Shavkat Mirziyoyev urush va mehnat faxriylarini tabrikladi
Toshkent botanika bog'ida Xotira va Qadrlash kuni hamda Ikkinchi jahon urushida qozonilgan g'alabaning 73 yilligiga bag'ishlangan bayram tadbiri bo'lib o'tdi.
Unda O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirok etdi.
Bu yerda Ikkinchi jahon urushidagi sharoit aks ettirilgan. Okop va blindajlar qurilgan, o'sha davr qurol-aslahalari va harbiy texnikalari namoyish etilgan.
Davlatimiz rahbari ushbu ko'rgazmani ko'zdan kechirdi.
Dunyo tarixidagi eng dahshatli, eng qonli qirg'in bo'lgan Ikkinchi jahon urushi insoniyatga mislsiz yo'qotishlar, talafot va musibatlar olib kelgan. Ushbu beshafqat jangda O'zbekistondagi mehnatga layoqatli aholining deyarli yarmi qatnashgan, ularning 500 mingdan ko'prog'i jang maydonlarida halok bo'lgan. Qanchadan-qancha insonlar mayib-majruh bo'lib qaytgan, yana qanchasi bedarak ketgan.
Xalqimiz front hududlaridan ko'chirilgan bir millionga yaqin kishini qabul qilgan. Jumladan, ikki yuz mingdan ziyod bolalarni "Sen yetim emassan" deb oilasi bag'riga olgan, bir burda nonini ular bilan baham ko'rib, o'z bolalari qatori voyaga yetkazgan.
Xalqimizning bunday bag'rikengligi va olijanobligini, fashizm ustidan g'alaba qozonishga qo'shgan ulkan hissasini butun dunyo e'tirof etadi. Ikkinchi jahon urushi tugagan 9 may kuni mamlakatimizda umumxalq bayrami sifatida nishonlanadi.
Bayram tadbirida Qoraqalpog'iston Respublikasi va viloyatlardan kelgan urush va mehnat faxriylari ishtirok etdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 9 may – Xotira va Qadrlash kuni bilan, Ikkinchi jahon urushida qozonilgan g'alabaning 73 yilligi bilan barcha faxriylarni, butun xalqimizni tabrikladi.

Шавкат Мирзиёев поздравил ветеранов войны и труда
В Ташкентском ботаническом саду состоялось праздничное мероприятие, посвященное Дню Памяти и Почестей и 73-летию победы во Второй мировой войне.
В нем принял участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
В саду создана атмосфера военных лет. Построены окопы и блиндажи, демонстрируются вооружение и военная техника Второй мировой войны.
Глава государства ознакомился с выставкой.
Вторая мировая война, ставшая самой чудовищной и кровопролитной в истории человечества, принесла много страданий и лишений нашему народу, стала причиной бесчисленных жертв. В этой беспощадной войне участвовала почти половина трудоспособного населения Узбекистана, более 500 тысяч из них погибли на полях сражений.
Многие вернулись инвалидами, пропали без вести.
Наш народ  приютил около миллиона человек, в том числе 200 тысяч детей, эвакуированных с прифронтовых районов. Здесь их встретили как родных, делили с ними
последний кусок хлеба, воспитали как родных детей. Весь мир признал великодушие и благородство нашего народа, его колоссальный вклад в достижение победы над фашизмом. 9 мая - день окончания Второй мировой войны - отмечается в нашей стране как всенародный праздник.
В праздничном мероприятии приняли участие ветераны войны и труда из Республики Каракалпакстан и областей.
Президент Шавкат Мирзиёев поздравил всех ветеранов, весь наш народ с 9 мая – Днем Памяти и Почестей, с 73-й годовщиной победы во Второй мировой войне.
Прозвучали песни и музыка в исполнении Центрального ансамбля песни и танца Вооруженных Сил, артистов эстрады. Художественные выступления, отражающие горестные воспоминания о суровых годах войны, воспевающие ценность нынешней мирной и спокойной жизни, произвели большое впечатление на собравшихся.