Samarqanddan Navoiygacha bo'lgan avtomobil yo'llari ta'mirlandi
Yaqin paytgacha Samarqand shahri orqali Navoiy, Buxoro yoki Urganchga avtomobilda yo'l olgan haydovchi va yo'lovchilar aynan Samarqand va Navoiy shaharlari o'rtasidagi avtomobil yo'lining sifatiga e'tiroz bildirishar, yo'l ahvoli haqli e'tirozlarga sabab bo'lardi. Bugungi kunda aynan shu yo'llar ta'mirlandi.
Gap shundaki, "O'zavtoyo'l" DAK tizimidagi Samarqand xalqaro va davlat ahamiyatidagi avtomobil yo'llarini saqlashga ixtisoslashtirilgan ta'mirlash-foydalanish korxonasi tomonidan 2015 yilning 25 aprelidan to 20 mayiga qadar xalkaro ahamiyatdagi M-39 "Almati-Bishkek-Toshkent-Termiz" avtomobil yo'lining 1037-1135 kilometrlari oralig'ida, M-37 "Samarqand-Buxoro-Turkmanboshi" avtomobil yo'lining 0-147 kilometrlarida va M-37a "Samarkand halka yuli" avtomobil yulining 33-46 kilometrlarida joriy ta'mirlash va saqlash ishlari bajarildi. Bu esa Samarqand viloyatining Bulung'ur, Jomboy, Urgut, Samarqand, Oqdaryo, Ishtixon, Kattaqo'rg'on, Narpay va Paxtachi tumanlari hamda Samarqand va Kattaqo'rg'on shaharlaridan o'tgan hududlarga to'g'ri keladi.
Bu ishlarga 1,8 milliard so'mdan ziyod mablag' sarflandi.
"Asosiy maqsadimiz - avtomobil yo'llarining holatidan kelib chikib, yo'lning qatnov qismini yaxshilash, avtomobillar harakatini to'xtovsiz tashkil etish, yo'l harakati xavfsizligini ta'minlash va yurtdoshlarimizning haqli e'tirozlariga sabab bo'layotgan kamchiliklarni bartaraf etish edi, - deydi korxona direktori Feruz Yoqubov. Buning uchun birinchi navbatda yo'lning qatnov qismini yaxshilab, qoplamani har xil chiqindilardan tozalash, qish mavsumidan keyin paydo bo'lgan chuqurlarni yamash, temir-beton to'siqlarni yangilash, obodonlashtirish, eskirgan yo'l belgilarini yangisiga almashtirish kabi va boshqa ishlar amalga oshirildi".
Korxona rahbarining aytishicha, hozirgi kunda yo'l-ta'mirlash ishlari 4R-46 "Samarqand sh.-Juma sh.-Kattaqo'rgon sh" avtomobil yo'lining 0-49 kilometrlari oraligida, ya'ni Samarqanddan Kattaqo'rg'onga Juma shahri orqali boriladigan yo'lda ham davom ettirilmoqda. Bu yo'lning qatnov qismidagi buzilishlar va chuqurchalar ta'mirlandi. Ayni paytda esa eskirgan yo'l belgilarni almashtirish va yangilarini o'rnatish yo'l elementlarini ohaklash va ranglash ishlari tugatilmoqda.
Darvoqe, ta'mirlash ishlari Samarqandni Shahrisabz bilan bog'laydigan Taxti Qoracha dovonidagi 20 km yo'lda ham o'tkazilmoqda. Bugunga qadar dovonda 3000 tonnadan ortiq asfalt-beton qoplamasi yotqizildi. Ko'chkilar natijasida to'planib qolgan 5000 metr kubdan ortiqrok tog' jinslari olib tashlandi.
Ma'lumot o'rnida aytib o'tish kerakki, yo'lsozlar tomonidan avtomobil yo'llarini ta'mirlash va yangilarini qurish ishlari Respublikamizning barcha hududlarida davom etmoqda.

Автомобильные дороги от Самарканда до Навои отремонтированы
До недавнего времени водители и пассажиры иногда были недовольны качеством автомобильных дорог от Самарканда до Навои. Особенно, это ощущали на себе автомобилисты и пассажиры Бухары или Ургенча, которым приходилось ездить по разбитым дорогам. Сегодня эти дороги отремонтированы.
С 25 апреля по 20 мая т.г. Самаркандским специализированным ремонтно-эксплуатационным предприятием пр содержанию автомобильных дорог международного и государственного значения при ГАК "Узавтойул" проведен текущий ремонт на участке 1037-1113 км автодороги международного значения М-39 "Алмати-Бишкек-Ташкент-Термиз", 0-147 км автодороги "Самарканд-Бухара-Туркменбаши" и на 33-46 км автомобильной "Самаркандской кольцевой дороги" М-37а. Эти дороги проходят через территории Булунгурского, Джамбайского, Ургутского, Самаркандского, Акдарьинского, Иштиханского, Каттакурганского, Нарпайского и Пахтачинского районов области и городов Самарканда и Каттакургана.
Для реализации данного проекта израсходовано более 1,8 млрд.сумов.
"Главная наша цель – улучшение проезжей части дорог, организация бесперебойного движения автомобилей, обеспечение безопасности дорожного движения исходя из состояний автомобильных дорог, а так же своевременно реагировать на предъявляемые претензии автомобилистами и населением по качеству дорог и конечно, быстро устранить эти недостатки, - говорит руководитель предприятия Феруз Якубов. Для этого, в первую очередь, проведены работы по улучшению дорожного покрытия проезжей части дорог, очистки от различного мусора, ремонту ям и трещин, появившихся после зимнего сезона, обновлению железо-бетонных ограждений и дорожных знаков".
По словам руководителя предприятия в настоящее время дорожно-ремонтная работа ведется так же на участке 0-49 км автомобильной дороги 4Р-46 "г.Самарканд-г.Джума-г.Каттакурган", т.е. проводится ремонт автодороги ведущей от Самарканда до Каттакургана через г.Джума. Ямы и кочки уже устранены. Завершаются замена устаревших дорожных знаков и установка новых, побелка и покраска дорожных элементов.
К слову, так же проводится ремонт на протяжении 20 км дороги, связывающей Самарканда с Шахрисабзом через перевал Тахти Карача. До настоящего времени уложено более 3 000 тонн асфальто-бетонного покрытия. Перевал вычещен от более 5 000 куб метров горных пород, появившихся в результате лавин и оползней.
Надо учесть то, что в настоящее время дорожниками ведутся ремонтно-строительные работы по улучшению качества дорог по всей республики.