой вклад в устранение причин и условий совершения преступлений.
На совещании уделено особое внимание вопросам совершенствованию системы профилактики правонарушений.
Отмечалось, что сегодня вместо должности руководителя структуры "Махалла посбони" введена должность помощника инспектора профилактики по охране общественного порядка. На них возложена персональная ответственность в сфере профилактики правонарушений. В дальнейшем помощникам, внесшим достойный вклад в обеспечение общественно безопасности, будет предоставлено право поступать в высшие учебные заведения органов внутренних дел по квотам.
Указано на необходимость внедрения "регионального опыта" предупреждения и эффективного противодействия правонарушениям. К примеру, учитывая высокую частоту совершения разбоев в городе Ташкенте, мошенничества в Фергане, воровства в Ташкентской области требуется формирование региональной практики по их профилактике.
Перед академиями Генеральной прокуратуры и Министерства внутренних дел, Институтом Национальной гвардии поставлена задача провести совместные научные исследования в регионах с тяжелой криминогенной обстановкой и разработать методическое руководство по прогнозированию изменения состояния преступности.
Отмечалась необходимость создания школы психологов-педагогов, работающих с молодежью для предупреждения правонарушений, коренного пересмотра системы подготовки психологов в вузах.
В ходе обсуждения обеспечения пожарной безопасности подвергнуто критике учащение в последнее время случаев отравления угарным газом.
Основная причина этого – отсутствие должного контроля за техническим состоянием и ремонтом отопительных приборов. Являющееся негосударственной организацией Противопожарное общество Узбекистана не занимается этим.
Генеральной прокуратуре и Министерству юстиции поручено провести сплошную проверку деятельности данного общества и внести предложение о совершенствовании сферы. Первому заместителю Премьер-министра, министерствам чрезвычайных ситуаций, внутренних дел и строительства поручено определить государственное ведомство, ответственное за техническое состояние отопительных приборов, дымоходов и других средств, разработать технический регламент по оснащению датчиками угарного газа зданий и сооружений, отапливаемых газом и углем.
На совещании рассмотрены также задачи обеспечения неприкосновенности собственности населения. Отмечалось, что отныне наряду с Министерством внутренних дел одинаковую ответственность за обеспечение общественной безопасности и неприкосновенности личного имущества в махаллях несет Национальная гвардия.
Даны поручения по трудоустройству трудоспособных лиц в учреждениях исполнения наказания, организации в них новых производств по принципу государствено-частного партнерства. Профессиональное обучение таких лиц послужит предотвращению в дальнейшем повторного совершения ими преступлений.
На видеоселекторном совещании особое внимание уделено вопросам обучения сотрудников правоохранительных органов, постоянного повышения их профессионального мастерства и культуры.
– Система подготовки кадров для правоохранительной сферы должна основываться на новейших подходах, соответствовать стремительно меняющимся требованиям и условиям. Необходимо формировать у молодых кадров критический анализ, дисциплину, честность, патриотизм, инициативность, персональную ответственность, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Поручено внедрить совершенно новый механизм назначения руководителей в правоохранительных органах. Так, кандидаты должны назначаться на должность при условии достижения ими целевых индикаторов за отведенный срок, не продлевать договоры при невыполнении усовий.
Повышение правовой культуры граждан, формирование во всех слоях населения, особенно среди молодежи нетерпимого отношения к правонарушениям являются важным фактором предупреждения преступности. Однако правовая пропаганда не дает должного результата вследствие того, что она проводится устаревшими методами, посредством поверхностных собраний и выступлений. В связи с этим Министерству юстиции поручено разработать Концепцию повышения правовой культуры в обществе.
На прошедшем в критическом духе совещании рассмотрены кадровые вопросы. Многие руководители, допустившие недостатки в исполнении служебных обязанностей, получили строгое предупреждение, некоторые освобождены от занимаемой должности.
На видеоселекторном совещании заслушаны отчеты и предложения руководителей государственных органов, ответственных за обеспечение общественной безопасности.