18679 15-Iyul, 2017 Chop etish Yuklab olish (PDF 133 Kb)
Davlatimiz rahbari tumanda joylashgan Toshkent shahar ichki ishlar bosh boshqarmasining Qo'riqlash boshqarmasi faoliyati bilan tanishdi.
Mamlakatimizda ichki ishlar tizimi tubdan isloh qilinmoqda. Prezidentimiz tashabbusi bilan profilaktika inspektorlari o'zi xizmat qilayotgan hududda yashaydigan, fuqarolar yig'inlari bilan birga ishlaydigan yangi tizim yaratilmoqda. Ichki ishlar xodimlari uy-joy, avtomobil va zamonaviy texnika vositalari bilan ta'minlanmoqda.
Sohaga zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari joriy etilayotgani tinchlik-osoyishtalikni mustahkamlash, jamoat tartibini saqlashda muhim o'rin tutmoqda. Mamlakatimizdagi barcha militsiya tayanch punktlarini o'zaro bog'lovchi optik tolali tizim barpo etilmoqda.
Prezidentimiz 8-iyul kuni Namangan shahridagi "Orzu" mahalla fuqarolar yig'ini profilaktika inspektori xizmat xonasida o'rnatilgan komputer orqali Xorazm viloyati Xiva tumani ichki ishlar bo'limi xodimlari bilan videomuloqot qilgan edi.
Toshkent shahar ichki ishlar bosh boshqarmasining Qo'riqlash boshqarmasida ham jamoat xavfsizligini ta'minlashda zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan keng foydalanilmoqda. Bosh boshqarmada "Xavfsiz shahar" boshqaruv situatsion markazi tashkil etilmoqda. Markaz yo'l harakati xavfsizligi, yong'in xavfsizligi, qo'riqlash xizmati, post-patrul xizmati va boshqa tarmoqlarni geoinformatsion tizim orqali boshqaradi. Bozorlar, ta'lim va tibbiyot muassasalari, mehmonxonalar, yo'llar va boshqa jamoat joylariga o'rnatilgan videokuzatuv uskunalari, zamonaviy signal uzatish texnikasi bunda qo'l keladi. Bu jinoyat va huquqbuzarlik sodir etilishining oldini olish, ularni tez fursatlarda bartaraf etishda muhim ahamiyatga ega.
Tinchlik-osoyishtalikni ta'minlash tizimi bugungi hayotimiz talablariga mos bo'lishi kerak, dedi davlatimiz rahbari. Yangi zamonaviy tizim samarali ishlashi uchun uni mukammal o'zlashtirish,  bosqichma-bosqich amaliyotga tatbiq etish zarur.
Prezidentimiz mazkur boshqaruv tizimini ikki yil davomida sinovdan o'tkazish, ichki ishlar xodimlarining axborot texnologiyalari bo'yicha bilimini oshirish, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti va Toshkentdagi Inha universitetida ixtisoslashgan kadrlar tayyorlash, tizim puxta o'zlashtirilganidan keyin uni mamlakatimizning barcha shaharlarida joriy etish zarurligini ta'kidladi.
Davlatimiz rahbari Yunusobod tumanidagi "Shifo Nur" ko'ptarmoqli tibbiyot markazida bo'lib, shifokor va bemorlar uchun yaratilgan sharoitlarni ko'zdan kechirdi. Kattalar va bolalarni konservativ va jarrohlik yo'li bilan davolash ishlarini yo'lga qo'yish, ushbu yo'nalishda xorijning nufuzli klinikalari bilan hamkorlikni mustahkamlash, malakali mutaxassislarni jalb etish loyihasi bilan tanishdi.
Mamlakatimizda onalik va bolalikni muhofaza qilish, tibbiy xizmat sifati va samaradorligini oshirish, tibbiyot muassasalari moddiy-texnik bazasini mustahkamlash bo'yicha izchil ishlar amalga oshirilmoqda. Tibbiyot sohasida xususiy sektorga keng o'rin berilayotir. Bu borada Prezidentimizning 2017-yil 1-apreldagi "Sog'liqni saqlash sohasida xususiy sektorni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi qarori muhim dasturilamal bo'lmoqda.
"Shifo Nur" ko'ptarmoqli tibbiyot markazi 2013-yilda tashkil etilgan. 36 o'rinli markazda 60 dan ortiq malakali shifokor oftalmologiya, plastik jarrohlik amaliyotlari, pediatriya, kardiologiya, nevrologiya, ginekologiya, otolaringologiya, stomatologiya, fizioterapiya va optika yo'nalishlari bo'yicha aholiga sifatli tibbiy xizmat ko'rsatmoqda.
Tibbiyot muassasalarini zamonaviy tibbiy asbob-uskunalar bilan ta'minlash, tibbiy xizmat sifatini yanada oshirish kerak, dedi Prezidentimiz. Amaliyotga eng zamonaviy texnologiyalarni joriy etish bilan birga, ulardan samarali foydalanishni ham ta'minlash,  shifokorlar bilimi va malakasini muttasil oshirib borish zarur.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev Yunusobod tumanidagi Islomobod mahallasida yashovchi Tohir va Shohista To'laganovlar xonadonida mehmon bo'ldi.
Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar va ularning samaralari, farzandlar tarbiyasi haqida so'z yuritildi. Oiladagi barcha farzandlar hayotda o'z o'rnini topgan.
Oila faxri va farishtasi Shohaydar ota Shoismoilov mamlakatimizga tinchlik-osoyishtalik, xalqimizga yanada farovonlik, Prezidentimizga sog'lik-omonlik tilab duo qildi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Bo'zsuv kanali bo'yida barpo etiladigan ushbu bog' loyihasi bilan tanishdi.
Bog'da kitob o'qish uchun maxsus joylar, favvoralar, amfiteatr, ko'rgazma pavilyonlari, sport va sog'lomlashtirish zonalari, kamonchilar va havaskor baliqchilar klublari tashkil etiladi, zamonaviy attraksionlar o'rnatiladi. Bog' hududga tutash Shahidlar xotirasi xiyoboni bilan o'zaro uyg'unlik kasb etadi.
Shavkat Mirziyoyev bu yerni madaniyat va ma'naviyat maskaniga aylantirish, yoshlar, kitobxonlar uchun barcha sharoitlar yaratish bo'yicha ko'rsatmalar berdi. Bog'ni barpo etishda tabiiy relyefdan oqilona foydalanish, turli daraxt va gulzorlarni ko'paytirish zarurligini ta'kidladi.
Davlatimiz rahbari Yunusobod tumanidagi Islomobod mahallasida bo'ldi.
Mahalla hududidagi Yunusobod komputer texnologiyalari kasb-hunar kollejida 11-yillik maktab ta'limini tashkil etish loyihasi taqdimoti o'tkazildi. Unda mahalla faollari, ota-onalar ishtirok etdi.
Yurtimizdan dunyo ilm-fani taraqqiyotiga beqiyos hissa qo'shgan buyuk mutafakkirlar yetishib chiqqan. Yoshlarimizni ularga munosib ma'rifatli, ilmli qilib tarbiyalashimiz lozim, dedi Prezidentimiz. Bunda maktab tarbiyasi alohida o'rin tutadi. Maktabda o'quvchi ma'lum muhitda shakllanadi. O'qituvchi va ota-onasining doimiy nazoratida bo'ladi. Maktabdan so'ng kollej yoki litseyda – boshqa muhit. Shuning uchun ota-onalar, keng jamoatchilik fikri, taklifi asosida 11-yillik maktab ta'limi qayta yo'lga qo'yilmoqda.
11-yillik maktablarda o'quv dasturlarini puxta ishlab chiqish, ularni sifatli adabiyotlar bilan ta'minlash zarurligi ta'kidlandi. O'quvchilar maktab qoshida yoki yaqin atrofdagi kasb-hunar kollejida tashkil etiladigan o'quv ishlab-chiqarish majmualarida haftasiga bir marta turli mutaxassisliklarni o'rganish imkoniyatiga ega bo'ladi.
Maktabda o'qishni davom ettirish yoki kasb-hunar kollejiga o'tish o'quvchining ixtiyorida. O'zi tanlasin, muhimi, ularni tarbiyali, ota-onasini hurmat qiladigan, vatanparvar qilib voyaga yetkazishimiz kerak, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Islomobod mahallasida 3 ming 165 aholi istiqomat qiladi. Lekin mahalla hududida maktab yo'q. Yoshlar boshqa mahallalardagi maktablarga qatnashga majbur. Uchrashuvda mahalla faollari, ota-onalar hududdagi Yunusobod komputer texnologiyalari kasb-hunar kollejini 11-yillik maktabga aylantirish taklifini bildirdi. Prezidentimiz ushbu taklifni ko'rib chiqish uchun mutasaddilarga tegishli ko'rsatmalar berdi.
Davlatimiz rahbariga 11-yillik maktab ta'limi, Mudofaa vazirligi huzurida "Temurbeklar maktabi"ni tashkil etish bo'yicha ishlab chiqilgan takliflar haqida ham ma'lumot berildi.
Prezidentimiz shu yerda O'zbekiston yoshlar ittifoqining bir guruh faollari bilan uchrashdi. Unda iste'dodli yoshlarni har  tomonlama qo'llab-quvvatlash, uy-joy bilan ta'minlash, poytaxtimizda yosh kompozitorlar uyini tashkil etish va boshqa masalalar haqida so'z bordi.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил Юнусабадский район города Ташкента
Глава нашего государства ознакомился с деятельностью Управления охраны Главного управления внутренних дел города Ташкента.
Осуществляются кардинальные реформы в системе внутренних дел нашей страны. По инициативе главы государства создается новая система, предусматривающая проживание инспекторов профилактики в махалле, где они работают, их тесное взаимодействие со сходами граждан. Сотрудники органов внутренних дел обеспечиваются жильем, автомобилями и современными техническими средствами.
В сферу внедряются современные информационно-коммуникационные технологии, что играет важную роль в укреплении мира и спокойствия, охране общественного порядка. Создается единая оптоволоконная сеть, соединяющая все опорные пункты органов внутренних дел.
Глава нашего государства 8 июля в ходе поездки в Наманганскую область в служебном кабинете инспектора профилактики махалли "Орзу" Намангана через видеоконференцсвязь провел диалог с сотрудниками Хивинского районного отдела внутренних дел Хорезмской области.
В Управлении охраны Главного управления внутренних дел города Ташкента также используются современные информационно-коммуникационные технологии для обеспечения общественной безопасности. В главном управлении организуется центр ситуационного управления "Безопасный город". Центр с применением геоинформационных технологий будет управлять и координировать действия служб безопасности дорожного движения, пожарной безопасности, службы охраны, патрульно-постовой службы и других служб. Эта работа будет осуществляться с помощью средств наружного видеонаблюдения и современной сигнализационной техники, установленных на рынках, в образовательных и медицинских учреждениях, гостиницах, на улицах и в других общественных местах. Это будет способствовать предупреждению и оперативному раскрытию преступлений и правонарушений.
Система обеспечения мира и спокойствия должна соответствовать требованиям современности, сказал глава нашего государства. Для организации эффективной работы необходимо в совершенстве овладеть ее возможностями и поэтапно внедрять в практику.
Президент нашей страны отметил необходимость апробации данного центра управления в течение двух лет, повышения знаний сотрудников внутренних дел об информационных технологиях, наладить подготовку соответствующих кадров в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и Университете Инха в Ташкенте, наладить слаженную работу системы и внедрить ее во всех городах нашей страны.
Глава нашего государства посетил многопрофильный медицинский центр "Shifo Nur" в Юнусабадском районе, где ознакомился с условиями, созданными для врачей и пациентов, проектами по организации консервативного и хирургического лечения заболеваний у взрослых и детей, укреплению сотрудничества с ведущими зарубежными клиниками, привлечению высококвалифицированных специалистов.
В нашей стране проводится последовательная работа по охране материнства и детства, повышению качества и эффективности медицинских услуг, укреплению материально-технической базы медицинских учреждений. Большое внимание уделяется развитию частного сектора здравоохранения. Важным руководством к действию в этом направлении является постановление Президента нашей страны "О мерах по дальнейшему развитию частного сектора здравоохранения" от 1 апреля 2017 года.
Многопрофильный медицинский центр "Shifo Nur" организован в 2013 году. В центре, рассчитанном на 36 коек, более 60 квалифицированных врачей оказывают населению качественные услуги по направлениям офтальмологии, пластической хирургии, педиатрии, кардиологии, неврологии, гинекологии, отоларингологии, стоматологии, физиотерапии и оптики.
Необходимо обеспечить медицинские учреждения современным медицинским оборудованием, повысить качество медицинских услуг, сказал Президент нашей страны. С внедрением самых современных технологий необходимо также обеспечить их эффективное применение на практике, постоянно повышать знания и квалификацию врачей.
Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев побывал в гостях у Тохира и Шохисты Тулагановых, проживающих в махалле "Исломобод" Юнусабадского района.
В беседе речь шла об осуществляемых в нашей стране реформах и их результатах, воспитании молодого поколения.
Почтенный аксакал Шохайдар-ота Шоисмоилов пожелал сохранения мира и спокойствия в стране, дальнейшей благополучной жизни народу, крепкого здоровья главе нашего государства.
Президент нашей страны ознакомился с проектом этого парка, создаваемым на берегу канала Бозсу.
В парке предусмотрены специальные уголки для чтения книг, будут построены фонтаны, амфитеатр, выставочные павильоны, спортивные и оздоровительные зоны, организованы клубы стрельбы из лука и любительской рыбалки, установлены современные аттракционы. Проект парка подготовлен в гармоничном сочетании с мемориальным комплексом "Шахидлар хотираси".
Шавкат Мирзиёев дал поручения по превращению парка в центр культуры и просветительства, созданию всех условий для читателей, отметил необходимость рационального использования природного рельефа при создании парка, расширения зоны озеленения за счет декоративных деревьев и цветов.