Qozog'iston Prezidentining O'zbekistonga davlat tashrifiga doir
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Qozog'iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyev 2017-yil 16-17-sentabr kunlari davlat tashrifi bilan mamlakatimizda bo'ladi.
Oliy darajadagi muzokaralarda O'zbekiston va Qozog'iston o'rtasidagi siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport-kommunikatsiya, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qilish, shuningdek, dolzarb mintaqaviy va xalqaro masalalar yuzasidan fikr almashish rejalashtirilgan.
Muzokaralar yakunlari bo'yicha Toshkent shahrida ikki mamlakat Prezidentlarining Qo'shma bayonoti, O'zbekiston va Qozog'iston o'rtasidagi ko'p qirrali do'stona munosabatlarni izchil rivojlantirishga qaratilgan ko'plab hujjatlar imzolanadi.

On the state visit of the President of Kazakhstan to Uzbekistan
On September 16-17, 2017, the President of the Republic of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev will pay a state visit to our country at the invitation of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
Within the framework of negotiations at the highest level, it is planned to discuss prospects of further development of cooperation between Uzbekistan and Kazakhstan in the political, trade-economic, investment, transport-communication, cultural, humanitarian and other fields, as well as exchange views on current regional and international issues.
Following the meetings in the city of Tashkent, a Joint statement of the presidents of the two countries, a number of other bilateral documents aimed at dynamic development of friendly multifaceted relations between Uzbekistan and Kazakhstan will be signed.