7992 8-Yanvar, 2020 Chop etish Yuklab olish (PDF 29 Kb)
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 7-yanvar kuni qurilish sohasidagi islohotlarni yanada jadallashtirish boʻyicha ustuvor vazifalarga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
Mamlakatimizda bunyodkorlik koʻlami yil sayin kengaymoqda. Yangi uy-joylar, yirik zavodlar, zamonaviy infratuzilma obyektlari barpo etilmoqda. Tabiiyki, bunday katta hajmdagi ishlarni sifatli va oʻz vaqtida bajarish uchun malakali quruvchilar va loyihachilar, barqaror tashkilotlar kerak.
Yigʻilishda qurilish sohasidagi muammo va kamchiliklar keskin tanqid qilindi. Masalan, mamlakatimizda 22 mingga yaqin qurilish-pudrat tashkiloti boʻlib, ularning aksariyatida ishchilar soni va kasb malakasi toʻgʻrisida maʼlumot yuritilmaydi.
Hududlardagi barcha qurilishlar yagona buyurtmachi xizmati tashkilotlariga topshirib qoʻyilgani koʻrsatkichlarga salbiy taʼsir qilmoqda. Ilgʻor xorijiy tajribada qurilish xavfsizligi, sifati va natijasi nazorat qilinsa, bizda barcha kuch va resurslar jarayonni nazorat qilishga sarflanib, sifat ikkinchi oʻringa tushib qolgan.
Davlatimiz rahbari sohadagi kamchiliklarni bartaraf etish, uni zamonaviy asosda rivojlantirish boʻyicha muhim chora-tadbirlarni belgilab berdi.
Loyiha institutlari oʻrtasida sogʻlom raqobat muhitini yaratish, xorijiy tajriba asosida tenderlar oʻtkazishning aniq mezonlarini ishlab chiqish, bu borada elektron tizimni eksperiment tariqasida Toshkent shahrida joriy etish boʻyicha topshiriq berildi.
Qurilish, Moliya, Adliya vazirliklari va boshqa mutasaddi tashkilotlarga joriy yil 1-iyulga qadar qurilish korxonalari faoliyatini baholash reytingini ishlab chiqish vazifasi qoʻyildi. Ushbu reytingda ishchilar soni va malakasi, bajarilgan ishlar hajmi, soliq va kreditlarning oʻz vaqtida toʻlanishi kabi mezonlar oʻz aksini topadi.
Shaharsozlik normalari va qoidalarini hamda yagona buyurtmachi xizmati tashkilotlari faoliyatini takomillashtirish zarurligi taʼkidlandi.
Sohada axborot texnologiyalaridan foydalanish darajasi pastligi qayd etildi. Jumladan, loyihalarni yaratish, ekspertizadan oʻtkazish, qurilishga ruxsat berish, qurilish-pudrat ishlarini nazorat qilish jarayonlari haligacha qogʻozda bajarilyapti. Investor va tadbirkorlar uchun qayerda nima qurish mumkinligi haqida maʼlumot beruvchi geoinformatsion tizim yoʻlga qoʻyilmagan.
Shu bois yigʻilishda Qurilish vazirligi, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligiga tizimni toʻliq raqamlashtirish boʻyicha joriy yilda amalga oshirishga oid "yoʻl xaritasi" ishlab chiqish vazifasi yuklatildi.
Sohada texnika xavfsizligi talablariga rioya qilinmayotgani, "risk-analiz" tizimi va nazorat yoʻqligi oqibatida baxtsiz hodisalar yuz berayotgani qayd etildi. Tegishli vazirlik va idoralarga qurilish sohasida davlat nazoratini butunlay yangicha asosda tashkil etish, mehnat muhofazasini kuchaytirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Yigʻilishda kadrlar masalasiga ham alohida eʼtibor qaratildi. Davlatimiz rahbari qurilish sohasi uchun mutaxassislar tayyorlash tizimi bugungi kun talabiga javob bermasligini taʼkidladi.
Mehnat vazirligi, Qurilish vazirligi, Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligiga qurilish sohasida oʻrta boʻgʻin mutaxassislari va ishchi kasblar klassifikatorini joriy qilish hamda unga muvofiq kollejlarda quruvchilar tayyorlash vazifasi qoʻyildi.
Sohaga oid taʼlim dasturlarini yuqori texnologiyalar va innovatsion yondashuvlar asosida yangidan ishlab chiqish, boʻlajak kadrlarni zamonaviy loyihalash va dasturiy taʼminot, xususan, BIM (Building Information Modeling) texnologiyalari bilan ishlashga oʻrgatish lozimligi taʼkidlandi.
Yigʻilishda muhokama qilingan masalalar boʻyicha mutasaddi rahbarlar hisobot berdi, tegishli chora-tadbirlar belgilab olindi.

Инновационные технологии будут широко внедрены в сферу строительства
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 7 января провел совещание, посвященное приоритетным задачам по дальнейшему ускорению реформ в сфере строительства.
Масштаб созидательной работы в нашей стране ширится с каждым годом. Возводятся новое жилье, крупные заводы, современные инфраструктурные объекты. Качественное и своевременное осуществление возросшего объема строительных работ требует наличия квалифицированных специалистов и проектировщиков, надежных организаций с достаточными ресурсами.
На совещании резкой критике подвергнуты проблемы и недостатки в сфере строительства. Так, в стране насчитывается около 22 тысяч строительно-подрядных организаций, большинство из которых не ведут отчетность о численности и профессиональной квалификации работников.
Негативное влияние на сроки и качество строительства оказывает тот факт, что все работы в регионах переданы в ведение служб единого заказчика. Тогда как в международной практике контролируются безопасность, качество и конечный результат строительства, у нас в стране все силы и ресурсы направляются на контроль процесса сооружения, а качеству уделяется второстепенное внимание.
Глава государства определил важные меры по устранению недостатков и развитию сферы в соответствии с современными требованиями.
Поручено сформировать здоровую конкуренцию между проектными институтами, разработать конкретные критерии проведения тендеров на основе зарубежного опыта, а также внедрить в порядке эксперимента соответствующую электронную систему в городе Ташкенте.
Министерствам строительства, финансов, юстиции и другим ответственным ведомствам поручено до 1 июля текущего года разработать методику оценки и составить рейтинг деятельности строительных предприятий. Шкала будет составляться по таким критериям, как численность и квалификация работников, объем выполненных работ, своевременность уплаты налогов и погашения кредитов.
Отмечена необходимость совершенствования норм и правил градостроительства, деятельности организаций службы единого заказчика.
Указано на низкий уровень применения информационных технологий в сфере. В частности, разработка проектов, экспертиза, выдача разрешений, контроль за строительно-подрядными работами все еще выполняются на бумаге. Отсутствует геоинформационная система, позволяющая инвесторам и предпринимателям выбирать площадки под строительство.
В связи с этим на Министерство строительства и Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций возложена разработка "дорожной карты" по полной цифровизации сферы, которая должна быть осуществлена в текущем году.
Отмечалось, что вследствие несоблюдения требований техники безопасности, отсутствия риск-анализа и контроля происходят несчастные случаи. Соответствующим министерствам и ведомствам даны указания по кардинальной реорганизации государственного контроля в сфере строительства и усилению охраны труда.
Особое внимание на совещании уделено кадровым вопросам. Глава государства отметил, что система подготовки специалистов для отрасли не отвечает сегодняшним требованиям.
На министерства труда, строительства, а также высшего и среднего специального образования возложена задача по внедрению классификатора специалистов среднего звена и рабочих профессий и на его основе – по налаживанию в колледжах подготовки строителей.
Указано на необходимость обновления касающихся сферы образовательных программ на основе высоких технологий и инновационных подходов, обучения будущих кадров современному проектированию и работе с программным обеспечением, включая технологии BIM (Building Information Modeling).
Ответственные руководители отчитались по обсужденным на совещании вопросам, определены соответствующие меры.