Sanoatni yanada rivojlantirish va ulkan bunyodkorlik ishlari istiqbollari
Toshkent viloyati yuksak iqtisodiy salohiyati, ulkan tabiiy va insoniy resurslari, rivojlangan transport kommunikatsiyalari bilan mamlakatimiz taraqqiyotida yetakchi o'rin tutadi. Viloyatda kimyo sanoati, neft-kimyo, qora va rangli metallurgiya, elektrotexnika, mashinasozlik va metallni qayta ishlash kabi zamonaviy sanoat tarmoqlari yaxshi rivojlangan.
Birinchi Prezidentimiz Islom Karimovning 2012-yil 13-apreldagi farmoniga muvofiq tashkil etilgan "Angren" maxsus industrial zonasi bu boradagi salohiyatdan to'la foydalanish, yuqori texnologiyali yangi ishlab chiqarish quvvatlarini tashkil etishda muhim omil bo'ldi. Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevning 2016-yil 26-oktabrdagi farmoniga muvofiq ushbu hudud "Angren" erkin iqtisodiy zonasi, deb ataldi, imkoniyatlari va imtiyozlari yanada kengaytirildi.
Shavkat Mirziyoyev 2016-yil 20-sentabr kuni Angren shahriga tashrif buyurib, ushbu zonada amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari, yirik investitsiya loyihalari bilan tanishgan edi.
Ulardan biri Xitoyning "Poli teknolojiz" kompaniyasi bilan hamkorlikda konveyyer lentalari, qishloq xo'jaligi texnikasi va avtomobil shinalari ishlab chiqarish loyihasidir. Loyihaga ko'ra, yiliga 100 ming pogon metr konveyyer lentasi, 200 mingta qishloq xo'jaligi texnikasi shinasi, 3 million dona avtomobil shinasi ishlab chiqarish rejalashtirilgan.
Prezidentimiz Angren shahriga tashrif buyurib, mazkur loyiha ijrosining borishi bilan tanishdi.
Konveyyer lentasi va shinalar sanoat, qishloq xo'jaligi, umuman, odamlar hayoti uchun eng zarur mahsulotlardan hisoblanadi. Ular hozircha xorijdan olib kelinmoqda. Bu tovarlarni mamlakatimizda ishlab chiqarish import o'rnini to'ldirish, valyuta mablag'larini tejash, shu bilan birga, eksportdan foyda topish imkonini beradi.
Bu zavod mamlakatimiz iqtisodiyoti uchun juda muhim ahamiyatga ega, dedi Prezidentimiz. Bu yerda jahon standartlariga mos, yuqori sifat va keng nomenklaturadagi mahsulotlar ishlab chiqariladi. Odamlar barqaror daromad manbaiga ega bo'ladi, hayotdan rozi bo'lib yashaydi.
Zavodda "Bars" brendi ostida 21 xil o'lchamdagi avtoshinalar ishlab chiqariladi va "JM O'zbekiston" qo'shma korxonasiga yetkazib beriladi. Qishloq xo'jaligida eng ko'p pritsep shinasi va traktorning old shinasiga ehtiyoj seziladi. Korxonada tayyorlanadigan ushbu mahsulotlar – 140 ming dona pritsep, 60 ming dona traktor shinalari dehqon va fermerlar ishiga madad bo'ladi. Konveyyer lentasining ham ikki xili – rezina matoli va rezina trosli turlari ishlab chiqariladi. Ichki bozorni ta'minlashdan tashqari yiliga qariyb 60 million dollarlik mahsulot eksport qilish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari zavod xomashyosini mahalliylashtirish masalasiga alohida e'tibor qaratdi. Jizzax neftni qayta ishlash majmuasi ishga tushgach, ushbu zavodning 50 foiz xomashyosini yetkazib beradi. Shu bilan birga, xomashyoning muqobil manbalarini izlash, xususan, yurtimizda kauchuk olinadigan daraxtlarni yetishtirish bo'yicha ko'rsatmalar berildi.
Zavod ishga tushirilgach, 1 ming 200 ga yaqin kishi ish bilan ta'minlanadi. Yoshlar zamonaviy texnologiyalarni egallab, malakali kadr bo'lib shakllanadi. Hozirgacha 68 mutaxassis Xitoyda malaka oshirib qaytdi. Korxona uchun mutaxassislar aniq, manzilli asosda tayyorlanadi.
Prezidentimiz "Poli teknolojiz" kompaniyasi bilan hamkorlikni mustahkamlash, xususan, imkoniyatlarni yanada kengaytirish, ishlab chiqarish va qayta ishlashni chuqurlashtirish bo'yicha "O'zkimyosanoat" aksiyadorlik jamiyati bilan 10-yillik strategiya ishlab chiqish zarurligini ta'kidladi.
Bugungi kunda zavodda qurilish-montaj ishlari jadal davom etmoqda. Rejaga ko'ra, joriy yilning 1-sentabr kuni korxonada birinchi shina ishlab chiqariladi va xalqaro standart olish uchun sinovga taqdim etiladi.
Shu yerda qurilish materiallari, avtomobilsozlik, elektr texnikasi va neft-kimyo mahsulotlari ishlab chiqarish, "Angren" erkin iqtisodiy zonasida istiqbolli loyihalarni amalga oshirish, Toshkent viloyatidagi bo'sh turgan binolardan samarali foydalanish borasidagi ishlar haqida ma'lumot berildi.
Davlatimiz rahbari bu loyihalarning iqtisodiy samaradorligi bilan qiziqdi, xomashyosi va bozorini surishtirdi. Korxonalarni ishga tushirishda sifat va muddatga alohida e'tibor qaratish, energiya sarfini kamaytirish orqali mahsulotlar raqobatbardoshligini oshirish muhimligini ta'kidladi.
Toshkent viloyatidagi bo'sh turgan ishlab chiqarish maydonlari negizida 18 kichik sanoat zonasi tashkil etish rejasiga alohida e'tibor qaratildi.
Toshkent viloyatining ertangi kuni bu – sanoat, dedi Shavkat Mirziyoyev. Ushbu maydonlarda kichik-kichik korxonalar tashkil etib, ularning oyoqqa turib olishiga ko'maklashish, qanday mahsulot ishlab chiqarishni bozor talabini va importni o'rganish asosida belgilash, keyinchalik ularning faoliyatini kengaytirib borish zarur. Buning natijasida minglab ish o'rinlari yaratiladi, moliyalashtirish bazasi ham kengayadi.
Prezidentimiz xorijlik investorlar bilan suhbatlashdi.
Shu yerda "Angren" erkin iqtisodiy zonasidagi korxonalarda ishlab chiqarilayotgan mahsulotlardan namunalar namoyish etildi.
Shavkat Mirziyoyev O'rta Chirchiq tumanidagi "O'zbegim otlari" ot zavodi faoliyati bilan tanishdi.
Mamlakatimizda yilqichilik va ot sportini rivojlantirish, uning moddiy-texnik va ozuqa bazasini mustahkamlash, mazkur soha uchun mutaxassislar tayyorlash, ularning malakasini oshirish, xorijiy davlatlarning ilg'or tajribalarini o'rganish orqali nasldor, sport va xizmat otlarini ko'paytirishga alohida e'tibor qaratilmoqda. Davlatimiz rahbarining 2017-yil 15-iyundagi "O'zbekiston Respublikasida yilqichilik va ot sportini rivojlantirishga doir qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida"gi qarori bu borada muhim dasturilamal bo'lmoqda.
"O'zbegim otlari" ot zavodi 1992-yil tashkil etilgan bo'lib, maydoni 140 gektardan ortiq. Zavod qadimiy ot zotlari, jumladan, Axaltaka tulporlarini parvarishlash va ko'paytirishga ixtisoslashtirilgan. Bugungi kunda bu yerda 300 ga yaqin ot parvarishlanmoqda.
Tarixiy manbalarda keltirilishicha, Axaltaka zotli otlar bundan besh ming yil muqaddam paydo bo'lgan. U Osiyo xalqlarining yozma manbalarida samo tulporlari, arg'umoq, uchqur ayg'irlar, deya ta'riflangan. Toshbitiklar, qoyalarda saqlanib qolgan suratlarning guvohlik berishicha, Axaltaka arg'umoqlari qadimda hozirgi Farg'ona vodiysi, Xorazm viloyati hududlarida uchragan. Bu otlar Turkmanistonda keng tarqalgan.
O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov sovg'a qilgan "Do'stxon" laqabli zotdor ot taqdim etildi.
Ot zavodida zotdor otlarni ko'paytirish, sohada naslchilik ishlarini yaxshilashga qaratilgan istiqbolli loyihalar taqdimoti ham o'tkazildi.
Davlatimiz rahbari Parkentsoy suvidan unumli foydalanish loyihasi bilan tanishdi.
Har qarich yerdan unumli foydalanish zarurligi alohida ta'kidlandi. Tomchilatib sug'orish usulini keng joriy qilish, tokzorlar orasiga qishloq xo'jaligi mahsulotlari ekish kerakligi qayd etildi.
Parkent shahrining bosh rejasi haqida so'zlab berildi. Bundan tashqari, Parkentning ekologik toza hududlarida dam olish va sog'lomlashtirish maskanlarini joylashtirish bo'yicha takliflar bildirildi. Qurilayotgan dam olish zonalari energiyatejamkor binolardan iborat bo'ladi.
Prezidentimiz Parkentning eng so'lim joyida adiblar uchun 50 uy qurib berish kerak, dedi. Ular ijod qilishi uchun sharoit yaratish zarur.
Davlatimiz rahbariga Toshkent viloyatining asosiy turistik yo'nalishlari namoyish etildi. Viloyat hududida Chimyon oromgohi, Chorvoq suv ombori, Ixnoj, Urungach, Shovur, Bodak ko'llari bor. Viloyatda 45 mehmonxona, 4 turoperator, 71 sanatoriy, 1 qo'riqxona, 5 o'rmon xo'jaligi mavjud. Mazkur imkoniyatlardan unumli foydalanish bo'yicha rejalar, 2017-2018-yillarda viloyatda turizm sohasini yanada rivojlantirishning asosiy ko'rsatkich prognoz parametrlari taqdim qilindi. Chimyon oromgohida xorijiy va mahalliy sayyohlar uchun 500 o'rinli zamonaviy mehmonxona majmuasi loyihasining taqdimoti bo'lib o'tdi. Mazkur hududda zamonaviy osma yo'l qurish loyihasiga ham e'tibor qaratildi. Uzunligi 2 kilometr bo'lgan, 26 kabinadan iborat osma yo'lni 10 oyda qurish mo'ljallanmoqda.
Prezidentimiz Bo'stonliq tumani "Xo'jakent" mahalla fuqarolar yig'ini hududida quriladigan "Qo'sh-Chinor" mehmonxona majmuasi loyihasini ko'zdan kechirdi. Majmuadan 130 o'rinli mehmonxona, 60 o'rinli restoran, sog'lomlashtirish markazi va xizmat ko'rsatish shoxobchalari o'rin olgan.
"Amirsoy" tog'-chang'i dam olish maskani bosh rejasi loyihasi zamonaviy yechimlari va ko'lami bilan ajralib turadi. Bunda yilning turli fasllarida sayyohlarga xizmat ko'rsatadigan tizim yaratiladi.
Prezidentimiz Toshkent viloyatining sayyohlik salohiyatidan unumli foydalanish zarurligini ta'kidladi. Shunday sharoit bo'la turib, mavjud imkoniyatlardan to'la foydalanmayapmiz, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Toshkent viloyatining so'lim go'shalarida tajriba sifatida mehmon uylarini tashkil etish bo'yicha takliflar taqdim qilindi. Bunda azaliy urf-odatlarimiz asosidagi tadbirlarga sayyohlarni jalb etish, ularga milliy taomlar tayyorlash jarayonini namoyish etish va boshqa qiziqarli tadbirlarni tashkil etish ko'zda tutilgan.
Shavkat Mirziyoyev Toshkent viloyatida amalga oshiriladigan bunyodkorlik ishlari loyihasi bilan tanishdi. Viloyatda bu boradagi keng ko'lamli ishlarni yanada jadallashtirishda Prezidentimizning 2017-yil 20-iyuldagi "Toshkent viloyatining ma'muriy-hududiy tuzilishini hamda mahalliy ijroiya hokimiyati organlari faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi qarori muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Toshkent viloyati hududidan o'tuvchi Toshkent – Sirdaryo avtomobil yo'li bo'yida yangi turar joylar, ijtimoiy soha obyektlari qurilishi mo'ljallangan. Zangiota, Chinoz va Yangiyo'l tumanlari hududidan o'tuvchi yo'l bo'yida uy-joylar qurilishi va joylashuvi loyihasi taqdimoti o'tkazildi. Toshkent viloyati tumanlari va shaharlarida 5 va 7 qavatli zamonaviy uy-joylar quriladi.
Toshkent viloyatining ma'muriy markazi yo'q edi. Hozirgi kunda To'ytepa shahrini viloyatning markazi sifatida qayta qurish tadbirlari amalga oshirilmoqda. Bu borada xorijdan arxitektorlar taklif qilingan. To'ytepa shahrining bosh rejasi taqdimoti ham o'tkazildi.
Prezidentimiz loyiha bilan tanishar ekan, Toshkent – To'ytepa yo'li atrofida zamonaviy uy-joylar qurish, ijtimoiy soha obyektlarini zamon talablari darajasida barpo etish bo'yicha ko'rsatmalar berdi.
Toshkent viloyati hokimligida Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev raisligida viloyat faollari yig'ilishi bo'lib o'tdi.

Перспективы дальнейшего развития промышленности и широкомасштабной созидательной работы
Ташкентская область своим высоким экономическим потенциалом, природными и человеческими ресурсами, развитыми транспортными коммуникациями занимает одно из ведущих мест в нашей стране. Здесь развиты такие современные отрасли промышленности, как химическая, нефтехимическая, электротехническая, черная и цветная металлургия, машиностроение и переработка металлов.
Важным фактором в полном задействовании промышленного потенциала области, организации новых высокотехнологичных производственных мощностей стала специальная индустриальная зона "Ангрен", которая была создана в соответствии с указом Первого Президента нашей страны Ислама Каримова от 13 апреля 2012 года. Согласно указу Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева от 26 октября 2016 года она преобразована в свободную экономическую зону "Ангрен", в ней созданы еще более широкие возможности и льготы.
Шавкат Мирзиёев 20 сентября 2016 года побывал в городе Ангрен, ознакомился с осуществляемой в этой экономической зоне созидательной работой, реализуемыми крупными инвестиционными проектами.
В их числе реализуемый совместно с компанией "Поли текноложиз" (Китай) проект по производству конвейерных лент, шин для сельскохозяйственной техники и автомобилей. Проект предусматривает производство в год 100 тысяч погонных метров конвейерной ленты, 200 тысяч шин для сельхозтехники и 3 миллионов автомобильных шин.
Президент нашей страны посетил город Ангрен и ознакомился с ходом реализации этого проекта.
Конвейерные ленты и шины - весьма востребованная продукция в промышленности, сельском хозяйстве, жизни людей. Они сейчас ввозятся из-за рубежа. Производство этих товаров в нашей стране позволит заместить их импорт, экономить валютные средства и получать прибыль от экспорта.
Этот завод имеет очень важное значение для экономики нашей страны, сказал Шавкат Мирзиёев. Здесь будет производиться отвечающая международным стандартам высококачественная продукция широкой номенклатуры. Люди получат источник стабильного дохода.
На заводе под брендом "Bars" будут выпускаться автомобильные шины 21 типоразмера, они будут поставляться на совместное предприятие "GM Uzbekistan". В сельском хозяйстве больше всего востребованы шины для прицепов и передних колес тракторов. Предприятие будет производить 140 тысяч прицепных и 60 тысяч тракторных шин в год, будет выпускать конвейерные ленты двух типов - резинотканевые и резинотросовые. Помимо обеспечения потребностей внутреннего рынка планируется экспортировать продукцию почти на 60 миллионов долларов в год.
Глава нашего государства обратил особое внимание на локализацию использования сырья. С пуском в эксплуатацию Джизакский нефтеперерабатывающий завод будет обеспечивать 50 процентов сырья Ангренского шинного завода. Вместе с тем даны поручения по поиску альтернативных источников сырья, в частности, выращиванию в нашей стране каучуковых деревьев.
С введением завода в строй будут обеспечены работой около 1,2 тысячи человек. Молодежь освоит современные технологии, приобретет необходимую квалификацию. До настоящего времени 68 специалистов повысили квалификацию в Китае.
Президент отметил необходимость расширения сотрудничества с компанией "Поли текноложиз", поиска возможностей разработки совместно с акционерным обществом "Узкимёсаноат" стратегии по расширению производства новых видов продукции и углублению переработки местного сырья, рассчитанной на 10 лет.
В настоящее время на заводе активно продолжаются строительно-монтажные работы. Ожидается, что 1 сентября текущего года предприятие изготовит первую шину и представит ее на испытания для получения сертификата соответствия международному стандарту.
Здесь представлена информация о проводимой работе по производству строительных материалов, автомобилестроительной, электротехнической и нефтехимической продукции, реализации перспективных проектов в СЭЗ "Ангрен", эффективному использованию пустующих зданий в Ташкентской области.
Глава нашего государства поинтересовался экономической эффективностью проектов, источниками сырья и рынками сбыта. Отметил важность соблюдения требований по качеству и срокам при реализации проектов, повышения конкурентоспособности продукции за счет снижения энергозатрат.
На базе пустующих производственных площадей Ташкентской области планируется организовать 18 малых промышленных зон.
Будущее Ташкентской области неразрывно связано с промышленностью, сказал Шавкат Мирзиёев. Необходимо создать на территориях этих зон малые предприятия, оказать содействие их становлению, планировать производство продукции с учетом спроса на рынке и изучения структуры импорта и в дальнейшем расширять их деятельность. В результате будут созданы тысячи рабочих мест, расширится база финансирования.
Президент нашей страны побеседовал с иностранными инвесторами.
Были представлены образцы продукции, производимой на предприятиях СЭЗ "Ангрен".
Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью конного завода "Узбегим отлари" в Уртачирчикском районе.
В нашей стране уделяется особое внимание развитию коневодства и конного спорта, укреплению их материально-технической и кормовой базы, подготовке специалистов сферы и повышению их квалификации, разведению породистых, спортивных и служебных лошадей на основе изучения передового опыта зарубежных стран. Важным руководством к действию в этом направлении является постановление главы нашего государства "О дополнительных мерах по дальнейшему развитию коневодства и конного спорта в Республике Узбекистан" от 15 июня текущего года.
Конный завод "Узбегим отлари" был организован в 1992 году, его площадь занимает более 140 гектаров. Завод специализируется на разведении и выращивании древних пород лошадей, в том числе ахалтекинских скакунов. В настоящее время на конезаводе содержится около 300 лошадей.
Как свидетельствуют исторические источники, ахалтекинская порода лошадей появилась пять тысяч лет назад. В письменных источниках народов Азии они упоминаются в качестве "небесных скакунов", "аргумаки", "быстроногих скакунов". Древние наскальные рисунки свидетельствуют о том, что в прошлом ахалтекинские скакуны встречались на территориях нынешней Ферганской долины и Хорезма. Ныне лошади этой породы широко распространены в Туркменистане.
Представлен породистый жеребец по кличке Дустхон, подаренный Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву Президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
Состоялась презентация перспективных проектов по увеличению поголовья породистых лошадей, улучшению племенной работы на конном заводе.
Глава нашего государства ознакомился с проектом эффективного использования водных ресурсов Паркентсая.
Президент нашей страны особо отметил необходимость рационального использования каждой пяди земли, широкого внедрения методов капельного орошения, выращивания сельскохозяйственных культур в междурядьях виноградников.
Рассказано о генеральном плане города Паркент. Представлены предложения по размещению мест отдыха и оздоровительных учреждений на экологически чистых территориях Паркентского района. Сооружения в рекреационных зонах будут возводиться из энергосберегающих материалов.
Президент нашей страны предложил построить 50 домов для литераторов в самом живописном уголке Паркента, создать все условия для творчества.
Продемонстрированы основные туристические маршруты Ташкентской области. В области расположены Чимганская рекреационная зона, Чарвакское водохранилище, озера Ихнож, Урунгач, Шовур, Бодак. Действуют 45 гостиниц, 4 туроператора. В области имеются 71 санаторий, 1 заповедник, 5 лесных хозяйств. Были представлены планы по эффективному использованию их возможностей, информация об основных прогнозных показателях дальнейшего развития туризма в области в 2017-2018 годах. Состоялась презентация проектов современного гостиничного комплекса на 500 мест в Чимганской рекреационной зоне, современной канатной дороги. Канатную дорогу протяженностью 2 километра, которую будут обслуживать 26 кабин, намечено построить за 10 месяцев.
Президент нашей страны ознакомился с проектом гостиничного комплекса "Куш-Чинор", который будет возведен на территории махалли "Хужакент" Бостанлыкского района. В комплекс будут входить гостиница на 130 мест, ресторан на 60 мест, оздоровительный центр и пункты сервиса.
Генеральный план горнолыжного курорта "Амирсой" отличается своими современными решениями и масштабом. Здесь будет создана система круглогодичного обслуживания туристов.
Глава нашего государства отметил необходимость эффективного использования туристического потенциала Ташкентской области.
Представлены предложения по открытию в порядке эксперимента гостевых домов в живописных местах области. В них предусмотрены проведение для туристов мероприятий на основе национальных обычаев, демонстрация блюд национальной кухни и других интересных мероприятий.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с созидательными проектами, которые будут осуществлены в Ташкентской области. В широкомасштабных работах в этом направлении важное значение имеет постановление главы нашего государства о мерах по дальнейшему совершенствованию административно-территориального устройства и деятельности местных органов исполнительной власти Ташкентской области от 20 июля 2017 года.
Вдоль автомобильной дороги Ташкент-Сырдарья, пролегающей на территории Ташкентской области, намечено построить новые дома и объекты социальной сферы. Состоялась презентация проектов строительства домов на отрезке этой дороги, проходящей через Зангиатинский, Чиназский и Янгиюльский районы. В районах и городах Ташкентской области будут построены 5- и 7-этажные дома.
Ташкентская область не имела административного центра. В настоящее время ведутся работы по переустройству города Тойтепа в качестве областного центра, для этого приглашены зарубежные архитекторы. Состоялась презентация генерального плана города Тойтепа.
Президент нашей страны дал поручения по строительству современного жилья вдоль дороги Ташкент-Тойтепа, возведению объектов социальной сферы в соответствии с современными требованиями.
В здании хокимията Ташкентской области под председательством Президента Шавката Мирзиёева прошло совещание актива области.