Rossiya Federatsiyasi Prezidentining Oʻzbekiston Respublikasiga davlat tashrifiga doir
Davlat rahbarlari muntazamlik kasb etgan siyosiy muloqotning davomi sifatidaOʻzbekiston va Rossiya oʻrtasidagi koʻp qirrali munosabatlar holati yuzasidan fikr almashadilar, strategik sheriklik va ittifoqchilikni yanada mustahkamlash, oʻzaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish, turli sohalarda yangi qoʻshma loyiha va dasturlarni amalga oshirish istiqbollarini muhokama qiladilar.
Tashrif kun tartibidan dolzarb xalqaro masalalar, jumladan, mintaqada barqarorlik va xavfsizlikni taʼminlash, Afgʻonistonda tinchlik oʻrnatish jarayoniga koʻmaklashish masalalari ham oʻrin olgan.
Rossiya Federatsiyasi Prezidentining Oʻzbekiston Respublikasiga davlat tashrifi doirasida ilk bor Taʼlim forumi va "Oʻzbekiston –Rossiya" hududlararo hamkorlik forumi oʻtkaziladi, shuningdek, mamlakatimizda atom elektr stansiyasi qurilishi boshlanishiga bagʻishlangan marosim boʻlib oʻtadi.
Oliy darajadagi muzokaralar yakunida davlat rahbarlarining Qoʻshma bayonotini qabul qilish, 2019-2024 yillarda iqtisodiy hamkorlik dasturi, 2019-2021 yillarda madaniy-gumanitar sohada hamkorlik dasturi, Oʻzbekistonda Rossiyaning yetakchi oliy taʼlim muassasalari filiallarini tashkil etish va faoliyatini yoʻlga qoʻyish toʻgʻrisidagi kelishuv, "Suffa" xalqaro radioastronomik observatoriyasini tashkil etish boʻyicha "Yoʻl xaritasi" va boshqa muhim ikki tomonlama hujjatlar imzolanishi koʻzda tutilgan.
Tashrif asnosida, shuningdek, Oʻzbekiston bilan Rossiya hududlari va ishbilarmon doiralari oʻrtasida yirik investitsiya va savdo shartnomalarining imzolanishi kutilmoqda.

On the state visit of the President of the Russian Federation to the Republic of Uzbekistan
On October 18, at the invitation of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, the President of the Russian Federation Vladimir Putin will pay a state visit to Uzbekistan.
In continuation of regular political dialogue, the heads of states will exchange views on the state of Uzbekistan – Russia multifaceted relations, discuss prospects for further strengthening strategic partnership and alliance, expanding mutually beneficial cooperation, practical implementation of new joint projects and programs in various fields.
The agenda also includes current international issues, including ensuring stability and security in the region, promoting the peace process in Afghanistan.
Within the framework of the state visit of the President of the Russian Federation to the Republic of Uzbekistan, a joint Educational Forum and Uzbekistan – Russia Interregional Cooperation Forum will be held for the first time, as well as a launching ceremony of construction of a nuclear power station in Uzbekistan will be held.
Following the summit, it is planned to adopt the Joint Statement of the Heads of States, sign the Economic Cooperation Program for 2019-2024, the Cooperation Program in Cultural and Humanitarian Sphere for 2019-2021, agreements on establishment and operation of branches of the leading universities of Russia in Uzbekistan, roadmaps on creation of Suffa International Radio Astronomy Observatory and a number of other important bilateral documents.
During the visit, it is also planned to conclude investment and trade contracts between regions and business circles of Uzbekistan and Russia.