7992 8-Yanvar, 2020 Chop etish Yuklab olish (PDF 29 Kb)
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 7-yanvar kuni qurilish sohasidagi islohotlarni yanada jadallashtirish boʻyicha ustuvor vazifalarga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
Mamlakatimizda bunyodkorlik koʻlami yil sayin kengaymoqda. Yangi uy-joylar, yirik zavodlar, zamonaviy infratuzilma obyektlari barpo etilmoqda. Tabiiyki, bunday katta hajmdagi ishlarni sifatli va oʻz vaqtida bajarish uchun malakali quruvchilar va loyihachilar, barqaror tashkilotlar kerak.
Yigʻilishda qurilish sohasidagi muammo va kamchiliklar keskin tanqid qilindi. Masalan, mamlakatimizda 22 mingga yaqin qurilish-pudrat tashkiloti boʻlib, ularning aksariyatida ishchilar soni va kasb malakasi toʻgʻrisida maʼlumot yuritilmaydi.
Hududlardagi barcha qurilishlar yagona buyurtmachi xizmati tashkilotlariga topshirib qoʻyilgani koʻrsatkichlarga salbiy taʼsir qilmoqda. Ilgʻor xorijiy tajribada qurilish xavfsizligi, sifati va natijasi nazorat qilinsa, bizda barcha kuch va resurslar jarayonni nazorat qilishga sarflanib, sifat ikkinchi oʻringa tushib qolgan.
Davlatimiz rahbari sohadagi kamchiliklarni bartaraf etish, uni zamonaviy asosda rivojlantirish boʻyicha muhim chora-tadbirlarni belgilab berdi.
Loyiha institutlari oʻrtasida sogʻlom raqobat muhitini yaratish, xorijiy tajriba asosida tenderlar oʻtkazishning aniq mezonlarini ishlab chiqish, bu borada elektron tizimni eksperiment tariqasida Toshkent shahrida joriy etish boʻyicha topshiriq berildi.
Qurilish, Moliya, Adliya vazirliklari va boshqa mutasaddi tashkilotlarga joriy yil 1-iyulga qadar qurilish korxonalari faoliyatini baholash reytingini ishlab chiqish vazifasi qoʻyildi. Ushbu reytingda ishchilar soni va malakasi, bajarilgan ishlar hajmi, soliq va kreditlarning oʻz vaqtida toʻlanishi kabi mezonlar oʻz aksini topadi.
Shaharsozlik normalari va qoidalarini hamda yagona buyurtmachi xizmati tashkilotlari faoliyatini takomillashtirish zarurligi taʼkidlandi.
Sohada axborot texnologiyalaridan foydalanish darajasi pastligi qayd etildi. Jumladan, loyihalarni yaratish, ekspertizadan oʻtkazish, qurilishga ruxsat berish, qurilish-pudrat ishlarini nazorat qilish jarayonlari haligacha qogʻozda bajarilyapti. Investor va tadbirkorlar uchun qayerda nima qurish mumkinligi haqida maʼlumot beruvchi geoinformatsion tizim yoʻlga qoʻyilmagan.
Shu bois yigʻilishda Qurilish vazirligi, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligiga tizimni toʻliq raqamlashtirish boʻyicha joriy yilda amalga oshirishga oid "yoʻl xaritasi" ishlab chiqish vazifasi yuklatildi.
Sohada texnika xavfsizligi talablariga rioya qilinmayotgani, "risk-analiz" tizimi va nazorat yoʻqligi oqibatida baxtsiz hodisalar yuz berayotgani qayd etildi. Tegishli vazirlik va idoralarga qurilish sohasida davlat nazoratini butunlay yangicha asosda tashkil etish, mehnat muhofazasini kuchaytirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Yigʻilishda kadrlar masalasiga ham alohida eʼtibor qaratildi. Davlatimiz rahbari qurilish sohasi uchun mutaxassislar tayyorlash tizimi bugungi kun talabiga javob bermasligini taʼkidladi.
Mehnat vazirligi, Qurilish vazirligi, Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligiga qurilish sohasida oʻrta boʻgʻin mutaxassislari va ishchi kasblar klassifikatorini joriy qilish hamda unga muvofiq kollejlarda quruvchilar tayyorlash vazifasi qoʻyildi.
Sohaga oid taʼlim dasturlarini yuqori texnologiyalar va innovatsion yondashuvlar asosida yangidan ishlab chiqish, boʻlajak kadrlarni zamonaviy loyihalash va dasturiy taʼminot, xususan, BIM (Building Information Modeling) texnologiyalari bilan ishlashga oʻrgatish lozimligi taʼkidlandi.
Yigʻilishda muhokama qilingan masalalar boʻyicha mutasaddi rahbarlar hisobot berdi, tegishli chora-tadbirlar belgilab olindi.

Innovative technologies to be widely introduced in the construction industry
On January 7, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting on priority tasks for further accelerating the reform in the construction sector.
The scope of construction and landscaping work in Uzbekistan has been expanding. New housing, large factories, modern infrastructure facilities are being erected. High-quality and timely completion of construction works due to their growing volumes requires skilled builders and designers, sustainable organizations with sufficient resources.
The President criticized the state of affairs in the field, outlined problems and shortcomings.
Thus, there are about 22 thousand construction and contracting organizations in Uzbekistan, most of which do not keep records of the number and professional qualifications of personnel. A negative impact on the timing and quality of work is provided by the fact that all construction works in the regions go through a single customer entity. In international practice, safety, quality and the final result of construction are under strict control, whereas in Uzbekistan all the forces and resources are directed at overseeing the construction process, while quality is granted secondary attention.
The Head of the state identified important measures to eliminate drawbacks and develop the sphere in accordance with modern requirements.
It is imperative, Shavkat Mirziyoyev insisted, to form a healthy competition among construction design institutions, to develop specific criteria for tendering on the basis of foreign experience, as well as to introduce, as an experiment, a corresponding electronic system in the city of Tashkent.
The ministries of construction, finance, justice and other responsible agencies were instructed to devise by July 1 an assessment methodology and rating of the activity of construction enterprises. The ranking will be developed in accordance with such criteria as the number and qualifications of personnel, the amount of work performed, the timely payment of taxes and repayment of loans.
The necessity of improving the norms and rules of urban development, the activities of service organizations of a single customer was emphasized.
The President pointed to the low level of introduction of information technology in the field. In particular, the elaboration of projects, examination, issuance of permits, control of construction and contracting works are still carried out on paper. There is no geo-information system that allows investors and entrepreneurs to choose sites for construction.
In this regard, the Ministry of Construction and the Ministry for Development of Information Technologies and Communications were entrusted to develop a roadmap for the full digitalization of the sphere, which will be implemented this year.
It was noted that accidents are occurring due to non-compliance with safety requirements, lack of risk analysis and control. The relevant ministries and agencies have been urged to radically reorganize state control in the construction sphere and strengthen labor protection.
Particular attention at the meeting was paid to personnel issues. The Head of the state stressed that the system of training specialists for the industry hardly meets today's requirements.
The ministries of labor, construction, as well as higher and secondary special education have been tasked with introducing a classifier for mid-level specialists and worker occupations in the sphere and, on its basis, launching the training of builders in vocational colleges.
President Shavkat Mirziyoyev indicated the need for updating educational programs worked out on high technologies and innovative approaches, for training personnel in modern design and working with software, including BIM (Building Information Modeling) technologies.
Responsible executives reported on issues discussed at the meeting, and appropriate measures were identified.