8402 15-Fevral, 2017 Chop etish Yuklab olish (PDF 20 Kb)
Shavkat Mirziyoyev Frank-Valter Shtaynmayerni GFR prezidentligiga saylangani bilan tabriklab, O'zbekistonga rasmiy tashrif bilan kelishga taklif qildi.
O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Frank-Valter Shtaynmayerni Germaniya Federativ Respublikasi Federal prezidenti lavozimiga saylangani bilan tabrikladi, deb xabar qildi O'zbekiston TIV matbuot xizmati.
"Bo'lib o'tgan saylovlar sezilarli iqtisodiy, texnologik va intellektual salohiyatga ega jahonning yetakchi davlatlaridan biri — Germaniyaning xalqaro nufuzini mustahkamlashga Sizning muhim va tajribali davlat arbobi sifatida qo'shgan munosib hissangiz evaziga qozongan yuqori ishonch va hurmatni tasdiqlaydi", — deya maktubda qayd etildi.
Ta'kidlandanidek, 1991 yil 31 dekabrda Germaniyaning mamlakat mustaqilligini birinchilardan tan olgani O'zbekistonda yuqori baholanadi. O'tgan yillar hamda muvaffaqiyatli hamkorlik tajribasi O'zbekiston va Germaniyaning bir-biridan o'zaro manfaatdor ekanligini namoyish etdi.
O'zbekiston ikki va ko'p tomonlama munosabatlarning barcha masalalari bo'yicha ochiq va konstruktiv muloqotni davom ettirish, ikki tomonlama va o'zaro manfaatli hamkorlik aloqalarini, birinchi galda, savdo-iqtisodiy, investitsion, texnologik, moliyaviy-texnik sohalarda, shuningdek yaqin madaniy-gumanitar munosabatlarni kengaytirishga ishonadi.
Davlat rahbari Frank-Valter Shtaynmayerni o'ziga qulay vaqtda O'zbekistonga rasmiy tashrif bilan kelishga taklif etdi.

Шавкат Мирзиёев поздравил Франка-Вальтера Штайнмайера
Шавкат Мирзиёев поздравил Франка-Вальтера Штайнмайера с избранием на пост Президента ФРГ и пригласил его посетить Узбекистан.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев поздравил Франка-Вальтера Штайнмайера с избранием на пост Федерального президента Германии, сообщила пресс-служба МИД Узбекистана.
"Прошедшие выборы подтвердили высокое доверие и уважение, которые Вы завоевали как видный и опытный государственный деятель за достойный вклад в укрепление международного авторитета Германии — одного из мировых лидеров, обладающего значительным экономическим, технологическим и интеллектуальным потенциалом", — отмечается в послании.
В Узбекистане высоко ценят, что 31 декабря 1991 года Германия в числе первых признала независимость страны. Прошедшие годы и опыт успешного сотрудничества продемонстрировали обоюдную заинтересованность Узбекистана и Германии друг в друге, подчеркивается в поздравлении.
Узбекистан рассчитывает "на продолжение открытого и конструктивного диалога по всей повестке двусторонних и многосторонних отношений, наращивание двусторонних и взаимовыгодных партнерских связей, прежде всего, в торгово-экономической, инвестиционной, технологической, финансово-технической сферах, а также тесных культурно-гуманитарных контактов".
Шавкат Мирзиёев пригласил Франка-Вальтера Штайнмайера посетить Узбекистан с официальным визитом в удобное время.
Напомним, Франк-Вальтер Штайнмайер посещал Узбекистан весной прошлого года в качестве федерального министра иностранных дел Германии и действующего председателя Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе.