Sirdaryo iqtisodiy rivojlanish, maʼnaviy yuksalish manzili sifatida namuna boʻladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joylarda amalga oshirilayotgan islohotlar jarayoni, bunyodkorlik ishlari, yirik loyihalar bilan tanishish, xalq bilan muloqot qilish maqsadida 19 fevral kuni Sirdaryo viloyatiga tashrif buyurdi.
Davlatimiz rahbarining 2018 yil 13 aprelda Sirdaryoga tashrifi davomida berilgan topshiriqlar va Sayxunobod tumanida oʻtgan yigʻilish yakuniga asosan viloyatni 2018-2019yillarda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturi doirasida xizmat koʻrsatish va servis, qishloq xoʻjaligi tarmoqlarida qiymati 6,3 trillion soʻmlik 302 ta loyiha amalga oshirilib, 15 ming 458 yangi ish oʻrni tashkil etish belgilangan edi.
Prezidentimiz viloyatga bu galgi tashrifini Sirdaryo tumanidagi "Sirdaryo universal oyna" masʼuliyati cheklangan jamiyati faoliyati bilan tanishishdan boshladi. "Sirdaryo" erkin iqtisodiy zonasi hududida tashkil etilgan mazkur korxonada farmatsevtika va oziq-ovqat sanoati uchun shisha idishlar ishlab chiqariladi. Oʻtgan yil iyun oyida faoliyat boshlagan korxonada qiymati 50,1 million dollarlik loyiha amalga oshirilib, import oʻrnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarish yoʻlga qoʻyildi.
Mamlakatimiz farmatsevtika sanoatiga shu paytgacha har yili 4 million dollarlik shisha flakonlar import qilinar edi. Ushbu korxona ishga tushgach, yurtimiz farmatsevtika korxonalariga shisha idishlar yetkazib berish imkoniyati kengaydi.
Markaziy Osiyoda yagona ushbu korxonada ayni paytda 100 dan ortiq turdagi shisha idishlar tayyorlanmoqda. Korxonaga Germaniya, Chexiya va Fransiyada ishlab chiqarilgan eng zamonaviy texnologiyalar oʻrnatilgan, ishlab chiqarishda toʻliq mahalliy xom ashyodan foydalaniladi.
Joriy yildan toʻla quvvat bilan ishlaydigan korxonada yiliga 102 million dona shisha idish ishlab chiqariladi, 2 million dollarlik mahsulotni eksport qilish kutilmoqda. Korxonada 450 kishi ish bilan taʼminlangan.
Prezidentimiz shisha idishlar ishlab chiqarish jarayoni, tayyorlanayotgan mahsulotlar namunalarini koʻzdan kechirdi.
Shu yerda "Sirdaryo universal oyna" korxonasi tomonidan klaster usulida amalga oshirilayotgan loyihalar haqida maʼlumot berildi.
Korxona yonida "Sirdaryo glass" MCHJ tomonidan yangi texnologiya asosida bir vaqtning oʻzida farmatsevtika va oziq-ovqat sanoati uchun uch xil rangli shisha idishlar tayyorlash loyihasi amalga oshirilmoqda. Kelasi yil ishga tushiriladigan korxonada 500 ish oʻrni yaratiladi, yiliga 3,7 million dollarlik mahsulot eksportga yoʻnaltiriladi.
"Sirdaryo shisha" MCHJ tomonidan shisha idishlar uchun kvars qumini qayta ishlash yoʻlga qoʻyilmoqda. Yiliga 438 ming tonna qum qayta ishlanadigan korxona uchun "Asaka bank"dan 5 million dollarlik kredit ajratiladi, 5,1 million dollar korxonaning oʻz mablagʻidir.
"Sirdaryo universal oyna" va "Sirdaryo glass" korxonalarida ishlatib boʻlingan issiqlik energiyasidan foydalanib, Yevropa tipidagi issiqxonada sabzavot yetishtirish rejalashtirilmoqda. Unga koʻra, "Sirdaryo universal oyna" korxonasi yonida 10 gektarlik issiqxona barpo etiladi. Loyiha besh bosqichdan iborat boʻlib, issiqxonalarni boshqarishning toʻliq avtomatlashtirilgan tizimi, suvni qayta sirkulyatsiya qilish va yomgʻir suvidan foydalanish, sifat nazorati, ishlab chiqarish, resurslar bilan taʼminlashning yevropacha tizimini qamrab oladi.
Ushbu issiqxonada yiliga 2,5 ming tonna mahsulot yetishtirish, 6 million dollar atrofida sof daromad olish hamda 5 million dollarlik mahsulotni eksport qilish koʻzda tutilmoqda.
"Sirdaryo fish texnoloji" MCHJ tomonidan yopiq suv aylanma tizimi orqali baliq yetishtirish va qayta ishlash rejalashtirilgan. 2020 yilda ishga tushiriladigan ushbu loyiha samarasida yiliga 2 ming 750 tonnadan ziyod baliq yetishtiriladi.
"Sirdaryo glass" korxonasi tomonidan qishloq xoʻjaligi mahsulotlarini qayta ishlash, saqlash hamda konservalash yoʻlga qoʻyiladi. Ushbu loyiha orqali yiliga 3 ming tonna mahsulot qayta ishlanadi, 140 ish oʻrni yaratiladi. Bu viloyatda yetishtirilayotgan meva-sabzavotlarni qayta ishlash, saqlash va eksport qilish hajmini oshirish imkonini beradi.
Shu yerning oʻzida viloyatda investitsiya mablagʻlari asosida farmatsevtika, toʻqimachilik, elektrotexnika mahsulotlari va qurilish materiallari ishlab chiqarish, Farhod GESini modernizatsiya qilish, Sardoba suv ombori qoshida kichik GES qurish loyihalari, "Sirdaryo golden fruts" MCHJ tomonidan tumanda tashkil etilgan koʻp tarmoqli logistika markazi taqdimotlari oʻtkazildi.
Mamlakatimizning Xitoy, Italiya va Qozogʻiston davlatlaridagi elchilari viloyatga toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiyalar jalb etish, hududlararo hamkorlikni kengaytirish va eksport hajmini yuksaltirish boʻyicha amalga oshirilayotgan istiqbolli loyihalar haqida maʼlumot berdi.
Davlatimiz rahbari viloyat iqtisodiy salohiyati va aholi farovonligini yuksaltirishda ushbu investitsion loyihalarning ahamiyati yuqori ekanini taʼkidlab, ularni amalga oshirish muddatlarini qisqartirish va iqtisodiy samaradorligini oshirish yuzasidan mutasaddilarga topshiriqlar berdi.
Prezidentimiz Sirdaryo viloyati Xovos tumaniga tashrif buyurib, dastlab Xovos shaharchasining bosh rejasi bilan tanishdi.
"Mirzachoʻl tajribasi" asosida Xovos shaharchasining yangi markazi bunyod etilishi rejalashtirilgan. M-39 avtomobil yoʻli boʻyidagi 42 gektar hududda kompleks qurilish ishlari loyihalashtirilgan. Unga muvofiq, bu yerda mahalliy hokimiyat va boshqaruv organlari binolari, Davlat xizmatlari agentligi, tijorat banklari, turar joylar, maktablar, istirohat bogʻi, xotira maydoni, kinoteatr, kutubxona, masjid, bozor, savdo va maishiy xizmat shoxobchalari quriladi. Yoʻl infratuzilmasi rivojlantirilib, aholi va transport uchun yanada qulayliklar yaratiladi.
Xovosda oxirgi ellik yil davomida bironta koʻp qavatli uy qurilmagan. Odamlar eski, tor, zax uylarda yashab kelgan. Endi har yili koʻp qavatli yangi uylar barpo etilib, aholining ijtimoiy sharoitlari bosqichma-bosqich yaxshilanib boradi. Oilaviy sharoiti yaxshilangan insonning umidi, ertangi kunga ishonchi ham mustahkamlanadi.
Shu maqsadga xizmat qiladigan yana bir xayrli tashabbus: "Oʻzpaxtasanoat" aksiyadorlik jamiyati tomonidan Sirdaryo viloyatida 32 ta tikuvchilik majmuasi tashkil etish rejalashtirilgan. Bu sexlarda jami 4 ming 200 dan ortiq ish oʻrni yaratiladi.
Prezidentimiz shu yerda xovoslik nuroniylar, mahalla faollari va yoshlar bilan suhbatlashdi.
Mamlakatimizda katta oʻzgarishlar amalga oshirilayotgani, davlat bilan birga odamlar ham uygʻonishi, farovon yashashga intilishi kerakligi taʼkidlandi. Xovosliklar viloyat rivoji, aholi turmush darajasini oshirishga qaratilgan yangi rejalar ularning hayotga munosabatini oʻzgartirayotganidan mamnunligini qayd etdilar.
Shuningdek, davlatimiz rahbari tumandagi "GRAN RUTA DE LA SEDA" korxonasi tomonidan zamonaviy usulda tashkil etilgan gidroponika issiqxona majmuasini koʻzdan kechirdi.
Bugungi kunda mamlakatimizning barcha hududlarida gidroponika usulida issiqxonalar qurilmoqda. Bu esa sifatli poliz mahsulotlari yetishtirish, koʻplab ish oʻrinlari yaratish imkonini berayotir. Mutaxassislarning fikricha, oddiy usulda yetishtirilayotgan pomidor koʻchatlaridan 3 kilogramm hosil olinsa, gidroponika usulida hosildorlik 12 kilogrammgacha yetadi. Ekinlarning pishib yetilishi 25-30 kunga qisqaradi.
Mazkur issiqxonalarda Gollandiyadan serhosil pomidor va bodring navlari keltirilib ekilgan. Butun jarayon toʻliq avtomatlashtirilgan. Koreya Respublikasidan olib kelingan zamonaviy jihozlar haroratni, oʻsimlikning suv va ozuqaga talabini chuqur tahlil orqali aniqlaydi va minerallar bilan boyitilgan suv tomchilatish usulida oʻsimlik ildiziga yetkaziladi.
Issiqxonada yiliga 1 ming 500 tonna pomidor yetishtiriladi. Shuningdek, 2 million dollarlik qishloq xoʻjaligi mahsuloti eksport qilinadi. Korxona tomonidan joriy yilning uchinchi choragida yana 10 gektar issiqxonani ishga tushirish rejalashtirilgan.
Prezidentimiz mazkur issiqxonani kengaytirish, Janubiy Koreyadan keltirilib, foydalanilayotgan zamonaviy texnologiyalarni oʻzimizda ishlab chiqarish va xarajatni kamaytirish yuzasidan koʻrsatmalar berdi.
Shavkat Mirziyoyev Yangiyer shahrida tashkil etilishi rejalashtirilgan ammiak va karbamid zavodi qurilishi maydonida boʻldi.
Mamlakatimizda qishloq xoʻjaligini diversifikatsiya qilish, mahsulot yetishtirishni koʻpaytirish va eksportga alohida eʼtibor qaratilmoqda. Bu yer unumdorligini oshirish, mineral oʻgʻitlar ishlab chiqarishni talab etadi.
Shu bois "Oʻzkimyosanoat" aksiyadorlik jamiyati tomonidan "Samsung Engineering" kompaniyasi bilan hamkorlikda ammiak va karbamid zavodi qurish rejalashtirilgan. Umumiy qiymati 600 million dollar boʻlgan mazkur zavodda yiliga 400 ming tonna ammiak, 660 ming tonna karbamid ishlab chiqarish yoʻlga qoʻyiladi. Xorijdan zamonaviy texnologiyalar keltirib oʻrnatiladi, "nou-xau"lar qoʻllaniladi. 500 doimiy ish oʻrni yaratiladi. Zavod qurilishi uchun juda qulay joy tanlangan. Bu yerda tabiiy gaz manbai, elektr va suv taʼminoti tarmoqlari, avtomobil va temir yoʻllar bor.
Sirdaryodagidek qulay infratuzilma hech qayerda yoʻq. Bunday imkoniyat zavodni qurish va barqaror ishlatishda qoʻl keladi, investorlar qiziqishini oshiradi. Bu juda rentabelli, istiqbolli loyiha, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbariga korxonaning iqtisodiy samaradorligi, qurilish ishlari jadvali haqida maʼlumot berildi. Prezidentimiz zavod mahsulotlari ichki talabni qondirish va tashqi bozorga chiqishda muhim oʻrin tutishini taʼkidlab, mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berdi.
Prezidentimiz Sirdaryo viloyatiga tashrifi doirasida Mirzaobod tumanidagi "Bek klaster" masʼuliyati cheklangan jamiyat shaklidagi qoʻshma korxona tomonidan tashkil etilgan paxtani qayta ishlash zavodi faoliyati bilan tanishdi. Bu yerda mehnat qilayotgan xodimlar bilan muloqot qildi.
2018 yilda Turkiyaning "SUMER" kompaniyasi bilan hamkorlikda foydalanishga topshirilgan zavodda yiliga 60 ming tonna paxta qayta ishlanadi. Korxonada 200 ish oʻrni yaratilgan.
Davlatimiz rahbari oʻtgan yili Sirdaryo viloyatiga tashrifi doirasida "Bek klaster" korxonasida boʻlib, uni yanada rivojlantirish boʻyicha topshiriqlar bergan edi.
Prezident qarori asosida "Bek klaster"ga 18 ming gektar yer maydoni ajratib berilgan. Masʼuliyati cheklangan jamiyatga qarashli korxonalarda mingga yaqin doimiy ish oʻrni yaratilgan. Bundan tashqari, 1 ming 800 nafar kishi mavsumiy ishlarga jalb qilinadi.
Yangi zavod paxta xom ashyosini chuqur qayta ishlaydi. Ahamiyatli tomoni, bu yerga oʻrnatilgan zamonaviy uskunalar paxta tolasini sifatli qayta ishlash barobarida, energiyatejamkor hamdir.
Qishloq xoʻjaligiga ilmiy yondashish doimiy eʼtiborimizda boʻlishi kerak. Busiz yuqori hosildorlikka erishishning iloji yoʻq. Shu jihatdan "Bek klaster" korxonasi tomonidan ilmiy muassasalar bilan hamkorlikdagi ishlarni qoʻllab-quvvatlaymiz, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimizga "Bek klaster"da istiqbolda amalga oshirilishi koʻzda tutilgan loyihalar haqida ham maʼlumot berildi. Xususan, klaster qoshida davlat xususiy sherikligi asosida kollej ochish rejalashtirilgan. Bu yerda klasterga qarashli korxonalar uchun malakali mutaxassislar tayyorlanadi.
Sirdaryo viloyatida qishloq xoʻjaligi sohasida amalga oshiriladigan loyihalar taqdimoti oʻtkazildi. Jumladan, parrandachilik, chorvachilik, baliqchilik, urugʻchilik va uzumchilikni rivojlantirish, suv tejovchi texnologiyalarni joriy qilish, yer maydonlarini qayta oʻzlashtirish, "Har bir oila – tadbirkor" dasturi boʻyicha aholining tomorqadan samarali foydalanishini tashkil etish boʻyicha amalga oshiriladigan loyihalar haqida maʼlumot berildi. Bu loyihalarning amalga oshirilishi yana minglab ish oʻrinlari yaratish imkonini beradi.
Shu yerda qorabayir otlari, qoramol, echki, tuyaqush, quyon va bedana zotlari namoyish etildi.
Davlatimiz rahbari bu jonivorlarning mahsuldorligi, tez koʻpayishi, ular har bir oila uchun zarurligiga eʼtibor qaratdi. Uy sharoitida chorva va parranda boqishni koʻpaytirib, aholini oziq-ovqat mahsulotlari, qoʻshimcha daromad bilan taʼminlash mumkinligini taʼkidladi.
Guliston shahri kun sayin chiroy ochmoqda. Yangi uylar, inshootlar, ravon koʻchalar, sayilgohlar, mahallalarda amalga oshirilayotgan obodlik ishlari havasga arzigulik.
Bu manzara Gulistonning "Buyuk kelajak" mavzesida yanada yorqin namoyon boʻladi. Yangi mavzeda 2018 yili namunali loyiha asosida 5 qavatli 8 ta uy qurilib, foydalanishga topshirildi, 360 oila uyli boʻldi. "Buyuk kelajak"da yana 7 qavatli, 420 xonadondan iborat 10 ta uy qurilmoqda. Bu kabi uylar nafaqat Gulistonda, balki butun viloyatda ham keyingi 25-30 yilda birinchi marotaba barpo etilayotir.
Prezidentimiz "Buyuk kelajak" mavzesida qurilgan uylar, yangi qurilish jarayoni bilan tanishdi.
Bu uylarni qurishdan maqsad aholining koʻp yillik orzularini amalga oshirishdir. Shuning uchun ularni sifatli, har tomonlama qulay qilib qurishimiz kerak. Toki yangi uyga koʻchib kelgan har bir oila bizdan rozi boʻlsin, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari bu borada "Sirdaryo tajribasi"ni joriy qilish haqida koʻrsatmalar berdi. Keyingi bosqichda amalga oshiriladigan ishlar muhokama qilindi.
"Guliston City" qurilishi loyihasi uch bosqichda amalga oshiriladi. 2019-2022 yillarga moʻljallangan zamonaviy shaharchaning umumiy yer maydoni 45 gektarga yaqin boʻladi. Bu yerda koʻp qavatli uylar, savdo majmualari, koʻngilochar maskanlar, madaniyat va biznes markazi, anjumanlar saroyi, taʼlim va tibbiyot muassasalari, mehmonxona, hunarmandlik uyi kabi inshootlar quriladi.
Shaharda 2020 yilga qadar yana 10 ta 7 qavatli uy, shuningdek, ichki ishlar xodimlari, harbiylar uchun xizmat uylari foydalanishga topshiriladi. Bu yerda namunali bogʻchalar, maktablar va boshqa zarur infratuzilma obyektlari barpo etiladi.
Prezidentimiz viloyatda yoshlar taʼlim-tarbiyasi, maʼnaviyat va maʼrifat, sport sohasida amalga oshiriladigan loyihalar bilan ham tanishdi.
Sirdaryo viloyatida kitobxonlikni keng targʻib qilish konsepsiyasi haqida maʼlumot berildi. Unga koʻra, farzand tarbiyasi hali u tugʻilmasidan oldin boshlanishi, soʻngra chaqaloqlik, maktabgacha tarbiya va maktab yoshidagi taʼlim davriga oid yangi konsepsiya hayotga keng tatbiq etilmoqda. Guliston shahrida "Oʻqituvchi" brendi ostida markaziy kitob doʻkoni tashkil etish va kitobxonlik madaniyatini rivojlantirish konsepsiyasi ham taqdim qilindi.
Maʼnaviyatimiz, gʻurur-iftixorimiz birinchi oʻringa chiqadigan vaqt keldi. Farzandlarimizni ana shunday yetuk avlod qilib tarbiyalash uchun barchamiz masʼulmiz. Biz buning uchun mablagʻ va vaqtni ayamaymiz, bor imkoniyatimizni ishga solamiz, dedi davlatimiz rahbari.
Shuningdek, iqtisodiy sharoitni yaxshilash koʻp ezgu ishlar debochasi ekani, roʻzgʻori but, oilasidan xotirjam kishi, ertangi kundan umidi katta yoshlar maʼnaviyati ham yuksalib borishi, shundagina kitob oʻqishga havas ortishi qayd etildi.
Viloyatda ichimlik suvi taʼminoti va oqova suv tizimini rivojlantirish, ishsiz yoshlar va ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalar farzandlari bandligini taʼminlash, koʻp qavatli uylar, sport inshootlari qurish, maʼnaviy tarbiya va kitobxonlikni targʻib etish konsepsiyasi asosida qoʻshma kitob pavilonlari tashkil qilish borasida amalga oshiriladigan ishlar haqida ham maʼlumot berildi.
Guliston shahrida Sirdaryo viloyati va tumanlar hokimlari, faollar, vazirlik va idoralar rahbarlari ishtirokida yigʻilish oʻtkazildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Sirdaryo viloyatining sanoat va xizmat koʻrsatish salohiyatidan toʻliq foydalanilmayotgani, qishloq tumanlarda sanoat deyarli yoʻqligini qayd etdi. Shu bois maxsus ishchi guruhning oʻrganishlari natijasida 342 ta oʻrta va yirik investitsiya loyihasi dasturi ishlab chiqilgani taʼkidlandi.
Xususan, Sirdaryo issiqlik elektr stansiyasi va Farhod gidroelektr stansiyasini modernizatsiya qilish, Sardoba suv omborida kichik gidroelektr stansiyasi qurish boʻyicha jami 275 million dollarlik uchta loyihani amalga oshirish boshlanadi.
Bundan tashqari, Oʻzbekistonning Xitoy, Italiya va Qozogʻistondagi elchilari tomonidan 30 ga yaqin loyiha boʻyicha aniq takliflar shakllantirilgan. Prezidentimiz viloyatga qoʻshimcha investitsiyalar olib kelish, tadbirkorlik tashabbuslarini yuzaga chiqarishga koʻmaklashish, qishloq xoʻjaligi yerlari va tomorqalardan samarali foydalanish boʻyicha topshiriqlar berdi.
Yigʻilishda maʼnaviyat, madaniyat, taʼlim-tarbiya masalalariga ham alohida eʼtibor qaratildi.
Davlatimiz rahbari keyingi yillarda anʼanaga aylangan xayrli ishlarni davom ettirgan holda, Guliston shahrida Oʻzbekiston xalq shoiri Halima Xudoyberdiyeva nomidagi ijod maktabi tashkil etish taklifini ilgari surdi. Yigʻilganlar bu tashabbusni qizgʻin qoʻllab-quvvatladi.

Сырдарья станет образцом экономического развития и духовного роста
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев для ознакомления с ходом реформ, осуществляемой созидательной работой, крупными проектами на местах и для диалога с народом 19 февраля посетил Сырдарьинскую область.
В соответствии с поручениями Президента, данными в ходе состоявшейся 13 апреля 2018 года поездки в область и по итогам расширенного совещания в Сайхунабадском районе, в рамках программы социально-экономического развития области на 2018-2019 годы были предусмотрены реализация 302 проектов общей стоимостью 6,3 триллиона сумов в сферах промышленности, сельского хозяйства и обслуживания, а также создание более 15 тысяч новых рабочих мест.
Президент начал поездку с ознакомления с деятельностью ООО "Сирдарё универсал ойна" в Сырдарьинском районе. Предприятие, организованное на территории свободной экономической зоны "Сирдарё", выпускает стеклянную тару для фармацевтической и пищевой промышленности. На предприятии, начавшем деятельность в июне прошлого года, реализован проект на 50,1 миллиона долларов и налажено производство импортозамещающей продукции.
До настоящего времени в страну ежегодно импортировались фармацевтические стеклянные флаконы на 4 миллиона долларов. Ввод в строй данного предприятия создал возможность обеспечивать стеклянной тарой фармпредприятия всей страны.
На предприятии, являющемся единственным в своем роде в Центральной Азии, установлены современные технологии из Германии, Чехии и Франции, продукция производится полностью на основе отечественного сырья.
Выйдя на полную мощность в текущем году, предприятие будет способно изготавливать в год 102 миллиона штук стеклянной тары и экспортировать продукцию на 2 миллиона долларов. Здесь работой обеспечены 450 человек.
Президент ознакомился с технологическим процессом на предприятии, осмотрел образцы производимой продукции.
Здесь же представлена информация о реализуемых предприятием "Сирдарё универсал ойна" проектах по переходу на кластерный метод работы.
Рядом с этим предприятием ООО "Сирдарё гласс" реализуется проект по организации производства цветной стеклянной тары одновременно как для фармацевтической, так и пищевой промышленности. На предприятии, которое будет введено в строй в следующем году, намечено создание 500 рабочих мест и осуществление экспорта продукции на 3,7 миллиона долларов.
Со стороны ООО "Сирдарё шиша" налаживается переработка кварцевого песка для производства стекла. На создание предприятия годовой мощностью 438 тысяч тонн песка будет выделен кредит "Асака банка" на 5 миллионов долларов, еще 5,1 миллиона долларов предприятие направит из собственных средств.
Планируется создать теплицу европейского типа, в которой будет использоваться тепло, выработанное на предприятиях "Сирдарё универсал ойна" и "Сирдарё гласс". Рядом с "Сирдарё универсал ойна" организуют теплицу на 10 гектаров. Проект состоит из пяти этапов, предусматривает установку полностью автоматизированной системы управления теплицей, рециркуляции воды и использования дождевой воды, контроля качества, производства и снабжения ресурсами.
В теплице намечено выращивать в год 2,5 тысячи тонн продукции, ожидаются получение чистой прибыли в размере около 6 миллионов долларов и экспорт продукции на 5 миллионов долларов.
ООО "Сирдарё фиш техноложи" планирует выращивать и перерабатывать рыбу по системе замкнутого водоема. В результате проекта, который намечено завершить в 2020 году, будут выращивать за год более 2 тысяч 750 тонн рыбы.
Предприятием "Сирдарё гласс" будут налажены переработка, хранение и консервирование сельхозпродукции. Благодаря проекту в год будет перерабатываться 3 тысячи тонн продукции, появится 140 рабочих мест. Это позволит увеличить объемы переработки, хранения и экспорта плодоовощной продукции.
Здесь же состоялась презентация проектов по производству в области фармацевтической, текстильной, электротехнической продукции и строительных материалов за счет инвестиций, модернизации Фархадской ГЭС, строительству малой ГЭС у Сардобинского водохранилища, многопрофильного логистического центра, организованного ООО "Сирдарё голден фрутс".
Послы нашей страны в Китае, Италии и Казахстане рассказали главе государства о проводимой работе по привлечению в область прямых иностранных инвестиций, расширению межрегионального сотрудничества и увеличению экспорта.
Глава государства отметил, что все преобразования, социально-экономические проекты осуществляются для народа, и дал ответственным лицам поручения по повышению экономической эффективности и скорейшему запуску представленных инвестиционных проектов.
Президент Шавкат Мирзиёев посетил Хавастский район и ознакомился с генеральным планом городка Хаваста.
Запланировано строительство нового центра городка Хаваста на основе "Мирзачульского опыта". На территории площадью 42 гектара вдоль автодороги М-39 будут построены здания местного хокимията и органов управления, Центра государственных услуг, коммерческих банков, жилье, школы, парк, площадь памяти, кинотеатр, библиотека, мечеть, рынок, пункты торговли и бытового обслуживания. Будет улучшена дорожная инфраструктура.
За последние пятьдесят лет в Хавасте не был построен ни один многоэтажный дом. Люди живут в ветхом, тесном и сыром жилье. Отныне ежегодно будут строиться многоквартирные дома, поэтапно улучшаться социально-бытовые условия населения. Человек, живущий и трудящийся в благоприятных условиях, будет уверен в завтрашнем дне.
С этой благой целью акционерным обществом "Узпахтасаноат" планируется организовать 32 швейных комплекса в Сырдарьинской области. Эти цехи обеспечат работой более 4,2 тысячи женщин.
Президент побеседовал с хавастскими аксакалами, активистами махалли и молодежью.
Отмечалось, что в нашей стране происходят огромные преобразования, люди, как и государство, должны пробудиться и стремиться жить в благополучии. Жители Хаваста выразили радость от новых планов, нацеленных на развитие области, улучшение жизни населения.
Глава государства осмотрел гидропонный тепличный комплекс предприятия "Gran ruta de la seda" в Хавастском районе.
Сегодня во всех регионах страны создаются гидропонные теплицы, отличающиеся компактностью и высокой эффективностью. По мнению специалистов, если при традиционном методе с одного куста можно собрать 3 килограмма помидоров, то на основе гидропоники - до 12 килограммов. Созревание ускоряется на 25-30 дней.
В данной теплице посажены высокоурожайные сорта помидоров и огурцов из Голландии. Все процессы здесь автоматизированы. В теплице установлено современное оборудование из Южной Кореи. Температура, подача растениям воды и питательных веществ регулируются автоматически. Вода, обогащенная минералами, подается капельным методом прямо в корневую систему растений.
За год в теплице выращивают 1,5 тысячи тонн помидоров.
В третьем квартале текущего года предприятие намерено ввести в строй теплицы еще на 10 гектарах.
Шавкат Мирзиёев дал поручения по расширению сети таких теплиц, локализации производства необходимых для их деятельности материалов.
Президент Шавкат Мирзиёев посетил в городе Янгиере площадку строительства завода по производству аммиака и карбамида.
В нашей стране уделяется особое внимание диверсификации сельского хозяйства, наращиванию объемов заготовки и экспорта продукции. Это требует повышения плодородности почвы и производства минеральных удобрений.
В связи с этим акционерным обществом "Узкимёсаноат" запланировано строительство совместно с компанией "Samsung Engineering" завода по производству аммиака и карбамида. Завод общей стоимостью 600 миллионов долларов США будет выпускать 400 тысяч тонн аммиака и 660 тысяч тонн карбамида в год. Будут установлены современные технологии, применены последние "ноу-хау". Намечено создать 500 постоянных рабочих мест.
Под строительство завода подобрано удобное место. Здесь имеются необходимые коммуникации с доступом к газо-, электро- и водоснабжению, автомобильным и железным дорогам.
Такой благоприятной инфраструктуры, как в Сырдарье, больше нигде нет. Эти возможности помогут строительству и стабильной работе завода, повысят привлекательность в глазах инвесторов. Это очень рентабельный, перспективный проект, сказал Шавкат Мирзиёев.
Главе государства представлена информация об экономической эффективности будущего предприятия, графике строительных работ. Президент, отметив важную роль завода в обеспечении внутреннего спроса и выходе на внешние рынки, дал соответствующие поручения ответственным лицам.
Президент ознакомился с деятельностью хлопкоперерабатывающего завода, организованного совместным предприятием в форме ООО "Бек кластер" в Мирзаабадском районе. Состоялась беседа с коллективом.
Завод, построенный в прошлом году в сотрудничестве с турецкой компанией "SUMER", способен перерабатывать в год 60 тысяч тонн хлопка. Здесь создано 200 рабочих мест.
В ходе предыдущей поездки в Сырдарью глава государства посещал предприятие "Бек кластер" и дал поручения по его дальнейшему развитию.
На предприятиях, входящих в состав ООО, создано около тысячи постоянных рабочих мест. Еще 1800 работников привлекаются к сезонным работам.
Новый завод будет глубоко перерабатывать хлопок-сырец. Установленное здесь современное оборудование не только обеспечивает качественную переработку сырья, но и экономит энергию.
Президенту рассказано о дальнейших планах ООО "Бек кластер". В частности, при кластере планируется организовать колледж на основе государственно-частного партнерства, который будет готовить квалифицированных специалистов для предприятий кластера.
Состоялась презентация проектов, которые намечено реализовать в сельском хозяйстве Сырдарьинской области. В их числе - проекты по развитию птицеводства, рыбоводства, животноводства, семеноводства и виноградарства, внедрению водосберегающих технологий, организации эффективного использования приусадебных земель по программе "Каждая семья - предприниматель".
Здесь же продемонстрированы породы карабаирской лошади, крупного рогатого скота, коз, страусов, кроликов и перепелов.
В последние годы Гулистан становится еще краше. Возводятся новые дома, сооружения, аллеи, качественные дороги, благоустраиваются махалли.
Воплощением обновленного облика города является новый массив "Буюк келажак". В прошлом году здесь были сданы в эксплуатацию 8 пятиэтажных домов, обеспечено жильем 360 семей, продолжается строительство 10 семиэтажных домов на 420 квартир.
Президент посетил данный массив и ознакомился со строительной работой.
Эти дома должны быть качественными и всесторонне удобными, чтобы каждая семья, переехавшая в новую квартиру, была довольна нами, сказал Шавкат Мирзиёев.
Главе государства представлены проекты по внедрению "Сырдарьинского опыта", обсуждены перспективы работы в этом направлении.
Строительство Guliston city будет осуществляться в три этапа. Современный городок займет около 45 гектаров. В нем намечено построить многоквартирное жилье, торгово-развлекательные комплексы, культурные и деловые центры, дворец форумов, образовательные и медицинские учреждения, гостиницу, дом ремесленников и другие объекты.
До 2020 года в городе будут сданы в эксплуатацию десять семиэтажных домов, служебное жилье для сотрудников органов внутренних дел и военных со школами, детскими садами, необходимой инфраструктурой.
Президент ознакомился с проектами, которые намечено реализовать в сферах образования, культуры, просветительства и спорта.
Представлена концепция широкой пропаганды чтения в Сырдарьинской области. Рассказано о планах по созданию центрального книжного магазина под брендом "O'qituvchi" в городе Гулистане.
Знания, культура, самоотверженность - прежде всего. Мы ничего не пожалеем ради того, чтобы наши дети росли здоровыми, образованными, патриотами. Именно от такой молодежи зависит наш завтрашний день, сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства отметил, что улучшение экономики служит основой для развития других сфер, духовный рост возможен в условиях, когда люди спокойны за свои семьи, молодежь уверена в завтрашнем дне, только тогда растет интерес к чтению.
Представлена также информация о запланированной работе по развитию сетей питьевого водоснабжения и канализации в области, обеспечению занятости безработной молодежи и социально уязвимых семей, строительству многоэтажного жилья, спортивных сооружений, пропаганде чтения книг и организации книжных павильонов.
В городе Гулистане состоялось совещание с участием хокимов и актива Сырдарьинской области и районов, руководителей министерств и ведомств.
Президент Шавкат Мирзиёев отметил, что потенциал Сырдарьинской области в сфере промышленности и оказания услуг не задействован в полной мере, в сельских районах практически нет промышленности. В связи с этим по итогам проведенного специальной рабочей группой изучения разработана программа по реализации 342 проектов среднего и крупного масштаба.
В частности, начата реализация трех проектов общей стоимостью 275 миллионов долларов - модернизация Сырдарьинской тепловой электростанции и Фархадской гидроэлектростанции, строительство малой ГЭС на Сардобинском водохранилище.
Кроме того, послами Узбекистана в Китае, Италии и Казахстане сформированы конкретные предложения по 30 проектам. Президент дал поручения по привлечению дополнительных инвестиций в область, содействию реализации предпринимательских инициатив, эффективному использованию сельскохозяйственных и приусадебных земель.
На совещании особое внимание уделено вопросам духовности, культуры, образования и воспитания.
Глава государства предложил создать творческую школу в городе Гулистане, которая будет носить имя народного поэта Узбекистана Халимы Худойбердыевой. Собравшиеся горячо поддержали эту инициативу.