Shavkat Mirziyoyev: har bir tizimdagi o'zgarishlarni joylarda odamlar sezishi kerak
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 2018 yil 3 yanvar kuni Vazirlar Mahkamasi komplekslari faoliyatini tahlil qilish va yangi ustuvor vazifalarni belgilashga bag'ishlangan yig'ilish bo'lib o'tdi.
Yig'ilishda Bosh vazir va uning o'rinbosarlari, Prezidentning davlat maslahatchilari, vazirlik, idora va xo'jalik birlashmalari rahbarlari ishtirok etdi.
Ma'lumki, davlatimiz rahbarining 2017 yil 27 noyabrdagi "O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi faoliyatini takomillashtirishga doir qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida"gi qaroriga muvofiq, hukumat apparati qayta shakllantirilgan edi. Jumladan, Vazirlar Mahkamasi tuzilmasida Ta'lim, sog'liqni saqlash, ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish, jismoniy tarbiya va sport masalalari kompleksi hamda Investitsiyalar, innovatsion rivojlantirish, erkin iqtisodiy va kichik sanoat zonalari faoliyatini muvofiqlashtirish, turizm masalalari kompleksi tashkil etilgandi.
Yig'ilishda mazkur ikki kompleksning o'tgan davrdagi faoliyati tahlil qilinib, 2018 yilga mo'ljallangan rejalari va eng ustuvor vazifalari muhokama etildi.
Prezidentimiz kun tartibidagi masalaga tanqidiy yondashib, aksariyat tashkilotlar o'z faoliyatini zamon talablari darajasida tashkil eta olmayotgani, qabul qilingan qaror va dasturlarni bajarishda sustkashlikka yo'l qo'yayotganini ta'kidladi.
Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlarni, ijro organlari ishidagi o'zgarishlarni joylarda odamlar sezishi kerak. Buning uchun quyi bo'g'indagi ishlar samaradorligini oshirish, oddiy odamlarning dardi va tashvishi bilan yashash barcha rahbar va mutasaddilar faoliyatining asosiy mezoniga aylanishi zarur, dedi Shavkat Mirziyoyev.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining Oliy Majlisga Murojaatnomasi zamonaviy davlatchiligimizda ulkan o'zgarish yasagan tarixiy voqea bo'ldi. Unda 2017 yilda amalga oshirilgan asosiy ishlar yakuni bilan birga mamlakatimizni har tomonlama rivojlantirishga qaratilgan ustuvor vazifalar belgilab berildi.
Yig'ilishda Murojaatnomadan kelib chiqqan holda Vazirlar Mahkamasi komplekslari, vazirlik va idoralar oldida turgan muhim vazifalari haqida so'z yuritildi. Amalga oshirilgan ishlar va istiqboldagi rejalar yuzasidan mutasaddilarning axborotlari tinglandi.
Maktabgacha ta'lim tizimini rivojlantirish, maktab ta'limi sifatini oshirish, test sinovlari va oliy o'quv yurtlari faoliyatini takomillashtirish, sportchilarning bo'lg'usi musobaqalarga tayyorlash borasidagi ishlarga e'tibor qaratildi. Sog'liqni saqlash tizimini yaxshilash, farmatsevtika mahsulotlari ishlab chiqarishni kengaytirish, ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish bilan bog'liq vazifalarga to'xtalib o'tildi.
Yig'ilishda iqtisodiyot soha va tarmoqlarining barqaror rivojlanishini ta'minlash, jumladan, qat'iy pul-valyuta siyosatini yuritish, erkin iqtisodiy va kichik sanoat zonalari faoliyatini kuchaytirish, xorijiy investitsiyalarni keng jalb etish, zamonaviy sanoat korxonalari barpo etish, yangi ish o'rinlari yaratish, mahalliy byudjetlarning daromad bazasini kengaytirish kabi masalalar ham atroflicha muhokama qilindi.

7872 January 4, 2018 Print Download (PDF 27 Kb)
As reported by the Press Service of the President of the Republic of Uzbekistan, on January 3, 2018, a meeting devoted to analysis of activities and identification of new priorities of complexes of the Cabinet of Ministers was held under the chairmanship of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
The meeting was attended by the Prime Minister and his deputies, State Advisors to the President, heads of ministries, departments and economic associations.
In accordance with the resolution of the Head of our state "On additional measures of improving activities of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan" of November 27, 2017, the apparatus of the government was reorganized. In particular, Complex on the issues of education, health, ecology, environmental protection, physical culture and sport, as well as Complex on the issues of investment, innovation development, coordination of activities of free economic and small industrial zones, tourism are organized in the Cabinet of Ministers.
At the meeting, activities of these two complexes over the past period were analyzed, their plans and priorities for 2018 were discussed.
The President of our country, considering issues on the agenda in the spirit of critical analysis, noted that most organizations are not organizing their activities in accordance with requirements of the time and allowing passivity in execution of adopted decisions and programs.
People must feel the reforms that are being carried out in our country, the ongoing changes in activities of executive bodies. Increasing efficiency of activities in the lower level, living with concerns and aspirations of ordinary people must become the main criterion of all heads and officials, said Shavkat Mirziyoyev.
The Address of the President of the Republic of Uzbekistan to the Oliy Majlis became a historic event, which made a major turnaround in modern statehood of our country. The Address defines priorities for comprehensive development of the country along with consideration of the main results of activities implemented in 2017, forwards a number of legislative initiatives.
At the meeting, important tasks for complexes of the Cabinet of Ministers, ministries and departments, arising from the Address, were discussed. Information of officials on implemented activities and plans for the future was heard.
Implemented activities on development of the system of preschool education, improvement of the quality of school education and tests, activities of higher education institutions, preparing athletes for upcoming competitions were also considered. Tasks related to improvement of the healthcare system, expansion of pharmaceutical production, ecology and environmental protection were discussed.
At the meeting, issues of ensuring sustainable development of spheres and sectors of the economy, including implementation of tight monetary policy, strengthening activities of free economic and small industrial zones, attracting foreign investment, creating modern industrial enterprises, new workplaces, expanding the revenue base of local budgets and others were also thoroughly discussed.