Shavkat Mirziyoyev: dasturlar natijasini odamlar o'z uyida sezishi kerak
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev joylarda ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning borishi, amalga oshirilayotgan bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari, yangi loyihalar bilan tanishish, xalq bilan muloqot qilish maqsadida 29 iyun kuni Toshkent shahri Olmazor tumanidagi bir qator ijtimoiy obyektlarga tashrif buyurdi.
Davlatimiz rahbari dastlab tumandagi "Ibrohim ota" mahalla fuqarolar yig'inida amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari bilan tanishdi, aholi bilan muloqot qildi.
Prezidentimiz shu yil 1 iyun kuni Chilonzor tumanidagi Xirmontepa va Tirsakobod mahallalarida bo'lganida "Obod mahalla" dasturi loyihasini shakllantirish bo'yicha topshiriq bergan edi. Shu asosda mahallalar qiyofasini yangilash maqsadida "Obod mahalla" dasturi qabul qilindi.
"Ibrohim ota" mahallasi ham mazkur dasturga kiritilgan.
Ushbu mahallada 19 ta ikki qavatli va 4 ta to'rt qavatli uy joylashgan. Ular 1960 yillarda qurilgan bo'lib, bugungi kunda ta'mirtalab bo'lib qolgan. Muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari ham eskirgan.
"Obod mahalla" dasturiga muvofiq, mahallada barcha ko'p qavatli uylar, ko'cha va yo'laklar ta'mirlanib, hudud obodonlashtirilmoqda. 7 ta ikki qavatli arzon uy-joy, zamonaviy maktabgacha ta'lim muassasasi qurilmoqda. Shuningdek, namunaviy loyiha asosida mahalla guzari, kommunal to'lovlar shoxobchasi, bolalar va sport maydonchalari barpo etilishi rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari Toshkent shahridagi mahallalarni o'rganish borasida boshlangan ishlar xususida to'xtalar ekan, uyma-uy yurib, har bir oilaning talab-istaklarini o'rganish, muammosi bo'lsa yordam berish, tadbirkorlarni jalb etib, ishchi joylar yaratish zarurligini ta'kidladi.
Bu yerdagi odamlarning ham bola-chaqasi, ertangi kundan umidlari bor. Mamlakatimizdagi o'zgarishlarni, qabul qilinayotgan dasturlar natijasini odamlar o'z uyida sezishi kerak, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shavkat Mirziyoyev mazkur mahalla faollari va aholi bilan suhbatlashdi. Aholini ish bilan ta'minlash, maktabgacha ta'lim va maktab ta'limini rivojlantirish, yoshlarni yetuk insonlar etib tarbiyalash borasidagi islohotlar mohiyati haqida muloqot bo'ldi. Samimiy suhbat chog'ida "Obod qishloq", "Obod mahalla" va "Yoshlar – kelajagimiz" dasturlari aholi turmush sharoitlarini yaxshilash, yoshlarni qo'llab-quvvatlashga zamin bo'lishi ta'kidlandi.
Prezidentimiz mahalladagi ko'p qavatli uylar, maktabgacha ta'lim muassasalari atrofini obodonlashtirish, yo'laklarni ta'mirlash bo'yicha mutasaddilarga ko'rsatmalar berdi.

Шавкат Мирзиёев: в благоустроенной махалле и настрой созидательный
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 29 июня посетил Алмазарский район города Ташкента, где ознакомился с ходом строительной и благоустроительной работы в махалле "Иброхим ота". Об этом сообщает Пресс-служба Президента Республики Узбекистан.
В этой махалле расположено 19 двухэтажных и 4 четырехэтажных домов 1960-х годов постройки. Сегодня они нуждаются в ремонте, устарели и инженерно-коммуникационные сети.
Для обновления облика таких махаллей недавно была принята программа "Обод махалла" ("Благоустроенная махала"), в которую включена и махалла "Иброхим ота". Все многоэтажные дома, улицы и дорожки ремонтируются, территория махалли благоустраивается. Строятся 7 двухэтажных доступных домов, современное дошкольное образовательное учреждение. Планируется также возведение махаллинского гузара по типовому проекту, пункта приема коммунальных платежей, детской и спортивной площадок.
Президент нашей страны отметил необходимость, совершая подворный обход, изучать устремления и запросы каждой семьи, помогать в решении проблем, привлекать предпринимателей в махаллю и создавать рабочие места.
Жители махаллей также имеют свои мечты и надежды, планы на будущее. Происходящие в нашей стране изменения, результаты принимаемых программ люди должны чувствовать прежде всего там, где живут, сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства побеседовал с активом и жителями махалли. Говорилось об обеспечении населения работой, благоустройстве городов и сел, сути проводимых реформ по развитию дошкольного и школьного образования, воспитанию молодежи гармонично развитыми личностями. Отмечалось, что программы "Обод кишлок", "Обод махалла" и "Молодежь - наше будущее" призваны улучшить условия жизни населения, поддержать молодежь.