Rossiya Federatsiyasi Prezidentining Oʻzbekiston Respublikasiga davlat tashrifiga doir
Davlat rahbarlari muntazamlik kasb etgan siyosiy muloqotning davomi sifatidaOʻzbekiston va Rossiya oʻrtasidagi koʻp qirrali munosabatlar holati yuzasidan fikr almashadilar, strategik sheriklik va ittifoqchilikni yanada mustahkamlash, oʻzaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish, turli sohalarda yangi qoʻshma loyiha va dasturlarni amalga oshirish istiqbollarini muhokama qiladilar.
Tashrif kun tartibidan dolzarb xalqaro masalalar, jumladan, mintaqada barqarorlik va xavfsizlikni taʼminlash, Afgʻonistonda tinchlik oʻrnatish jarayoniga koʻmaklashish masalalari ham oʻrin olgan.
Rossiya Federatsiyasi Prezidentining Oʻzbekiston Respublikasiga davlat tashrifi doirasida ilk bor Taʼlim forumi va "Oʻzbekiston –Rossiya" hududlararo hamkorlik forumi oʻtkaziladi, shuningdek, mamlakatimizda atom elektr stansiyasi qurilishi boshlanishiga bagʻishlangan marosim boʻlib oʻtadi.
Oliy darajadagi muzokaralar yakunida davlat rahbarlarining Qoʻshma bayonotini qabul qilish, 2019-2024 yillarda iqtisodiy hamkorlik dasturi, 2019-2021 yillarda madaniy-gumanitar sohada hamkorlik dasturi, Oʻzbekistonda Rossiyaning yetakchi oliy taʼlim muassasalari filiallarini tashkil etish va faoliyatini yoʻlga qoʻyish toʻgʻrisidagi kelishuv, "Suffa" xalqaro radioastronomik observatoriyasini tashkil etish boʻyicha "Yoʻl xaritasi" va boshqa muhim ikki tomonlama hujjatlar imzolanishi koʻzda tutilgan.
Tashrif asnosida, shuningdek, Oʻzbekiston bilan Rossiya hududlari va ishbilarmon doiralari oʻrtasida yirik investitsiya va savdo shartnomalarining imzolanishi kutilmoqda.

О государственном визите Президента Российской Федерации в Республику Узбекистан
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 18 октября этого года в нашу страну с государственным визитом прибывает Президент Российской Федерации Владимир Путин.
В продолжение регулярного политического диалога главы государств обменяются мнениями о состоянии узбекско-российских многоплановых отношений, обсудят перспективы дальнейшего укрепления стратегического партнерства и союзничества, расширения взаимовыгодного сотрудничества, практической реализации новых совместных проектов и программ в различных областях.
В повестке дня также актуальные международные вопросы, в том числе обеспечение стабильности и безопасности в регионе, содействие мирному процессу в Афганистане.
В рамках государственного визита Президента Российской Федерации в Республику Узбекистан впервые будут проведены совместный Образовательный форум и Форум межрегионального сотрудничества "Узбекистан – Россия", также состоится церемония запуска строительства атомной электростанции в нашей стране.
По итогам переговоров на высшем уровне предусмотрено принятие Совместного заявления глав государств, подписание Программы экономического сотрудничества на 2019-2024 годы, Программы сотрудничества в культурно-гуманитарной сфере на 2019-2021 годы, соглашения о создании и функционировании филиалов ведущих вузов России в Узбекистане, "дорожной карты" по созданию Международной радиоастрономической обсерватории "Суффа" и целого ряда других важных двусторонних документов.
В ходе визита ожидается также заключение крупных инвестиционных договоров и торговых контрактов между регионами и деловыми кругами Узбекистана и России.