Shavkat Mirziyoyev: Oʻzbek tili xalqimiz uchun milliy oʻzligimiz va mustaqil davlatchilik timsoli, bebaho maʼnaviy boylik, buyuk qadriyatdir
11036 22-Oktyabr, 2019 Chop etish Yuklab olish (PDF 31 Kb)
Yangi muhtasham Xalqaro kongress markazida 21-oktyabr kuni oʻzbek tiliga davlat tili maqomi berilganining oʻttiz yilligiga bagʻishlangan tantanali marosim boʻlib oʻtdi.
Marosimda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari yigʻilganlarni, butun xalqimizni ushbu tarixiy sana bilan tabrikladi.
- Dunyodagi qadimiy va boy tillardan biri boʻlgan oʻzbek tili xalqimiz uchun milliy oʻzligimiz va mustaqil davlatchilik timsoli, bebaho maʼnaviy boylik, buyuk qadriyatdir. Kimda-kim oʻzbek tilining bor latofatini, jozibasi va taʼsir kuchini, cheksiz imkoniyatlarini his qilmoqchi boʻlsa, munis onalarimizning allalarini, ming yillik dostonlarimizni, oʻlmas maqomlarimizni eshitsin, baxshi va hofizlarimizning sehrli qoʻshiqlariga quloq tutsin, - dedi Prezident.
Oʻzbek tili turkiy tillar oilasiga mansub eng yirik tillardan biridir. Dunyo miqyosida bu tilda 50 millionga yaqin odam soʻzlashadi.
Mustabid tuzum davrida tilimizni yoʻqotishga koʻp urinishlar boʻlgan edi. Lekin xalqimiz oʻz ona tilini – milliy gʻururini saqlab qoldi. Millatparvar ziyolilar, tilimiz fidoyilarining jonkuyarligi natijasida 1989-yil 21-oktyabr kuni qabul qilingan qonunga asosan, oʻzbek tili mamlakatimizda davlat tili maqomiga ega boʻldi.
Ushbu tarixiy sanadan oʻttiz yil oʻtib bu borada yana bir qutlugʻ qadam qoʻyildi. Prezidentimiz 2019-yil 21-oktyabr kuni "Oʻzbek tilining davlat tili sifatidagi nufuzi va mavqeini tubdan oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida" farmon qabul qildi. Unga binoan 21-oktyabr sanasi yurtimizda "Oʻzbek tili bayrami kuni" deb belgilandi. Ona tilimiz fidoyilari, butun xalqimiz bu xushxabarni katta xursandchilik bilan qarshi oldi.
Prezident ona tilimizning davlat va jamiyat hayotidagi taʼsiri va mavqeini yanada oshirish, "Davlat tili haqida"gi qonunni bugungi kun talablaridan kelib chiqib takomillashtirish zarurligini taʼkidladi. Bu boradagi dolzarb vazifalarni koʻrsatib oʻtdi.
- Har birimiz davlat tiliga boʻlgan eʼtiborni mustaqillikka boʻlgan eʼtibor deb, davlat tiliga ehtirom va sadoqatni, ona vatanga ehtirom va sadoqat deb bilishimiz, shunday qarashni hayotimiz qoidasiga aylantirishimiz kerak, - dedi Shavkat Mirziyoyev. - Bu olijanob harakatni barchamiz oʻzimizdan, oʻz oilamiz va jamoamizdan boshlashimiz, ona tilimizga, urf-odat va qadriyatlarimizga hurmat, Vatanga mehrimizni amaliy faoliyatda namoyon etishimiz kerak.
Tantanali tadbirda deputat va senatorlar, hukumat aʼzolari, davlat va jamoat arboblari, diplomatik korpus vakillari, tilshunos olimlar va pedagoglar, yoshlar ishtirok etdi.

Шавкат Мирзиёев: Узбекский язык является для нашего народа символом национального самосознания и государственной независимости, огромной духовной ценностью.
10844 22 окт., 2019 Распечатать Скачать (PDF 113 Kb)
В недавно сданном в эксплуатацию Международном конгресс-центре 21 октября состоялось торжественное собрание, посвященное тридцатилетию придания узбекскому языку статуса государственного языка.
Глава государства поздравил собравшихся, весь наш народ с этой знаменательной датой.
- Узбекский язык, один из древних и богатых языков мира, является для нашего народа символом национального самосознания и государственной независимости, огромной духовной ценностью. Тот, кто хочет ощутить всю красоту, очарование и богатство нашего языка, его огромные возможности, пусть послушает колыбельные наших матерей, древние дастаны и макомы, песни наших хафизов и бахши, - сказал Президент.
Узбекский язык, входящий в большую семью тюркских языков, - один из крупных в мире. В мире на нем говорят почти 50 миллионов человек.
Во время тоталитарного строя предпринимались попытки вытеснить узбекский язык. Но наш народ смог бережно сохранить свой родной язык – свою национальную гордость. В результате самоотверженных усилий патриотичной интеллигенции, неравнодушных к судьбе узбекского языка деятелей 21 октября 1989 года был принят закон, придавший узбекскому языку статус государственного.
Тридцать лет спустя с этой исторической даты сделан еще один важный шаг. Сегодня Президент подписал Указ "О мерах по кардинальному повышению роли и авторитета узбекского языка как государственного языка", которым 21 октября объявлен в нашей стране Праздником узбекского языка. Широкая общественность, весь наш народ восприняли эту весть с великой радостью.
Президент в своем выступлении отметил необходимость дальнейшего повышения авторитета государственного языка в жизни государства и общества, совершенствования Закона "О государственном языке" исходя из сегодняшних требований, определил стоящие в этой сфере актуальные задачи.
- Наше отношение к государственному языку мы должны рассматривать как отношение к нашей независимости, преданность и уважение к нему – как преданность и уважение к Родине. Это должно стать правилом нашей жизни, - сказал Шавкат Мирзиёев. - И каждый из нас должен начать эту благородную работу с себя, своей семьи и коллектива.
В торжественном собрании приняли участие депутаты и сенаторы, члены правительства, государственные и общественные деятели, представители дипломатического корпуса, ученые-языковеды, педагоги и молодежь.