Qozog'istonning muvaffaqiyatlari yaqin do'st va qo'shni sifatida O'zbekistonni ham quvontiradi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qozog'iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyevning taklifiga binoan 6-iyul kuni Qozog'istonga tashrif buyurdi va Ostona shahrining 20 yilligiga bag'ishlangan tantanali tadbirda ishtirok etdi.
Prezidentlar dastlab yaqinda ochilgan "Ostona" xalqaro moliya markazini borib ko'rdi. Ushbu markazda ishbilarmonlar uchun yaratilgan sharoitlar, istiqbolda belgilangan rejalar bilan tanishdi.
Markaz faoliyati xalqaro moliya institutlari tajribasi asosida yo'lga qo'yilgan. Markaz a'zolari uchun ellik yilgacha soliq imtiyozlari berish, viza, valyuta va ish yuritish tizimini soddalashtirish ko'zda tutilgan.
Davlatimiz rahbari ushbu zamonaviy va innovatsion moliyaviy markaz qardosh Qozog'istonning katta yutug'i ekanini ta'kidladi.
Mustaqillik saroyida Ostona shahrining 20 yilligiga bag'ishlangan tantanali tadbir bo'lib o'tdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev ushbu tarixiy sana bilan Qozog'iston xalqi va Prezident Nursulton Nazarboyevni samimiy tabrikladi.
Ostona shahri yangi, mustaqil va izchil rivojlanayotgan Qozog'istonning yorqin timsolidir. Uning qiyofasida qozoq xalqining boy madaniyati va an'analari, zamonaviy arxitektura yutuqlari mujassam. Bu shahar yirik iqtisodiy va moliyaviy markaz, xalqaro forum va uchrashuvlar maydoni hamdir, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Qozog'istonning muvaffaqiyatlari yaqin do'st va qo'shni sifatida O'zbekistonni quvontirishi ta'kidlandi. Muntazamlik kasb etgan uchrashuv va tadbirlar xalqlarimiz o'rtasidagi do'stlik va hamkorlikni yanada yuqori pog'onaga olib chiqishiga ishonch bildirildi.
Ma'lumki, 1994-yil 6-iyulda Qozog'iston Oliy Kengashi mamlakat poytaxtini Olmaotadan Oqmolaga ko'chirish to'g'risida qaror qabul qilgan edi. Prezident Nursulton Nazarboyevning farmoniga muvofiq, 1997-yil 10-dekabrda Oqmola shahri Qozog'iston Respublikasining poytaxti, deb rasman e'lon qilindi. 1998-yil 6-may kuni Oqmola shahrining nomi Ostona deb o'zgartirildi. 2008-yili qabul qilingan qonunga muvofiq, "6-iyul – Poytaxt kuni" davlat bayrami etib belgilangan.
O'tgan davrda shahar hududi ancha kengayib, zamonaviy binolar barpo etildi. Ostona mamlakatning nafaqat siyosiy, balki iqtisodiy, ijtimoiy, madaniy markaziga aylandi.
Bu yerda mintaqaviy va xalqaro miqyosdagi tadbirlar o'tkazilyapti. Jumladan, Qozog'iston poytaxti 2017-yilgi xalqaro ixtisoslashgan ko'rgazmaga mezbonlik qildi.
Ostona tarixida mamlakatimiz uchun ham e'tiborga molik jihatlar ko'p. O'zbekiston Prezidentlari, parlament va hukumat delegatsiyalari bu yerga bir necha bor tashrif buyurgan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 2017-yil 22-23-mart kunlari davlat tashrifi bilan Ostonada bo'lgan edi. Ushbu tashrif natijasida O'zbekiston bilan Qozog'iston o'rtasidagi hamkorlik yanada rivojlanib, mavjud ulkan salohiyat ro'yobga chiqdi. O'zaro savdo hajmi va nomenklaturasi kengaydi.
Hududlar va ishbilarmon doiralar o'rtasidagi aloqalar faollashdi. Madaniy-gumanitar hamkorlik mustahkamlandi. 2018-yil – Qozog'istonda O'zbekiston yili doirasida ko'plab madaniy-ma'rifiy tadbirlar, adabiy uchrashuvlar o'tkazilmoqda.
Davlatimiz rahbari 2017-yil iyun oyida Ostona shahrida o'tkazilgan Shanxay hamkorlik tashkiloti va sentyabrda Islom hamkorlik tashkiloti sammitlarida ham ishtirok etdi.
Rasmiy Ostona Shavkat Mirziyoyevning mintaqa mamlakatlari rahbarlarining uchrashuvini tashkil etish tashabbusini birinchilardan bo'lib qo'llab-quvvatladi. Joriy yil 15-mart kuni Ostona shahrida Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining birinchi maslahat uchrashuvi bo'lib o'tdi. Bu tarixiy sammit mintaqa davlatlari o'rtasidagi o'zaro ishonch, sheriklik va yaxshi qo'shnilik munosabatlarining yangi bosqichini boshlab berdi.
Ostona shahrining 20 yillik tadbirlari yana bir samimiy muloqot maydoni bo'ldi. Yubileyga Qirg'iziston Respublikasi Prezidenti Sooronbay Jeenbekov, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon ham tashrif buyurdi.
Tantanali marosimda mamlakatimiz san'at ustalari tomonidan ham kuy-qo'shiqlar, raqslar ijro etildi. Bayram tadbiri xalqlarimiz do'stligi, madaniy yaqinligining yana bir ifodasi bo'ldi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qozog'istonga tashrifi chog'ida Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon bilan uchrashuv o'tkazdi.

Shavkat Mirziyoyev congratulates people of Kazakhstan on Astana's 20th anniversary
The solemn event dedicated to Astana's 20th anniversary was held in the Palace of Independence, in the capital of Kazakhstan.
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev attended the event at the invitation of the President of the Republic of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev.
As reported by the Press Service of the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev sincerely congratulated people of Kazakhstan and President Nursultan Nazarbayev on this historic date.
Astana is a bright symbol of a new, dynamically developing and independent Kazakhstan. Modern architecture, rich culture and traditions of people of Kazakhstan are harmoniously combined in Astana. This city is a platform for holding important international meetings, a major economic and financial center, said Shavkat Mirziyoyev.
As is known, on July 6, 1994, the Supreme Council of Kazakhstan adopted a decision on moving the country's capital from Almaty to Akmola. According to the decree of President Nursultan Nazarbayev of December 10, 1997, the city of Akmola was officially declared the capital of the Republic of Kazakhstan. On May 6, 1998, Akmola was renamed to Astana. In accordance with the law adopted in 2008, a state holiday was established – the Day of the capital, celebrated on July 6.
Over the past period the territory of the city has expanded significantly, modern buildings have been erected. Astana has become not only a political, but also an economic, social, cultural center of the country.
Regional and international events are held here. Thus, the capital of Kazakhstan hosted the Asian Winter Games of 2011 and EXPO-2017 international specialized exhibition. Presidents of Uzbekistan, parliamentary and governmental delegations of the country visited Astana several times.
President Shavkat Mirziyoyev paid a state visit to Astana on March 22-23, 2017. The Head of the state also took part in the summits of the Shanghai Cooperation Organization and the Organization of Islamic Cooperation, which took place in this city.
Shavkat Mirziyoyev, at the international conference "Central Asia: one past and a common future, cooperation for sustainable development and mutual prosperity", held in November 2017 in Samarkand, forwarded an initiative on organizing a meeting of the heads of states of the region. Official Astana was one of the first to support this initiative. On March 15 of this year, the first consultative meeting of the heads of states of Central Asia was held in Astana.
The events on the occasion of the 20th anniversary of the city of Astana have become another reason for a sincere exchange of views. The President of the Kyrgyz Republic Sooronbay Jeenbekov, the President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon also took part in the jubilee.
The arts masters of Uzbekistan performed songs and dances at the solemn ceremony. The festive event became another embodiment of friendship and cultural affinity of people of the two countries.