Qurbon hayitini nishonlash to'g'risida
Muborak Qurbon hayitining ma'naviy hayotimizdagi o'rni, mohiyati va ahamiyatini, xalqimizga mansub mehr-oqibat, shukronalik va bag'rikenglik ramzi ekanini e'tiborga olib, milliy-diniy qadriyatlarimizni asrash va ulug'lash maqsadida hamda O'zbekiston Respublikasi Prezidentining "Diniy bayram – Qurbon hayitini dam olish kuni deb e'lon qilish haqida"gi 1991-yil 20-iyundagi PF-221-son Farmoniga muvofiq:
1. O'zbekiston musulmonlari idorasining joriy yilda Qurbon hayitining birinchi kuni 24-sentabr payshanba kuniga to'g'ri kelishi haqidagi murojaatini inobatga olib, 2015-yil 24-sentabr mamlakatimizda dam olish kuni deb belgilansin va bayram sifatida keng nishonlansin.
2. Respublika "Nuroniy", "Mahalla" jamg'armalari va boshqa barcha mutasaddi idoralar, jamoat tashkilotlari Qurbon hayitining joylarda tartibli va yuqori darajada, xalqimizning milliy qadriyatlariga mos ravishda o'tishi uchun tegishli tadbirlarni amalga oshirsin.
3. O'zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, O'zbekiston Milliy axborot agentligi va boshqa ommaviy axborot vositalariga Qurbon hayitini nishonlash bilan bog'liq tadbirlarni keng yoritish tavsiya etilsin.

9976 22 сент., 2015 Распечатать Скачать (PDF 100 Kb)
Учитывая роль и значение священного Курбан хайита в нашей духовной жизни, и что он является выражением присущих нашему народу доброты и милосердия, благодарности и толерантности, в целях сохранения
и укрепления национально-духовных ценностей, а также в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан "Об объявлении религиозного праздника Курбан хайит выходным днем" от 20 июня 1991 года за №УП-221:
1. Принимая во внимание обращение Управления мусульман Узбекистана о совпадении в текущем году первого дня Курбан хайита с 24 сентября (четвергом), объявить 24 сентября 2015 года выходным днем и широко отметить в стране как праздник
2. Республиканским фондам "Нуроний", "Махалла" и другим соответствующим ведомствам, общественным организациям организованно и на высоком уровне, в соответствии с национальными ценностями нашего народа осуществить необходимые мероприятия в связи с проведением Курбан хайита на местах.
3. Рекомендовать Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Национальному информационному агентству Узбекистана и другим средствам массовой информации широко освещать мероприятия, связанные