Sirdaryo yo'llari yanada ravonlashmoqda
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2015 yil 4 sentyabrdagi "2015-2019 yillarda Guliston shahrining meliorativ holatini yaxshilash va yer osti   suv sathini kamaytirish, arxitektura-rejalashtirish qiyofasini tubdan  yaxshilash bilan birgalikda ijtimoiy, transport va muxandislik  infratuzilmasini  rivojlantirish dasturi to'g'risida"gi  PQ-2401-sonli  qarori ko'plab infratuzilma ob'ektlari qatori Mirzacho'l bag'rida joylashgan sarhadlardagi yangi yo'l va magistrallar tarmoqlari qurilishiga ham imkon yaratadi.
Bugungi kunda mazkur qaror izchil amalga oshirilmoqda. Natijada viloyat hududidan o'tgan xalqaro va davlat ahamiyatidagi avtomobil yo'llarini rekonstruktsiya qilish va mukammal ta'mirlash, shuningdek, Guliston shahridagi yo'llarni yangidan qurish va ularning ta'mirlash bo'yicha ko'plab loyihalar amaliyotga joriy qilindi.
Jumladan, bugungi kunga qadar M-34 "Toshkent-Yangier" avtomobil yo'lining 117-km da joylashgan yo'l o'tkazgichni, 4R-27 "Guliston shahri-Dehqonobod qishlog'i" avtomobil yo'lining 5 km qismini, "Do'stlik" kanali ustida joylashgan 72 pm uzunlikdagi ko'prikni rekonstruktsiya qilish va boshqa ishlar davom ettirilmoqda.
"Bundan tashqari, Guliston shahridagi "Mustaqillik" ko'chasini 2 km uzunlikda 4 polosada, "Birlashgan" ko'chasini 1,8 km uzunlikda 4 polosada qayta qurish, bu ko'chalarni obodonlashtirish va ko'kalamzorlashtirish ishlari ham olib borilmoqda", - deydi "Sirdaryoavtoyo'l" tashkiloti direktori Sobirjon Nazarov.
Yuqoridagi ishlar bilan bir qatorda ayni kunda shahardagi "Namuna", "Istiqlol" maxallalari ko'chalarini, yangi qurilayotgan bozor majmuasining janubiy qismidagi yangi G-40 avtomobil yo'lini qurish, "O'zbekiston", "Sayhun" va "Xalqlar Do'stligi" ko'chalarini rekonstruktsiya qilish bo'yicha ham loyiha-smeta hujjatlari ishlab chiqilmoqda.
Yo'lsozlar ta'mirlash ishlari bilan bir qatorda ko'chalarda lotok, bordyur, tungi yoritgichlar o'rnatish, piyodalar yo'lakchasi barpo etish, ba'zi joylarda esa qo'shimcha asfaltbeton qoplama qurish ishlarini bajarishyapti.

Сырдарьинские дороги становятся более современными
Исполнение постановления Президента Республики Узбекистан" № ПП-2401 от 4 сентября 2015 г. "О Программе по дальнейшему улучшению мелиоративного состояния и снижению уровня грунтовых вод, коренному обновлению архитектурно-планировочной застройки города Гулистана в комплексе с развитием социальной, транспортной и инженерной инфраструктуры на период 2015-2019 годы" дает возможность расширению инфраструктур и строительству новых сетей дорог и магистралей Мирзачульского - степного региона нашей Республики.
Благодаря данному постановлению на сегодняшний день внедрены многие проекты по реконструкции и капитальному ремонту автомобильных дорог международного и государственного значения, а также по строительству новых улиц города Гулистана.
В частности, в данное время успешно продолжается реконструкция путепровода, находящегося на 117 км части автомобильной дороги М-34 "Ташкент-Янгиер", 5-ти километровая часть автомобильной дороги 4Р-27 "г.Гулистан-с.Дехканабад", мост над каналом "Дустлик" общей протяженностью 72 пм и др.
"Кроме того, на сегодняшний день ведутся работы по реконструкции таких улиц, как "Мустақиллик" (2 км, 4 полосы) и "Бирлашган" (1,8 км, 4 полосы), продолжаются работы по озеленению участков вдоль дорог", - говорит директор предприятия "Сырдарьяавтойул" Собирджон Назаров.
Помимо этого, в настоящее время разрабатывается проектно-сметная документация улиц в таких махаллях, как "Намуна", "Истиклол", новой автомобильной дороги Г-40, вводящей к новому рынку, по реконструкции улиц "Узбекистан", "Сайхун" и "Дружба народов".
Кроме ремонтных работ, дорожники устанавливают лотки, бордюры, уличные осветительные приборы, возводят тротуары на улицах и дополнительно укладывают асфальто-бетонные покрытия.