16474 23-Avgust, 2019 Chop etish Yuklab olish (PDF 27 Kb)
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 22-avgust kuni mamlakatimizda faoliyat ko'rsatayotgan siyosiy partiyalar rahbarlari bilan uchrashdi.
Muloqot chog'ida partiyalarning jamiyatimiz siyosiy-ijtimoiy hayotidagi o'rni va rolini oshirish, shu yil dekabr oyida milliy parlamentimiz va mahalliy vakillik organlariga bo'ladigan saylovlarga tayyorgarlik ishlarining borishi to'g'risida, bu boradagi eng muhim va dolzarb masalalar xususida atroflicha fikr yuritildi.
Ma'lumki, mamlakatimiz o'z taraqqiyotining yangi bosqichiga qadam qo'ygan hozirgi vaqtda barcha soha va tarmoqlarda chuqur demokratik o'zgarishlar amalga oshirilmoqda. Harakatlar strategiyasi asosida jamiyatimizda ko'ppartiyaviylik, siyosiy plyuralizm, fikrlar rang-barangligi, ochiqlik va oshkoralik tamoyillarini kuchaytirishga alohida e'tibor berilmoqda.
Bugungi kunda yurtimizda beshta siyosiy partiya – "Milliy tiklanish" demokratik partiyasi, Xalq demokratik partiyasi, Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O'zbekiston liberal-demokratik partiyasi, "Adolat" sotsial-demokratik partiyasi va Ekologik partiya faoliyat ko'rsatmoqda. Ularning o'z g'oya va dasturlarini amalga oshirishi, saylovlarda tenglik, ochiqlik va xolislik tamoyillari asosida faol ishtirok etib, parlament, mahalliy vakillik organlarida o'z fraksiyalari va partiyaviy guruhlarini shakllantirishi hamda mamlakatimiz siyosiy-ijtimoiy hayotida faol ishtirok etishi uchun barcha qonuniy asoslar yaratilgan. Yangi qabul qilingan O'zbekiston Respublikasi Saylov kodeksi bu borada yanada keng imkoniyatlar yaratishi bilan ahamiyatlidir.
Uchrashuvda davlatimiz rahbari "Har qanday siyosiy partiya zamon bilan hamnafas bo'lib, uning o'tkir talablariga javob bergan taqdirdagina siyosiy kuch sifatida yashay oladi", deb ta'kidladi.
Oliy Majlis va xalq deputatlari mahalliy kengashlariga bo'ladigan saylovlar mamlakatimiz hayotidagi muhim voqea bo'lib, butun xalqimiz qatori siyosiy partiyalar uchun ham katta siyosiy maktab bo'lib xizmat qilishi shubhasiz.
Saylovlarning ko'ppartiyaviylik va muqobillik, oshkoralik va transparentlik tamoyillari asosida, dunyoda umume'tirof etilgan demokratik standartlarga mos holda o'tishi ko'p jihatdan siyosiy partiyalarning ushbu jarayonga puxta tayyorgarlik ko'rishi hamda chuqur o'ylangan yangi g'oya va maqsadlar, dasturlar bilan ularda faol ishtirok etishiga bog'liq.
Milliy qonunchiligimizda bo'lajak saylovlarda deputatlikka nomzodlar faqat siyosiy partiyalar tomonidan ilgari surilishi qat'iy belgilab qo'yilgani har bir partiyaga katta huquq va imkoniyat berishi bilan birga yuksak mas'uliyat ham yuklaydi.
Albatta, saylovlar oldidan har bir siyosiy partiya o'zining saylovoldi dasturi, siyosiy platformasini ishlab chiqadi, yangi-yangi g'oyalarni o'rtaga tashlaydi, el-yurt orasida obro'-e'tibor qozongan insonlar nomzodini ilgari suradi. Bir so'z bilan aytganda, kurash qizg'in bo'ladi.
Siyosiy partiyalar rahbarlari bilan suhbat davomida bu galgi saylovlarning o'ziga xos xususiyatlari va ahamiyati, partiyalar ushbu g'oyat muhim jarayonga qanday g'oya va maqsadlar bilan borayotgani, elektoratning faolligini oshirish, yoshlarni Vatanga muhabbat va sadoqat ruhida tarbiyalash, ularda siyosiy yetakchilik fazilatlarini shakllantirish, partiya tashkilotlari faoliyatini kuchaytirish haqida atroflicha fikr yuritildi.
"Qaysi partiyaga mansubligidan qat'i nazar, barcha yurtdoshlarimizni birlashtiradigan yagona va mushtarak maqsad – bu jonajon O'zbekistonimiz, uning buyuk kelajagidir. Ayni shu maqsad hammamizni ona yurtimizga sadoqat bilan xizmat qilishga da'vat etadi", deb ta'kidladi Shavkat Mirziyoyev.
Saylovlar jarayonida, demokratik plyuralizm sharoitida xalqimizga xos bo'lgan bag'rikenglik va olijanoblik, siyosiy-huquqiy madaniyatni namoyon etish lozimligiga urg'u berildi. Ayniqsa, saylovoldi targ'ibot kampaniyalarini zamonaviy axborot texnologiyalari yordamida olib borish bo'yicha qonunchiligimizda belgilangan normalarga amal qilish muhim ahamiyatga ega ekani qayd etildi.
Muloqot jarayonida bugungi davr hamda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko'lamli islohotlar talablaridan kelib chiqqan holda, siyosiy partiyalar faoliyati chuqur tahlil qilinib, ularning ishini takomillashtirish va samarasini oshirish bo'yicha fikr-mulohazalar, amaliy takliflar bildirildi.

Political parties urged to become active participants in democratic processes
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met on August 22 with the leaders of political parties in our country.
The meeting helped discuss in detail the issues of increasing the role of parties in the socio-political life, the preparation for the elections to the national parliament and local representative bodies of government due in December this year, and other pressing matters in this area.
Today, Uzbekistan is at a new stage of its development, deep democratic reforms are underway in all areas. In accordance with the Actions Strategy implemented in the country, special attention is paid to the consolidation of principles of a multi-party system, political pluralism, openness and publicity.
Currently, there are five political parties in Uzbekistan, namely, the Milliy Tiklanish (National Revival) Democratic Party, the People's Democratic Party, the Movement of Entrepreneurs and Businesspeople – the Liberal Democratic Party of Uzbekistan, the Adolat (Justice) Social Democratic Party and the Ecological Party. A solid legislative framework has been created that provides the necessary conditions for political parties to implement their ideas and programs, ensure their active participation in elections on the basis of equality, openness and objectivity, shape factions and party groups in the parliament and local representative bodies of government, and extensively participate in public and political life in general. The adopted Electoral Code of the Republic of Uzbekistan opens up even greater opportunities on this front.
Speaking at the meeting, the head of our state noted thus that "a political party can be considered a political force only when it keeps pace with the times, able to meet the stringent requirements of our day."
Elections to the Oliy Majlis and local Kengashes of people's deputies are the most important political event in the life of the country. Indisputably, they will come to be a great political school both for political parties as much as for all our people.
Conducting elections on principles of multi-party system and alternative choice, openness and transparency, in accordance with generally recognized democratic standards largely depends on the extent of preparation of parties for the voting process, their active participation in electoral campaigns that reflect deeply thought-out goals and strategies.
The national electoral law stipulates that only political parties nominate candidates. This provides parties with great rights and opportunities, yet at the same time places a great responsibility on them.
Naturally, in preparation for the elections, each party will develop its own political program, platform, come up with new ideas, nominate people who have earned respect and authority in society. In short, heated struggle is ahead.
During the meeting, the participants deliberated on the features and significance of the forthcoming elections, ideas and objectives with which the parties will enter this crucial process, such issues as boosting the activity of the electorate, educating young people in the spirit of love and devotion to the Motherland, fostering leadership qualities, invigorating the activities of party organizations.
"Regardless of party affiliation, all our compatriots are united by a common goal – building a great future for our native Uzbekistan. This is what urges us all to faithfully serve the Motherland," Shavkat Mirziyoyev noted.
Particular attention was drawn to the fact that during the elections, in conditions of democratic pluralism of opinion, it is essential to show tolerance inherent in our people, as well as political and legal culture. The importance of strict observance of provisions of the electoral law during the election campaign using modern information technologies was stressed.
The meeting facilitated thorough analysis of the activities of political parties based on the requirements of the time and the extensive reforms in progress in the country, as well as elaboration of practical proposals for the improvement and efficiency of their work.