Sanoatda mahalliylashtirish va kooperatsiyani keskin kengaytirish masalalari muhokama etildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 17-sentyabr kuni sanoatni jadal rivojlantirish, mahalliylashtirish darajasini oshirish va koʻlamini kengaytirish masalalariga bagʻishlangan videoselektor yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Mamlakatimizda faol investitsiya siyosati yuritilayotgani, tashqi savdo va valyuta operatsiyalari erkinlashtirilgani natijasida sogʻlom raqobat muhiti, haqiqiy bozor iqtisodiyoti shakllanmoqda.
Yigʻilishda Oʻzbekiston sanoatini zamon talablari asosida rivojlantirish, mahsulotlar raqobatbardoshligini oshirish va turini kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
– Eksportbop va import oʻrnini bosadigan mahsulotlar ishlab chiqarish, yuqori qoʻshilgan qiymat yaratishga yoʻnaltirilgan sanoat siyosatini yuritishimiz zarur. Mavjud xomashyo va imkoniyatlardan samarali foydalangan holda, mahalliylashtirish darajasini chuqurlashtirish va koʻlamini keskin kengaytirish ushbu sanoat siyosatining negizi boʻlishi kerak, – dedi davlatimiz rahbari.
Prezidentning joriy yil 24-avgustdagi qarorida ishlab chiqarishni mahalliylashtirish va sanoat tarmoqlarida kooperatsiya aloqalarini jadallashtirishning yangi tizimini joriy etish belgilangan edi. Yigʻilishda ushbu tizimning samarali ishlashini yoʻlga qoʻyish boʻyicha topshiriqlar berildi. Mahalliylashtirishni kengaytirishga qaratilgan eng muhim yoʻnalishlar koʻrsatib oʻtildi.
Tarmoqlar va yirik korxonalarda ishlab chiqarishni mahalliylashtirish hamda sanoat kooperatsiyasini kengaytirish masalasi muhokama qilinar ekan, joriy yilning oʻtgan davrida yangi loyihalar doirasida bor-yoʻgʻi 1 milliard dollarlik mahalliylashtirilgan mahsulot ishlab chiqarilgani qoniqarsiz deb baholandi. Bu boradagi ishlar sust tashkil etilgan "Oʻzmaxsusmontajqurilish" aksiyadorlik kompaniyasi, "Oʻzyogʻmoysanoat" uyushmasi, "Oʻzbekiston milliy elektr tarmoqlari" aksiyadorlik jamiyati kabi korxonalar faoliyati tanqid qilindi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil 1-maydagi "Sanoat kooperatsiyasini yanada rivojlantirish va talab yuqori boʻlgan mahsulotlar ishlab chiqarishni kengaytirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida"gi qarorida belgilangan tayyor mahsulotlar, butlovchi buyumlar, xomashyo va materiallarning yangi turlarini oʻzlashtirish boʻyicha olib borilayotgan ishlar tahlil qilindi.
Vazirlar Mahkamasi, Iqtisodiyot va sanoat vazirligiga sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish boʻyicha amaliy choralar koʻrish, elektron kooperatsiya portalini tezroq ishga tushirib, sanoat mahsulotlari yetkazib berish shartnomalarini elektron tuzish koʻlamini kengaytirish vazifasi qoʻyildi.
Hududlarda ishlab chiqarishni mahalliylashtirishni keskin kengaytirish va chuqurlashtirish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Joriy yilda hududiy import oʻsishi tarmoqlardagiga nisbatan 2 barobar yuqori boʻlishi kuzatilmoqda. Bu hududlarda ishlab chiqarishni keskin koʻpaytirish uchun katta ehtiyoj borligini yaqqol koʻrsatadi. Masalan, yaqinda soha vakillaridan iborat ishchi guruhlar toʻrtta shaharga borib, Angrenda 38 ta, Navoiyda 13 ta, Namanganda 29 ta va Chirchiqda 18 ta yangi mahalliylashtirish loyihalarini shakllantirdi.
Shu tartibda har bir hudud boʻyicha mahalliylashtirish dasturlarini ishlab chiqish zarurligi taʼkidlandi.
Yer maydonlari, tayyor binolar va infratuzilmaga ega boʻlgan kichik sanoat zonalari bu borada katta imkoniyat yaratadi. Lekin yurtimizdagi 156 ta ana shunday zonadagi loyihalarning atigi 13 foizi mahalliylashtirilgan mahsulot ishlab chiqarishga qaratilgan. 80 ta shahar va tumanda birorta ham mazkur turdagi hudud tashkil qilinmagan.
Mutasaddilarga barcha kichik sanoat zonalarida import oʻrnini bosuvchi mahsulot ishlab chiqarish loyihalarini koʻpaytirish, oʻsha 80 ta shahar va tumanda shunday zonalar tashkil etish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Import qilinayotgan texnologik uskunalardan samarali foydalanish zarurligi taʼkidlandi. Chunki joylarda chetdan valyutaga olib kelingan texnologiyalar ishlatilmay turgan koʻplab holatlar aniqlangan. Bunga yer ajratish, qurilishga ruxsat berish, kommunikatsiya tarmoqlariga ulash kabi masalalar toʻsiq boʻlgan.
Davlatimiz rahbari uskunalar xarid qilgan tadbirkorlar muammolarini tezda hal etish, rejalashtirilgan korxonalarning ishlab ketishiga koʻmaklashish boʻyicha qatʼiy topshiriqlar berdi. Biznes-ombudsmanga import qilingan texnologik jihozlarni ishga tushirishgacha boʻlgan barcha jarayonni tuman, shahar, viloyat va respublika darajasida muvofiqlashtirish tavsiya etildi.
Ishlab chiqarishni mahalliylashtirishda yetakchi boʻlgan yirik loyihalarni oʻz muddatida amalga oshirish masalasiga alohida eʼtibor qaratildi. Jumladan, "Navoiyazot" negizida 100 ming tonna polivinilxlorid, Toshkent metallurgiya zavodida 500 ming tonna metall prokati, Shoʻrtan gaz-kimyo majmuasida 744 ming tonna dizel yoqilgʻisi, Toshkent mexanika zavodida maishiy texnika ishlab chiqarish klasteri, "Kvars", "Sirdaryo Glass" va "Zarafshon oyna" korxonalarida oyna ishlab chiqarish loyihalari yiliga 2,5 milliard dollar miqdorida mahalliylashgan mahsulot ishlab chiqarish imkonini beradi. Bundan tashqari, ularning atrofida boshqa kichik ishlab chiqarishlar ham rivojlanadi va yangi ish oʻrinlari yaratiladi.
Bosh vazir va Hisob palatasi rahbariga ushbu yirik loyihalarni oʻz vaqtida ishga tushirishni taʼminlash boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Mahalliylashtirishni qoʻllab-quvvatlash masalasi koʻrib chiqilar ekan, bunday loyihalarni amalga oshirishda Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirishni qoʻllab-quvvatlash davlat jamgʻarmasi tomonidan kafillik berish va kredit foiz stavkasini qisman qoplash tizimidan samarali foydalanish zarurligi taʼkidlandi.
Shuningdek, bojxona toʻlovlarini 120 kungacha uzaytirib toʻlash, ishlab chiqarishni mahalliylashtirgan korxonalarning tayyor mahsulotlarini sertifikatlash va standartlashtirish masalalarida koʻmaklashish imkoniyati mavjudligi qayd etildi.
Davlat xaridlarida mahalliy korxonalar ishtirokini kengaytirish va ragʻbatlantirish, tashqi savdoni tarif usuli bilan boshqarish samaradorligini oshirish boʻyicha ham ustuvor vazifalar belgilandi.
Videoselektor yigʻilishida muhokama qilingan masalalar yuzasidan tarmoqlar va hududlar rahbarlarining hisoboti eshitildi.

Обсуждены вопросы углубления и ускоренного расширения локализации производства и промышленной кооперации
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 17 сентября состоялось видеоселекторное совещание по вопросам ускоренного развития промышленности, повышения уровня и расширения масштабов локализации.
В результате активной инвестиционной политики, либерализации внешней торговли и валютных операций в нашей стране формируются здоровая конкуренция, реальная рыночная экономика.
На совещании обсуждены вопросы развития отечественной промышленности на основе современных требований, повышения конкурентоспособности и расширения ассортимента продукции.
– Мы должны осуществлять промышленную политику, нацеленную на выпуск экспортоориентированной и импортозамещающей продукции, формирование высокой добавленной стоимости. Углубление локализации и ускоренное расширение ее масштабов, эффективно используя имеющиеся сырьевые ресурсы и возможности, должны быть основой этой промышленной политики, - отметил глава государства.
Постановлением Президента от 24 августа текущего года определено внедрение новой системы локализации производства и ускорения кооперационных связей в отраслях промышленности. На совещании даны поручения по обеспечению эффективного функционирования данной системы. Указаны важнейшие направления расширения кооперации.
В ходе рассмотрения вопроса локализации производства в отраслях и на крупных предприятиях, а также расширения промышленной кооперации, признан неудовлетворительным тот факт, что за минувший период нынешнего года в рамках новых проектов было произведено локализованной продукции всего на 1 миллиард долларов. За слабую работу в этом направлении подвергнуты критике акционерная компания "Узмахсусмонтажкурилиш", ассоциация "Узёгмойсаноат", акционерное общество "Узбекистон миллий электр тармоклари" и другие предприятия.
Проанализирована осуществляемая работа по освоению новых видов готовой продукции, комплектующих изделий, сырья и материалов в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан "О мерах по дальнейшему развитию промышленной кооперации и расширению производства востребованной продукции" от 1 мая текущего года.
Кабинету Министров, Министерству экономики и промышленности поручено принять практические меры по развитию промкооперации, скорейшему запуску портала электронной кооперации, расширить масштаб электронного заключения договоров по доставке промышленной продукции.
Всесторонне обсуждены вопросы резкого расширения и углубления локализации производства в регионах.
В этом году зафиксирован двукратный рост регионального импорта по сравнению с отраслями. Это отчетливо свидетельствует о наличии в регионах большого спроса на значительное наращивание производства.
К примеру, недавно рабочие группы в составе представителей сферы посетили Ангрен, Навои, Наманган и Чирчик, где сформировали соответственно 38, 13, 29 и 18 новых проектов локализации.
Отмечалась необходимость разработки в таком же порядке программ локализации для каждого региона.
Широкую возможность в этом плане предоставляют малые промышленные зоны (МПЗ), располагающие земельными участками, зданиями и готовой инфраструктурой. Но в 156 МПЗ страны лишь 13 процентов проектов ориентировано на производство локализованной продукции. В 80 городах и районах не было создано ни одной МПЗ.
Ответственным лицам даны указания по увеличению числа проектов по производству импортозамещающей продукции в МПЗ, организации таких зон в тех 80 городах и районах, где они отсутствуют.
Подчеркнута необходимость эффективной эксплуатации импортируемого технологического оборудования. Выявлено множество случаев простоя оборудования, завезенного из-за рубежа за иностранную валюту. Причиной тому стали препятствия, с которыми сталкиваются предприниматели при получении земли, разрешения на строительство, подключении к коммуникациям и решении других вопросов.
Глава государства дал поручения по ускоренному решению проблем предпринимателей, закупивших оборудование, оказанию содействия в запуске запланированных предприятий. Бизнес-омбудсману рекомендовано координировать на районном, городском, областном и республиканском уровнях процесс ввода в эксплуатацию импортированного оборудования.
Особое внимание уделено вопросам своевременной реализации крупных проектов, призванных стать флагманами в локализации производства.
В частности, проекты по годовому производству 100 тысяч тонн поливинилхлорида на базе "Навоиазот", 500 тысяч тонн металлопроката на Ташкентском металлургическом заводе, 744 тысяч тонн дизельного топлива в Шуртанском газохимическом комплексе, кластера бытовой техники на Ташкентском механическом заводе, стекла на предприятиях "Кварц", "Сирдарё Гласс" и "Зарафшон ойна" позволят изготавливать в год локализованную продукцию на сумму 2,5 миллиарда долларов. Кроме того, вокруг них возникнут другие производства и будут созданы новые рабочие места.
Премьер-министру и председателю Счетной палаты дано указание обеспечить своевременный ввод в строй указанных крупных проектов.
При рассмотрении вопроса поддержки локализации отмечалось, что необходимо эффективно использовать систему предоставления поручительства и частичной компенсации процентов по кредитам со стороны Государственного фонда поддержки развития предпринимательской деятельности при Кабинете Министров.
Также указано на возможность содействия таким проектам в виде уплаты таможенных платежей с рассрочкой до 120 дней, упрощенной сертификации и стандартизации готовой продукции предприятий, локализовавших производство.
Определены приоритетные задачи по расширению и стимулированию участия местных предприятий в государственных закупках, повышению эффективности тарифного управления внешней торговлей.