9119 20-Yanvar, 2017 Chop etish Yuklab olish (PDF 167 Kb)
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 19-yanvar kuni mamlakatimizga amaliy tashrif bilan kelgan Jahon bankining Yevropa va Markaziy Osiyo davlatlari bo'yicha vitse-prezidenti Siril Myullerni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni samimiy qutlar ekan, O'zbekiston va Jahon banki hamkorligi izchil rivojlanib borayotganini alohida ta'kidladi.
Bugungi kunda o'zaro hamkorlik elektr-energetika, irrigatsiya va kommunal tarmoqlarni modernizatsiya qilish, suv ta'minoti, ishlab chiqarish, transport va ijtimoiy infratuzilmani rivojlantirish yo'nalishlarida Jahon bankining 2,8 milliard dollar mablag'i jalb etilgan 33 qo'shma loyihani o'z ichiga oladi.
"Tolimarjon IES – "So'g'diyona" PS" yuqori voltli liniyasini qurish, Buxoro va Samarqand shaharlari suv ta'minoti, kanalizatsiya tizimlarini rekonstruksiya qilish, Qoraqalpog'istonda suv resurslarini boshqarish, Angren – Pop temir yo'lini elektrlashtirish, qishloq xo'jaligi korxonalari va meva-sabzavotchilikni rivojlantirish kabi ko'plab sohalarda loyihalar, jumladan, ta'lim va sog'liqni saqlash tizimlaridagi ijtimoiy ahamiyatga molik loyihalar amalga oshirildi va amalga oshirilmoqda.
O'tgan yili qabul qilingan 2020-yilgacha hamkorlik qo'shma dasturiga 27 muhim loyiha kiritilgan, uning umumiy qiymati 4 milliard dollardan iborat, shundan 3 milliard dollari Jahon banki kreditlaridir.
Jahon banki vitse-prezidenti O'zbekistonda kichik biznesni jadal rivojlantirish, qulay ishbilarmonlik va investitsiya muhitini yanada yaxshilash bo'yicha yaqinda qabul qilingan chora-tadbirlar g'oyat muhim ahamiyatga ega ekanini alohida ta'kidladi.
Uchrashuvda o'zaro hamkorlikning ustuvor yo'nalishlari xususida fikr almashildi, sheriklik munosabatlarini yanada kengaytirish va istiqbolli loyihalarni amalga oshirishning asosiy yo'nalishlari muhokama etildi.
Jahon banki vitse-prezidenti S.Myullerning tashrifi dasturidan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida ma'ruza o'qish, ushbu oliy ta'lim muassasasi professor va o'qituvchilari hamda talabalari bilan uchrashuv ham o'rin olgan.

Шавкат Мирзиёев принял вице-президента Всемирного банка
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 19 января принял вице-президента Всемирного банка по странам Европы и Центральной Азии Сирила Мюллера, прибывшего в нашу страну с рабочим визитом.
Глава нашего государства, тепло приветствуя гостя, особо отметил динамично развивающееся сотрудничество Узбекистана со Всемирным банком.
На сегодняшний день портфель двустороннего сотрудничества включает 33 совместных проекта с привлечением финансирования Всемирного банка на сумму 2,8 миллиарда долларов в сферах электроэнергетики, модернизации ирригационных и коммунальных сетей, водоснабжения, развития производственной, транспортной и социальной инфраструктуры.
Это такие проекты, как строительство высоковольтной линии "Талимарджанская ТЭС – ПС Согдиана", водоснабжение и реконструкция систем канализации городов Бухара и Самарканд, управление водными ресурсами в Каракалпакстане, электрификация железной дороги Ангрен-Пап, поддержка сельскохозяйственных предприятий и развития плодоовощеводства, социально значимые проекты в сферах образования и здравоохранения, и многие другие.
В прошлом году принята совместная Программа сотрудничества до 2020 года, в которую вошли 27 приоритетных проектов общей стоимостью 4 миллиарда долларов и суммой кредитов Всемирного банка на 3 миллиарда долларов.
Вице-президент Всемирного банка особо подчеркнул значимость недавно принятых в Узбекистане мер по обеспечению ускоренного развития малого бизнеса, созданию более благоприятной деловой среды и инвестиционного климата в стране.
На встрече состоялся обмен мнениями о приоритетах двустороннего сотрудничества, обсуждены ключевые направления дальнейшего расширения партнерских отношений и реализации перспективных проектов.
В программу пребывания вице-президента Всемирного банка С.Мюллера в Узбекистане также включены проведение лекции в Университете мировой экономики и дипломатии, встречи с профессорско-преподавательским составом и студентами данного вуза.