Shavkat Mirziyoyev germaniyalik ishbilarmonlar bilan uchrashdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Myunxen shahrida Germaniyaning yetakchi kompaniya va banklari rahbarlari bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Unda "Siemens", "Thyssenkrupp", "Volkswagen", "Knauf", "Claas", "MAN", "Deutsche Bahn", "Linde Group", "Falk Porcshe Technik", "Atlas International", "Tenova", "Giesecke & Devrient", "Papenburg", "Euler Hermes", "Deutsche Bank", "Commerzbank" kabi Yevropa va jahon bozorining yetakchi kompaniyalari, moliyaviy tuzilmalari rahbarlari ishtirok etdi.
Uchrashuvda bugungi kunda Oʻzbekistonda turli sohalarda amalga oshirilayotgan qatʼiy yangilanish va islohotlar, ayniqsa, iqtisodiyotning erkinlashtirilayotgani mamlakatimizning izchil rivojlanishi va aholi farovonligining yuksalishi uchun shart-sharoit yaratayotgani taʼkidlandi.
Germaniya dunyoning rivojlangan mamlakatlari qatorida boʻlib, ulkan savdo-iqtisodiy resurslar, keng investitsion salohiyat va ilgʻor texnologik ishlanmalarga ega davlat hisoblanadi. Oʻzbekistonning boy tabiiy resurslari, yuqori darajadagi inson kapitali, uning tarmoqlangan infratuzilmasi, qulay investitsiya muhiti Germaniya bilan savdo-iqtisodiy aloqalarni yanada kengaytirishga jiddiy asos yaratmoqda. Bundan tashqari, Oʻzbekiston nafaqat Markaziy Osiyodagi eng qulay geosiyosiy joylashuviga koʻra, balki ijtimoiy-siyosiy va makroiqtisodiy barqarorligi bilan ham ajralib turadi. Shuningdek, germaniyalik hamkorlar Oʻzbekistonning iqtisodiyot tarmoqlarini texnik va texnologik jihatdan modernizatsiyalash va diversifikatsiyalashga yoʻnaltirilgan puxta oʻylangan siyosiy intilishini yuqori baholaydi.
Mamlakatimizda xorijiy investorlar uchun qulay imkoniyatlar yaratilayotgan alohida qayd etildi. Ularning faoliyatini ragʻbatlantirish va himoya qilish uchun zarur normativ-huquqiy hujjatlar qabul qilindi. Biznes rivoji yoʻlidagi toʻsiqlar bartaraf etildi, tashqi savdo va bojxona-tarif nazorati sezilarli qisqartirildi.
Xorijiy investorlar bilan bevosita muloqot qilish maqsadida, amalga oshirilayotgan islohotlarni maslahat va ekspertlik jihatidan qoʻllab-quvvatlash, dolzarb masalalar, jumladan, mamlakatda investitsiya muhitini yaxshilash boʻyicha takliflar ishlab chiqish uchun Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzurida Ekspert kengashini tashkil etish toʻgʻrisida qaror qabul qilindi.
Davlatimiz rahbari uchrashuv ishtirokchilarini ushbu kengash faoliyatida faol ishtirok etishga taklif qildi.
Samarali savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni mustahkamlashda Germaniya iqtisodiyoti sharqiy qoʻmitasi muhim oʻrin egallashi taʼkidlandi.
Tashkil etilayotgan Investitsiya va texnologiyalar qoʻmitasi oʻzaro manfaatli amaliy hamkorlikning yangi mexanizmiga aylanishi lozimligi qayd etildi.
Germaniya ishbilarmon doiralari vakillari Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlarni yuqori baholab, valyuta va soliq tizimlarining liberallashuvi, viza olish tartibi soddalashtirilgani, jumladan, 30 kungacha muddatga vizasiz tartib joriy etilgani Oʻzbekistonda muvaffaqiyatli biznes yuritish uchun qoʻshimcha qulayliklar yaratganini taʼkidladi.
14 yanvar kuni Berlin shahrida boʻlib oʻtgan biznes-forumda qiymati 8 milliard yevrodan ziyod shartnoma va kelishuvlar imzolangani buning dalilidir.
Uchrashuvda Oʻzbekiston va Germaniya moliyaviy tashkilotlari, firma va kompaniyalari oʻrtasidagi sheriklikni yanada rivojlantirish, investitsiya-texnologik hamkorlikni kengaytirish hamda kadrlar tayyorlash masalalari muhokama qilindi.
Ayni paytda Oʻzbekiston Respublikasida Germaniya investorlari ishtirokida tashkil etilgan 110 dan ziyod korxona faoliyat yuritmoqda, ulardan 30 ga yaqini toʻliq Germaniya kapitali evaziga tashkil etilgan.
Suhbat chogʻida mazkur tashrif ikki mamlakat ishbilarmon doiralari vakillari oʻrtasidagi oʻzaro manfaatli aloqalarga yangi mazmun bagʻishlashiga ishonch bildirildi.
Germaniya Oʻzbekistonning strategik muhim infratuzilmasini takomillashtirishda ham faol ishtirok etmoqda. Shu oʻrinda Toshkent shahridagi xalqaro aeroportni rekonstruksiya va modernizatsiya qilish boʻyicha umumiy qiymati 50 million yevro miqdoridagi yirik loyihani alohida aytib oʻtish joiz. Germaniya "Navoiy" erkin iqtisodiy zonasi, uning qulay imkoniyatlariga ham katta qiziqish bilan qaramoqda.
Mamlakatimizda Germaniyaning mashhur sanoat gigantlari – "MAN", "Claas", "Knauf" va boshqa kompaniyalar bilan hamkorlikda tashkil etilgan ishlab chiqarish korxonalari muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda. Avtomobilsozlik sohasidagi ikki tomonlama hamkorlik jadal rivojlanmoqda. AQSHning yengil avtomobillar ishlab chiqaruvchi "General Motors" hamda Yaponiyaning kichik avtobuslar chiqaruvchi "ISUZU" kompaniyasi qatori mamlakatimizda Germaniya avtogigantlaridan biri boʻlgan "MAN AG" kompaniyasi bilan hamkorlikda yuk avtomobillari ishlab chiqarish yoʻlga qoʻyilgani fikrimizning yorqin dalilidir.
– Biz bu hamkorlikni yanada kengaytirishdan manfaatdormiz, – dedi davlatimiz rahbari. – Oʻzaro ishonchga asoslangan istiqbolli loyihalarni qoʻllab-quvvatlashga tayyormiz.
Muloqotda Oʻzbekiston va Germaniya moliya muassasalari, firma va kompaniyalari oʻrtasida aloqalarni yanada rivojlantirish, oʻzaro mahsulot yetkazib berish va xizmat koʻrsatish hajmini kengaytirish masalalari muhokama qilindi.

Shavkat Mirziyoyev met with business representatives of Germany
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with leaders of leading companies and banks of Germany, in Munich.
It was attended by heads of leading companies, leaders of the European and world markets, financial structures such as Siemens, Thyssenkrupp, Volkswagen, Knauf, Claas, MAN, Deutsche Bahn, Linde Group, Falk Porcshe Technik, Atlas International, Tenova, Giesecke&Devrient, Papenburg, Euler Hermes, Deutsche Bank, Commerzbank and others.
At the meeting it was noted that reforms carried out in Uzbekistan in various spheres, especially economic liberalization, provide conditions for the country's sustainable development and improvement of the population's wellbeing.
Germany is one of the highly developed countries of the world with huge trade-economic resources, wide investment potential and advanced technologies. Uzbekistan's rich natural resources and human capital, its extensive infrastructure, favorable investment climate create a serious basis for further expansion of trade-economic relations with Germany. In addition, Uzbekistan stands out for its most convenient geopolitical location in Central Asia, as well as its socio-political and macroeconomic stability. At the same time, German partners highly appreciate the political will of Uzbekistan for technical and technological modernization and diversification of economic sectors.
It was emphasized that favorable opportunities for foreign investors are being created in the country. Necessary normative-legal acts are adopted to stimulate and protect their activities. Various obstacles to business development are eliminated, foreign trade and customs tariff control is significantly reduced.
A decision on establishing an Expert Council under the President of the Republic of Uzbekistan was taken for a direct dialogue with foreign investors, consulting and expert support of the ongoing reforms, as well as developing proposals on current issues, including improving the investment climate in the country.
The Head of the state invited the participants of the business forum to actively participate in activities of this council.
The important role in development of fruitful trade-economic and investment cooperation of the Eastern Committee of the German economy was noted.
Activity of the Investment and Technology Committee that is being created should become a new mechanism for mutually beneficial practical cooperation.
Representatives of the German business community praised the economic reforms carried out in Uzbekistan, emphasized that liberalization of monetary and tax systems, simplification of visa procedures, including introduction of a visa-free regime for up to 30 days, created additional opportunities for successfully doing business in Uzbekistan.
Evidence of this became the signing of contracts and agreements worth over 8 billion euros during the business forum held on January 14, in Berlin.
At the meeting, issues of further development of partnership between financial organizations and companies of Uzbekistan and Germany, expansion of investment and technology cooperation, as well as personnel training were discussed.
Currently there are more than 110 enterprises in Uzbekistan with participation of investors from Germany, about 30 of them are fully organized on the basis of German capital.
At the meeting confidence was expressed that this visit would give new content to mutually beneficial relations between the businessmen of the two countries.
Germany is actively involved in improving strategically important infrastructure of Uzbekistan. A large project worth 50 million euros for reconstruction and modernization of Tashkent International Airport should be noted. Germany shows great interest in Navoi free economic zone.
Manufacturing enterprises created together with well-known industrial giants of Germany Claas, Knauf and others are successfully operating in Uzbekistan. Cooperation in automotive industry is dynamically developing. Trucks are produced together with one of the German auto giants MAN.
– We are interested in further expanding this cooperation, – said the Head of the state. – We are ready to support promising projects based on mutual trust.
Issues of further developing partnership between financial institutions and companies of the two countries, expanding supply of products and providing services were discussed at the meeting.