9119 20-Yanvar, 2017 Chop etish Yuklab olish (PDF 167 Kb)
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 19-yanvar kuni mamlakatimizga amaliy tashrif bilan kelgan Jahon bankining Yevropa va Markaziy Osiyo davlatlari bo'yicha vitse-prezidenti Siril Myullerni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni samimiy qutlar ekan, O'zbekiston va Jahon banki hamkorligi izchil rivojlanib borayotganini alohida ta'kidladi.
Bugungi kunda o'zaro hamkorlik elektr-energetika, irrigatsiya va kommunal tarmoqlarni modernizatsiya qilish, suv ta'minoti, ishlab chiqarish, transport va ijtimoiy infratuzilmani rivojlantirish yo'nalishlarida Jahon bankining 2,8 milliard dollar mablag'i jalb etilgan 33 qo'shma loyihani o'z ichiga oladi.
"Tolimarjon IES – "So'g'diyona" PS" yuqori voltli liniyasini qurish, Buxoro va Samarqand shaharlari suv ta'minoti, kanalizatsiya tizimlarini rekonstruksiya qilish, Qoraqalpog'istonda suv resurslarini boshqarish, Angren – Pop temir yo'lini elektrlashtirish, qishloq xo'jaligi korxonalari va meva-sabzavotchilikni rivojlantirish kabi ko'plab sohalarda loyihalar, jumladan, ta'lim va sog'liqni saqlash tizimlaridagi ijtimoiy ahamiyatga molik loyihalar amalga oshirildi va amalga oshirilmoqda.
O'tgan yili qabul qilingan 2020-yilgacha hamkorlik qo'shma dasturiga 27 muhim loyiha kiritilgan, uning umumiy qiymati 4 milliard dollardan iborat, shundan 3 milliard dollari Jahon banki kreditlaridir.
Jahon banki vitse-prezidenti O'zbekistonda kichik biznesni jadal rivojlantirish, qulay ishbilarmonlik va investitsiya muhitini yanada yaxshilash bo'yicha yaqinda qabul qilingan chora-tadbirlar g'oyat muhim ahamiyatga ega ekanini alohida ta'kidladi.
Uchrashuvda o'zaro hamkorlikning ustuvor yo'nalishlari xususida fikr almashildi, sheriklik munosabatlarini yanada kengaytirish va istiqbolli loyihalarni amalga oshirishning asosiy yo'nalishlari muhokama etildi.
Jahon banki vitse-prezidenti S.Myullerning tashrifi dasturidan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida ma'ruza o'qish, ushbu oliy ta'lim muassasasi professor va o'qituvchilari hamda talabalari bilan uchrashuv ham o'rin olgan.

9121 January 20, 2017 Print Download (PDF 166 Kb)
On 19 January President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received World Bank Vice President for Europe and Central Asia Cyril Muller, who arrived in our country with a working visit.
The Head of our state, warmly greeting the guest, particularly highlighted the dynamically developing cooperation of Uzbekistan with the World Bank.
At present, the portfolio of bilateral cooperation includes 33 joint projects with financing from the World Bank at the amount of 2,8 bln. US dollars in the spheres of power industry, modernization of irrigation and utilities networks, water supply, development of manufacturing, transport and social infrastructure.
The Talimarjan transmission project, Bukhara and Samarkand water supply and sewerage projects, South Karakalpakstan water resources improvement project, Pap-Angren railway project, horticulture development project as well as socially significant projects in the spheres of education and healthcare and many more are examples of such cooperation.
Last year a joint Country Partnership Program for 2016-2020 was adopted, which included 27 priority project worth 4 bln. dollars with the loans from the World Bank for 3 bln. US dollars.
Cyril Muller particularly noted that the significance of the measures, recently adopted in Uzbekistan, on ensuring accelerated development of small businesses, creation of more favorable business and investment climate in the country.
The parties exchanged views on the priorities of bilateral cooperation, discussed key areas of further enhancing partnership relations and implementation of prospective projects.
The agenda of the visit of World Bank Vice President Cyril Muller also contains delivering a lecture at the University of World Economy and Diplomacy, meeting with the staff and students of this university.