"Sement-beton qoplamali ichki yo'llarni qurish" loyihasining "2035 yilgacha qishloq yo'llarini rivojlantirish strategiyasi"
2409 4-Avgust, 2023 Chop etish Yuklab olish (PDF 9 Kb)
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 18 maydagi PQ-249-son hamda Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 27 dekabrdagi 723-son qarorlariga muvofiq xalqaro moliya institutlari mablag'lari hisobidan "Sement-beton qoplamali ichki yo'llarni qurish" loyihasi amalga oshirilmoqda.
Loyiha doirasida Osiyo taraqqiyot banki tomonidan "2035 yilgacha qishloq yo'llarini rivojlantirish strategiyasi" ishlab chiqildi.
"Sement-beton qoplamali ichki yo'llarni qurish" loyihasining  "2035 yilgacha qishloq yo'llarini rivojlantirish strategiyasi" ma'lumot  rus tilida  yuklab olish (.pdf formatida 2.08 mb)

"Strategy for the development of rural roads until 2035" of the project "Construction of internal roads with cement-concrete pavement"
2699 August 4, 2023 Print Download (PDF 11 Kb)
In accordance with the decrees of the President of the Republic of Uzbekistan No. PQ-249, dated May 18, 2022 and the Cabinet of Ministers No. 723, dated December 27, 2022, at the expense of International Financial Institutions' funds, the project "Construction of internal roads with cement-concrete pavement" is being implemented.
Within the project, "Strategy for the development of rural roads until 2035" has been developed by Asian Development Bank.
"Strategy for the development of rural roads until 2035" of the project "Construction of internal roads with cement-concrete pavement" download (format .pdf 2.02 mb)