16109 9-Yanvar, 2017 Chop etish Yuklab olish (PDF 28 Kb)
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2017-yil 7-yanvarda Prokuratura organlari xodimlari kuni oldidan bir guruh soha xodimlari bilan uchrashdi.
Uchrashuvda Oliy Majlis palatalari rahbarlari, hukumat a'zolari, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, prokuratura organlari mas'ul xodimlari va faxriylari ishtirok etdi.
O'zbekiston Respublikasining 2016-yil 19-dekabrdagi qonuniga muvofiq, 8-yanvar O'zbekiston Respublikasi prokuratura organlari xodimlari kuni etib belgilandi. Bu prokuratura organlari faoliyati samaradorligini yanada oshirishga, soha xodimlari mehnatini rag'batlantirishga xizmat qiladi.
– Sizlarni 8-yanvar – Prokuratura organlari xodimlari kuni munosabati bilan chin qalbimdan samimiy tabriklayman. Barchangizga sihat-salomatlik, tinchlik-xotirjamlik, mas'uliyatli faoliyatingizda muvaffaqiyatlar tilayman, – dedi Prezidentimiz. – Ma'lumki, 1992-yil 8-yanvar kuni O'zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov farmoni bilan O'zbekiston SSR prokuraturasi mustaqil O'zbekiston Respublikasi prokuraturasiga aylantirilgan.
O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga muvofiq, qonunchilik tashabbusi huquqiga ega subyektlardan biri prokuratura organlaridir. Prokuratura organlari tomonidan mamlakatimizda qonun ustuvorligini ta'minlash, qonuniylikni mustahkamlash, fuqarolarning huquq va erkinliklari, jamiyat va davlatning qonuniy manfaatlarini himoya qilish, jinoyatchilik va huquqbuzarliklarning oldini olish borasida tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
Mustaqillik yillarida mamlakatimizda qonun ustuvorligini ta'minlashga, fuqarolar huquqlari va erkinliklarini ishonchli himoya qilishga qaratilgan keng ko'lamli islohotlar amalga oshirildi. Sud-huquq tizimi tubdan isloh qilindi.
Erishilgan yutuqlar o'zimizniki, unga mahliyo bo'lib o'tirish bizga yarashmaydi. Bugun sizlar bilan oldimizda turgan dolzarb vazifalar haqida gaplashib olmog'imiz lozim, dedi davlatimiz rahbari. Odamlar hamma narsaga chidashi mumkin, adolatsizlikka chiday olmaydi. Jamiyatda adolat barqaror bo'lishida prokuratura organlarining o'rni katta bo'lmog'i kerak.
Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov rahnamoligida keng ko'lamli islohotlarni hayotga izchil tatbiq etish, ularning samaradorligini yuksaltirishda qonuniy asoslarni mustahkamlash bo'yicha amalga oshirilgan ishlar mamlakatimizning har tomonlama taraqqiy etishiga xizmat qilayotir. Davlat hokimiyati va boshqaruvini yanada demokratlashtirish, fuqarolik jamiyatini rivojlantirish bo'yicha qilingan ishlar dunyo hamjamiyatining yuksak e'tirofiga sazovor bo'lmoqda.
Prokuratura organlari xodimlarining ishi katta mas'uliyat, fidoyilik, halollikni talab qiladi, dedi Prezidentimiz. Qabul qilinayotgan har bir qaror zamirida inson taqdiri turadi. Shunday ekan, yetti o'lchab bir kesish bu borada asosiy mezon bo'lmog'i shart.
Qonunchilik bazasini har tomonlama mustahkamlash va qonunlarni so'zsiz ijro etish, fuqarolarning huquqiy madaniyatini oshirish, demokratik huquqiy davlatni rivojlantirish, xususiy mulk va tadbirkorlik taraqqiyotini qo'llab-quvvatlash hamda uning ishonchli himoya qilinishini ta'minlashda prokuratura organlarining roli katta.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2016-yil 5-oktabrdagi "Tadbirkorlik faoliyatining jadal rivojlanishini ta'minlashga, xususiy mulkni har tomonlama himoya qilishga va ishbilarmonlik muhitini sifat jihatidan yaxshilashga doir qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida"gi farmonida tadbirkorlik faoliyatiga qonunga xilof ravishda aralashganlik va to'sqinlik qilganlik, ularning faoliyatini asossiz to'xtatib qo'yganlik uchun mansabdor shaxslarning javobgarligi oshirilgan.
Bu soha xodimlarining zimmasiga huquqiy hujjatlarning aniq va to'la ijro etilishini nazorat qilish, huquqbuzarliklarning oldini olishdek vazifalar mas'uliyatini yanada oshirdi.
Prezidentimiz tadbirkorlik faoliyatining jadal rivojlanishida prokuratura organlarining roli haqida gapirar ekan, quyidagilarni alohida ta'kidladi. Tadbirkor boy bo'lsa, davlat boy bo'ladi. Buning uchun ishbilarmonlarga keng sharoit yaratib berishimiz lozim. Prokuror tadbirkorga ko'makchi bo'lishi, u bilan hamkorlikda ishlashi darkor.
Mustabid tuzum davrida odamlar prokuratura organlari xodimlarini faqat qoralovchi, jazolovchi tizim vakillari sifatida bilardi. Biz ushbu soha faoliyatini xalqaro talablar darajasida qayta tashkil qilishda ijobiy natijalarga erishmoqdamiz, dedi Prezidentimiz. Prokuratura organlari kundalik hayotimizda qonun ustuvorligini ta'minlash, yuridik va jismoniy shaxslarning qonuniy huquqlarini himoya qilish, aholining huquqiy madaniyatini yuksaltirishga xizmat qilishi zarur.
Prokuratura organlari faoliyati ustidan parlament nazoratini amalga oshirishning tashkiliy-huquqiy mexanizmlarini yanada takomillashtirish, mamlakatda qonun ustuvorligi va qonuniylikni ta'minlash bo'yicha prokuratura organlari faoliyatining samaradorligini oshirish, fuqarolarning huquq va erkinliklarini, jamiyat va davlat manfaatlarini ishonchli himoya qilish maqsadida O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining prokuratura organlari faoliyati ustidan nazorat qiluvchi komissiyasini tuzish to'g'risida O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Kengashining va O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashining qo'shma qarori qabul qilingan. Ushbu qarorga muvofiq Komissiyaning zimmasiga qonun ustuvorligi va qonuniylikni ta'minlash, fuqarolarning huquq va erkinliklarini himoya qilish, prokuratura organlarining huquqni qo'llash amaliyotini har tomonlama o'rganish va umumlashtirish, prokuratura organlari faoliyatini tartibga soluvchi qonun hujjatlarini, shuningdek, huquqni qo'llash amaliyotini va ularning ishlash usullarini yanada takomillashtirish yuzasidan ularning zimmasiga yuklatilgan vazifalar samarali bajarilayotgani ustidan muntazam parlament nazoratini amalga oshirish vazifalari qo'yildi.
Hozirgi kunda Oliy Majlis Senati tomonidan har yili Bosh prokurorning hisoboti eshitiladi. Bu albatta muhim, lekin joylardagi prokurorlarning hisobotini kim eshitadi, dedi Shavkat Mirziyoyev. 2017 yildan boshlab barcha darajadagi hokimlar, prokuratura va ichki ishlar organlari rahbarlarining aholi oldida hisobot berish tizimi joriy etiladi. Bundan tashqari, viloyatlarda prokurorlarning ishiga qarab oylik reytingi tuzib boriladi. Ularning faoliyatiga reyting natijalari asosida baho beriladi.
O'tgan yili tashkil qilingan Bosh vazirning virtual qabulxonasiga fuqarolardan 311 ming murojaat kelib tushdi. Murojaatlar orasida prokuratura sohasiga tegishlilari ham talaygina. Bu juda achinarli holdir, dedi Prezidentimiz. Barchamiz o'zimizga bir savol beraylik: odamlarda nima uchun muammolar bunchalik ko'payib ketdi, ularning dardini kim eshitadi? Murojaatlarning aksariyati adolatsizlikdan, ularni hech kim eshitmaganidan bo'lmoqda. Agar prokuratura organlarining eshigi aholi uchun ochiq bo'lganida, Bosh vazirning virtual qabulxonasiga bu qadar ko'p murojaat tushmas edi.
Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yilida mazkur soha xodimlari ham g'oyat mas'uliyatli vazifalarni bajarmog'i lozim bo'ladi. Bironta ham murojaat e'tibordan chetda qolmasligi kerak, dedi davlatimiz rahbari.
Uchrashuvda Respublika Bosh prokurori Ixtiyor Abdullayev, Xorazm viloyati prokurori vazifasini bajaruvchi Sadriddin Turdiyev, Xonqa tumani prokurori G'ayrat Abdullayev, G'uzor tumani prokuraturasi katta noziri Zamira Ashirova, Toshkent shahar prokurori Botir Qudratxo'jayev, Bosh prokuratura tizimidagi departamentning Toshkent shahar boshqarmasi boshlig'i Jahongir Egamov va boshqalar 8-yanvar – Prokuratura organlari xodimlari kunini nishonlash haqidagi O'zbekiston Respublikasi qonuni qabul qilingani uchun Prezidentimizga minnatdorlik bildirdi. Davlatimiz rahbari tomonidan bildirilgan tanqidiy fikrlardan tegishli xulosa chiqarib, inson manfaatlarini to'la ta'minlash uchun barcha chora-tadbirlar ko'rilishini ta'kidladi.

Верховенство закона – важный фактор обеспечения интересов человека
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 7 января 2017 года в преддверии Дня работников органов прокуратуры встретился с группой сотрудников сферы.
Во встрече приняли участие руководители обеих палат Олий Мажлиса, члены правительства, представители государственных и общественных организаций, работники и ветераны органов прокуратуры.
Прозвучал Государственный гимн Республики Узбекистан.
В соответствии с Законом Республики Узбекистан от 19 декабря 2016 года 8 января установлен Днем работников органов прокуратуры Республики Узбекистан. Это способствует дальнейшему повышению эффективности деятельности органов прокуратуры, стимулированию труда работников сферы.
- Сегодня впервые отмечаем День работников органов прокуратуры Узбекистана. От всей души поздравляю вас с этой датой. Желаю всем вам крепкого здоровья, мира и спокойствия, успехов в вашей ответственной работе, - сказал Президент нашей страны. - Как известно, 8 января 1992 года Указом Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова Прокуратура Узбекской ССР была преобразована в прокуратуру независимой Республики Узбекистан.
В соответствии с Конституцией Республики Узбекистан органы прокуратуры являются одними из субъектов, обладающих правом законодательной инициативы. Органами прокуратуры проводится системная работа по обеспечению верховенства закона, укреплению законности в стране, защите прав и свобод граждан, интересов общества и государства, профилактике преступности и правонарушений.
В годы независимости в нашей стране осуществлены широкомасштабные реформы по обеспечению верховенства закона, надежной защите прав и свобод граждан. Кардинально реформирована судебно-правовая система.
Сегодня мы должны обсудить стоящие перед нами актуальные задачи, сказал глава нашего государства. Люди могут терпеть любые трудности, но не могут терпеть несправедливость. Органы прокуратуры должны играть важную роль в дальнейшем укреплении справедливости в обществе.
Осуществленные под руководством Первого Президента нашей страны Ислама Каримова меры по укреплению законодательных основ реализуемых последовательных реформ и повышению их эффективности способствуют всестороннему развитию нашей страны. Достигнутые высокие результаты в дальнейшей демократизации и модернизации страны, развитии гражданского общества широко признаются международным сообществом.
На работников органов прокуратуры возложена ответственная задача, которая требует самоотверженности и объективности, сказал Президент нашей страны. За каждым принимаемым решением стоит судьба человека. Здесь уместно вспомнить народную мудрость: семь раз отмерь, один раз отрежь. Поэтому принятие всесторонне продуманных и взвешенных решений должно стать основным критерием деятельности работников сферы.
Органы прокуратуры занимают важное место в укреплении законодательства, обеспечении неукоснительного исполнения законов, повышении правовой культуры граждан, формировании демократического правового государства, поддержке развития частной собственности и предпринимательства, обеспечении их надежной защиты.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан "О дополнительных мерах по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата" от 5 октября 2016 года повышена ответственность должностных лиц за незаконное вмешательство и воспрепятствование предпринимательской деятельности, ее необоснованное приостановление.
Это ставит перед работниками органов прокуратуры еще более ответственные задачи по надзору за правильным и полным исполнением законодательных актов, предупреждением правонарушений.
Глава нашего государства особо отметил роль органов прокуратуры в дальнейшем развитии предпринимательской деятельности. Если предприниматель будет богатым, то богатым будет и государство. Необходимо создать широкие условия для деловых людей. Прокурор должен помогать и поддерживать предпринимателей.
Наша страна достигает положительных результатов в реорганизации сферы на уровне международных стандартов. Органы прокуратуры должны обладать высоким авторитетом в обеспечении верховенства закона в обществе, в построении правового государства, служить защите законных прав юридических и физических лиц, повышению правовой культуры населения.
В целях дальнейшего совершенствования организационно-правовых механизмов осуществления парламентского контроля за деятельностью органов прокуратуры, повышения эффективности их работы по обеспечению верховенства закона и законности в стране, надежной защиты прав и свобод граждан, интересов общества и государства было принято совместное постановление Кенгашей Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан об образовании Комиссии Сената Олий Мажлиса по контролю за деятельностью органов прокуратуры. На Комиссию возложены задачи по осуществлению системного парламентского контроля за деятельностью органов прокуратуры, эффективностью выполнения возложенных на них функций по обеспечению верховенства закона и законности, защиты прав и свобод граждан, всестороннему изучению и обобщению правоприменительной практики органов прокуратуры, дальнейшему совершенствованию законодательства, регламентирующего деятельность органов прокуратуры, а также правоприменительной практики и методов их работы.
В настоящее время Сенат Олий Мажлиса ежегодно заслушивает отчет Генерального прокурора. Это, конечно, важно, однако, кто будет заслушивать отчеты прокуроров на местах, сказал глава нашего государства.
Начиная с нынешнего года будет внедрена система отчетности перед населением хокимов всех уровней, руководителей органов прокуратуры и внутренних дел. Кроме того, в регионах будет составляться ежемесячный рейтинг деятельности прокуроров. Их работа будет оцениваться исходя из показателей этого рейтинга.
В открытую в прошлом году виртуальную приемную Премьер-министра от граждан поступило 311 тысяч обращений. Среди них немало обращений, касающихся деятельности органов прокуратуры. Эти факты вызывают сожаление, отметил Президент нашей страны. Почему увеличиваются проблемы в жизни людей? Большая часть обращений – это последствия безответственности соответствующих руководителей, в том числе органов прокуратуры.
В Год диалога с народом и интересов человека перед работниками прокуратуры стоят очень ответственные задачи. Ни одно обращение не должно оставаться без внимания, подчеркнул глава нашего государства.
Генеральный прокурор Республики Узбекистан Ихтиёр Абдуллаев, исполняющий обязанности прокурора Хорезмской области Садриддин Турдиев, прокурор Ханкинского района Гайрат Абдуллаев, старший инспектор Гузарской районной прокуратуры Замира Аширова, прокурор города Ташкента Ботир Кудратхужаев, начальник Ташкентского городского управления департамента Генеральной прокуратуры Жахонгир Эгамов и другие выразили Президенту нашей страны признательность за принятие Закона Республики Узбекистан об установлении 8 января Днем работников органов прокуратуры. Отмечено, что из высказанных главой нашего государства критических замечаний будут сделаны необходимые выводы и задействованы все силы и возможности для полного обеспечения интересов человека.