Shavkat Mirziyoyev Prezident lavozimiga kirishdi
14-dekabr kuni Oliy Majlis palatalarining qo'shma majlisi O'zbekiston Respublikasi Prezidenti lavozimiga kirishish tantanali marosimi bilan ochildi.
Prezident matbuot xizmatining xabar qilishicha, tantanali marosimda hukumat a'zolari, vazirlik va idoralar rahbarlari, Markaziy saylov komissiyasi rahbariyati, mamlakatdagi xorijiy davlatlar elchixonalari va xalqaro tashkilotlar vakolatxonalari rahbarlari, milliy va xorijiy ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Qo'shma majlisni O'zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi raisi Mirzo Ulug'bek Abdusalomov ochdi. U 4-dekabr kuni bo'lib o'tgan Prezident saylovi yakunlari bo'yicha saylovchilarning 88,61 foiz ovozi bilan Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati — O'zbekiston Liberal- demokratik partiyasidan ko'rsatilgan nomzod Shavkat Mirziyoyev O'zbekiston Respublikasi Prezidenti etib saylanganini ta'kidladi.
Markaziy saylov komissiyasi raisi zalda hozir bo'lganlar va saylovchilar nomidan Shavkat Mirziyoyevni O'zbekiston Prezidenti etib saylangani bilan samimiy tabriklab, unga O'zbekiston Respublikasi Prezidenti guvohnomasi va O'zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasining shahodatnomasini topshirdi.
Konstitutsiyaning 92-moddasiga muvofiq Prezident Shavkat Mirziyoyev qasamyod qildi: "O'zbekiston xalqiga sadoqat bilan xizmat qilishga, respublikaning Konstitutsiyasi va qonunlariga qat'iy rioya etishga, fuqarolarning huquqlari va erkinliklariga kafolat berishga, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti zimmasiga yuklatilgan vazifalarni vijdonan bajarishga tantanali qasamyod qilaman".

Шавкат Мирзиёев вступил в должность Президента
14 декабря в Ташкенте открылось совместное заседание палат Олий Мажлиса, посвященное торжественной церемонии вступления в должность Президента Республики Узбекистан.
Как сообщила пресс-служба Президента, в торжественной церемонии приняли участие члены правительства, руководители министерств и ведомств, Центральной избирательной комиссии, главы аккредитованных в стране посольств иностранных государств и представительств международных организаций, представители местных и зарубежных средств массовой информации.
Совместное заседание открыл председатель Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан Мирза-Улугбек Абдусаломов. Он отметил, что по итогам выборов, прошедших 4 декабря, Президентом Республики Узбекистан избран набравший 88,61% голосов избирателей кандидат от Движения предпринимателей и деловых людей — Либерально-демократической партии Узбекистана Шавкат Мирзиёев.
Председатель Центральной избирательной комиссии от имени собравшихся и всех избирателей нашей страны сердечно поздравил Шавката Мирзиёева с избранием на должность главы государства и вручил ему удостоверение Президента Республики Узбекистан и свидетельство ЦИК.
В соответствии со статьей 92 Конституции Республики Узбекистан Президент Шавкат Мирзиёев принес присягу:
"Торжественно клянусь верно служить народу Узбекистана, строго следовать Конституции и законам республики, гарантировать права и свободы граждан, добросовестно выполнять возложенные на Президента Республики Узбекистан обязанности".