14277 14-Sentyabr, 2016 Chop etish Yuklab olish (PDF 12 Kb)
Mamlakatimizda sanoat korxonalarini modernizatsiya qilish, texnik va texnologik qayta jihozlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar hududlarda ishlab chiqarish hajmi va sifatini yuksaltirishga xizmat qilmoqda.
Farg'ona viloyatida ham bu borada amalga oshirilayotgan loyihalar yuksak samaralar bermoqda.
Viloyat hokimligidan olingan ma'lumotlarga ko'ra, mavjud sanoat korxonalarining bosqichma-bosqich modernizatsiya qilinayotgani texnologik jarayonlarni yangilash, jahon bozorida raqobatbardosh mahsulot ishlab chiqarish ko'lamini kengaytirish, mahalliy bozorni import o'rnini bosadigan mahsulotlar bilan to'ldirishda muhim omil bo'layotir.
Ishlab chiqarishni tarkibiy o'zgartirish, modernizatsiya va diversifikatsiya qilishni ta'minlashga qaratilgan e'tibor natijasida viloyatda kimyo mahsulotlari, rezina va plastmassa buyumlar, to'qimachilik, kiyim-kechak, oziq-ovqat, charm va qurilish mahsulotlari ishlab chiqarish hajmi yanada ortdi. Investitsiya dasturi doirasida 138,6 milliard so'mlik mablag'lar o'zlashtirildi. Hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturi doirasida 1 ming 138 loyiha amalga oshirildi.
O'zbekiston tumanidagi "Turon eco cement" korxonasida yiliga 100 ming tonna, Farg'ona tumanidagi "Fergana Asiana" qo'shma korxonasida yiliga 3 ming 600 tonna ip-kalava ishlab chiqarish yo'lga qo'yildi. Qo'qon shahridagi "Indorama Qo'qon tekstil" korxonasida to'rtinchi bosqich ishga tushirilib, ishlab chiqarish hajmi yanada oshishiga erishildi hamda qo'shimcha 280 yangi ish o'rni yaratildi.
Viloyatda yengil sanoat tarmog'i ham rivojlanmoqda. Texnologiyalari ma'naviy eskirgan paxtani qayta ishlash korxonalarida amalga oshirilgan modernizatsiya ishlari sohada jahon bozori talablariga javob beradigan sifatli tola ishlab chiqarish imkonini berdi. Buning samarasida ana shu turdagi raqabotbardosh mahsulotlar eksporti hajmi oshdi. Mahalliy yengil sanoat korxonalarini sifatli tola va ip-kalava bilan uzluksiz ta'minlash uchun qulay sharoit yaratildi.
Ayni paytda qo'shma va xususiy korxonalarga zamonaviy uskunalar o'rnatilayotgani iqtisodiyotimizni barqaror rivojlantirish, aholi farovonligini yuksaltirishga xizmat qilmoqda. O'zbekiston Respublikasi Birinchi Prezidenti Islom Karimov tashabbusi bilan an'anaviy o'tkazib kelinayotgan Xalqaro sanoat yarmarkasi va kooperatsiya birjasi korxonalarni texnologik yangilash, mahalliy xomashyodan xaridorgir, raqobatbardosh mahsulot ishlab chiqarishni kengaytirish, xususiy sektorni qo'llab-quvvatlash va rag'batlantirishda alohida ahamiyat kasb etmoqda.
Rishton tumanidagi "RusO'zbekteks" mas'uliyati cheklangan jamiyatida modernizatsiya ishlari amalga oshirilib, mahsulot sifati yanada yaxshilandi. Korxonaning zamonaviy texnologiyalar bilan jihozlangani raqobatbardosh tayyor mahsulot ishlab chiqarish hajmini oshirishda muhim ahamiyat kasb etdi. Yiliga 4 ming tonna paxta xomashyosini qayta ishlash quvvatiga ega korxonada 400 dan ziyod kishi mehnat qilmoqda.
– Ip-kalava mahsulotlarimizga tashqi bozorda ham talab ortmoqda, – deydi korxona rahbari Olimjon Olimov. – O'tgan davr mobaynida 2 million 957 ming dollarlik mahsulot eksport qilindi. 2016-2017-yillarga mo'ljallangan maqsadli dasturga asosan korxonamizda uchinchi bosqich modernizatsiya ishlari amalga oshirilayotir. Unga ko'ra, joriy yilda umumiy qiymati 400 ming dollarlik ilg'or texnologiyalar o'rnatiladi.

Модернизация предприятий: практика и результат
Проводимая в нашей стране работа по модернизации, техническому и технологическому перевооружению промышленных предприятий способствует повышению качества и объема продукции.
Результативны проекты, реализуемые в этом направление и в Ферганской области.
По сведениям областного хокимията, поэтапная модернизация промышленных предприятий служит важным фактором в обновлении технологических процессов, расширении масштабов производства продукции, способной конкурировать на мировом рынке, наполнении местного рынка импортозамещающими товарами.
В результате внимания, уделяемого обеспечению структурного преобразования, модернизации и диверсификации производства увеличился объем производства химический продукции, резиновых и пластмассовых изделий, текстиля, одежды, продовольствия, кожевенной и строительной продукции. В рамках Инвестиционной программы освоено 138,6 миллиарда сумов, а в рамках программы социально-экономического развития регионов реализовано 1 тысяча 138 проектов.
На совместном предприятии "Fergana Аsiana" Ферганского района выпускается 3 тысячи 600 тонн пряжи в год. На предприятии "Индорама Коканд текстиль" после пуска в эксплуатацию четвертой линии увеличился объем производства и дополнительно созданы 280 новых рабочих мест.
Модернизация хлопкоперерабатывающих предприятий с морально устаревшими технологиями позволила наладить производство качественного волокна, отвечающего мировым стандартам. В результате возрос экспорт этой конкурентоспособной продукции. Созданы благоприятные условия для бесперебойного обеспечения местных предприятий легкой промышленности качественным волокном и пряжей. В настоящее время совместные и частные предприятия оснащаются современным оборудованием, что способствует стабильному развитию экономики, дальнейшему повышению благосостояния населения. Традиционная Международная промышленная ярмарка и Кооперационная биржа, проведение которой было начато по инициативе Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова, играет важную роль в технологическом обновлении предприятий, расширении производства конкурентоспособной, пользующейся спросом продукции с использованием местного сырья, поддержке и стимулировании частного сектора.
В ООО "RusO'zbekteks" Риштанского района после осуществленной модернизации и оснащения современными технологиями повысились объем производства и качество продукции. На предприятии с мощностью переработки 4 тысячи тонн хлопка-сырца в год работают более 400 человек.
– Наша пряжа пользуется большим спросом и на внешнем рынке, – говорит руководитель предприятия Олимжон Олимов. – За прошедший период экспортировали продукцию на 2 миллиона 957 тысяч долларов. На основе рассчитанной на 2016-2017 годы целевой программы на предприятии проводится третий этап модернизации. В нынешнем году будут установлены передовые технологии общей стоимостью 400 тысяч долларов.
Большинство сотрудников, работающих на современном оборудовании, – это выпускники профессиональных колледжей.