Shavkat Mirziyoyev: Oʻzbek tili xalqimiz uchun milliy oʻzligimiz va mustaqil davlatchilik timsoli, bebaho maʼnaviy boylik, buyuk qadriyatdir
11036 22-Oktyabr, 2019 Chop etish Yuklab olish (PDF 31 Kb)
Yangi muhtasham Xalqaro kongress markazida 21-oktyabr kuni oʻzbek tiliga davlat tili maqomi berilganining oʻttiz yilligiga bagʻishlangan tantanali marosim boʻlib oʻtdi.
Marosimda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari yigʻilganlarni, butun xalqimizni ushbu tarixiy sana bilan tabrikladi.
- Dunyodagi qadimiy va boy tillardan biri boʻlgan oʻzbek tili xalqimiz uchun milliy oʻzligimiz va mustaqil davlatchilik timsoli, bebaho maʼnaviy boylik, buyuk qadriyatdir. Kimda-kim oʻzbek tilining bor latofatini, jozibasi va taʼsir kuchini, cheksiz imkoniyatlarini his qilmoqchi boʻlsa, munis onalarimizning allalarini, ming yillik dostonlarimizni, oʻlmas maqomlarimizni eshitsin, baxshi va hofizlarimizning sehrli qoʻshiqlariga quloq tutsin, - dedi Prezident.
Oʻzbek tili turkiy tillar oilasiga mansub eng yirik tillardan biridir. Dunyo miqyosida bu tilda 50 millionga yaqin odam soʻzlashadi.
Mustabid tuzum davrida tilimizni yoʻqotishga koʻp urinishlar boʻlgan edi. Lekin xalqimiz oʻz ona tilini – milliy gʻururini saqlab qoldi. Millatparvar ziyolilar, tilimiz fidoyilarining jonkuyarligi natijasida 1989-yil 21-oktyabr kuni qabul qilingan qonunga asosan, oʻzbek tili mamlakatimizda davlat tili maqomiga ega boʻldi.
Ushbu tarixiy sanadan oʻttiz yil oʻtib bu borada yana bir qutlugʻ qadam qoʻyildi. Prezidentimiz 2019-yil 21-oktyabr kuni "Oʻzbek tilining davlat tili sifatidagi nufuzi va mavqeini tubdan oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida" farmon qabul qildi. Unga binoan 21-oktyabr sanasi yurtimizda "Oʻzbek tili bayrami kuni" deb belgilandi. Ona tilimiz fidoyilari, butun xalqimiz bu xushxabarni katta xursandchilik bilan qarshi oldi.
Prezident ona tilimizning davlat va jamiyat hayotidagi taʼsiri va mavqeini yanada oshirish, "Davlat tili haqida"gi qonunni bugungi kun talablaridan kelib chiqib takomillashtirish zarurligini taʼkidladi. Bu boradagi dolzarb vazifalarni koʻrsatib oʻtdi.
- Har birimiz davlat tiliga boʻlgan eʼtiborni mustaqillikka boʻlgan eʼtibor deb, davlat tiliga ehtirom va sadoqatni, ona vatanga ehtirom va sadoqat deb bilishimiz, shunday qarashni hayotimiz qoidasiga aylantirishimiz kerak, - dedi Shavkat Mirziyoyev. - Bu olijanob harakatni barchamiz oʻzimizdan, oʻz oilamiz va jamoamizdan boshlashimiz, ona tilimizga, urf-odat va qadriyatlarimizga hurmat, Vatanga mehrimizni amaliy faoliyatda namoyon etishimiz kerak.
Tantanali tadbirda deputat va senatorlar, hukumat aʼzolari, davlat va jamoat arboblari, diplomatik korpus vakillari, tilshunos olimlar va pedagoglar, yoshlar ishtirok etdi.

Shavkat Mirziyoyev: Uzbek language is a symbol of national identity and state independence, a huge spiritual value for our people
11089 October 22, 2019 Print Download (PDF 31 Kb)
On October 21, a solemn meeting dedicated to the thirtieth anniversary of giving the Uzbek language the status of the state language was held at the recently commissioned Congress Hall.
The ceremony was attended by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
The Head of the state congratulated the participants, all Uzbekistan people on this significant date.
"Uzbek language, one of the ancient and richest languages of the world, is a symbol of national identity and state independence, a huge spiritual value for our people. Anyone who wants to feel the beauty, charm and richness of our language, its enormous opportunities, let him or her listen to the lullabies of our mothers, ancient dastans and maqoms, songs of our hafiz and bakhshi", the President said.
Uzbek language, which is part of a large family of Turkic languages, is one of the largest in the world. Almost 50 million people speak it in the world.
During the totalitarian system, attempts were made to supplant the Uzbek language. But our people were able to carefully preserve their native language – their national pride. As a result of selfless efforts of patriotic intelligentsia, who were not indifferent to the fate of the Uzbek language, a law was adopted on October 21, 1989, which gave the Uzbek language the status of the state language.
Thirty years later from this historic date, another important step has been taken. Today, the President signed the Decree "On measures for radically increasing the role and authority of the Uzbek language as the state language", which was declared the Uzbek language holiday in the country on October 21. The general public, all the people of the country, received this news with great joy.
In his speech, the President noted the need for further increasing the authority of the state language in the life of the state and society, improving the Law "On the State Language" based on today's requirements, and identified the urgent tasks in this sphere.
"We should consider our attitude to the state language as a relation to our independence, devotion and respect for it – as devotion and respect for the Motherland. This should become the rule of our life. Each of us must begin this noble work with ourselves, our family and team", said Shavkat Mirziyoyev.
The solemn meeting was attended by deputies and senators, members of the government, state and public figures, representatives of the diplomatic corps, linguistic scholars, teachers and youth.