Respublika hududlaridagi yo'llar qurilishi va ta'miri bo'yicha mas'ullar belgilandi
O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasida 2015 yilgi Investitsiya va ta'mirlash dasturlariga kiritilgan yo'l-qurilish ob'ektlarida yo'llar qurish dasturini so'zsiz bajarish va ta'mirlash ishlarini amalga oshirish bo'yicha yig'ilish bo'lib o'tdi. Yig'ilish yakunlari bo'yicha bir qator muhim qarorlar qabul qilindi.
Avval xabar berganimizdek, O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2015 yil 6 martdagi "2015-2019 yillarda muhandislik-kommunikatsiya va yo'l-transport infratuzilmasini rivojlantirish va modernizatsiya qilish dasturi to'g'risida"gi PQ-2313-sonli qarori asosida 2015 yilda Respublika yo'l jamg'armasi mablag'lari hisobidan 204,6 km, Xalqaro moliya institutlari mablag'lari hisobidan 156,5 km, Respublika yo'l jamg'armasi va Jahon bankining birgalikdagi mablag'lari hisobidan ham 15,2 km uzunlikdagi avtomobil yo'llari va undagi transport yechimlari, ko'priklar va yo'l o'tkazgichlarni qurish va rekonstruktsiya qilish ko'zda tutilgan edi.
Vazirlar Mahkamasining yuqorida aytilgan yig'ilishida ushbu dastur va shu paytgacha qabul qilingan boshqa hujjatlarning ijrosi muhokama qilinib, mas'ul vazirlik va idoralarga tegishli ko'rsatmalar berildi.
Bundan tashqari, 2015 yilda O'zbek milliy avtomagistralini qurish va rekonstruktsiya qilish, xalqaro va davlat ahamiyatidagi avtomobil yo'llarni, ichki yo'llarni hamda shahar ko'chalarini mukammal ta'mirlash ishlarini tashkil qilishda bevosita Respublika mas'ul vazirlik va idoralari rahbarlaridan iborat mas'ul xodimlar va javobgar shaxslar ro'yxati ham tasdiqlandi. Bu ro'yxatda har bir viloyat bo'yicha alohida mas'ul shaxs, bundan tashqari tabiiy gaz ta'minoti bo'yicha hamda neft mahsulotlari ta'minoti bo'yicha alohida javobgar shaxslar belgilab qo'yilgan.
Eslatib o'tamiz, joriy 2015 yil oxiriga qadar Respublikamiz miqyosida Xalqaro va davlat ahamiyatida bo'lgan 376,3 km uzunlikdagi avtomobil yo'llari yangidan qurilib, rekonstruktsiya qilinishi, 111, 6 km yo'l mukammal ta'mirlanishi, bundan tashqari shahar, tuman va qishloqlardagi 1075,9 km ichki yo'llar qurilib, ta'mir qilinishi ko'zda tutilmoqda.

Определены ответственные лица по строительству и ремонту дорог по регионам Республики
В Кабинете Министров Республики Узбекистан состоялось заседание, которое обсудились вопросы выполнения Инвестиционной программы развития и модернизации дорожно-транспортной инфраструктуры на 2015 г., а также ход строительства и ремонта автомобильных дорог Республики. По итогам заседания приняты решения.
Как ранее было сообщено, что согласно Постановления Президента Республики Узбекистан от 6 марта 2015 года № ПП-2313 "О Программе развития и модернизации инженерно-коммуникационной  и дорожно-транспортной инфраструктуры" в 2015 г. планируется строительство и реконструкция участков автомобильных дорог и мостов, путепроводов и транспортных развязок: за счет средств Республиканского дорожного фонда - 204,6 км, за счет средств Международных финансовых институтов - 156,5 км, также за счет совместных средств Республиканского дорожного фонда и Мирового банка - 15,2 км.
На заседании Кабинета Министров было обсуждено выполнение данного постановления, а также других нормативных актов, которые приняты ранее. Даны поручения соответствующим отвестственным министерствам и ведомствам.
Помимо того, утвержден список ответственных лиц по каждому региону страны, состоящих из руководителей министерств и ведомств, которые непостредственно отвечают за строительство и реконструкции автомобильных дорог международного и государственного значения, входящих в состав Узбекского национального автомагистраля, а также капитального ремонта улиц местного значения, т.е. автомобильные дороги городов и сел Республики. Согласно данному списку в каждую область прикреплены отдельные ответственные лица, которые отвечают за газоснабжение и снабжению нефтепродуктами в строительсте и ремонта дорог.
Напоминаем, что до конца 2015 г. в Республике планируется строительство и реконструкция 376,3 км, капитальный ремонт 111,6 км автомобильных дорог Международного и Республиканского значения, помимо того, строить и ремонтировать 1075,9 км внутренних дорог местного значения (дороги городов и сел).